N°. 5729. A0. 4878. Vrijdag 18 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nnanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 17 October. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Indië door middel van het stoomschip „Overijsel", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 23 dezer, des morgens te acht urep. Voor den aanleg en de exploitatie van paardenspoorwegen binnen deze gemeente zijn in het geheel twee inschrijvingen ingekomen, die van de heeren Van Overeem te Alkmaar en Herens te 's-Hage, alsmede van den directeur der Haagscbe tramway-maatschappij namens den heer B. Wauthy te Scheveningen met een bankier te Brussel, de eersten voor ƒ2510, de laatste voor ƒ4350. Over eenkomstig de voorwaarden van uitschrijving wordt de gunning veertien dagen aangehouden. Voor het maken van een overdekte speelplaats, tevens gymnastiekschool, bij de school voor minvermo genden op de gedempte Korte Langegracht waren tien biljetten ingeleverd, waarvan de hoogste in schrijving ƒ6225 en de laagste f 4626 bedroeg. Gedurende de maanden Juli, Augustus en Sep tember zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende naar het buitenland verzonden brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden België: I. B. Mommens, Molenbeek; H. Zijl mans, BrusselDuitschlandRichard, Freiburg N. J. L. Van Slijpe, Bonn; Miena Sternfeld, Elberfeld; Hamburger, Frankfort; H. A. J. Krüger, Stadtlohn; Engeland: W. Huygens, Aldershot; J. Bletcher Davis, DalkeyFrankrijkP. N. Engel- berts, Monaco. Oost-Indië: mevr. M. Osterloh, Batavia. Morgenavond zullen de nieuw aangekomen leden van het Leidsche studentencorps worden geïnaugureerd. Óp de drieëntwintigste algemeene vergade ring van het aardrijkskundig genootschap, te Delft op Zaterdag den 26sten October te houden, zullen door den heer J. Boissevain mededeelingen worden gedaan omtrent het congres voor handels-aardrijks- kunde te Parijs in September jl. en zal door prof. P. J. Veth over ethnologische verzamelingen ge handeld worden. Aan den minister van waterstaat enz. zal door burg. en weth. van Haarlem een adres worden gericht tot ondersteuning van dat van het ge meentebestuur van Uithoorn, aandringende op uitbreiding van het spoorwegverkeer voor de ge deelten van Noord-Holland en Utrecht, gelegen tusschen den Hollandschen-, den Rijnspoorweg en de lijn LeidenWoerden. Op de algemeene vergadering van 1874 van het Nederlandsch Tooneelverbond werd beslo ten, de afdeelingen uit te noodigen om uit haar midden een commissie te benoemen ten einde oude stukken te bestudeeren en na te gaan, welke ver dienen omgewerkt en geschikt gemaakt te worden voor het tooneel. Dit besluit heeft tot geen resul taat geleid, althans het hoofdbestuur heeft van de te dier zake benoemde centrale commissie niets ver nomen. Met het oog hierop, en naar aanleiding van een vraag van de Haagsche afdeeling, geeft het hoofdbestuur, terwijl het de zaak zelve aan de belangstellende aandacht van letterkundigen en tooneelvrienden blijft aanbevelen, aan de den 9den November a. s. te houden algemeene vergadering in overweging, om de centrale commissie, bestaande uit de heeren A. C. Loffelt, D. F. Van Heyst en J. H. Róssing, welke zich indertijd vormde, van hare taak te ontheffen. Een besluit van dezelfde algemeene vergadering strekte om, vanwege het Tooneelverbond, iedere drie jaren eene medaille uit te reiken aan den schrijver van het tooneelstuk, dat in den loop dier drie jaren verschenen en vertoond of voor de vertooning geschikt geoor deeld was en waaraan buitengewone verdiensten kunnen worden toegekend. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur vormde zich eene commissie van beoordeeling, die echter tot heden nog geen voor stel tot het verleenen van de driejaarlijksche me daille heeft ingediend. Naai aanleiding van eene door de afdeeling 's-Gravenhage gedane vraag, meent het hoofdbestuur het aan de beslissing der vergadering te moeten overlaten of de medaille voortdurend zal blijven uitgeloofd, dan wel of er termen zijn om op het besluit van 1874 térug te komen. De kroonprins en kroonprinses van Dene marken en de prinses Von Wied met een talrijk gevolg bezochten heden dekoninklijkeNederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J". M. Yan Kempen Zonen te Voorscho ten. De vorstelijke personen hielden zich gerui- I men tijd in de verschillende afdeelingen van dit belangrijk etablissement op, en gaven hunne hooge ingenomenheid te kennen over de voortdu- rende uitbreiding en het aesthetisch gehalte dezer j belangrijke inrichting. Tot zetters voor 's rijks directe belastingen zijn herbenoemdte Stompwijk de heeren A. Haagen en C. J. Mooyman; te Veur de heer G. W. Boonekamp, terwijl aldaar als zoodanig, in plaats van den overleden B. J. Fokker, is benoemd de heer H. A. W. Köhne. Op de voordracht voor hoofdonderwijzer te Katwijk aan den Rijn staan: Van Dixhoorn te Haar lemmermeer, Walther en Grolleman te Amsterdam. Het eerste viertal der onderofficieren, die in Den Haag het examen voor 2den luitenant der infanterie hebben afgelegd, zijn geslaagd. Het zijn de heeren Van Driel, Schwartz, Van Thiel en Tissot van Patot. Voor het middelbaar onderwijs werden giste ren nog toegelaten de dames G. J. Arts, van 's-Gra venhage, voor Fransche taal- en letterkunde, en M. C. De Bruyn, van Geertruidenberg, voor ge schiedenis. Voor de akte in de wiskunde deden giste ren in Den Haag 7 candidaten examentoegelaten de heeren M. Brezet uit Rotterdam en J. L. Wever uit Schiedamvoor de akte in de Engelsche taal is toegelaten de heer P. H. De Haan uit Rotterdam. Men meldt, onder reserve echter, dat op het Rembrandtsplein te Amsterdam nog een nieuwe schouwburg verrijzen zal. De noodige grond zou reeds door aankoop van een paar perceelen voor 68,000 zijn verkregen. In de gisteravond gehouden zitting van de Eerste Kamer zijn ingekomen de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder dat betreffende het huwelijk van Z. M. den Koning en de artsenwet. Zij zijn alle ver zonden naar de afdeelingen, die opnieuw zijn samengesteld en ze heden onderzochten. De kweekschool voor machinisten te Am sterdam, tot welker oprichting in April jl. de eerste stappen werden gedaan, wordt geopend op Zaterdag a. s. des morgens te elf uren. De lessen zullen aanvangen op Maandag d. a. v. De cursus begint met tien kweekelingen, waarvan de helft internes, die gehuisvest worden in het Zeemans huis op het Kadijksplein. De Haarlemsche gemeenteraad heeft besloten, aan Z. M. den Koning een adres van gelukwen- sching te zenden, ter gelegenheid van zijn voor genomen huwelijk. Eerste Kamer. In de zitting van heden is tegen morgen te elf uren aan de orde gesteld het ontwerp tot goedkeuring van het huwelijk van Z. M. den Koning (waarvan rapporteurs waren de heeren Schot, Borgesius, Nobel en Teding) en alle overige ontwerpen, uitgezonderd dat betreffende de artsenwet. Prins Alexander wordt Zaterdag a. s. uit het buitenland in Den Haag verwacht. Het stoomschip „Iraouaddy", met berichten uit Batavia tot 19 Sept., is 13 Oct. van Suez via Port Said naar Marseille vertrokken en wordt aldaar den 20sten dezer verwacht; de „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, kwam gister namiddag langs den Nieuwen Waterweg met 54 decimeter diepgang goed en wel in zeede „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, is gistermorgen van Port-Saïd vertrokken en praaide de „Prins Hendrik" den Ssten October ter hoogte van Perim. Blijkens het algemeen verslag over de begroo ting dezer gemeente werden in eene sectie door een lid klachten ingebracht over de hoedanigheid van het duinwater, die op sommige tijden en plaatsen veel te wenschen overliet. Sommige leden hadden eene tegenovergestelde ondervinding, ande ren bevestigden de ingebrachte klacht, die door den eersten spreker met proeven werd gestaafd. Naar aanleiding daarvan zou een onderzoek naar de oorzaak van die minder goede hoedanigheid worden ingesteld. In eene andere sectie werd door een lid de wenschelijkheid betoogd om meer pu bliciteit te geven aan de huizen waar duinwater verkrijgbaar is, b. v. door aan zoodanige wonin gen borden te plaatsen, die voor het publiek goed zichtbaar zijn. Ook drong dat lid er ten sterkste op aan om geen duinwater verkrijgbaar te stellen in huizen waar tevens eene tapperij wordt uitge oefend. Hij meende op die beide punten de aan dacht te moeten vestigen. In eene sectie wees een lid op de noodzakelijk heid dat het politietoezicht op het plantsoen worde verscherpt en alzoo bloemen en heestergewas meer beveiligd worden tegen de vernielzucht der straat jeugd. Ook op het nederwerpen van asch en vuilnis aan den Singel tegenover den kruittoren behoorde, naar het inzien van dat lid, strenger te worden toegezien. Daardoor toch wordt het aanzien van den Singel zeer ontsierd. Een ander lid ondersteunde zeer de opmerking omtrent het toezicht op het plantsoen en wees er met nadruk op, dat het politietoezicht aldaar, ook na de aanstelling van een vast werkman, tevens onbezoldigd agent van politie, stellig niet minder moet zijn dan thans, omdat één man onmogelijk voor het onderhoud kan zorgen en tegelijk overal toezicht uitoefenen. In eene andere sectie achtte een lid de meerdere uitgaaf dan het vorige jaar van 180 voor het aanschaffen van heesters, bloemen enz. niet gewet tigd, vooral met het oog op het hooge eindcijfer der begrooting. Hij drong er op aan dat die meer dere uitgaaf zoude worden achterwege gelaten. Twee andere leden daarentegen oordeelden de tegen woordige verfraaiing van het plantsoen alleszins doelmatig en hielden zich overtuigd dat, wilde men dien toestand bestendigen, het daarvoor uit getrokken bedrag geenszins te hoog is te beschouwen. Een der leden meende in den voorgestelden maat regel, betreffende het dagelijksch onderhoud van het plantsoen door een vast werkman, voor het vervolg eene aanmerkelijke bezuiniging te mogen zien, waardoor de uitgaven voor dat onderhoud in volgende jaren veel minder zouden bedragen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1