een bevredigend einde gebracht en onder algemeene toejuiching besloten den heer G. Hekking, die als directeur zijn ontslag had genomen, tot buiten gewoon eeredirecteur der vereeniging te benoemen, ten blijke van de oprechte waardeering van zijne veeljarige diensten. Men meldt ons uit Noordwijk aau Zee Hoewel wij nog niet kunnen zeggen, dat onze visschersvloot er goed bij staat, zoo is er toch deze week eenige verandering ten goede gekomen, daar we vijf bomschuiten hebben aangekregen welke gezamenlijk f 11,000 ruw geld besomden, doch één met verlies van de halve vleet. De Koning wordt spoedig uit Arolsen in Den Haag teruggewacht. Prins en prinses Hendrik zullen Donderdag het buitenverblijf Soestdijk ver laten en naar de hofstad terugkeeren. Zondag a. s. zullen zij zich naar Luxemburg begeven. In 1879 zal een nieuwe bundel „Schetsen van Alex. Ver-Huell" verschijnen naar een serie nog onuitgegeven teekeningen. Yoor het middelbaar onderwijs zijn Zater dag toegelaten mej. R. G. G. Van Holthe, van Harderwijk, voor geschiedenis, en mej. S. M. Ma- ronier, van Utrecht, voor Nederlandsche taal- en letterkunde. Yoor de gymnastiek deden Zaterdag in Den Haag 5 caudidaten examentoegelaten de heeren L. J. Becht en A. Mielart, uit 's-Hage, P. M. Blonk uit Schiedamvoor de akte als hoofd onderwijzer werd van de 13 candidaten toegela- de heer R. Luyten uit 's-Hage. Van het tweede zevental onderofficieren die in Den Haag het mondeling examen voor 2deu luitenant der infanterie hebben afgelegd, zijn ge slaagd uit 's-Bosch de heeren Goedbloed, Labolz, Hamerster en Koene. Omtrent het examen van den onderofficier Miiller is nog geene beslissing genomen. Het tweede natuurkundig examen te Utrecht is met goed gevolg afgelegd door de heeren A. J. Heimig van der Vegt, H. J. Scheidelaar en J. Stoltz; 1 werd afgewezen. De eerste zitting is hiermede gesloten. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft aan den heer J. Broedelet, pred. te Gouda, eervol emeritaat verleend, in te gaan 15 November e. k. In eene gisteren te Amsterdam gehouden vergadering in het gebouw van bet Amsterdamsch Werkmansbond, die door 100 personen werd bij gewoond, is bij acclamatie goedgekeurd de volgende door het bestuur voorgestelde motie: „De Ver tegenwoordiging, zooals zij thans bestaat, is in strijd met art. 74 der grondwet en kan de alge meene belangen nimmer behartigen. De keuze daarvoor behoort zoo spoedig mogelijk door het algemeen stemrecht te worden vervangen." De gewone audiëntie van den minister van waterstaat zal Donderdag niet plaats hebben. Het stoomschip „W. A. Scholteu" is 19 October van Nieuw-York naar Rotterdam ver trokken met de mail voor Nederland en 70 pas sagiers de „Celebes" arriveerde den 18den Octo ber des avonds te Napels en vertrok den 19den des namiddags; zij had oponthoud gehad door slecht weer in de Golf van Biscaye; de „Drente", van Rotterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez; de „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw- York, is 19 October van Plymouth vertrokken. De heer H. Tönnies, door den waarn. cou- sul-generaal der Nederlanden te Hamburg tot vice-consul der Nederlanden te Cuxhaven aange steld, is in die hoedanigheid erkend. Z. M. heeft den Isten luit. der mariniers H. B. Van Rhijn, op zijn verzoek, eervol ont slagen en met 1 Nov. benoemd tot. Isten luit. der inf. van het leger in Ned. indië; aan den heer R. B. Tönnies, op zijn verzoek ontslagen vice-consul der Nederlanden te Cuxhaven, onder dankbetuiging voor zijne langdurige diensten den persoonlijken titel van consul der Nederlanden verleend. Gr e m e n tl Nieuws. De exprestrein 1ste en 2de kl.die om 9.7 langs de Hollandsche lijn hier moet aan komen, arriveerde gistermorgen eerst te 9.25, daar er onderweg een veer van de locomotief was ge sprongen. Bij aankomst alhier werd onmiddellijk naar Den Haag om een andere locomotief geseind, waardoor de trein in plaats van te 9.10 pas om 9.46 de reis kon vervolgen, hetgeen voor de passagiers, vooral ook in verband met de aansluiting naar Parijs, zeker niet bijzonder geriefelijk was. Ten einde voor 't vervolg zooveel mogelijk opont houd te voorkomen, wordt de vraag gedaan of het niet wenschelijk en mogelijk is dat, nu Leiden ook met de lijn naar Woerden toch zoo heel onbeteekenend niet meer is, hier steeds, desnoods voor rekening der beide maatschappijen, een reserve locomotief in voorraad zij. Ook verleden week toch had zij reeds dienst kunnen doen. De aan sluiting met den Staatsspoor te Rotterdam werd nu gemist. Men schrijft ons: Yoor eenige dagen had bij een landbouwer onder de gemeente Lei- muiden een brutale perendiefstal plaats. Terwijl de boer naar de kerk was, maakte do zoon van zekeren P. De R. van diens afwezigheid gebruik om aan het perenplukken te gaan. Juist toen den dief den tweeden geladen emmer naar zijne woning zou brengen, kwam de boer hem onver wachts te gemoet, hem natuurlijk vragende, wat er met die peren geschieden moest. Als antwoord kreeg hij een pak slagen. Yan een en ander is direct proces-verbaal opgemaakt. De peren zijn als corpus delicti bij de rechtbank gedeponeerd. Yr ij dag-avond te ongeveer acht uren werden de magazijnen van den Nederlandschen Rijnspoorweg te Utrecht door een groot gevaar bedreigd. Door een tot nog toe onbekende oorzaak was in een kelder de daar geborgen houtskool in brand geraakt. Slechts door een planken vloer van zoovele licht brandbare stoffen gescheiden, zou de brand zeker een tegenhanger van dien der Willems kazerne geworden zijn, die juist een jaar geleden plaats had, indien hij niet tijdig door den maga zijnmeester ware ontdekt, die door doeltreffende maatregelen den verderen voortgang in korten tijd wist te stuiten. Te Utrecht heeft zich de dochter van een horlogemaker in de Zadelstraat, bij het ver richten van eenige bezigheden op de kamer vau een inwonenden, doch op dat oogenblik afwezigen student, Zaterdag-namiddag met een revolver, dien zij niet vermoedde dat geladen was, doodelijk aan het hoofd gewond. Doordien de gevangenis alhier, ge lukkig misschien, niet zóó is ingericht, dat drie gevangenen aldaar afzonderlijk geplaatst kunnen worden, zoo meldt men uil Vollenhove, werd één der drie vermoedelijke moordenaars van de beide veldwachters gedurende den nacht onder behoor lijk toezicht der rijksveldwachters en van anderen in de gelagkamer van het stadhuis, waaraan een herberg verbonden is, geplaatst. Tot de laatsten behoorde een zekere Nijboer, commies bij 's rijks belasting, die zich zóó verdiemstelijk maakte bij de heeren van 't gerecht, die hier reeds twee dagen vertoefden, dat hij in zijn oogenschijnlijk losse praat van een der drie de gulle bekentenis wist uit te lokken, dat hij, genaamd Klaas Niea- wenhuis, zijn broer Gerrit en A. Jongman ten sterkste bod afgeraden hun voorgenomen geweld ten uitvoer te brengen; dat hij, toen deze aan zijne aanmaning geen gehoor wilden geven, zich verwijderd en het gekerm van den tweeden ver moorde, den veldwachter De Liefde, duidelijk ge hoord had. Deze laatste toch, De Liefde, had, volgens onderzoek, eerst een snede boven den neus, daarop eene in de wang en vervolgens eene in de keel ontvangen, waardoor hij terstond den laatsten adem uitblies. Nog moet, volgens beken tenis van K. Nieuwenhuis, de beschuldigde Jong man reeds eenige dagen te voren de scherpte van zijn mes met 't ineens doorsnijden van een wor tel getoond en daarbij gezegd hebben„Da's goed voor den kop van Bastings of De Liefde". Op het oogenblik van den aanval had een der veldwach ters slechts zijn revolver en de ander enkel zijn sabel bij zich. De sporen van het bloed der ver der weggesleepte lijken hebben tot de eerste ont dekking der misdaad geleid. Naar verhaald wordt, was de reeds genoemde Gerrit Nieuwenhuis in het bezit eener jachtakte. Meer dan eens zag men hem mtA twee geweren uitgaan, met het doel, naar men dacht, er later een van aan zijn broeder te geven. Bastings had zich voorgesteld laatstgemelden bij overtreding der jachtwet op heeterdaad te betrap pen. Nieuwenhuis stond bij hem niet hoog aan geschreven, daar hij nog onlangs een geweer bij hem had in beslag genomen, dat geacht werd aan een ander toe te behooren. De gemeente-veld wachter De Liefde was uit belangstelling met Bastings meegegaan. Daar Bastings dikwijls 's nachts op surveillance uitbleef, wekte zijn afwe zigheid niet terstond kwaad vermoeden. Toen De Liefde echter ook niet terugkeerde, ging men aan 't zoeken en vond, zooals gemeld is, beider lijken aan de Yoorst, op omstreeks 20 minuten van de kom der gemeente. Een schipper uit Zwartsluis moet in den avond van Woensdag met zijn vaar tuig dicht bij de Voorst gepasseerd zijn en toen hebben gehoord, dat daar ter plaatse eenige woor denwisseling plaats had. Hij herinnert zich kort daarop een schot gehoord te hebben, wat echter geen achterdocht bij hem opwekte, daar in die buurt dikwijls wordt geschoten. Dicht bij de plek van het voorval heeft men de pet van Bastings en den mantel met de sabel van De Liefde ge vonden. Bij het vinden der lijken miste men bei der horloges en eenig geld, dat zij, naar men meende, in hunne portemonnaies hadden gehad. Yr ij dag-ochtend zijn twee hooiber- gen afgebrand van den bouwman B. Maan in de buurtschap Katwijk en Keulen, onder de gemeente Pijnackerook aan het woonhuis is eenige schade toegebracht. Meu weet niet hoe de brand is ont staan wel denkt men aan kwaadwilligheid, daar de vlammen zich het eerst in den top der hooi bergen vertoonden. Men meldt uit Achlum (Friesland) dd. 18 October: In den loop der vorige week is hier eene vrouw betjoend (behekst). Om deze ongeluk kige van hare bezoeking te verlossen, werd over legd om de kussens en het bed te openen. Toen hierin verschillende kransen werden gevonden, beraadslaagde men, hoe de tjoeuster (heks) te vinden en te verdrijven. Men herinnerde zich, dat ten vorigen jare een man was betjoend geweest en genezen. Oogenblikkelijk werd dezen persoon om raad gevraagd en toen hij mededeelde, dat hij de kransen, in zijn bedkussen gevonden, had ver brand, hing men een ijzeren pot over het vuur e* kookte de kransen, doch hoe men deze ook kookte, er kwam geene tjoenster en de ongeluk kige zit nog steeds in verzuchting, afwachtende de dingen die komen zullen. Yr ij dag-avond te lialftwaalf kwam de heer A. W., graanhandelaar te Tegelen, één uur van Venloo gelegen, met den Berg-Mark. trein van Pruisen te Yenloo aan. Geene aansluiting meer hebbende, besloot hij dezen weg te voet af te leggen. Onderweg echter werd hij door eenige personen, tot nog toe onbekend, aangevallen, die bem eene snede in 't gezicht en over de borst toebrachten en hem beroofden van al het geld dat hij bij zich had, zijnde f 3600. De justitie doet onderzoek. Onder de arbeiders in de steengroe ven, zoo wordt uit Bergen in Henegouwen gemeld, is eene werkstaking uitgebroken. Een détache- ment gendarmees is van Bergen daarheen opgerukt. Ook linietroepen en jagers hebben bevel ontvan gen om derwaarts op te marcheeren. KOLONIËN. BATAYLA, 9 September. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement VerleendEen tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den leeraar in de wiskunde aan het gymnasium Willem III, II. C. Van Ruyven; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den voorz. van den landraad te Brebes mr. Ch. Samuels en aan den contr. l9tc kl. mr. C. W. Kist. Ontsla gen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., G. Buys, met intr. van het hem als zoutverkoopp. te Cheribon, w. ziekte, verleend tweej. verl. naar Ned.; eervol, uit 's lands dienst, de gew. klerk bij 's lands alg. pakhuis te Makassar, K. Nitzchke; de gew. buitengew. l9te klerk op het bureau van den ads.-resident van Tjilatjap, J. H. W. Verstift; de klerk op het hoofdb. van den post- en telegrnafd., H. Laurens; de lste deurw. bij den raad van just, te Samarang, J. Th. Van der Waall; met behoud van recht op pens., de gew. adj.-insp. bij den post, en telegraafd. A. H. De Does. Benoemd: Tot contr. lste kl. bij het binnenl. best, op Java en Madura W. A. Van Aken; tot Isten deurw. bij den raad van justitie te Sa marang, C. Schmidgall; bij het lager onderwijs: tot ond. lste kl. L. Franken, tot ond. 2de kl. J. Ros. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den ambt. op wachtgeld W. G. Tennissen, laatst, ads. bij den geogr. dienst; een tweej. verlof naar Ned., w. vijftien jaren onafgebr. dienst in Ned.-Ind., aan den onder» intend. 1ste kl. bij de mil. admin. J. S. Diephnizen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2