N°. 5728. Donderdag A*. 1878. 17 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH AGP.LAR PRIJS DEZER COURANT; PRIJS DER ADVERTENTIEN: Grootere letters naar plaatsruimte. Wij verzoeken Abonné's die over onge regelde bezorging te klagen hebben daar van aan het Bareel kennis te geven. LEIDEN, 16 October. Aan den heer mr. I1. Maclaine Pont is eervol ontslag verleend als lid der commissie van admi nistratie over de gevangenissen alhier, en in zijne plaats benoemd de heer J. I. Van Wensen. De senaat der universiteit te Groningen heeft zijne adhaesie gehecht aan het adres, aan de Tweede Kamer gericht tegen art. 4 van het iugediend wetsontwerp tot wijziging van sommige bepalingen der wet van den 28sten April 1876, hetwelk eenige dagen geleden door den senaat der rijksuniversiteit te Leiden is ingediend. Het was gisteren een jaar geleden sedert de universiteit van Amsterdam op plechtige wijze werd ingewijd. Het aantal studenten, dit jaar daar ingeschreven, is grooter dan dat te Utrecht en Groningen. In het album studiosorum zijn voor het tegenwoordige studiejaar ingeschreven86 studenten voor de eerste maal; namelijk 5 in de godgeleerdheid, 21 in de rechtsgeleerdheid, 39, waarvan 9 militaire studenten, in de geneeskunde, 15 in de wis- en natuurkunde en 6 in de lette ren en wijsbegeerte. Aan de Leidsche universiteit zijn er 93 ingeschreven. Omtrent den avond van 14 October meldt men ons nog uit Bodegraven, dat het dorp ver licht was door eene sierlijke plafond-illuminatie en dat een prachtig concert der stafmuziek van het 7de regiment infanterie onder directie van den heer Sonneman uit Amsterdam en een zeer geanimeerd bal het heuglijk feest besloot. Men schrijft uit Parijs, dat prins Alexander aldaar is aangekomen en, na eenige dagen toevens, voornemens is naar de residentie terug te keeren. Tot leerares aan de middelbare meisjesschool te Groningen is benoemd mejuffrouw E. J. Van Uildriks, hulponderwijzeres aan de meisjesschool voor gewoon en meer uitgebreid 1. o. aldaar. De nieuwe vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" heeft zich geconstitueerd. Zij zal dezer dagen haar bestuur kiezen. Thans wordt weder medegedeeld, dat mevr. Kleine verhinderd is 25 October de inwijding der tooneelschool bij te wonen, en de algemeene ver gadering van 't Nederlandschtooneelverbond daarom al weder is uitgesteld, nu tot 9 November. Ten gevolge daarvan is de algemeene vergadering der Haagsche afdeeling, die a. s. Donderdag zou plaats hebben, mede uitgesteld. In strijd met de berichten in andere dag bladen wordt aan de Amst. Crt. gemeld, dat, naar men te Arolsen meent te weten, het huwelijk des Konings in Januari zal gesloten worden. Na afloop van de openbare gemeenteraads zitting werd gistermiddag te 's-Hage een bijzondere gehouden, in welke besloten is bij gelegenheid van Zr. Ms. huwelijk hem namens de ingezetenen een geschenk aan te bieden. De groothertog van Baden heeft graaf Schimmelpenninck, die het bericht der verloving van den Koning overbracht, met het grootkruis van den Zahringer Leeuw begiftigd. Door 's Konings pensionnaires zal aan Z. M. bij gelegenheid van zijn huwelijk een kunstalbum worden aangeboden. Men beweert thans, dat de dames, die het gevolg onzer aanstaande Koningin zullen uitmaken, nog niet zijn aangewezen. De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor middelbaar onderwijs in Neder- landsche of vreemde taal- en letterkunde, geschie- denis en aardrijkskunde en staatswetenschappen zijn gisteren begonnen onder voorzitterschap van dr. Steyn Parvé, en wel met die der vrouwelijke can didates Toegelaten werdenvoor Eransche taai en letterkunde mej. M. G. Voet van 's-Graven- hage, voor Engelsche taal- en letterkunde mej. G. E. Opzoomer van Amsterdam, voor aardrijkskunde mej. C. A. Brunne van Leeuwarden. Heden is o. a. toegelaten voor Engelsche taal- en letter kunde mej. Van Schilfgaarde uit Leiden. Voor de akte in de Engelsche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 6 candidaten, die allen werden afgewezen; voor de hulponder wijzers-akte onderwierpen zich 16 candidaten aan het examen9 werden toegelaten, de heerenK. H. Corporaal uit 's-Hage, A. Van Eek en R. Tjerkstra uit Loosduinen, J. Giphart en M. C. De Groot uit Schiedam, C. Grinwis uit Ouddorp, A. Van der Kemp, J. De Klerk en J. G. Ver- brugge uit Den Briel. Nader wordt vernomen dat de heer W. J. Wisse, onderdirecteur van de rijkstelegraaf en der posterijen te 's-Hage, zijne aanvragen om concessie tot invoering van electrische verlichting, ter ver vanging van het gaslicht, heeft gericht tot de be sturen van de gemeenten 's-Gravenhage, Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Haarlem, Den Helder, Leiden, Schiedam, Dordrecht, Groningen, Leeuwarden, Eraneker, Nijmegen, Deventer, Zwolle, Kampen, Zutfen, 's-Bosch, Middelburg, Vlissingen en Maastricht. De opbrengst van 's rijks middelen over de afgeloopen negen maanden van het jaar wijst nog weder eene vermeerdering aan boven hetzelfde tijdvak van het vorige jaar van f 891,751.28l/2 en dat niettegenstaande eene verminderde opbrengst der in- en uitgaande rechten met een bedrag van f 554,871, voor een deel te wijten aan de wijzi gingen sedert 1 Juli van het vorige jaar in de tarief wet gebracht. Tot die vermeerdering hebben voornamelijk bijgedragen de accijnzen. Deze zijn weder met ruim elf ton gestegen, waarbij mede moet worden in aanmerking genomen de verhoo ging in de belasting op het gedistilleerd met 1 Juli 1877 gebracht. Het recht van successie heeft mede eene vermeerderde bijdrage geleverd van f 191,361.68, maar daarentegen is de opbrengst der registratie- en hypotheekrechten met f 223,686.38 gedaald. Op de directe belasting, personeel en pa- ten is wat meer betaald en de opbrengst der pos terijen en telegraphie blijft steeds stijgende; over het afgeloopen tijdperk bedraagt dit weder nage noeg f 174,000. De loodsgelden hebben omtrent f 21,000 meer opgebracht. Het tijdelijke station in het Westerdok te Amsterdam is in gebruik gesteld voor de treinen der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij in de richting van Rotterdam en van Den Helder. Het station buiten de Willemspoort is gesloten. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is een voorstel ingediend door de heeren J. Teixeira de Mattos, M. P. Pels, J. L. De Leao Laguna en P. II. Holtzman, om, indien de raad zich met het voorgedragen leeningsplan mocht vereenigen, onder de werken, waarvoor gelden zullen gevraagd worden, een som van f 1,000,000 voor den bouw I van een gasthuis uit te trekken en, wat den bouw van een abattoir betreft, de kosten daarvan te bestrijden uit de opbrengst van den verkoop der gronden in den Binnendijkschen Buitenvelder- scheu polder. 1 De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 5den November a. s., voor de laatste maal in den loop van dit jaar zitting houden te Amsterdam. Zij, die tot een der examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 29 October aan den voorzitter der commissie kennis geven. De mijn-ingenieurs J. C. Van Heuckelum, J. A. Schuurman en W. Godefroy zijn als adspi- rant-ingeuieur gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot ing. 3de kl. bij het mijnwezen aldaar. Heden is aan het departement van marine aanbesteed het lossen, ineenzetten, klinken, af werken en in gebruik brengen van een ijzeren drijvend droogdok voor den dienst van de marine in Nederlandsch Oost-Indië, voor rekening van het departement van koloniën. De eenige in schrijving voor dit werk was van den heer J. M. Van der Made, directeur der koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Arasterdam, voor f 660.000. Z. M. heeft aan A. Kakebeeke Jz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Goes; benoemd tot burgemeester der gemeente Weststellingwerf S. Sleeswijk en tot burgemeester der gemeente Neerritter II. Linssen aan den met verlof hier te lande aanwezigen lsten luitenant der infanterie van het leger in Nederl. Indië H. C. Consemulder, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkel. dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toekenning van pensioen. Blijkens het algemeen verslag over de begroo ting dezer gemeente gaf de uitgetrokken som van f 1000 voor het besproeien der straten in de verschillende sectiën stof tot opmerkingen. In eene sectie keurde een lid de besproeiing goed, mits zij verder uitgestrekt werd dan vroeger; anders doet zij weinig of geen nut en in dat geval zou hij tegen den post. zijn. Een ander lid was voor de besproeiing bij wijze van proefneming en achtte het vooral noodig dat gladde straten, zooals het Kort Rapenburg, de Paardensteeg en de Stations weg, worden besproeid, omdat zij anders, bij droog weder, voor de passage met rijtuig hoogst gevaar lijk zijn. Eerstbedoeld lid wenschte vooraf onder zoek en inlichting hoe ver de besproeiing voor de aangevraagde som zou kunnen worden uitge strekt. Het meerendeel der leden verklaarde zich evenwel voor eene proefneming, omdat ook in dat opzicht ondervinding de beste leermeesteres zoude zijn. In een andere sectie ontstond bij eenige leden de vraag, op welke wijze men de straten dacht te besproeien en wóórop de raming van het uit getrokken bedrag steunde. Gaarne zouden zij hier omtrent worden ingelicht. Een der leden was niet voor den voorgestelden maatregel, op grond dat de wijze van besproeien z. i. tot dusver onvol doende was. Zij strekte zich toch slechts uit tot enkele hoofdstraten. Nog wenschte een lid te worden ingelicht, wanneer de oude boomen op het Rapenburg door jonge zullen worden vervan gen. Ook gaf dat lid in overweging om eenige jonge boomen te doen planten aan het einde der Kaiserstraat, op de plaats waar thans een hek staat. Weder in een andere sectie waren alle leden van oordeel dat de voorgestelde uitgave voor het besproeien der straten niet gewettigd is, zoolang niet door geneeskundigen is uitgemaakt dat die besproeiing inderdaad nuttig en noodzakelijk voor den openbaren gezondheidstoestand is te achten.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1