Maandag 14 October. W. 5725. A". 1878. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. stads-berichten! MUZIEKUITVOERINGEN I LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmnden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Eerste Blacl. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat, blijkens heden ontvangen bericht, de exploitatie van den Spoorweg LEIDEN—WOERDEN op Dinsdag den loden dezer zal aanvangen en dat de feestelijke opening van die lijn op Maandag den léden October e. k. zal plaats hebben, bij welke gelegenheid van gemeentewege zullen worden gegeven des namiddags van twee nren ioihalfvijf op de Korenbeorsbrug en des avonds van acht uren tot halfelf mede te dier plaatse en gelijktijdig aan de Beestenmarkt. Burgemeester en Wethouders vertrouwen dat de tijding van de openstelling dier lijn, voor Leiden van zoo groot gewicht, met ingenomenheid zal worden begToet en noodigen derhalve de inge zetenen uit, op den dag der feestelijke opening, door het uit" steken van vlaggen van hnnne belangstelling te doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 11 October 1878. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven: als door roodvonk aangetast 8 personen en aan die ziekte overleden geene. En geschiedt biervan openbare afknndiainst door in frp.n R>i de iiïasche courant. geheschen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 12 October 1878. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van de ingezetenen dat aan hen door een belastingschuldige, die te laag in de plaatselijke directe belasting in deze gemeente over het jaar 1878 is aangeslagen, een bedrag van honderd gulden is ter hand gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 12 October 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 18 October. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer A. Kempe, geb. te Amsterdam, met academisch proefschrift: „Het beginsel der kleinste werking in verband met de bewegingsvergelijkingen van Lagrange en Hamilton", en de heer J. M. Yan Benten, geb. te Leiden, tot doctor in de wijsbe geerte en letteren, met academisch proefschrift: „Observationes criticae in Polybius." De kroonprins van Denemarken en gemalin, die dezer dagen op „Bakkershagen" aan den Leid- schen weg de gasten zijn van hun grootvader prins Prederik, alsmede prins en prinses van Wied hebben hedenmiddag, met gevolg, in hofrijtuigen, een be zoek aan deze gemeente gebracht en verschillende musea en andere gebouwen en merkwaardigheden bezichtigd. Aan het voorgenomen bezoek aan het gebouw van Rijnland kon geen gevolg worden gegeven omdat de groote zaal aldaar nog in res tauratie is. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is de voor de feestviering op Maandag a. s. be noemde commissie in zooverre in hare plannen geslaagd, dat zoowel de versiering en de illuminatie als het concert op Zomerzorg doorgang zullen hebben. Met de werkzaamheden op den stationsweg is men den geheelen dag dan ook reeds druk bezig, zullen overmorgen in den vroegen ochtend worden voortgezet. In verband met de aankomst van den eersten feesttrein is er geen tijd te verliezen. Niet tegenstaande dit kan men de commissie inmiddels nog veel te gemoet komen en baar door verdere inschrijvingen, waartoe de gelegenheid nog blijft opengesteld, in staat stellen op uitgebreider schaal werkzaam te zijn. De door haar ontworpen plannen verdienen verdere ondersteuning. Wat zij doet, wenscht zij goed te doen. Het besluit blijft ge handhaafd, dat er voor bet concert 's avonds geene kaarten meer zullen verkrijgbaar gesteld worden. Ter feestelijke opening van den spoorweg LeidenWoerden zal Maandag-morgen de eerste feesttrein te 9 u. 10 m. van Utrecht vertrekken en alhier te 10 u. 50 m. arriveeren om de ge- noodigden af te balen. Het vertrek van hier is dan weer op 11 u. 30 m. bepaald. Op de tusschenstations zullen eveneens de genoodigden van daar worden ontvangen en waarschijnlijk de aanbieding van den eerewijn plaats hebben. Deze trein gaat dan alleen tot Woerden. Te Alphen zal een collation gebruikt worden. Te 3 u. 20 m. zal de feesttrein weder van Woerden naar Leiden terug- beeren en daar te 5 uren aankomen. Het laatste vertrek van hier is op 6 uren of later bepaald. Te kwart voor vieren is hedenmiddag de eerste machine over de nieuwe spoorwegbrug over het Galgewater en tot bij het station gereden. De brug heeft uitmuntend voldaan. Op de ma chine hadden plaats genomen de heeren De Bor des, directeur, Waldorp, ingenieur, en Eussen; terwijl de heeren Caron, stationschef alhier, en Yan den Akker, opzichter, zich er eveneens op bevonden om haar tot voor het station te bren- W yooooo.'J y L—v£ v»*ra Ge vrag Voor den nieuwen spoorweg is thans tegen het station van de Hollandsche lijn alhier een tijdelijk houten hulpstation opgericht. Eerstdaags zullen aan het station alhier verkrijgbaar zijn plaatskaarten in direct verkeer met het station van den Oosterspoorweg. Naar wij uit goede bron vernemen is de Leidsche stoombootmaatschappij „Volharding" werkzaam om binnenkort een dienst Gouda Amsterdam te openen. Men schrijft aan het Rott. Nwbl. uit Parijs, dat aan de heeren J. C. Zaalberg en Zoon alhier een zilveren medaille is toegekend voor hunne inzending van dekens. De bibliotheek van het Invalidenhuis alhier heeft naar wij vernemen van den heer J. A. Smits van Nieuwerkerk, luit.-kolonel comman dant der dd. schutterij te Dordrecht, eene fraaie collectie met tact gekozen boekwerken ten ge schenke ontvangen. Het is te wenschen, dat dit streven, om ook aan de hier gevestigde invaliden nuttige en aangename verpoozing te bezorgen, bij velen navolging moge vinden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4564 volwas sen personen en van 1012 kinderen. Voor de Engelsche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 7 candidaten; toegelaten de heeren A. De Geus uit Leiden, A. M. De Leeuw en D. H. Meyer uit 's-Hage. Te Slikkerveer is van de werf van de wed. E. Boele Zonen met goed gevolg te water gelaten de schroefstoombarge „Katwijk II", ge bouwd voor rekening van de heeren gebrs. Hakker, te Leiden. De machine wordt vervaardigd in de fabriek van de heeren Burgerhout Zoon te Rotterdam. Men schrijft ons uit WoubruggeDen 14den October 1853 werd de vereeniging van burge meesters en secretarissen uit de kantons Alphen en Woubrugge opgericht, waarvan de eerste voor zitter was de heer Roos, burgemeester van Alphen, de eerste secretaris de heer Broek, secretaris van Zwammerdam. Men stelt zich voor om het 25-jarig bestaan dezer vereeniging, thans bekend onder den naam van de „Vereeniging van burgemeesters en secretarissen van Alphen en omstreken", welke naam is ontstaan door de opheffing van het kanton gerecht Woubrugge, feestelijk te vieren. De heer Van Driel, burgemeester van Nieuwveen en Zeven hoven, was het die den eersten steen gelegd heeft tot opbouw dezer reeds bijna 25 jaren bloeiende vereeniging, wier doel geen ander was dan uit breiding der kennis van burgerlijke administratie bij hare leden. Thans zijn werkzaam als voorzitter de heer mr. C. Van der Vlies, burgemeester van Hazerswoude, en de heer P. De Ridder, burge meester van Woubrugge, als secretaris. Bij de oprichting waren er 8, thans telt men 15 leden. Donderdag werden te Sassenheim aan mej. Kenau Sautijn Hasselaer, afstammeling van hare bekende naamgenoote uit den tachtigjarigen oorlog, een aantal verrassingen bereid, ter gelegenheid dat zij 25 jaar als huisonderwijzeres in verschil lende gezinnen werkzaam was geweest, steeds tot groote tevredenheid van ouders en leerlingen. Tot secretaris-penningmeester van den Bin- nenpolder te Zwammerdam, welke betrekking is opengevallen door het overlijden van den heer W. C. Brack, is met overgroote meerderheid van stemmen benoemd de heer J. A. De Ridder. Tn Hp residp.ntie is.( mpldt het N v d. 1* omtrent het tijdstip van 's Konings huwelijk offi cieel noch officieus iets zekers bekend. Z. M. vertrok naar Arolsen met het voornemen in Fe bruari te huwen. Later schijnt hij te kennen gegeven te hebben, indien het mogelijk was, nog in November te willen huwen. Mochten geen onoverkomelijke bezwaren dit onmogelijk maken, dan zou het huwelijk in de eerste dagen van November te Arolsen worden voltrokken. In dit geval zou de jonge koningin omstreeks 10 Novem ber haren intocht doen binnen Amsterdam, waar vervolgens het kerkelijk huwelijk en de plechtig heid der kroning, gevolgd door een tal van feesten ten hove, zullen plaats hebben, waarop alle aan zienlijken in den lande worden genoodigd om der vorstin te worden voorgesteld. Men spreekt dat daartoe reeds een lijst van 3000 personen gereed gemaakt is. In het paleis op den Dam wordt druk gearbeid aan de vertrekken der Koningin, waarin het meubilair zal geplaatst worden dat thans in het koningssalon op de Parijsche ten toonstelling prijkt. Het schijnt ook 's Konings voornemen voorloopig zijne residentie te vestigen Amsterdam, en in 's-Gravenhage slechts zeer in korten tijd te verwijlen. De Tweede Kamer zal, naar men verneemt, niet vóór half November weder bijeenkomen. Ter verzekering eener geleidelijke uitvoe ring van art. 26 der nieuwe wet op het lager onderwijs en om zoo noodig te kunnen bepalen, waar en tot welk bedrag het minimum van jaar wedde voor de verschillende onderwijzers aan de onderscheidene klassen van scholen hooger zal zijn dan de daarvoor in gemeld artikel aangegeven sommen van f 700 tot f 600 of f 400, heeft de minister van binnenlandsche zaken de inspecteurs van het lager onderwijs om eenige inlichtingen verzocht. Het getal nieuw aangekomen studenten bij de universiteit te Utrecht bedraagt 91, waarvan 44 bij de theologische, 21 bij de medische, 4 bij de literarische, 17 bij de juridische en 5 bij de philosophische faculteit.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1