Gemengd Nieuws. met name, voor zooveel het onderwijs in de Hei lige Godgeleerdheid betreft, op de drie formulie ren van eenigheid, gelijk die in den jare 1619 door de Synode Nationaal van Dordrecht voor de Gereformeerde Kerken dezer landen zijn vastge steld, in maniere als door gemelde Synode Natio naal, blijkens hare eigene handelwijze en hare akte, het gezag van deze formulieren is bedoeld. Als advocaat bij den hoogen raad is heden beëedigd de heer Mr. P. J. M. L. Scheepes te Leiden. Voor de betrekking van geneesheer-directeur van het gasthuis te 's-Gravenhage hebben zich in het geheel veertig artsen, doctoren, officieren van gezondheid en genees- en heelkundigen aangemeld. De Indische inrichting te Delft telt thans 106 studenten. De ministers van waterstaat en van financiën hebben zeer breedvoerig geantwoord op het afdee- lingsverslag der Kanalenwet. De regeering zag met voldoening dat de hoofdstrekking der voordracht in die afdeclingen waarin zij opzettelijk werd over wogen, bij de meeste leden bijval of toejuiching heeft gevonden. De regeering handhaaft dus haar voordracht, die bevordering der algemeene welvaart ten doel heeft. Zij komt op tegen de onbillijke verwijten van sommigen en zegt dat door deze aanvulling van het bestaande een geheel net van binnenlandsche vaarwegen wordt in het leven ge roepen, dat niet alleen de gewenschte verbinding geeft met het buitenland, maar tevens de voort brengende krachten in verschillende deelen des lands onderling vereenigende, allen steunt en aan aller ontwikkeling bevorderlijk is. De financiëele voordracht wordt met zorg overwogen. Hoe de middelen zullen gevonden worden kan hier onbe slist blijven. Staat het nut vast, dan is er geen bezwaar om, als de kosten niet op eene andere wijze kunnen gevonden worden, deze door eene geldleening te dekken. De regeering handhaaft het kanaal van Amsterdam door de Geldersche vallei naar de Bovenwaal, als verre voorkeur verdienende boven eene verbetering der bestaande Keulsche vaart en ook boven het plan van den heer Waldorp. De verbetering van den waterweg tusschen Am sterdam en Rotterdam is een algemeen rijksbelang en wordt als zoodanig geadstrueerd. Overigens worden alle andere onderdeelen der voordracht, betrekking hebbende tot verschillende provinciën, nader verdedigd en toegelicht, terwijl omtrent de nieuwe eischen in het verslag geuit, hoewel nauw lettend nagegaan, slechts op één punt de voor dracht is gewijzigd, namelijk verbinding van de Maas met de Zuid-Willemsvaart (doortrekking der Noordervaart naar Yenloo). De Nederlandsche Noordpoolreizigers zullen op de algemeene vergadering van het aardrijks kundig genootschap, die Zaterdag 26 October te Delft gehouden zal worden, door den voorzitter welkom worden geheeten. Een hunner zal eenige mededeelingen over de gelukkig volbrachte expe ditie in het midden brengen. De kerkeraad der Nederl. Herv. gemeente te Haarlem heeft een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarbij, op grond van het toenemend drankgebruik en van veler uithuizigheid ook op den rustdag, gevraagd wordt sluiting der herber gen eiken avond één uur vroeger dan nu is ver gund, en sluiting der schouwburgen op den Zon dag-avond. Te Kampen heeft zich een comité gecon stitueerd tot aanbieding van een nationaal hulde blijk bij gelegenheid van 's Konings huwelijk. Dr. J. P. T. Van der Lith, buitengewoon hoogleeraar, directeur van het gesticht voor krank zinnigen te Utrecht, heeft aldaar voor de candidaten in de geneeskunde aan de universiteit eene kliniek geopend over psychische ziekten. Door den heer P. J. K. P. Pfeiffer is, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, voldoend examen afgelegd voor 3den stuurman bij de gouvernements-marine in Nederlandsch Indië. De hoofdonderwijzers T. Kromhout, H. A. De Nooy, J. L. Van der Made, H. T. J. Uitter- broeck en M. H. Burger zijn gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Neder landsch Indië, om te worden benoemd tot onder wijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. Het stoomschip „Rotterdam", van Nieuw- ïork, dat bij Brouwershaven aan den grond ge raakt was, is Donderdag-nacht met adsistentie van sleepbooten vlot geraakt en te Hellevoetsluis binnen gebracht; de „Torrington", van Java naar Rot terdam via Marseille, is den 19den October ge praaid bij straat Bonifacio, onder zeil met schade aan de machine; de „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Port-Said gistermor gen, en vertrok van daar hedenmorgen. De heer W. J. Wisse, onder-directeur van den rijkstelegraaf en de posterijen te 's-Hage, heeft gelijk de voorzitter gisteren aan den raad mede deelde, ook voor deze gemeente concessie aange vraagd voor den aanleg en de exploitatie van electrische verlichting. Het schijnt dat bij de in voering te Nieuw-York voor het electrisch licht van den gas-aanleg zal worden gebruik .gemaakt. Om licht te krijgen behoeft men slechts op eene veer te drukken en de sterkte er van kan op de zelfde wijze als die van het gas worden geregeld. Lucifers worden niet gebruikt en eene vlam is er niet, zoodat van de gevaren, aan gasverbruik ver bonden, geen sprake is. Het licht geeft geene warmte, het is geheel wit, helder of zacht naar verkiezing. Gas is er geel bij en men kan er in staren zonder de oogen te vermoeien. Het merk waardigste is, dat alle kleuren bij dit licht even gemakkelijk te onderscheiden zijn als bij daglicht. Den verslaggever van de „New-York Herald" verklaarde de heer Edison, dat er nog vele klei nigheden te regelen waren; met name was hij nog bezig proeven te nemen met verschillende stelsels van meters, ter controleering van de hoeveelheid verbruikte eïectrititeit. Op ernstige moeielijkheden was hij niet gestuit en dit juist scheen hem te hinderen. Bij de telephoon en andere zaken had hij twee jaar lang duizenden hindernissen uit den weg te ruimen gehad. De verdeeling van het elec trische licht, zeide hij, was wel de eenvou digste van al zijne uitvindingen. De „Globe" maakt de opmerking, dat het electrisch licht zeer geschikt zal zijn voor spoorweg-signalen. De tegenwoordige lichtseinen zijn zeer onvoldoende; het electrisch licht daarentegen kan op zeer verren afstand gezien worden; het schijnt dooreen tamelijk dikken mist heen en schijnt even krachtig door rood als door wit glas. Bovendien kan het veel sneller ontsto ken worden. Bij de hevige donderbuien die te Wou- brugge en boven de aangrenzende gemeente Alke made gewoed hebben, is 's middags te Hoogmade eene koe van N. Van der Salm in de weide doodge slagen; des avonds is de bliksem geslagen in eene boerderij onder de gemeente Alkemade, er is veel schade doch gelukkig geen brand veroorzaakt. Woensdag - middag is door het inslaan van den bliksem te Sloterdijk eene bouwmanswo ning met toebehooren iu de asch gelegd. De brand heeft twee uren geduurd. Dezelfde oorzaak heeft te Zevenhoven een watermolen vernield. Te Burgerveen, eene buurtschap aan de ringvaart van den Haarlemmermeer, tusschen Leimuiden en Aalsmeer, is, zoo meldt men ons, Woensdag-avond brand ontstaan in een met hout geladen schip. De schipper stootte met den schou der eene hangende petroleumlamp af; deze brak, overstelpte den man met olie en in een oogwenk stond hij in vlammen. Tot overmaat van ramp deelden deze zich ook mede aan de vrouw en twee kinderen, welke in zijne onmiddellijke nabijheid waren. Een wagenmakersknecht, het onheil bespeu rende, wist de ongelukkigen te redden. De schip per had zich te water begeven. Vrouw en kinderen hebben, niettegenstaande de spoedige hulp, toch zware brandwonden bekomenmen vreest zelfs, dat een der kinderen voorgoed het gezicht zal verloren hebben; er is sprake van, dat de onge lukkigen verder verpleging zullen ontvangen in het gasthuis te Amsterdam. Alweer een waar schuwend voorbeeld voor zoovelen, dat men met petroleum toch niet te voorzichtig kan zijn. Dinsdag is, een half uur benoorden Noordwijk aan Zee aan den duinvoet, bij de plaats waar gewoonlijk de schijf staat voor de oefenin gen der artillerie, een kist gevonden gevuld met zeer gevaarlijke projectielen en voorzien van het opschrift: „Een ieder wordt gewaarschuwd deze zeer gevaarlijke kist niet aan te raken of te ope nen". Daar de kist maar een half voet diep on der het zand begraven was, werd zij door de helm planters ontdekt, die, bezig zijnde met planten, er met hun graaf op staken. Dadelijk is er door den burgemeester een wacht bij geplaatst, om tegen mogelijke ongelukken te waken, en door een onderofficier der artillerie, bijgestaan door eenige manschappen, is de kist met haren inhoud op dezelfde plaats, doch eenigszins dieper, weer in den grond gestopt. Het vreeselijk ongeluk, dat verleden jaar onder Wassenaar met een kogel heeft plaats gehad en waarbij vier kinderen het leven lieten, ligt nog versch in het geheugen. Men hoopt daarom dat, zoo er weer zeer gevaarlijke projectie len in den grond gestopt moeten worden, dit dan geschieden zal op plaatsen, welke niet zoo licht blootstuiven of afvloeien. Woensdag omstreeks vijfurenisiu den Tijpolder nabij Zaandam de bliksem in een boerenwoning geslagen. Bij den daardoor ontsta- nen brand en den sterken wind werd de woning spoedig geheel in de asch gelegd. Ook de verf- molen „De Tromp", aan den hoogen dijk nabij den Westzaner Overtoom, werd door den bliksem getroffen en brandde geheel af, ofschoon vijf spui ten hebben gewerkt. Aan het Barndegat onder Oostzaan is de bliksem in een watermolen gesla gen, die geheel is afgebrand. Het plantsoen, dat achter de R. K. kerk aan den Amsteldijk te Amsterdam zal worden aan gelegd, zal prijken met een natuurlijken waterval. Men heeft daarbij partij getrokken van het feit, dat het peil van den Binnendijkschen Buitenvel- derschen polder lager is dan dat van het stads- water. Het plantsoen wordt gemaakt naar het plan van den heer H. C. Zwart. Te Buiksloot is door de politie een vervolging ingesteld tegen een zoogenaamden won derdokter, bijgenaamd „het houten been", (den man, die vroeger matroos was, moet ten gevolge van een val uit den mast een been zijn afgezet.) Eenige patiënten zijn aangehouden en recepten in beslag genomen. Deze patiënten, die nu als getui gen voor den rechter moeten komen, kunnen dus nog pleizier van hunne consultatie hebben. Als iets bijzonders kan worden vermeld, dat toen de politie zich bij den wonderdokter vervoegde, hij zijne verwondering te kennen gaf, dat zij hem niet eerst gewaarschuwd had. Het uitdiepen van het Noordzee- kanaal van de sluizen tot de Velzerbrug wordt met kracht voortgezet. Vier baggermachines zijn daartoe gestadig in dienst. Het blijkt echter, dat gedurende de uitdieping vooral aan de noordzijde van het Kanaal voortdurend afschuiving van grond plaats heeft. Met Januari a. s. zal daarom een begin worden gemaakt met de noordzijde nog 12 meter te verbreeden. Het baggeren buiten de sluizen wordt thans door het ongunstige weder vertraagd. De drie personen, wegens den dubbe len moord te Vollenhove in hechtenis genomen, hebben in de gevangenis te Zwolle eene volledige bekentenis afgelegd. Te Maastricht zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag, nabij het stationsge bouw, drie graanmijten een prooi der vlammeu geworden. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Te Richardais bij Saint-Malo waren verscheidene kinderen aan het baden, toen plotse ling een hunner in de diepte verdween. Maar een zijner makkers, de jeugdige Nouvel, snelde hem te hulp; hij weet hem te grijpen en terwijl hij hem met de eene hand boven houdt, zwemt hij met de andere naar den oever. Doch hij is slechts 12 jaar oud en de drenkeling 14. Geen wonder dat de last hem te zwaar wordt, en zij zijn nog meer dan 50 meter van den oever verwijderd. >fGa op mijn rug zittenzegt nu Nouvel tot, zijn makker, doch op hetzelfde oogenblik bemerkt hij, dat deze reeds het bewustzijn heeft verloren. Nu duikt hij naar beneden en weet zoo onder zijn in onmacht gevallen vriend te komen en hem op zijn rug te nemen. Eindelijk wordt ook op die wijze de taak hem te moeilijk, maar thans is hij reeds dicht bij den oever genaderd; zijn kame raad bij de baren door den stroom sleepen de, weet hij hem ten laatste toch nog op het droge te brengen. Den inmiddels toegesnelden geneesheer mocht het na veel moeite gelukken de levensgees ten van den drenkeling weder op te wekken. In eene kleine afgezonderde woning van de „Avenue des Ternes" te Parijs woonde

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2