N°. 5725. J rA fe A0. 1878. 14 October. Maandag icL^.NS Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Or. DA (1 liLA I). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden4.» 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers........v n 0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels1-05. Iedere regel meer.v.a 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Reeds sedert vele dagen lokte het bouwen van het circus Corty vele nieuwsgierigen naar de Ruïne. Zelfs door deskundigen werd met belangstelling de flinke bouworde gadegeslagen. Door anderen werd weder met verlangen uitgezien naar de latere dingen die komen zouden. Einde lijk zijn de werkzaamheden thans zooverre gevor derd, dat de tent hare voltooiing nadert. Binnen eenige dagen toch zullen de voorstellingen een aan vang nemen. De inrichting van het circus mag alleszins solide en net genoemd worden, en doet den bouwmeester Wolff uit Utrecht alle eer aan. De geheele tent heeft eene breedte van 40 en eene diepte van 60 meter en is 20 meter hoog. Nie mand zal zich zeker kunnen herinneren dat Lei den ooit door eene tent, die bovendien is gebouwd alsof zij hier jaren moest blijven staan, van zulk een omvang is bezocht geworden. De manége heeft eene middellijn van 14 meter en de 3000 zitplaatsen zijn zoo amphitheatersgewijze inge richt, dat men van elk er het ruimste gezicht in heeft; vooral die van den eersten rang zijn ruim en met leuningen voorzien, terwijl men er niet op de met een dun doek bedekte planken maar op kussens zal kunnen zitten. De tent wordt door 400 gaspitten verlicht. Tijdens de pantomi mes zullen deze echter niet geheel branden, maar de manége verlicht worden door eene in de hoogte aangebrachte electrische batterij van 200 elemen ten. Het effect dat daardoor verkregen wordt, moet fantastisch en keurig zijn. Tevens zal deze toestel zóó worden ingericht, dat bij het uitgaan der tent het terrein er vóór ten gerieve van de bezoekers er eveneens door wordt verlicht. De stalling voor de 80 paarden bevindt zich niet, zooals bij andere dergelijke tenten, achteraan, doch onder de zit plaatsen zeiven, terwijl zich daar voor het perso neel eveneens 12 garderobes bevinden. Dienten gevolge ziet men dan ook onder de zitplaatsen geen open ruimte, maar zijn deze geheel bevloerd; de wanden zijn aan de buiten- en binnenzijden, dus dubbel, gedeeld, zoodat men ook hierdoor getracht heeft tegen tocht of wind maatregelen te nemen. Ten einde voor de gevolgen van eene mogelijke, zelfs fiksche regenbui bevrijd te blijven, zijn de daken bovendien nog door asphaltpapier gedekt. Achteraan bevinden zich de zadelkamers, magazijnen voor kostumes enz., terwijl vooraan voor den inwen- digen mensch is zorg gedragen: daar bevinden zich namelijk ruime koffie- en restauratiekamers. Alles is er zoo doelmatig en practisch moge lijk ingericht. Zelfs is er gelegenheid, wanneer eene strenge koude soms mocht overvallen, in het circus kachels te branden. Uit deze kleine schets zal men zien, dat het circus wel eene bezichtiging waard is. Waarschijnlijk zal het dan ook, wanneer het geheel in orde is, in den loop der week een of twee dagen voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld. Zeer zeker zullen er dan velen zich nog te meer door aangespoord gevoelen ook aan de voorstellingen een bezoek te brengen. Te Utrecht, zoo wordt van daar gemeld, worden ze nog steeds eiken avond door een talrijk publiek bijgewoond, dat door telkens herhaalde toejuichingen blijk geeft dat de verwachting verre wordt overtroffen. De wakkere directeur, die door een en ander toont dat hij kosten noch moeite spaart om het publiek te voldoen, heeft op het grootste succes alle aanspraak. In de volgende week zullen er in de Stadszaal drie soirées gegeven worden door een café-concert-gezelschap onder leiding van den heer N. J. W. Sluyter, die hier ter stede volstrekt geen onbekende meer is. De dagen en uren worden in de in dit nummer voorkomende advertentie nader medegedeeld. Van 27 September tot 11 October zijn te Katwijk 15 schuiten aangekomen met 234,000 stuks steur- en 1405 kantjes pekelharing. Voor de steurharing werd besteed f 28 a f 19 per 1000 stuks, voor pekelharing f 16,75 a f 17,25 per ton. De schuiten maken lange reizen, de vis- scherij gaat nog niet voordeelig. Te Noordwijk aanZeeisgisterenaan- gespoeld een naambord, waarop staat „Dronning Louise," alsook Noordsche delen en wrakhout, afkomstig van een schip. Hedennacht omstreeks halfdrie wer den de bewoners van Woubrugge door een luid alarmgeschreeuw uit hun slaap gewekt. De woning van den landbouwer A. d. B. stond, evenals bij- behoorende hooiberg en schuur, in volle vlam. De brandweer kweet zich dapper van haren plicht, doch niettegenstaande hare ijverige pogingen bleef de brand aanhouden. Bij het afzenden van dit bericht (één uur in den namiddag) zijn nog twee spuiten in volle werking. Het vuur blijft hard nekkig woeden in eene groote massa hooi,jzoodat men vermoedt, dat men niet slechts heden, maar ook morgen, zal moeten voortgaan met blusschen. De oorzaak van den brand is onbekendgebouwen en inboedel waren verzekerd. Donderdag-namiddag geraakten in de Vlamingstraat te Zoetermeer twee jonge paarden, gespannen voor een disselwagen, op hol. De be stuurder werd al spoedig van den wagen geslingerd, doch bekwam hoegenaamd geen letsel, terwijl nog drie andere personen bijtijds den wagen konden verlaten door er heel voorzichtig achter af te kruipen. Nadat de paarden nog een eind weegs in bollende vaart waren voortgerend, echter zonder ongelukken te hebben veroorzaakt, gelukte het eenigen personen ze tot staan te brengen en op stal te zetten, waar zij van hunne haastige reis konden rusten. Bij het onderzoek der paarden is gebleken dat geen hunner gewond was, terwijl de wagen weinig beschadigd is bevonden. De N. Schied. Crt. bevatte onlangs een verhaal van een schaap, dat door een jongen ge tergd over de sloot sprong en den knaap zoo stootte en mishandelde, dat zoo men hem niet intijds uit zijne gevaarlijke positie verlost had, zijn leven gevaar zou geloopen hebben, en dat toen de jongen den volgenden dag weer die plaats passeerde, zonder het dier leed te doen, het schaap weder op hem aanviel en tegen een der hekken aandrukte, zoodat de knaap gehavend en bebloed naar huis moest, nadat hij opnieuw door hulp van anderen van zijn aanvaller was bevrijd. Dit zou de wel eens betwijfelde waarheid bevestigen van het spreekwoord„een woedend schaap is erger dan een wolf', vermeld in Harrebomée's spreek woordenboek deel II, blz. 238. In gelijken zin zeggen de FranschenQuand brebis enragent, elles sont pires que les loups." Naar men verneemt is voor den spoor wegarbeider De Breuk, wiens been onlangs, bij het doorkruipen van een juist in gang komendsn zandtrein op delijnLeiden-Woerden, nabij Nieuwer- brug werd verbrijzeld, zoo bij ingezetenen van Bodegraven, Zwammerdam en Alphen, als bij het aan dien weg werkzaam zijnde personeel, gecollec teerd eene som van f 329, uit welk bedrag voor De Breuk een orgel is aangeschaft, waarmee hij zal trachten in zijn levensonderhoud voorzien. Een te Rotterdam in den grooten schouwburg gegeven tooneelvoorstelling ten beboeve van de nagelaten betrekkingen van den tooneel- speler Wijnstok heeft 1299.78 opgebracht, waar onder f 273.38, die de dames De Vries en Beers- mans door den verkoop van programma's inzamelden. Donderdag-namiddag was het drie jarig zoontje van zekeren P. H. v. S. te Dordrecht op eene houtwerf aan de Mijl aan het spelen, toen men het na verloop van een kwartier miste. De ouders, ongerust geworden, zochten het kind op, dat ook weldra door den vader gevonden werd in het water van een aldaar aanwezig balkgat, tusschen eene pont en den wal. Bij het ophalen bleek, dat het re«ds overleden was. Wegens aanhoudend slecht gedrag is Donderdag te Amersfoort weder een rijdende artillerist weggezonden. Het is de derde in weinig maanden tijds, die uit de gelederen verwijderd werd. Donderdag-morgen omstreeks 5 uren had te Dieren, ten huize van mej. de wed. S., eene noodlottige gebeurtenis plaats: Een aldaar met zijne vrouw tijdelijk verblijf houdend heer, op zekere plaats moetende zijn, nam een bran dende kaars, een flesch eau-de-cologne en een zakdoek mede; kort daarop vernamen de huisge- nooten een vreeselijk gegil. Daar de deur van binnen op de knip gedaan was, werd zij ingetrapt. Men zag den ongelukkige door de vlammen om ringd, in elkander gedoken. Waarschijnlijk had de zakdoek, doortrokken van de eau-de-cologne, vlam gevat en deze zich aan de kleederen medegedeeld. Het geheele lichaam, uitgezonderd een gedeelte der beenen, was geblakerd; het vel bleef aan de inmiddels omgeworpen dekens hangen. De vree- selijke pijnen duurden ruim tien ureD, toen de dood daar een einde aan maakte. Men verneemt dat de ongelukkige somtijds aan verstandsverbijste ring leed. Te Steenwijk is gisternacht onder de vreeselijkste benauwdheden een kroeghouder over leden, die zóódanig aan den drank verslaafd was, dat hij dagelijks meer dan een kan jenever dronk. In den nacht van Zondag jl. zijn door middel van inbraak bij den landbouwer Meesters te Nulland (Limburg) ontvreemd3 zilveren hor loges 3 gouden dameskettingen met ronde schakels, (ca. 1.40 en 2 meter lang)3 gouden kruisen, 3 gouden broches, 8 gouden vingerringen, waar onder 3 met de letters E. H. E. M. en M. S., 2 paar gouden oorbellen en 1 gouden oorring, 2 gouden knoopjes met een kettinkje aan elkander bevestigd en eenige kleedingstukken. De dief of dieven zijn tot heden onbekend. In den nacht van 6 op 7 dezer ont vluchtten uit het gesticht Ommerschans W. Teu- nissen en J. A. Wissing. De eerste is bekend al3 een gevaarlijk sujet, terwijl de tweede zich uit geeft voor een „wonderdokter", die met petroleum alles geneest. Yeel wild iserditjaarbij Huisduinen, vooral konijnen, die zoo talrijk zijn, dat de licht- opstekers der beide zeekapen er last van hebben, want al de groenten verdwijnen allengs. Daaren tegen is er schaarschte van jagers. Er wordt f 1.10 voor het paar konijnen betaald. Ook in de Tessel- sche duinen moet overvloed van konijnen zijn. Yan de vijflingen, waarmede het echt paar Kay te Lagerdorf dezer dagen werd gezegend, zijn er vier gestorven; waarschijnlijk zal ook het vijfde schepseltje niet in leven blijven. Yan alle kanten worden giften ontvangen in geld en goed.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1