of dat stuk de eer der vertooning niet wordt waar dig gekeurd. Op het verlangen van den minister van binnenlandsche zaken zijn dit jaar voor het eerst door de directeuren der rijks-kweekscholen voor onderwijzers staten overgelegd, bevattende een tabel larisch overzicht van de gemaakte vorderingen in de onderscheidene vakken van onderwijs door de aldaar aanwezige kweekelingen. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het nationaal tooneel te Antwerpen zal een jubelfeest gevierd worden, dat Zaterdag 19 dezer aanvangt met een muziekfeest in den schouwburg, waarop de „Kindercantate, het „Reislied" en het „Beiaardslied" van De Geyter en Benoit worden uitgevoerd. Het feest zal de geheele week duren. De kroonprins van Denemarken is met zijne gemalin prinses Louisa van Zweden, dochter van wijlen prinses Louise der Nederlanden, gistermid dag in de residentie aangekomen. De reizigers wer den aan het station ontvangen door hun groot vader prins Erederik, den prins en prinses Von "Wied, zoomede door den Zweedschen gezant bij ons hof, en begaven zich vervolgens naar de bui tenplaats „Bakkershagen" aan den Leidschen weg, waar zij gedurende een week zullen verblijven. Woensdag zijn de 52 teekeningen, inge zonden ter beantwoording van de prijsvraag voor twee monumentale fonteinen voor het nationaal huldeblijk op het slot te Soestdijk, in de Oranjerie, even bezijden het paleis, tentoongesteld. De rege ling van de uitstalling dezer teekeningen had plaats onder leiding van den heer Brandes, den secretaris der hoofdcommissie voor het huldeblijk, en den heer Redeker Bisdom, den architect van prins Hendrik. De prins kwam vervolgens de teekeningen en de schetsontwerpen, waaronder zeer schoone ontwerpen zijn, in oogenschouw nemen. Gisteren heeft het comité van uitvoering van het plan voor het huldeblijk, bestaande uit de heeren jhr. mr. C. J. A. Den Tex, N. Trakranen, J. Boissevain, B. Heldring en J. H. Brandes, zich op uitnoo- ging van den prins naar Soestdijk begeven. In overleg met den prins zou door het comité eene jury van heoordeeling benoemd worden, om Z. K. II. bij het doen eener keuze uit de talrijke ontwerpen e* teekeningen voor te lichten. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag a. s., des avonds te acht uren. Het stoomschip „W. A. Scholten" is 9 October te Nieuw-York aangekomende „Rotter dam" is denzelfden dag van Nieuw-York vertrokken met de mail voor Nederland en 40 passagiers. -Naar men verneemt is de heer Alex. Daniels te Amsterdam op de Parijsche tentoonstelling bekroond met een gouden en een zilveren medaille voor verschillende door hem geëxposeerde edel gesteenten. Z. M. heeft aan dr. C. A. J. A. Oudemans, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster. Blijkens het algemeen verslag van het verhan delde in de sectiën van den gemeenteraad bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting dezer ge meente voor 1879, werd bij den post „bijdrage van de gemeente in de kosten van aanleg eener duinwaterleiding" in eene sectie door een lid de opmerking gemaakt dat art. 5 der voorwaarden van concessie door concessionarissen niet wordt nageleefd. Krachtens dat art. toch zijn zij ver plicht pijpen te leggen daar waar zulks wordt verlangd, mits door belanghebbenden eene opbrengst van het waterverbruik wordt gegarandeerd tot een bedrag van minstens 10 pet. der aanlegkosteu van bedoelde pijpen. Desniettegenstaande waren bedoeld lid voorbeelden bekend dat concessionarissen, on danks die garantie van waterverbruik, weigerden de verlangde pijpen te leggen, anders dan op kosten van belanghebbenden. Hij achtte dit in volslagen strijd met de concessie en meende dat het gemeentebestuur in dat geval evenmin ge houden was tot naleving van art. 19 der voor waarden, nl. de reutegarantie van 5 pet. van het kapitaal van oprichting. Hij zou dus, ingeval dat bezwaar niet werd weggenomen, tegen dien post stemmen. Andere leden deelden dat gevoelen. In eene andere sectie werden nadere inlichtiugen gevraagd in hoeverre de gemeente toezicht en invloed kan uitoefenen op de exploitatie-rekening, ter voorkoming dat deze willekeurig zou kunnen worden opgevoerd, en of de vanwege den raad benoemde commissaris werkelijk het recht van toezicht en invloed daarop bezit; zoo ja, waaraan hij dat recht ontleent. Mocht het blijken dat die commissaris dat recht niet bezit, dan vroeg men in hoeverre het mogelijk zou zijn dat toezicht en dien invloed voor de gemeente alsnog te verkrijgen. Bij den post „Belooning van de inspecteurs en verdere beambten van politie" werd mededeeling gedaan van de ingekomen adressen van inspecteurs en agenten van politie, om verhooging van jaar wedde, en van het daaromtrent uitgebracht advies door den commissaris van politie. Omtrent de in specteurs wordt geadviseerd, de jaarwedden van twee hunner te verhoogen van f 900 respectieve lijk tot f 1100 en 1000, en die van den der den van /800 op ƒ900 te brengen. Dat voorstel werd in eene sectie bestreden door een. lid, op grond dat het hem gebleken was dat het voor nemen bestond de hoogste jaarwedde niet toe te kennen aan den oudsten inspecteur, die daarop naar zijn inzien in alle opzichten de meeste aan spraak heeft. Ondanks de verklaring dat de tweede inspecteur, hoezeer jonger in diensttijd, boven zijn ouderen ambtgenoot uitmunt door meerdere ad ministratieve bekwaamheid, handhaafde dat lid zijn bezwaar en verklaarde hij op dien grond tegen dien post te zullen stemmen. Daartegen werd nog aangevoerd dat de raad slechts de jaarwedden heeft te beoordeelen, en niet de personen, die door den burgemeester, hoofd der gemeentepolitie, worden aangesteld. Op de adressen van de agenten wordt afwijzend geadviseerd, op grond dat hunne jaar wedden, in verhouding tot die in andere gemeen ten, zeer voldoende zijn. Alleen omtrent de agen- ten 3de klasse wordt voorgesteld de jaarwedde voor allen zonder onderscheid vast te stellen op f 500, welk bedrag hun thans eerst na tweejarigen diensttijd wordt toegekend. De ondervinding had toch geleerd dat die proeftijd van twee jaar tegen 450 salaris zeer nadeelig op het personeel werkt. Dat voorstel vond in eene sectie vrij algemeen bijval. De vraag werd gedaan of het getal agenten voor deze gemeente voldoende is, waarop geant woord werd dat het, bij de tegenwoordige indee ling althans, geene uitbreiding behoeft. Ook in eene andere sectie werd de verhooging der jaar wedden van de agenten 1ste en 2de klasse niet noodig geacht, op grond dat die traktementen in billijke verhouding staan tot de bezoldiging welke I door die titularissen in andere gemeenten wordt genoten. Door de meerderheid werd evenwel ge wezen op de billijkheid van eene verhooging van jaarwedde voor de agenten 3de klasse. Eene be zoldiging van f 450 werd algemeen te laag geacht men kon toch voor dat traktement geen geschikt personeel krijgen. Weder in een andere sectie ver klaarden zich mede alle leden tegen de verhooging van jaarwedde voor de agenten 1ste en 2de klasse, ook met het oog op de bezoldiging van titula rissen in andere gemeenten, waaronder zelfs van veel grooter bevolking. Gr m e n g d Nieuws. Hedenmiddag redde de heer W. C. Zuurdeeg, van zijn kantoor naar huis gaande, een kind het leven. Het kind was in den Ouden Rijn bij de Heerengracht te water geraakt en bevond zich reeds in zinkenden toestand. De optocht, waarvan in het vorig num mer werd melding gemaakt, zou niet gisteravond, maar zal bij gunstig weder eerst hedenavond gehou den worden. Zaterdag had te Putten een treurig geval plaats. Terwijl een jager zijn geweer wat hooger onder den arm wilde nemen, bleef bij toeval de trekker haken, zoodat het schot afging en de kameraad van den jager de volle laag in de knie kreeg, waardoor eene hevige bloeding ontstond, met het gevolg, dat door bijkomende woudkoorts de lijder Dinsdag-avond is overleden. Te Oostkerke liep Vrijdag hetzes- jarig kind van een spoorwegwachter plotseling uit het wachthuisje over de rails, terwijl een trein in aantocht was. De locomotief trof het arme kind, dat onder de oogen zijns vaders ver morzeld werd. Dezer dagen vertoonde zich in de ge meente Amerongen een veld-artillerist te paard in volle wapenrusting. De burgemeester, die argwaan koesterde, liet den man aanhouden en bij hem in verhoor brengen, met dit gevolg, dat hij spoedig tot bekentenis kwam, dat hij het voornemen had met paard en al te deserteeren. Onmiddellijk werd naar Utrecht geseind om den man af te halen. Een extra-goederentrein, vlak voor het station te Bergen-op-Zoom, is tegen den per sonentrein, bestemd voor Goes, gereden. De goe derentrein is gederailleerd en de locomotief en één wagen zijn geheel verbrijzeld, terwijl twee wagens belangrijke schade hebben bekomen. Ook aan het perron en den weg is schade toegebracht, maar van de reizigers en het dienstpersoneel heeft nie mand letsel bekomen. Het gerechtshof te Constance heeft twee doodvonnissen uitgesproken, een over Albert Wezel en een over diens adsistent, Johan Ortlieb. De eerste was brouwer; toen in het vorige jaar zijne zaken achteruitgingen, besloot hij, ten einde aan geld te komen, zijn huis en aanhoorigheid te verbranden. Uit vrees voor ontdekking droeg hij het in brand steken van den boedel aan zijn be diende Ortlieb op, die er 300 mark aan zou ver dienen hij zelf ging op reis. De zaak gelukte, de brouwerij brandde af en Wezel kreeg geld, doch niet zoo veel als hij had verwacht, want het bleek dat hij veel te hoog was verzekerd geweest. Daar nu het weder opbouwen der brouwerij veel kostte, was Wezel door den brand niet uit den brand ge raakt; hij peinsde wederom op middelen om aan geld te komen en kwam met Ortlieb overeen om zijne vrouw vergift toe te dienen. Was zij dood, dan kon de brave brouwer een rijke vrouw trou wen. Zoo gezegd zoo gedaan; kort daarna stierf des brouwers vrouw, naar het heette aan maagkramp. Thans was deze geschiedenis bijna een jaar achter den rug en Wezel stond op het punt een vrouw met geld te trouwen, toen hij in verdenking kwam, gevangengenomen en ten slotte, nadat zijne schuld bewezen was, veroordeeld werd. Zekere kapitein Eadda is in zijne kamers aan de Carbonari-straat te Rome door een man, die zich Cardinali noemt, met dolkste ken vermoord. Het slachtoffer had zich met boven- menschelijke kracht aan den moordenaar vastge klemd en liet zich de trappen af tot op de straat medesleuren, waar Cardinali gevat werd, juist toen het hem gelukt was zich los te maken. Hij ont kent ten stelligste, de daad bedreven te hebben, ofschoon Eadda nog even in staat is geweest hem aan te wijzen. Te Metleli, aan den weg van Lag- houat naar Algiers, is onlangs ten gevolge van een geweldigen storm eene rivier buiten hare oevers getreden en wel zoo plotseling, dat een kamp vajj Arabieren onverhoeds overstroomd wend en elf personen, benevens honderd schapen ver dronken. Aan den anderen kant heeft de storm echter een einde gemaakt aan eene langdurige droogte, waarvan de Arabieren en hunne kudde veel te lijden hadden. Te Bazel is dezer dagen een moord aanslag gepleegd op een houtkooper, Casper Nigg geheeten. Kort te voren was een man bij hem gekomen, die voorgaf namens den Bazeler wijn- kooper Eischer eene partij hout te koop te hebben. Het hout werd bezichtigd en de koop gesloten onder voorwaarde, dat Nigg reeds den volgenden dag 7000 fr. als eersten termijn van de koopsom zou komen voldoen. Toen Nigg des avonds te Bazel kwam, werd hij aan het station opgewacht door den voorgewenden wijnkooper en zijne doch ter, een meisje van achttien jaar, en den man, die het eerst bij hem geweest was. In eene stille straat gaf een der mannen Nigg plotseling een zwaren slag op het hoofd, terwijl de andere hem eene spons tegen den mond hield en het meisje met een dolk naar hem stak. Hij viel bewusteloos neder en toen bij iets later door voorbijgangers gevonden werd, waren de aanvallers en zijn geld verdwenende spons en de dolk lagen bij hem. Nigg is hersteld en heeft eene belooning van vijf honderd fr. uitgeloofd voor het in hechtenis nemen van het drietal. M ij n h e e r James W. Patterson isbui- tengewoon nauwgezet en heeft een prachtige ver zameling horloges en chronometers. Hij bemerkt

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2