N°. 5727. A". 1878. Woensdag 16 October. Deze Courant worct dagelijks, met uitzondering van Zon- en leestdagen, uitgegeven. Ter herinnering aan den feestdag. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmnden1.10. Franco per post....n 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels105. Iedere regel meerR 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Bij dit nummer wordt onzen Abonnc's binnen de stad een spoorweglijstje met de winterdienstregeling aangeboden. De feestdag van gisteren zal steeds een gewichtige dag blijven in de annalen van de eerste academie stad des rijks. Vreugdelichten en feesttonen verkondigden het ons van alle zijden, dat de ingezetenen van Leiden redenen hebben tot verheuging. Redenen van velerlei aard. Nog levendig herinne ren wij ons de uiteenloopende beschouwingen, waartoe indertijd aanleiding gaf het gemeente raadsbesluit, waarbij eene ton gouds werd toe gezegd als bijdrage tot het aanleggen der nieuwe spoorweglij n. Die dagen behooren tot het verledene, maar toch meenden wij er op te mogen terug wijzen, omdat juist de opofferingen die Leidens ingezetenen zich eenmaal getroosten om de teedere plant tot een lommerrijken boom te doen opwas- seD, hun ook het recht schonken met waardige zelfvoldoening aan de algemeene feestvreugde deel te nemen. Een tweede reden, die strekken kon om de feestvreugde te verhoogen, is zeker gelegen in de groote moeiten en bezwaren, waarmee de grond vesting der belangrijke onderneming gepaard ging. Wij denken daarbij aan de jaren der concessie- aanvrage-Sloet c. s., toen nu eens de bereiking van het gewenschtc doel nabij scheen, dan weder verder af dan ooit te voren, dagen waarin ook wij bij herhaling de gelegenheid aangrepen om op het belang der onderneming te wijzen, al moest men toen schier wanhopen aan hare ver wezenlijking. Brengen wij hulde aan die allen, die toen en ook later hunne beste krachten inspanden om ten bate van onze gemeente en haren omtrek het beoogde doelwit te bereiken. Hen vooral moet een streelend gevoel van zelfvoldoening bezielen bij het terugzien op den afgelegden weg met die tallooze hinderpalen. Ten bewijze daarvan behoe ven wij waarlijk niet op te klimmen tot het tijd perk der eerste concessie-aanvrage. Immers nog slechts weinige maanden geleden weerklonken de gerechtszalen van de onteigenings-processen in zake den spoorweg LeidenWoerden; ja, vóór nog maar weinige dagen toonde de raad eener naburige gemeente, hoe weinig belang hij stelde in een onmiddellijke verbinding met het nieuwe middel van vervoer. Doch we willen geen wanklanken laten hooreu den dag na de feestvreugde. Wij wezen er alleen op omdat juist uithoofde van al die tegenspoe den de gemeente des te meer reden heeft zich in het bezit van het versnelde middel van gemeen schap te verheugen. Maar daarom ook koesteren Leidens ingezetenen de vurigste wenschen voor den voorspoedigen wasdom der jeugdige plant. Moge zij groeien en bloeien tot welzijn van Lei den en zijn rijken omtrek. De pas geopende spoor lijn moge een nieuwe ader wezen, uitmondende in het hart der gemeente, de kloppingen van dat hart verhoogen en door hare vertakkingen ook in de nabuurschap welvaart verspreiden. Naast de reeds zoolang bestaande spoorverbin ding ten noorden en zuiden, zonder welke onze gemeente ongetwijfeld slechts een kwijnend bestaan zou voortsleepen, was een versnelde gemeenschap in oostelijke richting tot over de grenzen des lands eene behoefte. Nu wij ook deze hebben verkre gen, zal de alom zich openbarende neiging om minder uitgestrekte afetanden door den stoomtram te verkorten strekt ons daarvan tot waarborg een nauwere vereeniging met de zeedorpen ten westen ook niet altijd tot fe pia vota blijven behooren. Daarom met moed en vertrouwen de toekomst te gemoet gegaan, bezield met het vaste voor nemen om metterdaad te toonen dat wij van het nieuwe middel om onze welvaart te verhoogen een goed gebruik weten e maken. Maar eerst hulde aan hen, aan wier vtlhardende pogingen wij het tot stand komen der spoorweglijn LeidenWoer den hebben te danken, en voor hen, door wier ijverige bemoeiingen le dag van gisteren in zoo korten tijd tot een fetstdag werd gemaakt. LEIDEN, 15 October. Blijkens het verslag over het 44ste maatschap pelijk jaar der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden valt ten opzichte van de muziekschool voor de meeste lesseu eene toeneming van het aantal leerlingen te vermelden, voor sommige zelfs een vrij aanzienlijke. De vtrmeerdering van het aantal leerlingen was het grootst voor de pianolessen. Hier was de toevloed van nieuwe leerlingen in het begin van Januari zco groot, dat opzettelijke maatregelen moesten gmomen worden om ze allen te kunnen plaatsen. Op voorstel van den nieuw benoemden onderwijzer voor violoncel, den heer Locher, werd besloten \ot het openen van quartett- lessen. Yoor de les vool meergevorderden meldde zich terstond een vijftal personen aan, waarmede zij derhalve werd aangevangen. Yoor de les voor leerlingen meldde zich wel een violoncel-leerling aan, die ook door zijn onderwijzer geschikt werd geoordeeld, om met vrucht aan zoodanige oefeningen deel te nemen, maar geen viool- noch piano-leer lingen, zoodat hieraau voor het oogenblik nog geen gevolg kon worden gegeven. De nieuwe cursus voor theorie vond een genoegzaam aantal deel nemers, zoodat hij kon worden geopend. De hoogere solozanglessen namen toe met drie leer lingen. De elementaire solozanglesseu, wier getal leerlingen een jaar te voren van 16 tot 25 klom, zijn ditmaal van al de lessen aan de muziekschool de eenige, die vermindering van het aantal leer lingen hebben ondergaan. Die vermindering op zich zelve had hare natuurlijke oorzaak in bevordering naar de hoogere klasse, vertrek uit de stad of dergelijke. De koorklassen ondergingen eene ver meerdering met ongeveer dertig leerlingende violoncel- en klarinetklasse behielden hetzelfde ge tal de orkestklasse steeg met één leerling en de vioolklassen met twee. Deze laatste hebben een cijfer bereikt, waarbij het soms moeilijk valt, voor een nieuw aankomenden leerling eene plaats bij -de heeren Wetrens en Couwenhoven te vinden. Dit onderwijs is zonder twijfel een der glanspunten van de muziekschool. De concertrekening sluit ongeveer op dezelfde wijze als die van het vorige jaar. Er werd een paar honderd gulden meer aan de gewone concerten (wegens het orkest en de solisten) besteed, maar dit werd goedgemaakt door een even zooveel voordeeliger uitkomst op de buitengewone concerten, bepaaldelijk het Eloren- tijnsch quartett en het concert met het zangkoor der afdeeling. Het was dus ook in dit jaar niet noodig het waarborgfonds aan te spreken. Meenende thans zekerheid genoeg te hebben, dat de concerten, gelijk ze gegeven worden, de krachten der Maat schappij niet te boven gaan, en dat een geleidelijke vooruitgang mogelijk is, zonder van enkele per sonen bijzondere offers te vergen, hebben commis- sarisen besloten, het waarborgfonds, als niet meer noodig, op te heffen, onder vriendelijke dankzegging aan hen, die, door den waarborg te verleenen, hunne pogingen op dit gebied tot dusverre hebben willen steunen. Het ledental is weder iets grooter dan in het begin van het vorig maatschappelijk jaar. In den loop daarvan verliet een twintigtal de Maatschappij, terwijl dertig nieuwe leden toe- traden. Thans telt de Maatschappij 293 leden. Het aantal gedetineerden in het militair detentiehuis alhier bedroeg op 1 October 412. In het derde kwartaal van 1878 zijn ontslagen 43 en ingekomen 52 personen. Naar wij vernemen zal morgen door de studenten-roeivereeniging „Njord" alhier op Rhyn- zigt een huishoudelijke wedstrijd worden gehou den, welke te één uur een aanvang neemt en op geluisterd wordt door de muziek van het vierde reg. infanterie. In de vergadering der Ned. maatsch. voor tuinbouw en plantenkunde afdeeling Leiden en omstreken op Maandag 21 dezer zal o. a. benoe ming van nieuwe leden geschieden, een kort resumé gegeven worden over den gehouden wedstrijd en tentoonstelling, en eene bespreking der winterver gaderingen plaats hebben, terwijl de heer dr. E. A. Jentinck eene bijdrage zal leveren. Van de zes candidaten, die gisteren te 's-Hage examen aflegden voor de akte in de Hoog- duitsche taal, slaagden de heeren H. G. Van der Waals uit Leiden en J. Z. Schuurmans Stekho ven uit 's-Hage. Naar men verneemt is in eene vergadering der bestuurderen van de liedertafels „Crescendo" te Haarlem, onlangs te Amsterdam met den eersten prijs bekroond, en „Zanglust" van Amsterdam, onlangs bekroond te Parijs en Grivegnée, besloten tot het geven van een vocaal en instrumentaal concert te Haarlem in de concertzaal der sociëteit „Vereeniging", op 17 December e. k., onder lei ding van de heeren W. Robert en N. H. Andriessen. De heer De Goey, tenor uit Leiden, de liedertafel „Apollo" van Amsterdam, onlangs te Amsterdam bekroond, en de orkest-vereeniging „Euterpe" te Haarlem hebben hunne medewer king voor dit concert toegezegd. Behalve de reeds vermelde drie treinen, die op de lijn LeidenWoerden in beide richtingen zullen loopen, is er thans nog tot het doen loo- pen van een vierden trein besloten. Van hier vertrekken nu treinen te 7 u., 9 u. 20 m., 1 u. 35 m. en 6 u. 30 m., en uit Woerden te 7 u. 34 m., 9 u. 11 m., 4 u. 1 m. en 9 u. 54 m. De feesttrein, die gistermorgen om halftwaalf van hier vertrok om den spoorweg LeidenWoer den in te wijden, werd op het perron aan het kleine maar nette station HazerswoudeKoudekerk opgewacht door gemeenteraaden en burgemeesters. Die van Hazerswoude wenschte den heer De Bor des als de aanwezige vertegenwoordiger van de Maatschappij geluk met het aanvankelijk welslagen van de onderneming. Hij verzweeg niet, hoe fel de tegenwerking is geweest die van verschillende kanten werd ondervonden, en sprak de hoop uit dat de uitslag zal bewijzen dat ook zij, die op positie voerden, door de nieuwe onderneming zullen blijken gebaat te zijn evenals geheel Rijnland. De heer De Bordes verklaarde dat de concessi onarissen steeds de vaste overtuiging hebben gehad dat de onderneming den voorspoed van de land streek moet bevorderlijk wezen. Het is juist die onwrikbare overtuiging geweest, die hem de kracht heeft geschonken het eenmaal opgevatte denkbeeld door te zetten in spijt van alle verzet. Nadat den heer De Bordes de eerewijn in een reusachtige bokaal was aangeboden, stoomde de trein, onder het

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1