N°. 5731. A0. 1878. 21 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blacl. S TABS-BERICHTEN. LEIDSCH i PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmnden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. ojKii -j. - PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Be BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week ziju aangegeven als door roodvonk aangetast 6 personen en aan die ziekte overleden 1. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 October 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 19 October. Gisteravond hield de commissie ter feestvie ring bij gelegenheid van de opening der spoor- weglijn LeidenWoerden, hare laatste bijeenkomst. Tusscheu |Woensdag 9 en Vrijdag 18 October constitueerde zij zich, ontworp men een plan, gaf men daaraan bekendheid en uitvoering op een wijze waarover slechts één stem opging, die goed keurend was in hooge mate, en sloot zij hare reke ning af. Men zal dus wel niet zeggen dat in dit geval het oud Nederlandsche „festina lente" de com missieleden beheerschte, maar dat men van den aanvang af wist wat men wiide en wilde wat men kon. Dit laatste inzonderheid blijkt hieruit dat., al liet zich de zaak van een materiëele zijde aan vankelijk voor de leden niet zeer gunstig aanzien, daar toch in de vergadering van Vrijdag 11 Oct. besloten werd om op een begrooting van ruim f 600 door te gaan, niettegenstaande er toen nog slechts voor ruim f 500 was ingeschreven, de reke ning-courant van den penningmeester gisteren een batig slot aanwees. Wij hebben vrijheid daaruit mede te deelen dat het totale bedrag der ontvangsten geklommen was tot f 659, terwijl de uitgaven in haar geheel f 626.93,/j bedroegen, en er derhalve een over schot in kas was van f 32.06'/2. Dat verscbijusel, zeker niet alledaagsch, doet ons en gewis velen met ons niet alleen genoegen voor de commissie, maar het geeft tevens de vol doening dat hieruit blijkt hoe algemeen men met het denkbeeld was ingenomen en het schenkt de aangename overtuiging dat men in dergelijke ge vallen veilig op de goede gezindheid onzer stad- geuooten kan rekenen. Slechts ruim twee dagen had de commissie beschikbaar voor het doen druk ken en circuleeren der lijsten; dat dit laatste der halve veel te wenschen moest overlaten en velen zijn overgeslagen, die gaarne het hunne voor dit doel zouden hebben bijgedragen, kan niet anders, en dat dus, ware er ruimer tijd beschikbaar ge weest, het bedrag veel aanzienlijker zou geweest zijn, spreekt van zelf. Kan men dus met goeden wil en ijverig doortasten in weinige dagen reeds tot zulk een goed einde komen, wat zou men dan niet hebben kunnen doen, zoo men voor dit alles meer tijdruimte had gehad Dit in zóó weinig tijd verkregen uitstekende resultaat zal dus zeker andereu tot aanmoediging strekken, om bij voorkomende gelegenheden met niet minder moed een zoo goed gegeven voorbeeld te valgen. Het zal zeker onzen lezers aangenaam zijn te vernemen, dat de commissie dit overschot bestemde voor een echt Leidsch doel. Zij besloot namelijk het ter beschikking te stellen van de commissie voor de oprichting van het gedenkteeken van Leidens ontzet. Aan de heeren Jan Zuurdeeg en Zn. alhier is het lidmaatschap aangeboden van de „Acadé mie nationale agricole, mannfacturière et com- merciale" te Parijs. Aan den heer A. C. Vreede, hoogleeranr aan de universiteit alhier, is toestemming verleend tot het bekleeden van het ambt van leeraar in het Madoereesch aan de gemeente-instelling voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren. Van de 4 candidaten voor gymnastiek is gisteren in Den Haag toegelaten de heer N. P. J. Woensdregt uit Leiden. Wij vestigen de aandacht onzer stadgenooten op de comedie-voorstelling van aanstaanden Maan dag. Een onzer oorspronkelijke tooneelstukkeu van den laatsten tijd, „Onze stand", van den heer Vrolik uit Utrecht, die 't schreef onder den pseudoniem Wilkama, zal hier alsdan ten tooneele worden gevoerd. Werd genoemd tooneelstuk in het laatst van het vorige seizoen te Rotterdam voor 't eerst met zeer gunstig gevolg opgevoerd, ontvangen en beoordeeld, zoowel wat de uitvoering en den vorm als de goedé strekking betreft, wij twijfelen niet of ook hier zal de belangstelling niet achterwege blijven. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 47 70 volwas sen personen en van 712 kinderen. De serenade, den 17den dezer aan den bur gemeester van Zoeterwoude gebracht, is in zeer goede orde afgeloopen. Door den heer A. J. Rijs- houwer, aan het hoofd eener commissie van zes leden, werd hem in hartelijke bewoordingen namens de ingezetenen dank betuigd voor de aangewende moeite tot het verkrijgen van de halt Zoeterwoude, waarop door den burgemeester werd geantwoord, dat hij de eer van het slagen in deze niet alléén mocht aanvaarden, maar een groot deel daarvan aan de ingezetenen der gemeente zelve toekomt, die uit eigen beweging zijne pogingen hebben ge steund, en dat ook die van Leiderdorp daartoe veel hadden bijgedragen. Hij besloot meteen woord van dank voor het ontvangen bewijs van ge negenheid. Bij de serenade werd ook nog eeuig vuurwerk afgestoken, dat zeer goed slaagde, dank zij de uitnemende weersgesteldheid van dien avond. Uit Rijnsburg schrijft men onsDe bollen teelt, die alhier meer en meer uitbreiding verkrijgt, vordert in dezen tijd veel nijvere hunden. Aller wegen ziet men dan ook de landlieden bezig hunne akkers met bollen te beleggen, die in liet voorjaar op de tulpenvcrkooping met vrij wat meer winst soms worden geveild, dan de gewone producten uit deze gemeente. De bloemkool althans valt dit jaar niet voordeelig uit en is laag in prijs. Men schrijft ons uit Bodegraven De hoofd onderwijzer dezer gemeente vierde gisteren zijn 25-jarig jubilé. De belangstelling in dit zoo heuglijk feest van den heer De Jager was groot. Vanwege den gemeenteraad werd den jubilaris eene kostbare pendule met vazen aangeboden, 's Avonds bracht het muziekgezelschap eene serenade met fakkellicht en was eene illuminatie voor het huis van den heer De Jager ontstoken, welke een schitterend effect maakte. Een prachtig souper, door den hoofdonderwijzer aan vele vrienden aan geboden, besloot dit feest. Het tweede natuurkundig examen te Utrecht is met goed gevolg afgelegd door de heeren II. K. J. Dominicus v. d. Bussche, J. II. E. Bozon, J. A. De Graaf!', J Keyzer en L. A E. Schakers, De heer L. W. V an der Sluis, arts en militair student, heeft voldaan aan de vereischten v?in het aanvullingsexamen voor de betrekking van officier van gezondheid bij den geneeskundigen dienst hier te lande. Gisteren zijn in Den Haag voor m. o. toe gelatenmej. J. J. P. Lijsen, van's-Gravenhage, voor geschiedenismej. P. J. Roodhuyzen, van Amsterdam, voor aardrijkskunde; mej. M. M. E. Op de Coul, van Amsterdam, voor Eransche taal en letterkunde; mej. S. Molir, van Wiesbaden, voor Hoogduitsche taal en letterkunde. Mejuffrouw Sablairolles, kweekelinge van de Tooneelschool, zal in het begin der volgende maand voor de eerste maal in den Amst.erdam- schen schouwburg optreden in het nieuwe too- neelspel van den heer H. J. Schimmel, getiteld „Juffrouw Bos." De vereeniging van officieren tot onderlinge ondersteuning in geval van overlijden heeft een verslag uitgebracht, waaruiit de gunstige werking der vereeniging bij vernieuwing blijkt. De uit- keeringen bedragen thans f 550. Het getal over leden leden bedroeg in het 10-jarig tijdvak 83, waarvoor 79 uitkeeringen werden toegezonden. De gezamenlijke uitkeeringen stellen een bedrag voor van f 39,800.90. De bepaling van het reglement, de uitkeeringen niet hooger dan tot f 550 op te voeren, heeft het gunstige gevolg gehad, dat van de 5 slechts 4 door de leden worden betaald, terwijl de administratie-kosten tevens uit de over schotten en de entrées konden voldaan worden. In het eerste 10-jarige tijdvak heeft de vereeni ging, wat hare leden betrefi, de nadeelige gevol gen van den oorlog op Atjeh ondervonden, waar door toch 185 hunner voorgoed of tijdelijk de vereeniging hebben verlaten. Door bedanken ver loor zij 56 ledendoor bekomen ontslag uit den dienst 7, terwijl 2 leden hunne rechten verloren, dewijl zij niet aan de betaling der contribution wilden voldoen. De genoemden, gevoegd bij de overledenen en de thans presente 1478 leden, maakt een totaal van 1811 leden, die eenmaal toetraden. Daar de heeren Van Teylingen en Cal- koen, wegens garnizoensverandering, achtereenvol gens het secretariaat moesten nederleggen, is daar mee nu belast jhr. P. F. O. Sickinghe, terwijl de heer J. R. A. Kuytenbrouwer als voorzitter werkzaam blijft. Mr. G. J. Rive, commies-redacteur bij het gemeentebestuur te Amsterdam, is benoemd tot mede-redacteur van de „Neue freie Presse", een te Weenen verschijnend dagblad. Hij heeft dien tengevolge ontslag gevraagd uit eerstgenoemde betrekking. De „Kölnische Zeitung" behelst een artikel over de Nederlandsche waterwegen, waarin zij vooral de aandacht vestigt op de plannen tot ver betering van de gemeenschap tusschen Amsterdam en Rotterdam en de Duitsche Rijnhavens. Zij acht die even belangrijk voor Duitschland als voor Nederland, en hoopt, dat men in Nederland zal inzien, hoe wenschelijk het is, niet alleen zijne Indische producten voor Duitschland toegankelijker te maken, maar ook een gema^keiijkeii ftb koopen weg voor den aitv r» t 6°eu f oer van Duitsche pro ducten te verkrijgen. rT" ,^e, ^0^I,-al|ge Nederlandsche stoomsuiker- ranmaderij aan de Schans bij de Leidsche barrière te Amsterdam zal eerstdaags worden heropend als Amsle -suikerraffiuade-ó door een naamlooze ven- nootschap mrtem Upltal W) 600,Ok"" sloten Semeeutcraaó van Utrecht is be- f*°t het aangaan eener geldleening, groot 100,000, ten behoeve dier gemeente. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar •Java, is gisterochtend te Port-Said aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1