Dinsdag N°. 5732. A". 1878. 22 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEI. „.fp- LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmnden1.10. Franco per postL40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DEB ADYERTENTIEN Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 18 78. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85); doen te weten, dat het eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 1878 op heden voor- loopig is vastgesteld, en van den llden October 1878 tot en met den 24sten October 1878 ter secretarie dezer gemeente (financiëele afdeeling), van 's voorraiddags 9 tot 's namiddags 4 uren voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in het Leidsch Dagblad afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgem. Leiden, E. KIST, Secretaris. 10 October 1878. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 24 October, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Voordracht tot overplaatsing van eene hulponderwijzeres. (190) 2°. Idem tot wijziging van de Verordening op het Brandwezen. (140 en 189) 3°. Idem betrekkelijk den dienst der brugwachters so tot wij ziging van de verordeningen op de beffing en invordering van bruggeld. (161, 191, 192, 193, 194, 204 eo 205). 4*. Begrootingen voor 1879 van de niet-gesubsidieerde instel lingen van weldadigheid, als a. bet R. K. Armbestuur. b. bet Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vronwenhuis. c. Vrouwen Kraammoeders. (196) 6°. Idem van de gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, als a. het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. b. het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis. c. het Nederlandsch Israëlietisch Armbestuur. (197) 6°. Idem van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (19S) 7°. Idem van het Stedelijk Werkhuis. (199) 8®. Idem van de Bank van Leening. (200) 9°. Verzoek van de firma wed. M. J. Schamper en Zn. om eene loozing te maken. (201). 10°. Voordracht tot aanbieding van een adres aan Z. M. den Koning naar aanleiding van Hd. voorgenomen huwelijk. (206) 11°. Verzoek van Commissarissen der Bank van Leening om machtiging tot uitbetaling van een bedrag uit den post voor Onvoorziene Uitgaven. (202) 12°. Rekening van de Plaatselijke Schoolcommissie over 1877. (203) LEIDEN, 31 October. De Commissie voor de feestviering bij de opening der spoorweglijn LeidenWoerden heeft het batig saldo van hare rekening, ten bedrage van f 32.065, in handen gesteld van de Commissie voor het gedenkteeken van Leidens ontzet. Door deze bijdrage en de sedert onze laatste opgave ontvangen renten, zijn de beschikbare gelden voor het gedenkteeken thans gestegen tot de som van 19,750.64. Sedert October van het vorige jaar is het bedrag met f 1050 vermeerderd. Doch er ontbreken nog altijd 5 duizend gulden om het werk te voltooien, dat eenmaal onze stad tot sie raad zal verstrekken. Intusschen wordt de arbeid door den heer Koelman met ijver voortgezet. Wij achten het niet overbodig de aandacht van belanghebbenden te vestigen op de aankon diging van Burgemeester en Wethouders betref fende het 1ste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor dit jaar. Dat kohier ligt ter secretarie der gemeente (financiëele afdeeling) ter inzage tot en met Donderdag 24 October e. k. en tot dien tijd kunnen door de aangeslagenen, zoo daarvoor termen bestaan, bezwaarschriften tegen hunnen aanslag aan den gemeenteraad wor den ingediend. Bij de heden alhier ten raadhuize plaats gehad hebbende openbare aanbesteding van het veranderen der brug over de Langegracht waren acht biljetten ingekomen, waarvan de hoogste in schrijving was f 1900. Het werk is aan den laagsten inschrijver, den heer J. J. Blanjer, met selaar alhier, voor de som van f 1364 gegund. - Voor de lijn LeidenWoerden zelve wer den aan het station alhier nog geen retourbiljet ten uitgegevenwel voor de verschillende hoofd stations der Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij. Enkele reis naar Utrecht kost1ste kl. f 2.60, 2de kl. f 2.05, 3de kl. 1.30; retour: lste kl. f 4.80, 2de kl. f 3.80, 3de kl. f 2.40. Deze prijzen zijn echter nog slechts voorloopig en zullen waarschijnlijk wel spoedig eenige vermin dering ondergaan. Het bestelgoederenvervoer is reeds van den 15den October af opengesteld; dat voor de vrachtgoederen wacht nog op de goed keuring van den minister. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 30.00, f 15.50, f 3.30 en f 1.55; de laagste f 30.00, f 15.00, f 3.00 en f 1.50. j In het studenten-weekblad „Minerva" wordt door den heer George Snijder een feit verhaald, dat bijna ongeloofelijk mag heeten, doch dat niet temin van verschillende zijden werd bevestigd. Een examinandus kwam propaedeutisch examen doen voor de literarische faculteit. Hij had den geheelen cursus van het Leidsch gymnasium door- loopen en was „summa cum lande" tot de lessen aan de hoogeschool bevorderd. Prof. Cobet, curator van het gymnasium, had dus tot dat besluit mede gewerkt. Die persoon slaagde niet bij zijn propae deutisch examen, ofschoon prof. Cobet zelf hem veel hoop op het welslagen had gegeven. Daarna trad de persoon in quaestie in overleg met zijn vroegeren rector, en toen deze hem in staat achtte opnieuw examen af te leggen, meldde hij zich daartoe aan. Thans was zijn examen niet beneden het middelmatige, zoodat ieder meende, dat de uitslag gunstig zou zijn. Doch wat gebeurt? Niet prof. Cobet, die decanus der faculteit was en die als examineerende in twee vakken den meesten invloed op het judicium moet uitoefenen, sprak het judicium uit, maar prof. Dozv. Het oordeel luidde ongunstig en werd gegeven in deze woor den „wij hopen dat gij nooit meer zult terug- j komen, want alle aanleg voor studie ontbreekt u." j Het adres, door de Groninger studenten in de rechtsgeleerdheid tot den minister van binuen- landsche zaken gericht, waarin zij verlenging van den termijn, die tusschen het eerste en tweede gedeelte van het doctoraal examen verloopt, tot drie maanden verzoeken, vindt elders geen bijval. In een vergadering der juridische faculteit alhier j werd eenparig besloten zich niet met dat adres i te vereenigen, en in het laatste nommer der „Vox Studiosorum" beeft ook een Utrechtsch student, de heer Penniuk, zich sterk tegen het adres ver klaard, er tevens bijvoegende, dat de beste wijzi ging z. i. zou zijn afschaffing van het schriftelijk examen, dat toch een wassen neus is. i Men schrijft ons uit HazerswoudeIn deze j gemeente doet zich het zonderlinge geval voor dat de brieven van het distributie-kantoor,] gele gen aan den Hoogen Rijndijk in de gemeente Hazerswoude, worden gemerkt met het poststem pel Koudekerk en zoo verzonden. Dit geeft aan- j leiding tot vele onaangename vergissingen, en niettegenstaande de postdirectie van deze onregel- matigheid kennis draagt, schijnt er geen vooruit- zicht te bestaan dat hierin eenige verandering zal worden gebracht. Bij de gisteren te Voorschoten gehouden verkiezing van zes gemachtigden voor het kies college der Hervormde gemeente zijn uitgebracht 166 stemmen, waarvan 1 blanco en 1 van een niet-stemgerechtigde. Gekozen werden de heeren1 A. Van Santen Jr. met 147, L. J. S. Van Kem pen met 110, C. J. Broers met 105 en A. E. Van Kempen met 99 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren D. J. Gesink, C. Van de Graaf, L. Van Grasstek en D. Gussekloo, die resp. 83, 79, 77 en 66 stem men verkregen. De gemeenteraad van Nieuwveen heeft aan den minister van waterstaat ingezonden een adres van adhaesie aan- en ondersteuning van het ver zoek gericht door het gemeentebestuur van Uit hoorn aan denzelfden minister, betrekkelijk eene wijziging der richting van den spoorweg recht streeks van Amsterdam naar Rotterdam, te Alphen aansluitende, voor den aanleg en de exploitatie waarvan concessie is aangevraagd door den heer mr. E. A. Van Hall te Utrecht en anderen. Dat adres is van den volgenden inhoud Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Raad der gemeente Nieuwveen (Zuid-Hol land), dat hij met belangstelling kennis heeft ge nomen van het door het gemeentebestuur van Uithoorn(prov. Noord-Holland) aan Uwe Excellentie gericht adres, dd. 19 September dezes jaars, met be trekking tot de door mr. E. A. Van Hall te Utrecht en anderen aangevraagde concessie voor aanleg en exploitatie van een spoorweg van Amsterdam naar Rotterdam, te Alphen aansluitende. Dat zulks Uwer Excellentie duidelijk zal worden indien adressant zich de vrijheid veroorlooft haar te doen opmerken, wordt die concessie verleend als zij schijnt aangevraagd te zijn, te wetendat die weg tusschen Amsterdam en Alphen zich zou richten van Amsterdam langs of door Aalsmeer, Leimuiden, Al kemade, Rijnsaterwonde en Woubrugge, het zeker is dat, voor de oost- en westwaarts tusschen Amsterdam en Alphen gelegen gemeenten, waaronder ook Nieuw veen, elk vooruitzicht op de verkrijging van een spoorweg voor het vervolg zal zijn vervallen. Dat de door het gemeentebestuur van Uithoorn, voor de wenschelijkheid eener gewijzigde richting van den besproken weg, aangevoerde redenen, naar 's adressants inzien volkomen gegrond zijn en een nauwgezet onderzoek daaromtrent aanbe veling verdient. Al hetwelk adressant voldoende vrijheid geeft niet alleen, maar hem verplicht te vens, zich tot Uwe Excellentie te wenden, als hij hiermede is doende, om van instemming met het verzoek, vervat in voorgenoemd adres, getuigenis- te geven, zoomede dat te ondersteunen. De heer Richard Hol, die, gelijk bekend is, dezen zomer de Haagsche mannenzangvereeniging „Cecilia" bij den internationalen zangwedstrijd te Parijs tot den zege voerde, is benoemd tot officier d'Académie en heeft alzoo hetzelfde eereblijk ver worven als in Augustus op het Trocadero werd uitgereikt aan drie beroemde componisten direc teuren van de eerste Eransche en Belgische zang gezelschappen. Deze onderscheiding mag te hooger worden gesteld, omdat zij alleen aan de meest talentvolle kunstenaars in Frankrijk wordt toege kend en zeer zeldzaam aa» buitenlandschc kunste naars en voor zoover bekend nog nooit aan een Nederlander ten deel viel. Door den minister vaa buitenlandsche zaken daartoe uitgenoodigd, had het bestuur van de vereeniging „Cecilia" het voor recht Zaterdag-avond in eene algemeene vergadering van de leden den heer Hol bekend te maken met zijne benoeming en hem tevens de insignia van deze orde en het daarbij behoorend, door den Eranschen minister van onderwijs, schoone kunsten en wetenschappen onderteekend brevet, uit te reiken. Tevens is in dezelfde vergadering van „Cecilia" een veelbesproken verschil tusschen de leden tot

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1