Gemengd Nieuwe. Gedurende de beide vorige avonden zijn in de Stadszaal twee der drie aangekondigde buitengewone soirees gegeven. Buitengewoon zijn ze zeker, want bet werkend personeel verschilt veel van dat wat men op de ervaring van vroe ger van den heer Sluyter verwachten mocht. De vocale voordrachten hebben over 't algemeen niet veel te beteekenen. Het meest trokken de aandacht de gymnastische uitvoeringen der heeren Cham- baty en Couture. De dislocations van mile. Cham- baty mogen al heel kunstvaardig zijn, in de Stads zaal, waar vooral gisteravond in den aanvang een fatsoenlijk publiek met dames aanwezig was, zijn ze in 't geheel niet op hunne plaats. De pachter van het gebouw, de heer Duyser, had het orkest door den bloemist Meyer en de behangers De Graafl' en Van Bemmel, die op dit gebied gunstig bekend zijn, netjes doen versieren: Ook in een ander opzicht was de soirée gisteren buitengewoon. Niet alleen dat eenige opgewonden muzenzonen zich in den beginne het twijfelachtige genot ver oorloofden de leden van het gezelschap in hunne werkzaamheden op verschillende wijze hinderlijk te zijn en de buitensporigheden zoo ver dreven, dat eenige families zich gedrongen gevoelden de zaal te verlaten, - zij namen ten laatste zelf? het orkest in bezit en spreidden daar hunne kunstveïrjcbtin- -»n ten topn. Toen de ruimte hun daar blijkbaar te klein voorkwam, zetten zij hunne evolutiën voort in de zaal zelve, waar ten slotte bijna geen "stoel of tafel op de plaats bleef en aan de ver nielzucht hoe langer hoe meer werd botgevierd. Van verdere uitvoering van het programma was natuurlijk geen sprake meer. Zoodoende zouden velen, wanneer zij weten dat ook jongelui er toe gang hebben, er een afschrik van krijgen aan volgende soirées een bezoek te brengen, hetgeen voor den heer Duyser zeker te betreuren zou zijn, die nu wel is waar niet bijzonder gelukkig is ge weest, doch in ieder geval getoond heeft den wil en den moed te bezitten zijn stadgenooten de ge legenheid tot uitspanning te bezorgen. Wenschelijk is 't daarom voor 't algemeen, dat, indien er maatregelen te nemen zijn, die dan ook genomen worden. Een bej aarde vrouw kreeg gisteravond in de Lange Baamsteeg op straat een toeval van ernstigen aard, zoodat zij door bewoners aldaar werd verpleegd. Naar hare woning in een hofje op de Zijdgrachtovergebracht, gaf zij nog denzelfden avond den geest. Hedenmiddag te halftwee werdalhier uit de Bloemmarkt door den heer De Bink, die zich op weg naar het hypotheekkantoor bevond, met levensgevaar een drenkeling van een anders wissen dood gered. Hedenavond te zeven uren zal aan de Weipoort eene serenade met fakkellicht ge bracht worden aan den burgemeester van Zoe- terwoude voor de door zijne bemoeiingen aldaar tot stand gebrachte halt langs de lijn Leiden Woerden. De kermis te Warmond, zoo schrijft men ons van daar, is ook dit jaar van hare aloude privilegiën niet afgeweken, en begunstigd door „mooi weer en maneschijn" werden de dagen (Donderdag, Zondag en de laatste Maandag) voor de kermisvreugde bijzonder uitgekozen, door tal rijke bezoekers geanimeerd. „Laatste Maandag!" Sedert onheuglijke jaren werd de Warmonder kermis, terwijl die van andere dorpen slechts octavo dagen bevatten, met één dag vermeerderd. Hoe jammer dat de heer Cremer, die zoo meesterlijk weet partij te trekken van landaard en volk, niet met Warmonds traditiën bekend isik houd mij over tuigd dat reeds lang minstens eene novelle „De laatste Maandag!" het licht zou hebben gezien. Nu ik toch over schrijvers aan den gang ben De dichter van Warmond, die sinds eenige jaren in den tempel der Muzen zijne gave aan het publiek ronddeelde, heeft in maatlooze rijmen de kermisvreugde bezongen en de herberg „De Zon" vooral aanbevolen, 't Schijnt dat de dichter en degeen die meermalen op een „aangename vois" het vers presenteerde, in den toestand verkeerden waarvan de schooljongen zei„Geen school, de meester is verkouwe"althans het werd dit jaar niet voorgedragen, maar onder den invloed van Grentzius' muziekcorps dadelijk prijs gegeven. Ik zou een eenzijdige verslaggever wezen, als ik zwijgend de gekostumeerde spelen, tonnetje steken en ringrijden voorbijzag; het eerste som tijds geéclipseerd door een stortvloed, het tweede opgefleurd door de „Harmonie" van Warmond. Met genoegen zag de man, die de volksfeesten alhier animeert en dirigeert, die zoo gaarne her schept, en daarvoor kosten noch moeite niettegen staande zijne drukke bezigheden ontziet, op de boerenknapen, door zijne zorg gemetamorphoseerd. En als dan de adel en de beau monde van de plaats zich verlustigt uw huis uit en in te loopen om uw scheppingswerk te bewonderen, wiens hart kan dan ongevoelig blijven? „Hier is lust, pret en vree, wilt gij die vinden!" vindt men in het kermisbedje 1878. Nu de kramen worden weggebroken, kan ik gerust zeggen: de politie heeft het gemakkelijk gehad. Geschillen zijn ont staan, woorden werden gewisseld,maar daden volgden niet. „De knoopen, die er in liggen," zei de matroos die een touw moest ontwarren, „zijn de ergste." In Den Haag bracht een beschonken huzaar eergisteravond 't Plein in rep en roer. In een herberg, op den hoek van de Heerenstraat, toonde hij zijn dapperheid, door alles wat onder zijn bereik viel, tafels, stoelen, flesschen en gla zen, kort en klein te slaan. Hij posteerde zich bovendien nabij de voordeur om den aanwezigen den doorgang té beletten, téti einde nuip te roe pen. Intusschen had de rustverstoorder „buiten den waard" gerekend; deze toch wist langs een achter-uitgang te ontkomen en een patrouille te halen, die weldra kwam opdagen, en toen de huzaar dit bemerkte, zette hij 't op een loopen. Tot in den nacht is hij tevergeefs gezocht. Op een adres van de Nederlandsche vereenigiug tot afschaffing van sterken drank om de kermis te Haarlem af te schaffen, heeft de gemeenteraad aldaar besloten haar te berichten, dat de raad geene voldoende termen heeft gevonden om tot afschaffing van de kermis te besluiten. De nieuwe remtoestel van Westing- house, die Dinsdag op trein 15 van Amsterdam naar Emmerik op den Rijnspoorweg voor het eerst hier te lande in gebruik gekomen is, voldoet uit stekend, voor zoover men na het kortstondig ge bruik er vau daarover mag oordeelen. Zoowel Dinsdag als gisteren waren op het perron van hel station te Utrecht tal van belangstellenden aan wezig, om van de aankomst van den met dezen remtoestel voorzienen trein getuige te zijn, en het was inderdaad zeer belangwekkend te zien, hoe de trein, die in volle vaart het station bin nenreed, op het eerste signaal als het ware plot seling stopte. Dat de reizigers daarbij een klei nen schok gevoelden, is natuurlijk onvermijdelijk, maar dit kleine ongerief, dat trouwens alleen voor komt bij een al te plotseling remmen van den trein, wordt ruimschoots veffgoed door het bewust zijn van eene veiligheid, die ook bij de meeste opmerkzaamheid der beambten op andere wijze niet te verkrijgen is. Men meldt uit Amsterdam: De inder- daad voorbeeldige wijze, waarop onze straatjeugd zich tegenover de nieuw aangelegde plantsoenen gedraagt, schijnt het gemeentebestuur aan te moe digen om op den ingeslagen weg ten opzichte van deze versiering der stad voort te gaan. Althans het vooruitzicht bestaat, dat het Jonas Daniel Meyer- plein, evenals de voormalige Botermarkt, in plant soen herschapen zal worden. Te Zwijndrecht heeft gisternamiddag eene vrouw, lijdende aan ijlende koorts, haar kind voorbedachtelijk om een boodschap uitzendende, van dat oogenblik gebruik gemaakt om zich met een mes den hals af te snijden. Het bekende paard „Prinses", van den heer P. Smit te Slikkerveer, is niet altijd zoo hoog in aanzien geweest. Er zijn onder zijne vakgenooten, die zich nog herinneren dat het voor de diligence liep en „Mie" heette, 't Was dan ook alleen door een toeval dat de gaven van „Mie" aan het licht kwamen en het dier, na eerst voor f 300 te zijn verkocht, voor een som van f 1000 in handen van den heer Smit kwam, die „Mie" tot „Prinses" verhief. Na de Parijsche overwin ningen bood Rothschild 20,000 fr. voor den ex- diligence-knol; de heer Smit eischte echter 30,000 fr. en die som niet kunnende krijgen, nam hij zijn „Prinses" naar Slikkerveer mee terug. Te Weenen is uit Venetië het bericht ontvangen, dat graaf Von Bismarck, een neef van den Duitschen rijkskanselier, zich aldaar dooreen pistoolschot van het leven heeft beroofd. Acht en dertig lijken van personen, die bij het zinken van de „Princess Alice" zijn omgekomen, zijn nog niet teruggevonden. Het getal der slachtoffers van deze ramp is thans gebleken 610 te zijn geweest. R echtzaken. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stond heden terecht zekere A. B., een Leidsch sigaren maker, die wegens verregaand misbruik van ster ken drank en overigens slechten levenswandel in de academiestad niet hoog stond aangeschreven. Sedert geruimen tijd had zijne vrouw hem moe ten verlaten en had hij zijn intrek genomen in een huis, in welks benedenverdieping eene tante zijner vrouw woonde. Den éden Augustus jl. kwam hij in zeer beschonken toestand deze om tien gulden te leen vragen. Toen tante weigerde gaf neef hierover zijn ongenoegen te kennen door met een bijl twee vensterruiten stuk te slaan en, nadat de vrouw was op de vlucht gegaan, verbrak hij ook de sluiting eener latafel en nam hij daaruit een doosje, waarin zich een gouden medaillon met dito ketting bevond. Voor twee gulden beleende hij deze twee voorwerpen bij een kastelein en ging daarna zijns weegs, totdat men hem arresteerde. Nadat hij zijne roes had uitgeslapen, legde hij voor den commissaris yaij politie eene volledige bekentenis af. Doch later bij den rechter-commis- saris verklaarde hij ten gevolge van dronkenschap zich van al het voorgevallene niets te herinneren. Ditzelfde beweerde hij ook ter terechtzitting van het hof, niettegenstaande de voorzitter hem de zeer uitvoerige bekentenis voorlas, die hij voor den commissaris van politie had afgelegd. De advocaat-generaal mr. Van der Hoeven achtte het verbreken der glasruiten niet wettig bewezen, daar de tante niet onder eede mocht gehoord worden. Het bewijs van den diefstal achtte hij echter voldoende aanwezig, vooral ook daar besch. later nooit had ontkend in het bezit der gestolen voor werpen te zijn geweest en die te hebben beleend. Op deze gronden werd eene gevangenisstraf voor den tijd van één jaar geëischt. De verdediger mr. J. Schouten meende, dat met het oog op de intieme verhouding tusschen tante en neef, de arglist niet bewezen was. In enkele laden der opengebroken ladetafel was de beschuldigde gewoon zijn eigen goed te bergen. Subsidiair wees pleiter nog op eenige verzachtende omstandigheden. De uitspraak van het hof luidde: 4 maanden cellulaire gevangenisstraf. Men schrijft ons uit Koudekerk dat heden voor het kantongerecht de zaak zou behandeld worden in zake den hoofdelijken omslag der kerk. Volgens zeggen van eeuigen zou de zaak echter niet doorgaan, aangezien de beide advocaten het maar eens hadden uitgesteld. De heer Bergsma, pleiter voor de gedaagden, zag echter vreemd op, toen men zelfs bij het kantongerecht die meeu-mg was toegedaan, daar toch hij er niets hoegenaamd van wist. De heer Bergsma wilde dus dat de zaak zou behandeld worden en beriep zich op zijn eerste pleidooi. De uitspraak werd toen bepaald op heden over veertien dagen. BUITENLAND. Frankrijk. Het is thans officieel bekend gemaakt, dat de tentoonstelling den lOden November gesloten zal worden. Zij die geëxposeerd hebben, kunnen ech ter hunne voortbrengselen, hetzij al dan niet ver kocht, den lsten November laten terughalen. Mgr. Dupanloup heeft bij uiterste wilsbe schikking bepaald, dat er geene lijkrede bij zijn graf mag gehouden worden. Hij heeft 40,000 fr. nagelaten, die hij vermaakt heeft aan zijn pete kind, den zoon van den heer Du Boys, advocaat- generaal te Grenoble. De commissie van de tentoonstellingsloterij heeft bepaald, dat van de opbrengst 1,800,000 fr. zal worden afgezonderd, ten einde werklieden de tentoonstelling te laten bezoekenonder de prijzen zal er een van 125,000 fr. zijn.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2