iV. 5730. A°. 1878. Zaterdag 19 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven: LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmnderi1.10. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels105. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 18 October. Door de staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer D. L. Roozenburg en het getuigschrift van het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer M. W. Pijnappel, beiden med. doctorandus. Het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter zal den llden November a. s. en volgende dagen te Utrecht plaats hebben. Wie daartoe wenschen te worden toegelaten, moeten zich vóór 31 October schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden. Ook de ingezetenen der gemeente Koude kerk en die van Hazerswoude werden in de gele genheid gesteld om van hunne ingenomenheid te doen blijken bij de opening der lijn Leiden Woerden. Door de kasteleins C. Van Egmond en G. Huisman werden eenige volksfeesten georga niseerd, bestaande in ringrijden, stroophappen enz., hetwelk alles in de beste orde afliep. Des avonds was er vuurwerk op den Rijn en ten slotte mu ziek en bal bij de kasteleins. De stemming van de feestvierenden was zeer geanimeerd, doch tevens zeer gepast. Tot wethouder te Alphen in plaats van den heer G. L. Piek, die zijn ontslag genomen had, is gekozen de heer A. Efting Schattenkerk. De burgemeester dier gemeente, commissaris der lijn LeidenWoerden, de heer A. P. Zaalberg, heeft van het bestuur van den Rijnspoor ontvangen een vrijkaart eerste klasse op al de wegen dier Maatschappij. Men schrijft ons uit WoubruggeBij de verkiezing van vier gemachtigden voor het kies college der Hervormde gemeente alhier zijn uit gebracht 131 stemmen, 1 van onwaarde; hiervan bekwamen KI. O vervliet 80, E. Kroes 79, D. Van Essen 79 en Ms. Overvliet 77 stemmen. Deze vier candidaten werden gekozen, terwijl die der confessioneelenJ. Molenaar 52, G. Verploegh 50, K. N. Kempenaar 49 en A. Maet 49 stemmen bekwamen. Het getal stemgerechtigden is 155. Voor het middelbaar onderwijs zijn gisteren toegelaten de dames: J. C. H. Schmidt, van Utrecht, voor aardrijkskunde; J. J. Van Dam, van Leeuwarden, voor Hoogduitsche taal en letterkunde; B. Zillinger, van Utrecht, voor Pransche taal en letterkunde; A. Zubli, van Zut- fen, voor Engelsche taal en letterkunde. Voor de gymnastiek zijn gisteren in Den Haag van de 5 candidaten toegelaten de hh. B. P. Raas- veldt en L. Van Rees uit 's-Hage; voor het tee kenen van de 3 candidaten toegelaten de heeren J. G. M. Egelie uit Rotterdam en C. A. De Jong uit Wassenaar; voor de Fransche taal van de 6 candidaten toegelaten mej.H. L. Boers, I. De Bresser, M. Kelder uit Rotterdam en A. G. S. Van Krieken uit Schiedam. Voor het mondeling examen voor 2den lnitenant der infanterie in Den Haag zijn nog geslaagd de heeren Van der Heyden en Holland, uit 's-Bosch. Het gisteren opgegeven viertal was uit Kampen. Voor het schriftelijk gedeelte van het examen voor luit.-kwartierm. zijn van den hoofdcursus bij het instr.-bat. te Kampen geslaagd de serg. Ver niers van der Loefl, van het 1ste, Woudstra, van het 5de, Schuack, van het 7de reg. inf.Schultink, van de vest.-art.serg.-maj. Broeksma, van het 3de reg. inf., en serg.-maj. Sneep, van het instr.-bat. Blijkens het verslag door het bestuur van het St.-Anthonius-gasthuis te Leeuwarden aan den gemeenteraad aangeboden werden er 8 jongens naar de kweekschool voor zeevaart te Leiden gezonden 7 daarvan werden vervolgens bij de marine ge plaatst. Voor rekening der instelling werden 7 knapen op Ned. Mettray verpleegd. Aan de com missie voor noodlijdenden te Cura9ao werd eene gift van ƒ100 verstrekt. Aan de vereeniging „Help u zeiven" te Leeuwarden werd 1400 geschonken voor het bouwen van arbeiderswoningen. Aan andere instellingen werden de gewone toelagen verstrekt ten gezamenlijken bedrage van 3201.50. Tot hofprediker is benoemd dr. C. E. Van Koetsveld, predikant bij de Ned. Hervormde ge meente te 's-Hage. Ds. J. Van Walsem, pred. te Alphen a/d. Rijn, heeft voor het beroep naar Amerongen bedankt. De groothertog van Mecklenburg-Schwerin wordt eerstdaags te Amsterdam in het Amstelhotel verwacht, ten einde zich onder behandeling te stellen van dr. Joh. G. Mezger. De faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Utrecht heeft zich tot de Eerste Kamer gewend met verzoek om, op de be kende gronden, de zoogenaamde artsenwet niet aan te nemen. De rijke en ook door een aantal zeldzame werken merkwaardige bibliotheek van het vroeger te Amsterdam gevestigde Remonstrantsche semi narium, indertijd gecatalogiseerd door dr. Scheltema, en van welken catalogus eene nieuwe uitgave door den oud-hoogleeraar J. Tideman aldaar werd be zorgd, is, naar de Amst. Crt. mededeelt, in bruikleen afgestaan aan de universiteits-bibliotheek, die daar door een hoogst belangrijke uitbreiding verkrijgt. Op een verzoek aan den minister van bin nenlandsche zaken door drie onderwijzers aan de normaal-inrichting te Heerenveen, om vier kwee- kelingen verlof te geven de lessen in de wiskunde aan de hoogere burgerschool aldaar te mogen blij ven bijwonen, is afwijzend beschikt. Indien de kweekelingen ten gevolge van het bijwonen van lessen aan de rijks hoogere burgerschool verhin derd worden tegenwoordig te zijn in de school, waar zij practisch worden opgeleid, behoort hun de keus gelaten te worden tusschen het verlaten dier lessen of der lessen aan de rijksschool. Op het raadhuis te Apeldoorn werd Woens dag een vergadering gehouden van dames aldaar, om te raadplegen over een cadeau, aan te bieden aan H. M. de aanstaande Koningin. Men benoemde een commissie van negen leden om de zaak ver der te regelen. Er werd voorloopig reeds besloten te wachten tot een commissie van heeren zich zou gevormd hebben, en met deze in overleg te treden, terwijl men pogingen zou aanwenden om ook de ingezetenen van Beekbergen en Loenen te bewegen zich bij de Apeldoornsche commissie aan te sluiten. Bij het aan de Tweede Kamer aangeboden wetsontwerp tot definitieve vastst^feng der kolo niale huishoudelijke begrooting van Suriname voor 1879 worden de uitgaven geraamd op 1,682,293.25 en de middelen op 1,234,600de bijdrage wordt dus begroot op 447,693.25. Aan de toelichting dezer begrooting is o. a. ontleend dat, met het oog op de zeer hooge kosten aan de opneming van Suriname in het telegraafnet verbonden, de minister van koloniën ook nu geene vrijheid vindt, den memoriepost „subsidie voor telegraphische ver binding der kolonie met de naburige koloniën en staten van Europa" in het wetsontwerp over te nemen. De minister kan zich ten volle vereenigen met de meening van den gouverneur, dat de urgentie tot voorziening in de behoefte van een straf-etablissement niet zoo groot is, dat daardoor gerechtvaardigd zouden worden de enorme on kosten, welke van de oprichting zoowel als van het onderhoud der inrichting het gevolg zullen zijn. Op dien grond heeft de minister den post van ƒ50,000 voor het begin van uitvoering van de vestiging van een straf-etablissement en in verband daarmede een memoriepost geschrapt. Heden werd aan het ministerie van water staat aanbesteed de levering van het voor den dienst van 1879 voor de uniformkleeding van postbeambten benoodigde laken in 5 perceelen. Minste inschrijvers waren voor perceel A: de heer Th. De Beer voor 4.42 per meter; B: de heer Janssens de Harion voor 3.42 p. m.C: de heeren "Van Doorn en Dams voor 3.16 p. m.; D: de heeren Ledeboer en Zn. voor 3.80 p. m.; Ede heer Janssens de Harion voor f 3.93 p. m. allen wonende te Tilburg. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van heden met algemeene stemmen aangenomen de verschillende bij haar aanhangige wetsontwerpen, en in de eerste plaats dat tot goed keuring van het voorgenomen huwelijk des Konings. Hierop is zij tot nadere bijeenroeping gescheiden, zoodat zij het ontwerp betreflende de artsen tot hare wederbijeenkomst heeft laten liggen. Z. M. heeft aan H. Yos jr., burgemeester van Giethoorn, met 1 Nov. eervol ontslag ver leend dr. M. J. B. Walser benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij den geneeskundigen dienst der landmacht in Ned. Indië; aan mr. H. M. Barendregt van Charlois, burgemeester der gemeente Charlois, met 1 Nov. eervol ontslag verleendjhr. mr. M. J. L. J. H. A. Heldewier, minister-resident te Konstantinopel, naar Madrid, en mr. L. A. H. baron Van Ittersum, minister-resident te Madrid, naar Konstantinopel overgeplaatst; benoemd: tot burgemeester van Vreeswijk R. A. Verploegh Chassé, van Dreumel Th. E. W. Gefken, vaa Arnhem mr. F. M. C. Pels Rijcken, van Gent J. F. A. Van der Goes, van Zaandijk A. Smit Gz. en van Delft F. M. De Vries van Heyst; aan dr. E. A. Collaes, lid van den raad der gemeente Sittard, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der orde van den H. Gregorius den Grooten. Blijkens het algemeen verslag over de begrooting dezer gemeente vroeg in eene sectie een lid inlich ting omtrent den stand der zaak van het Utrechtsche jaagpad, na de opzegging der vennootschap. Daarom trent werd medegedeeld dat een en andermaal de noodige herstellingen plaats hadden vanwege de gemeentebesturen onder wier gebied de betrokken gedeelten van dat pad gelegen zijn, en zulks voor rekening van de gemeente, de provincie of het rijk, waarop later zal blijken de verplichting tot dat onderhoud te rusten. Wat deze gemeente be treft, na het raadsbesluit van 27 December 1877 onthield zij zich zorgvuldig van elke bemoeiing in zaken het jaagpad betreffende, niettegenstaande ook door het provinciaal bestuur op herstelling of onderhoud vanwege deze gemeente werd aan gedrongen. In eene andere sectie wenschte een lid te worden ingelicht aangaande de scheiding der eigendommen aan de Haarlemmertrekvaart, tusschen de gemeenten Haarlem en Leiden, waartoe indertijd besloten werd. Bij den post „kosten van de inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren" werd in eene sectie gevraagd hoeveel leerlingen er thans voor de betrokken gemeente-instelling zijn inge schreven. Daarop werd geantwoord dat er zich tot dusver twee hadden aangegeven. Naar aanleiding van den voor memorie uitge-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1