Gemengd Nieuws. Italië. Telegrammen. Dekantonrechteralhierheeftiemand, die geweigerd had tolgeld te betalen, tot een geldboete van ƒ10 of subsidaire gevangenisstraf van drie dagen veroordeeld. Uit Oudshoorn wordt ons gemelddat gisteravond ter gelegenheid van de opening der lijn LeidenWoerden aan 's-Molenaarsbrug een vuurwerk op een vlot in het midden van den Rijn werd afgestoken, waarvan het effect, vooral ten gevolge van het gunstige weder, zeer groot was, waarvoor den vervaardiger, zijnde de heer A. Gall uit Rotterdam, alle eer toekomt, en dat tot groot genoegeu van de ontelbare toeschouwers, ook uit plaatsen in den omtrek der gemeente ge legen, zonder eenige stoornis is afgeloopen. Te Amsterdam heeft men eene soort kermis op kleine schaal georganiseerd, zooals het heet ter eere van prinses Hendrik. De kermis wordt gehouden op een particulier stuk land aan de Vondelskade (voormalige Overtoom). Het terrein ziet er recht kermisachtig uit: kramen, spellen, draaimolens enz. Men zakt er tot over zijn enkels in den modder, doch dit belet niet, dat het er voortdurend druk is. De persoon, die onlangs zijn zoon te Velp doodstak, heeft in de gevangenis te Arnhem door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Gistermiddag zijn door den Enkhui- zer visscher Riekel De Vries te Nieuwediep aan gebracht de stuurman en twee matrozen van het bij Ameland op bet rif gestrande en verbrijzelde Noordsche brikschip „Patientia-Jensen", van Fre- drikstad met hout naar Alkmaar. Met twee Noord sche vletten hebben zij, toen het schip uit elkander stootte, getracht naar wal te gaan. De aangebrachte schipbreukelingen zijn toen door genoemden visscher opgevischt. De vlet, waarin de kapitein met drie man, is niet meer gezien. Men vreest dat die verongelukt zijn. In eene papierfabriek te Waddings veen is gisterochtend te vijf uren een 17-jarig jongeling doodgeslagen door een paal, die gebe zigd wordt tot het in beweging brengen van een kaapstander om het papier te persen of te pletten.- Te Ane ond-er Gramsbergen werd eergisteren in een braambosch levenloos gevonden zekere H. Pilage, een ongehuwd arbeider van 66 jaar. Blijkens een onmiddellijk op last van den burgemeester ingesteld geneeskundig onderzoek moet waarschijnlijk zijn dood veroorzaakt zijn door bloedverlies uft een wonde aan den rechterarm, vermoedelijk toegebracht met een tafelmes, dat bij hem werd gevonden. Aangezien men mede eene flesch bij hem aantrof en de man in de laatste dagen in dien omtrek in beschonken toestand moet hebben rondgezworven, is hier wellicht aan zelfmoord te denken. Omtrent de gevangenneming van de vrouw en dochter (13 jaren oud) van den stations chef te Kruiningen wordt medegedeeld, dat een groote menigte vermiste goederen, waaromtrent vroeger vergeefsche nasporingen gedaan waren, thans door de politie in de woning van den ont slagen stationschef in beslag is genomende voor raad was zóó groot, dat een groote kar daarmede overvol geladen was. Onder het gevondene bevindt zich ook een zak met appelen, die daags vóór de ontdekking van elders verzonden, maar gedurende het transport vermist werd en veel tot de ont dekking moet hebben bijgedragen. Door hevige stortregens, die in de laatste dagen een groot deel van Ligurië teister den, hebbeu tallooze ongelukken plaats gehad. Het water, dat met snelle vaart van de Apenijnen af stroomde, heeft verscheidene bruggen weggeslagen, dijken doorgebroken, huizen vernield, den pas ingezamelden oogst meegevoerd en menschen en vee in zijn vaart meegesleept. Te Triëst heerscht nog altijd groote gisting tusschen de Italiaansche en de Oosteurijk- sche partij. Bij eene voorstelling in den schouw burg werd dezer dagen van een der galerijen een kanarievogeltje opgelaten, dat een vrit, rood en groen lintje, de Italiaansche kleuren, om den hals had. Het. diertje vloog heen en weer; het publiek juchte en lachte, zoodat de voorstelling afgebroken moest worden. Wat de verwarring en de opwin ding nog vermeerderde, was, dat het orkest plot seling de eerste maten aanhief van Garibaldi's hymne, die door eene onbekende hand heimelijk tusschen de muziek was bijgeschreven. De orkest directeur en eenige leden van het orkest werden in hechtenis genomen, maar, bij gebrek aan bewij zen, ook weldra weer op vrije voeten gesteld. Berichten uitNapels van Zondag me 1- den dat de uitbarsting van den Vesuvius weder in hevigheid toeneemt. Het is een prachtig schouw spel. De krater is vol lava en zal waarschijnlijk spoedig overloopen. Te Chatelleraut, in het Pransche departement der Vienne, heeft de politie dezer dagen 273 zakken meel in de rivier doen uit schudden, bestemd voor het brood van het garni zoen en gebleken allerlei schadelijke bestanddeelen te bevatten. De geheele rivier zag wit als melk. Een telegram van den heer Edison over zijne uitvinding van verdeeling van het elec; trisch licht heeft in Engeland eene paniek onder de houders van aandeelen in gasfabrieken teweeg gebracht. Die aandeelen zijn eenige percenten ge daald. Naar aanleiding daarvan merkt een rechts geleerde in de „Times" aan, dat in elk geval, al ware het electrisch licht, bestemd om het gas te verdringen, waarschijnlijk de maatschappijen, die de tegenwoordige gasfabrieken bezitten, de eersten zouden zijn om haar gas voor electrisch licht te doen plaats maken. De aandeelhouders zouden er dan niet slechter aan toe zijn. In den loop der vorige week heeft men in de kas der handelsbank te Odessa een tekort van 65,000 roebels ontdekt. De kassier der bank heeft bekend, dat hij die som verduis terd heeft en bovendien voor 90,000 roebels aan effecten. Het bericht veroorzaakte eene paniek in de stad, waardoor in den ochtend van den vol genden dag voor 2 millioen roebels inle^llden uit de Bank teruggenomen werden. Het schijnt wel, dat de Bank dien aanval heeft kunnen weer staan; des namiddags althans was het publiek kalmer geworden. Te Montélimar zijn des nachts de echtelieden Guillot (de man was 82, de vrouw 78 jaar en sedert geruimen tijd verlamd) vermoord. Hun 30-jarige dochter, die op het hulpgeschreeuw kwam toesnellen, ontving zeven messteken van den moordenaar en verkeert in een zorgelijken toe stand. De moordenaar Allier was vroeger bediende bij Guillot; hebzucht was de drijfveer van de misdaad. De „New-York Herald" kondigt aan dat tegen den 18den op de Britsche en voor een deel ook op de Fransche kusten lage barometer stand met regen en wind kan verwacht worden. Ten noorden van 45 gr. NB. en ten oosten van 40 gr. WL. is slecht weer te wachten. !0 TO I 15 iNT 3L, N 13. Frankrij l£. Het getal soldatenkinderen, die door de regeering in Frankrijk worden opgevoed, beloopt tegenwoor dig 10,000. Generaal Borel, de minister van oor log, heeft dienaangaande eene nieuwe regeling ingevoerd, krachtens welke de kinderen van 2 tot 10 jaren niet langer, gelijk tot dusver, in de kazernes zullen worden opgevoed. Zij zullen bij hunne familiën aan huis hun dagelijksch rantsoen krijgen, benevens hunne kleeding. Die van 10 tot 18 jaren worden in de kazernen onder toezicht van een officier onderwezen en ontvangen van hun 15de jaar af soldij. Een bericht der „Fanfulla" omtrent eene demonstratie der Fransche vloot in de Middel- landsche Zee, wordt ongegrond genoemd. Duitsehland. In den rijksdag werd gisteren het debat over de socialisten-wet voortgezet met de behandeling van art. 16 (beperking van het verblijf met het oog op agitatie bij de uitoefening van het bedrijf). Het voorstel der commissie bevat tegenover het regeeringsontwerp beperkende bepalingen, en wil ook de beperking van het verblijf slechts buiten de plaats van inwoning doen gelden. Het artikel werd zoowel volgens het voorstel der commissie als volgens het regeeringsontwerp verworpen. Ar tikel 16ft (ontzegging van bedrijfs-uitoefening aan kasteleins, boekhandelaars, leesbibliotheekhouders), en 166 (verbod op de professioneele verspreiding van periodieke drukwerken) werden volgens het voorstel der commissie aangenomen. Artikel 19 (samenstelling van bet college van appèl uit negen leden, waarvan er vier uit den bondsraad en vijf uit de hoogste gerechtshoven moeten gekozen wor den, en de keizer den voorzitter benoemen moet) werd eveneens volgens het voorstel der commissie aangenomen. "Volgens de „Nazione" heeft de regeeringscom- missie, die belast was met het onderzoek naar den financiëelen toestand van Florence, het volgende voorstel ingediendDe staat keert gedeeltelijke schadeloosstelling uit alleen voor die gebouwen, die te zijnen nutte zijn aangelegd. Daarvoor is ongeveer 76 millioen lire besteed; de staat zal hiervan 65 pet. voor zijne rekening nemen, het overige blijft ten laste der stad. Tegenover Turijn is indertijd dezelfde gedragslijn gevolgd. Spanje. Het gouvernement heeft den Spaanschen consul te Tanger afgezet. De sultan van Marokko heeft de onverwijlde intrekking bevolen van het sanitair cordon en de lazarets te Tanger. Tegen dezen maatregel, die, volgens een schrijven uit Tanger aan den „Impartial", door den Engelschen gezant werd voorgeslagen, wordt door de Madridsche bladen geprotesteerd. Zij dringen aan op krachtige voor zorgsmaatregelen tegenover vaartuigen uit Tanger. Rusland. Het officiëele blad maakt eene dépêche van den Russischen consul te Ismail aan den minister van buitenlandsche zaken openbaar, betreffende de annexatie van Bessarabië, waarin hij meldt dat de geheele bevolking van Ismail de commissie met groote geestdrift ontvangen had. Griekenland. In de Kamer zeide Coumouudouros dat Grieken land aan den oorlog geen deel neemt, niet uit vrees, maar omdat Engeland verzekerd had de rechten der Hellenen te zullen handhaven. Indien de Porte thans weigert die rechten te eerbiedigen, en Eu ropa Griekenland verlaat, dan zullen er gebeur tenissen plaats hebben, welke de mogendheden verplichten zullen zich met de quaestie bezig te houden. De regeering vroeg een krediet van nog 35 millioen, ten einde het leger op 40,000 man te kunnen brengen. WEENEN, 16 October. Baron Wimjifeu, ge zant te St.-Petersburg, zal aftreden. KONSTANTINOPEL, 15 October. In een artikel van de „Eljawail" wordt betoogd, dat indien Shir Ali alleen den oorlog met Engeland onder neemt, de Islam het verwijt van alle Muzelmannen zou beloopen. Het blad geeft als zijne overtuiging te kennen, dat indien de emir ruiterlijk zijne grieven openbaarde, Engeland een onpartijdig onderzoek niet zou weigeren. De Porte brengt een ontwerp in gereedheid voor de reorganisatie van Ruinelië. Dit ontwerp zou aan het oordeel der internationale commissie onder worpen worden. Prins Lobanoff wordt morgen hier verwacht. De Engelsche consuls te Rodosto en Gallipoli melden, dat op last der Turksche overheid de Muzelmannen, die zich aan beleedigiug jegens Grieken hebben schuldig gemaakt, zijn gevangen genomen. LONDEN, 16 October. Aan de „Daily News" wordt uit Kasanli gemeld: Sgad Khan bevindt zich te Ali Musjid met 5000 man. Het geheele garnizoen is 35,000 man. Naar men verzekert dringt de onderkoning er op aan, dat Shir Ali naar Peehauer kome. Eene eenvoudige verant woording is niet voldoende. Men gelooft niet, dat de oorlog zal kunnen vermeden worden. Aan de „Times" wordt uit Weenen gemeld Het antwoord op de Turksche circulaire is heden van hier naar Ivonstantiuopel geseind. Aan de Porte wordt er een verwijt van gemaakt, dat zij zulke ernstige beschuldigingen bij de mogendheden heeft ingebracht* zonder vooraf inlichtingen te vragen aan de Oostenrijksche regeering, die ten stelligste ontkent dat Serajewo geplunderd en in brand gestoken is door het Oostenrijksche leger.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2