Telegrammen. Z on dag-mi ddag werd omstreeks drie uren te Rheims de brandklok van de Notre-Dame geluid. Dadelijk was de geheele buurt in opschud ding, maar men zag geen vuur noch rook. Wat was er ecbter gebeurd? Eenige reizigers hadden de kathedraal beklommen en onder ben een En- gelsch toerist, die daar alleen was achtergebleven omdat bij geen acht geslagen bad op het geroep van den klokkeluider, die de deuren sloot. Hij begon dus dapper te luiden en werd weldra uit zijne gevangenis bevrijd. Nieuw -York wil voor Par ij s niet onderdoen. Men vond dezer dagen op een veld in de nabijheid der stad een in stukken gesneden vrouw. De beenen waren van den romp gescheiden, de oogen uit het hoofd gerukt; de armen en bee nen waren in een ton gestopt, die in den grond was verborgen. De geneeskundigen zeggen dat de moord drie weken te voren moet hebben plaats gehad. Het slachtoffer schijnt een meisje van on geveer 20 jaren te zijn, behoorende tot de ge goede klasse. Voor het Abercarne-fonds is thans te Londen 25,000, in de andere steden 18,000 pd. st. bijeengebracht. Onder de giften is een van 25 pd. st. met het bijschrift „In plaats van naar Parijs te gaan." Op den spoorweg Woron es h-Ros tow heeft, in de nabijheid van Kamenskaja, een groot ongeluk plaats gehad. Twee en twintig wa gens van een goederentrein, beladen met spiritus, die losgeraakt waren en achteruit eene helling afstoomden, kwamen in botsing met een militairen trein, terwijl de spiritus gelijktijdig ontvlamde. Twee officieren, twee geneesheeren en vijftien militairen kwamen daarbij om en twaalf manschappen werden zwaar gewond. De drie eerste wagens werden geheel vernield. Berichten uit Nieuw-Zeeland mel den dat vijf Wesleysche zendelingen door inboor lingen uit het binnenland vermoord en opgegeten zijn. Uit weerwraak hebben de handelaars en in boorlingen aan de kust aldaar 80 inboorlingen uit het binnenland van Nieuw-Zeeland gedood. Op het stoomschip „Europa", dat dezer dagen uit Tja Plata te Genua aankwam, werd door de douane een kist aangehouden, die niet onder de lading vermeld stond. Bij het openen vond men de overblijfselen van een half verbrand lijk, gedeeltelijk bedekt met drie zakken en een oude jas. Een tweede onderzoek, in tegenwoordig heid van den rechter van instructie en een ge neesheer, bracht eenige Spaansche dagbladen te voorschijn, die geheel met bloed bevlekt waren. Het lijk is naar de anatomiezaal vervoerd om verder onderzocht te worden. Alles doet denken dat men hier te doen heeft met een moord, in Amerika begaan, en waarvan men op deze wijze alle sporen meende te vernietigen. De politie te Rome heeft, volgens de „Tribüne", dezer dagen de hand gelegd op een bijzonder goed georganiseerde dievenbende, waar toe verscheiden aanzienlijke burgers behooren en die in een prachtig huis op de Via Elaminia haren zetel had. De bende had een raad van beheer, twee directeurs, vier onderdirecteurs en een kassier. De raad van beheer beraadslaagde steeds over de beste wijze van inbreken, stelen en het gestolene van de hand te doen, en van alles werd behoor lijk boek gehouden. Elke directeur had een vast inkomen van 12,000, een onderdirecteur van 6000 en een secretaris van 3000 franken. Het oudste lid der bende fungeerde in de vergaderingen steeds als voorzitter. Het bestuur had steeds de beschik king over twee koetsen en vier paarden. Tot het africhten van jeugdige leden hield de bende er een afzonderlijken instructeur op na en aan oude en gebrekkige leden werden geregelde pensioenen uitbetaald E, eclitzalien. Gisteren stond ter crimineele zitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht zekere W. P. v. W., een vrouw uit Leiden, die een spaarbankboekje had vervalscht door daarin valschelijk onderscheidene niet gedane stortingen te schrijven en daarachter de handteekemngen der commissarissen van de Leidsche spaarbank. Het boekje behoorde aan haren broeder. Van hem had zij werkelijk die verschillende bedragen ont vangen met verzoek ze in de spaarbank te bren gen, maar moeilijke financiëele omstandigheden hadden haar genoopt het geld in haar huishou den te gebruiken en zich door middel van het vervalschte boekje, dat zij telkens na de verlangde storting aan haren broeder toonen moest, voor ont dekking van het bedrog te vrijwaren. De advocaat- generaal Gregory zag in deze zaak veel verzach tende omstandigheden en requireerde daarom slechts een celstraf van 3 maanden en 2 geldboeten van f 50. De advocaat mr. Beliufante meende, dat hier eigenlijk niet van valschheid, maar van mis bruik van vertrouwen sprake was, namelijk ten nadeele van den broeder der beschuldigde. Overi gens meende hij, dat noch de intentie om te be- nadeelen, noch de mogelijkheid van nadeel hier aanwezig was. BUITExNLAND. Frankrijk. Gambetta heeft in eene redevoering te Grenoble verklaard, dat hij na de verkiezingen van 5 Januari op eene republikeinsche meerderheid van 20 stem men in den senaat rekent. De oude meerder heid, zeide hij, zal dan hare hoop en verwachtingen laten varen, het buitenland zal Prankrijk bewon deren, als het ziet dat het verstandig is geworden, dat het werkzaam is, dat het in zedelijkheid ge wonnen heeft, en de republiek zal de vruchten plukken van den eerbied, dien Prankrijk inboezemt, en het recht hebben aan het land te zeggen, dat zij het is, welke het zijne oude grootheid heeft teruggegeven. Naar men in de „Siècle" leest zal bij de plechtigheid van de uitdeeling der bekroningen aan de inzenders ter Parijsche tentoonstelling voor de vertegenwoordigers der pers eene tribune wor den opgericht met 216 plaatsen voor Pransche en 100 plaatsen voor buitenlandsche journalisten. Volgens den correspondent van „Pigaro" zijn van 13 Juli tot 25 September in Senegal 223 Pranschen aan de gele koorts overleden op een bevolking van ongeveer 600 personen. TYuitschland De rijksdag heeft gisteren de tweede lezing van de socialisten-wet voortgezet tot paragraaf 4, en die paragrafen bijna onveranderd volgens het voorstel der commissie aangenomen. Grroot-IJiritarmie. De heeren Anderson en Mac Gregor, aan wie was opgedragen verslag uit te brengen over den staat van zaken der „City of Glasgow-Bank", hebben aan directeuren kennis gegeven, dat het onmogelijk is de zaken voort te zetten, en het dus is aau te raden tot liquidatie over te gaan. Daarop is door directeuren tegen 22 dezer een vergadering van aandeelhouders uitgeschreven, waar goedkeuring zal worden gevraagd voor een vrij willige liquidatie. Alle personen, bij de bank in dienst, niet minder dan 750, zijn ontslagen. Oostenr.-Hong. Monarchie. Andrassy spreekt iu zijn antwoord op de Turksche nota over de wreedheden der Oostenrijkers de be schuldiging tegen en herinnert aan de bloedige onderdrukking van den opstand door Omar-pacha. Andrassy, Tisza en Wenkheim zijn gisteren door den keizer in audiëntie ontvangen. Maandag zal Tisza de portefeuille van financiën, Wenkheim die van binnenlandsche zaken voorloopig op zich nemen. De rijksraad is bijeengeroepen tegen den 22sten dezer. De Oostenrijksche minister van financiën heeft eene overeenkomst gesloten met de „Boden- credit-Anstalt" te Weenen, de „Banque de Paris" en eene Duitsche Bank, waarbij hem een voor schot verstrekt wordt van 25 millioen florijnen in goud. Basland. De „St.-Petersb. Zeit." meldt, dat de gewichtige post van gouverneur-generaal van St.-Petersburg, en wel op nog uitgebreider schaal dan vroeger, weder in het leven geroepen, en daarmede de be kende ex minister van politie, generaal Trepoff, bekleed zal worden. MADRID, 11 October. De ministeriëele bladen noemen het onjuist, dat het plan bestaat om een expeditie van 10,000 man naar Marokko te zenden. Men gelooft dat de sultan voldoening zal geven en schadeloosstelling aan de familie der slachtoffers. Men verzekert dat de Europeesche consuls ge zamenlijk een vertoog hebben ingediend betreffende den moord te Tetuan op vreemdelingen gepleegd. NIEUW-ORLEANS, 11 October. De gele koorts vermindert ten plattelande. Bij de keuze van leden van het congres hebben de republikeinen 22, de democraten 20 en de Greenbackers 3 plaatsen gewonnen; de republi keinen verloren 8 plaatsen. LONDEN, 12 October. De firma Heugh Balfour, te Manchester, met uitgebreide handelsbetrekkingen op Indië en China, heeft hare betalingen gestaakt. Het passief bedraagt 1 a 2 millioen. Amur heeft het garnizoen van Khyber zeer versterkt en tracht het volk aan de grenzen be daard te houden. Aan de „Times" wordt uit Pera gemeld: Prins Labanoff heeft aan Safvet-pacha medege deeld, dat de Russen te Adrianopel blijven tot aan de teekening van het definitief verdrag, be vattende de punten, welke niet in het congres zijn behandeld. De berichtgever gelooft dat de ambas sadeur in last heeft om de teekening te verhaas ten. Labanoff hoopt den tegenstand der Porte te overwinnen, door de ontruiming te staken. LIVERPOOL, 11 October. Ten gevolge eener paniek, ontstaan door den kreet van brand in eene concertzaal alhier, zijn verscheidene personen (37) gedood en velen gekwetst. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Met genoegen vernam ik, dat er a. s. Maandag op de Korenbeurs muziekuitvoering zal plaats hebben, doch ik zou het gemeentebestuur wel in bedenking willen geven, haar te doen plaats heb ben aan den anderen kant van de Korenbeurs of zooals vroeger op het water vóór de fonteinzulks maakt meer effect en het' publiek heeft er meer aan; bovendien is er niet zoo'n gedrang op de Korenbeurs. U dank zeggende voor de plaatsing dezer re gelen, teeken ik mij met de meeste achting, Uw dienstw. Dienaar, Dwarskijker. [We ontvingen nog een stukje van X. van dezelfde strekking. Red.] Programma's van Muziekuitvoeringen. ZOMERZORGt. Maandag 14 October, te zeven uren, onder directie van den heer W. Van der Linden, van 's-Hage. lste afd.: N°. 1. Scherpschutters-marsch, V. d. Linden; 2. Ouverture „Bandietenstreiche", Suppé; 3. „Kunstlerleben", Walzer, Strauss; 4. Fantaisie „Rigoletto", Stasny. 2de afd.: N°. 5. Ouverture „Die Ulanen-Braut", M. Carl; 6. Potpourri „le Trouvère", Verdi; 7. a. „Le Chant de Vaques", Romance J. Polka „Les Cloches de Corneville", Arban; 8. Fantaisie sur „La Traviata," V. d. Linden. Ter markt te Lelden aangevoerd, 11 en 12 October. Wintertarwe 13 hectoliter ƒ9.50 a 10.—. Zorner- tarwe 13 hectol. 8.a 8.59 Winterrogge 15 heet. C.25 a 6.50. Zomerrogge 15 hectol./5.50 a 6.— Zomergerst 14 hectol. 5.50 a 6.Chevalier-gerst 14 hectol. 7.25 a 8. Zware Haver 16 hectol. 5.— a 5.50. Lichte Haver 16 hectol. 4.a ƒ4.25. Dui- venboonen 10 hectol. f 8.50a 9. Paardenboonen 9 hectol. 8.a f 8.50. Veulens 7 stuks/95.a 170. Stieren, 46 stuks/70.-.a/210.—Melkkoeien 140stuks f 210.a 260.—. Kalfkoeien 45 stuks ƒ220.— a 275.Varekoeien 168 stuks ƒ135.a ƒ250.— Vette koeien 210 stuks 200.a/300.—Kalveren (vette) 42 stuks 40.— a 86.—. Kalveren (magere) 16 stuks 13. a f 25.Kalveren (gras) 155 stuks 22.a 65.Hamels (magere) stuks a f Hamels (vette) stuks, a/— Ooien (magere) 600 stuks f 24.— a 28.—. Ooien (vette) 1008 stuks f 32.— a 38.-. Lammeren magere stuks a Lammeren (vette jarige) stuks a Varkens (ma gere) 134 stuks ƒ10.a (22.Varkens (biggen) 258 stuks 2.50 a ƒ8.— Grasboter 10160 kilogr., lste qualil. vat/70.- a 74. Schei- 2de qualit. vat 62.— a 66.Grasboter lste qual. per kilogr. 1.75 a 1 85, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.55 a 1.65. Ter markt aangebracht 800 runderen, 58 kalveren en 1608 schapen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2