van 8 tot 10°/# in beurswaarde gedaald. De heer L. durft gerust voorspellen, dat zij zich over wei nige maanden van dien schok volkomen zullen hersteld hebben. Het vooruitzicht dat Edisons uitvinding om elec- trisch licht te verdeelen spoedig een einde zou maken aan de verlichting door gas, wordt ook door den heer Polet, directeur van de gasfabriek te Helmond, in twijfel gesteld. Hij maakt name lijk de opmerking, gestaafd door de opgaven van den uitvinder zeiven afkomstig, dat de verlichting door electriciteit 19-maal kostbaarder is dau de verlichting door gas. Aanvankelijk zou dus de maatschappij niet veel gebaat worden door deze uitvinding. Een droevig ongeval heeft gister avond in eene woning in de Nieuwe Schoolstraat te 's-Hage plaats gehad. Eene jeugdige dienstbode viel met eene brandende petroleumlamp in de hand van de trappen, waardoor hare kleederen in vlam geraakten en haar lichaam met brandwonden werd overdekt, ten gevolge waarvan zij na een hevig lijden is bezweken. In den afgeloopen nacht te vier uren ontving de commandant der brandweer te Amsterdam bet volgende telegram uit Hoorn„Groote kerk in brand, gevolgen niet te berekenen, verzoeken adsis- tentie. Burgemeester en wethouders. Dedem." De commandant vervoegde zich hierop tot den waarne- menden burgemeester, den wethouder Tromp, die last gaf aan het verzoek zooveel mogelijk te voldoen. Daarop werd naar Hoorn geseind, dat de drij vende stoomspuit gereed lag, om binnendoor naar Hoorn te stoomen, daar het buitenom, bij de stormachtige weersgesteldheid, niet doenlijk scheen. Toen de spuit zou wegstoomen, kwam het bericht dat de brand genoegzaam was be dwongen, en indien het nog mogelijk was, het verleenen van assistentie achterwege kon blijven. De „Jan Van der Heiden" bleef dus. Een onzer bekwaamste Nederland- sche toonkunstenaars, de heer Jos. Cramer, heeft zijn linkerarm en sleutelbeen gebroken door een val van de trap in zijne woning. Gelukkig echter geven de geneesheeren alle hoop, dat de breuk genezen zal zonder ernstige belemmeringen na te laten. Alle stads-genees- en heelkundigen te Amsterdam hebben geweigerd, hunne hulp aan het politie-personeel te verleenen, omdat zij dit in lijnrechten strijd achten met hunne beëedigde instructie. Te Parijs is Dinsdag het lijk gevon den van een inspecteur van politie, Delabre ge naamd, die Zaterdag-avond was uitgezonden om nasporingen te doen voor de zaak van eene vrouw, die van een of ander misdrijf beschuldigd was. Waar en door wien de overledene is omgebracht, is nog onbekend. Het Dinsdag-avond te Versailles door den president der republiek gegeven feest heeft zich door de tentoongespreide pracht, het overgroot getal genoodigden en allerlei wanorde lijkheden ten gevolge van het gedrang in de zes tien salons van het paleis gekenmerkt. Meer dan twee duizend personen moeten niet eens geslaagd zijn in die salons, en vooral in de beroemde „spiegelgalerij", waar gedanst werd, door te drin gen. Tal van dames vielen flauw; het getal ver nielde kostbare toiletten is onbekend en er zijn bijzondere maatregelen genomen om gasten, die bij geene mogelijkheid hunne overjassen enz. uit de kleedkamers hadden kunnen terugkrijgen, weder in het bezit van hun eigendom te stellen. Uit Guayaquil wordt gemeld, dat in het begin van September te Quito een moord gepleegd is waarvan de zoon van den gezant van Columbia beschuldigd werd. Bij een oploop op straat was eene aanzienlijke dame beleedigd ge worden plotseling viel een pistoolschot en een der beleedigers stortte doodelijk gewond ter aarde. Vervolgens werd een van de aanvoerde^ der con servatieve partij, dr. Vicente Piedrahita, op weg naar zijn landgoed vermoord, waarschijnlijk om politieke redenen. KOLONIËN. BATAVIA, 20 September. Het Alg. Dagbl. v. N.-I. zegt aangaande het Chineesch aanplakbiljet, dat daar het biljet weinig de aandacht trok en er zich in het geheel geen groepjes lezers omheen vormden, het daarin aan geprezen plan niet voorbereid bleek te zijn, en er, gelijk men het noemt, nog niets van in de lucht was. Voorzeker is het verkeerd zijn vijand te licht te achten en de politie moet zorgen door haar spionnen op de hoogte te blijven der publieke opinie onder de Chineezen ter zake van de belas ting, maar het vertaalde aanplakbiljet is blijkbaar een maatregel geweest tot intimidatie der regeering, niet een tot voorbereiding van een oproer. De politie heeft gisteren vier exemplaren van het biljet op verschillende plaatsen aangeplakt gevonden en af genomen. De majoor Chinees heeft een groot bewijs van belangstelling en ijver gegeven. Toen de politie hem over het geval kwam spreken, bevond hij zich aan het sterfbed zijner schoondochter. Niettemin ging hij terstond op onderzoek uit. Toen hij weer thuis kwam was de vrouw gestorven. Uit Malang wordt gemeldDe tabaksoogst is dit jaar hier weder geheel mislukt, hetgeen is toe te schrijven eensdeels aan de aanhoudende droogte, anderdeels aan de aschregens van den Smeroe. Ten einde zooveel doenlijk de gemaakte onkosten te dekken, houdt men zich thans bezig met den opkoop van krossok. Ook van Blitar luiden de berichten niet gunstig en men vreest dat ander maal bittere teleurstelling het deel zal zijn der gekoesterde verwachting. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Enropa, w. ziekte, aan de stadsvroedmeesteres te Batavia, H. J. Zembsch. geb. De Klemp. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, de gewezen klerk bij 's lands algem. pakhuizen te Tjilatjap, C. J. L. Braun. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot mil. apoth. 1ste kl. bij den mil. geneesk. dienst, J. Heringa. BUITENLAND. Prankrij k. De werklieden uit Marseille, die de tentoon stelling bezocht hebben, zijn naar Gambetta ge gaan met verzoek om werkzaam te zijn voor het uitvaardigen eener amnestie ten behoeve der ver oordeelden van de Commune. Naar men verzekert, heeft Gambetta hen aangemaand hunne taak, waarvoor zij naar Parijs gezonden waren en die niet van staatkundigen aard is, te vervullen en een rapport omtrent hunne bevindingen op de tentoonstelling op te maken. Hij voegde er bij, dat hij de eerste zal wezen om eene amnestie te vragen, als het oogenblik daartoe gekomen zal zijn. Ten slotte drukte hij hen op het hart, alle oneenigheden tusschen de republikeinen te Marseille te laten varen. Duitschlanri. In den „Reichs-Anzeiger" wordt bekend ge maakt, dat verboden zijn de socialistische werk- lieden-kiesvereeniging te Chemnitz, de „Volks- verein" en de vereeuiging van leden der socialis tische „Arbeiterpartei Deutschlands1' te Glauchau. Bij de bondsregeeringen is ingekomen het ontwerp van de herziene examen-orde voor de geneeskundigen van het Duitsche rijk. De voor naamste verbeteringen in die regeling komen hierop neder, dat het „tentamen physicum" gelijk matig geregeld is, de studie aan de universiteiten tot negen semesters is verlengd en het examen is uitgebreid ook tot psychiatrie en ophthalmologic. Groot-Britannië. De opperbevelhebber Haines, zoo wordt uit Bombay gemeld, zal naar Peshauer vertrekken. Men verzekert dat het antwoord van den emir hoffelijk van toon is, doch dat hij volstrekt wei gert een Britech gezantschap te ontvangen en niet met het Engelschc gouvernement te doen wenscht te hebben. Met het organiseeren van de naar Quettah bestemde strijdmacht ouder generaal Bid- dulpli is men bijna gereed. Provisiën voor zes maanden zullen voor 1 November verzonden zijn. Het verkrijgen van fourrage levert groote moeilijk heid op aan de grens; ook is daar gebrek aan drinkwater. De strijdmacht onder generaal Stewart maakt, zich mede gereed en trekt zich te Mi- thamcote samen. Er zijn onder de troepen te Peshauer veel zieken. Oostenr.-I-ïoiig-. Monarchie. Het resultaat der beraadslagingen in de linker club over het programma van baron Pretis was de club wil de plannen van den minister gaarne ondersteunen, doch ten aanzien van de bezettings- quaestie is zij van juist tegenovergestelde meening. De linkercentrum-club nam een voorstel aan, het welk deze hoofdpunten inhoudtde bezetting wordt niet tot Novibazar uitgestrekt; grootst mogelijke vermindering der bezettingskostenindiening van het iractaat van Berlijn aan den rijksraad, opdat deze daaraan zijne goedkeuring kunne hechten voorloopige verlenging der wet op de levende strijdkrachten, doch daarna grootst mogelijke ver mindering van het staande leger; spoedige afdoe ning en invoering der belastinghervorming. Rusland. De „Golos" van Woensdag bevat over de Afghaan- sche quaestie een artikel, waarin het verklaart, dat Rusland niet onverschillig zal blijven bij eenige poging, door Engeland aangewend, om de tegenwoordige onzijdige stelling van Afghanistan te veranderen, omdat de bezittingen van Rusland in Centraal-Azië daarbij op het spel staan. „Enge land", zegt het blad, „mag voldoening van den emir eischendat is een zaak tusschen beide lauden, maar zoodra Engeland bij eene overwin ning het voornemen te kennen mocht geven om zich in Afghanistan te vestigen; zoodra het den emir vredesvoorwaarden voorschrijft, welke in strijd zijn met de wettige rechten en belangen van Rus land, dan wordt eene krachtige tusschenkomst van onze zijde onvermijdelijk en gerechtvaardigd. Het lot van Afghanistan moet niet beslecht worden zonder de toestemming en medewerking van Rus land. Geen verandering kan in den bestaanden staat van zaken in Centraal-Azië gebracht worden." Bij een besluit van grootvorst Michaël wordt Batum gesteld onder de jurisdictie der regeering van den Kaukasus, en onmiddellijke samen stelling gelast van een tijdelijk bestuur, bestaande uit den militairen gouverneur van den Kaukasus, benevens eenige militaire beambten dier provincie. Uit Konstantinopel wordt gemeldDe president van het comité voor de Roode Halve Maan is naar Mekka gereisd, naar het heet om toe te zien op het naleven van sanitaire bepalingen. Het ware doel zijner reis is, in aanraking te komen met pelgrims uit Afghanistan en Centraal-Azië, ten einde iiwioed op hen te oefenen ten gunste der Engelsche politiek. TelegTramxïien. CANEA, 25 October. De berichten uit Epirus en Thessalië zijn verontrustend. De Albaneesche liga heeft eenstemmig besloten tot den laatsten man zich te verzetten, zoo de Porte mocht toe geven aan de pressie der mogendheden of aan Griekenlands eischen. LONDEN, 26 October. De Engelsche vice- consul te Bourgas is door Russische officieren aangevallen en gewond, terwijl hij een onderzoek deed naar eene vechtpartij in een koffiehuis. BOMBAY, 26 October. De intendance is nog i niet gereed met hare maatregelen ten opzichte van de colonne van Kohat. Die colonne heeft behoefte aan 5000 kameelen, voordat zij met goed gevolg naar de Koorumvallei kan oprukken. De troepen hebben veel last van de warmte en er is gebrek aan water. WEENEN, 26 October. Totlebeu heeft bevel gegeven om de bezetting van Adrianopel en Phi- lippopel te bespoedigen. MADRID, 26 October. Gisteravond heeft een persoon met een zakpistool op den Koning ge schoten. Het schot miste. De dader is in hechte nis genomen. SIMLA, 26 October. De inlandsche gezant van den onderkoning, Khoram Hussein-Khan, is hier aangekomen. CORRESPONDENTIE. Iemand, die bijna dagelijks naar het spoor rijdt, veroorlooft zich de opmerking dat de bestrating van de oprij der brug tegenover Zomerzorg zeer veel te weuscben overlaat. Waar zooveel gereden wordt zou het noodig zijn dit te verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2