12 October. N°. 5724. Zaterdag A". 1878. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. MUZIEKUITVOERINGEN PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels1-C5. Iedere regel meer0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN breögen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat, blijkeDS heden ontvangen bericht, de exploitatie van den Spoorweg LEIDEN—WOERDEN op Dinsdag den loden dezer zal aanvangen en dat de feestelijke opening V3n die lijn op Maandag den ldden October e. k. zal plaats hebben, bij welke gelegenheid van gemeentewege zullen worden gegeven des namiddags van twee uren tot halfvijf op de Korenbeursbrug en des avonds van acht uren tot halfelf mede te dier plaatse en gelijktijdig aan de Beestenmarkt. Burgemeester en Wethouders vertrouwen dat de tijding van de openstelling dier lijn, voor Leiden van zoo groot gewicht, met ingenomenheid zal worden begroet en noodigen derhalve de inge zetenen nit, op den dag der feestelijke opening, door het uit steken van vlaggen van hunne belangstelling te doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. II October 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 24sten October 1867 (Gemeenteblad n°. 12); Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier Verorde ning, benoemd is: tot Heer der gebunrte n". 30 of n°. 5 van Wijk VII de heer R. FUIK alhier, ter vervanging van den heer F. Pruyn, die deze gebuurte metterwoon heeft verlaten. En wordt deze door plaatsing in de Leidscbe Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 11 October 1878. E. KIST, Secretaris. IaEÏWEW, 11 ©ctober. De alhier zitting houdende commissie voor de geneeskundige staatsexamens heeft heden tot arts bevorderd den heer M. W. Van Haaften, med. doctorandus. Als leden van het Leidsche studentencorps hebben zich ingeschreven 83, waarvan 46 in de rechten, 19 in de medicijueu, 12 in de letteren en 6 in de wis- en natuurkunde. Bij gelegenheid van de feestelijke openstelling der spoorlijn LeidenWoerden zullen vanwege het gemeeutebesti ur aan het spoorwegstation muziek- stukken worden uitgevoerd door het muziekcorps der dienstdoende schutterij, bij het vertrek en de aankomst der eerste treinen. Ook zullen muziek uitvoeringen plaats hebben des namiddags van twee uren tot halfvijf op de Korenbeursbrug en des avonds van acht uren tot halfelf mede te dier plaatse en gelijktijdig aan de Beestenmarkt Aldus werd gisteren van hier aan de Ilaarl. Crt. gemeld. In hoeverre dit bericht juist is, zal de ondervinding moeten leeren. Zeer waarschijnlijk zal 't echter wel niet zoo heel veel bezijden de waarheid zijn. Zonderling is 't dat men op deze wijze eerst te weten komt wat er hier eigenlijk zal plaats hebben, terwijl zelfs de beide hier ter stede verschijnende bladen er geheel onkundig van worden gelaten. Wij althans hebben voor onze lezers noch officieel noch officieus van onze stedelijke regeering mededeeling ontvangen waaruit de feestviering zal bestaan, en indien er zijn die in de allereerste plaats er recht op hebben te weten op welke wijze de gelden der Leidenaars zullen besteed worden of wat er ook in andere zaken besloten is, dan zijn het toch wel onze stadge- nooten zei ven. Of meent men soms dat het voor Haarlem van meer belang is! Toen dit reeds hedenmorgen geschreven en gezet was, ontvingen we in den namiddag bovenstaand stadsbericht, waaruit blijkt dat de „berichtgever1' niet alleen wat de feiten betreft goed „ingelicht" was, maar wat nog opmerkelijker is, dat zijne mededeeling bijna zoo getrouw mogelijk met de officiëele kennisgeving overeenstemt. Het feit blijft dus bestaan. Wat hiervan te denken? Men schrijft ons uit ZoeterwoudeHet tot stand komen van eene halte in de Weipoort on der de gemeente Zoeterwoude aan de lijn Leiden Woerden was reeds lang een wensch bij verschil lende ingezetenen van Leiderdorp en Zoeterwoude, maar de gemeenteraad van laatstgenoemde ge meente heeft toen hem daartoe de gelegenheid werd gegeven, geweigerd het belang te erkennen bij het tot stand komen eener halte voor de ge meente, zoodat natuurlijk vele en herhaalde pogin gen bij de directie der Maatschappij telkens af stuitten op de herinnering aan de weinige mede werking ondervonden van den Raad. De conditiën waarop indertijd de Maatschappij eene halte wilde toestaan waren, dat de gemeente voor f 10,000 aandeel nam in de leeuing ad 4'jj o/# rente. De eenig denkbare reden welke den Raad er toe kan hebben geleid dit aanbod af te slaan, is waar schijnlijk te zoeken in de hoop, die de leden koe sterden, dat door hun tegenstand de lijn niet zoude worden gemaakt! Naar men verneemt zijn er in den laatsten tijd van verschillende zijden pogingen aangewend alsnog eene halte te verkrijgen, zoowel door particulieren als door den burgemeester, en schijnt het tot stand komen der halte, mag men de geruchten gelooven, verzekerd te zijn. De gemeenten Benthuizen, Zoeterwoude, Leider- dorp en Alkemade zullen ongetwijfeld van deze halte profiteeren, en al is het dat zulks nog niet onmid- j dellijk zich zal doen gevoelen, zal men gaandeweg de groote voordeelen ondervinden. Den meesten dank zal men daarom verschuldigd zijn aan den j minister van waterstaat enzdie een gunstig oor heeft willen leenen aan de herhaalde verzoeken en petitiën in het belang van het tot stand komen van deze halte tot Z. Exc. gericht. Moet men zich aan de eene zijde bedroeven over het gebrek aan medewerking van den Raad, aan de andere zijde is het eene groote satisfactie voor hen die er zich zooveel moeite voor hebben willen getroosten, i De gemeenteraad van Woerden heeft, in zijne zitting van gisteren een krediet van f 500 toege staan voor de feestelijke viering van de opening der lijn LeidenWoerden. Ook de ingezetenen zullen uitgenoodigd worden om bij die gelegenheid van hunne belangstelling te doen blijken. Er zullen, zoo de dienstregeling door de regeering j goedgekeurd wordt, in beide richtingen 3 treiuen loopen, die uit Leiden te 7 u., 1 u. 35 m. en 6 u. 30 m. en uit Woerden te 9 u. 11 m., 4 u. 1 m. en 9 u. 54 m. vertrekken. Indien wij ons niet vergissen, dan wordt er in de voorwaarden, waarop de gemeente Leiden een subsidie van een ton verleent, van vier treinen daags in beide rich- tingen gesproken. De treiuen stoppen op alle sta tions en de geheele afstand wordt in ongeveer 7 5 minuten afgelegd. Tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, ingegaan 1 Augustus jl., belast zal zijn met het afnemen van de geneeskundige examens en die van tandmeester, is benoemd dr. A. E. Simon Thomas, hoogleeraar te Leiden, thans lid en vice-president; tot vice-president dier com missie dr. D. Doyer, hoogleeraar te Leiden, thans lid; tot lid dr. W. M. Wurfbain, hoogleeraar te Amsterdam, thans plaatsvervangend lid, en tot plaatsvervangend lid dr. J. E. Van Iterson, te Leiden. Voor de akte in de Eransche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 8 candidaten toegelaten de heerenC. Berkouwer uit O.- en W.- Barcndrechr, A. Bloot uit Gorcum, W. Valken burg uit. Schiedam; voor de akte als hulponder wijzer 13 candidaten; toegelaten de heeren: H. Van den Eelaart en P. C. Hille uit Rotterdam, M. Ouwerkerk uit Leiden, G. Van Reeuwijk uit Kralingen, W. Ch. Smits en H. J. Willemsen uit Rotterdam, H. Zuidmeer uit Delfshaven. Uit het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot wijziging van sommige bepalingen der wet op het hooger onderwijs, blijkt dat de urgentie van dit ontwerp door velen betwijfeld werd en men meende er ook op te moeten aan dringen, dat het brengen van wijzigingen zoolang worde uitgesteld, tot één enkel wetsontwerp al de noodig geachte veranderingen kan bevatten. O. a. eischten de voorschriften omtrent de betaling der collegegelden, die tot voor het onderwijs zeer na- deelige misbruiken aanleiding geven, even dringend herziening. Over 't algemeen had men tegen de opneming van een doctoraat in de geschiedenis geen bezwaar. Evenwel konden vele leden den minister niet toegeven, dat voor de aanvulling dezer leemte in de wet tegemoet zou zijn geko men aan de behoefte aan geschikte onderwij zers in de historie. Sommige leden wilden de bevoegd heid der doctoren in geschiedenis uitbreiden tot aardrijkskunde. Sommige leden wilden een stap verder gaan dan de minister en ook doctoren in de Nederlandsche letterkunde tot rector en con rector benoembaar maken. Tegen art. 4 van het ontwerp had men vrij algemeen bezwaar. Men zag de noodzakelijkheid niet in het eerste eindexamen van de gymnasia vast te stellen na afloop van den zesjarigen cursus volgens het nieuwe leerplan. Zoodra mogelijk moet daar, waar een gymnasium is gereorganiseerd overeenkomstig de nieuwe wet, gelegenheid worden gegeven uit de zesde klasse te worden gepromoveerd naar de academie. Tevens achtte men het van groot belaug, dat het examen voor de staatscommissie niet langer worde uitge steld dan de wet van 1875 voorschrijft. Mocht de minister bij zijn stelsel volharden, dan drong men er op aan, dat in elk geval de termijnen der artt. 116 en 117 zouden worden gesteld op Juli 1885 en 1 October 1884 in plaats van Juli 1886 en 1 October 1885. Als privaat-docent in de psychiatrie aan de universiteit te Amsterdam is toegelaten dr. A De Jong. Het tweede natuurkundig examen is tot gisteren met goed gevolg afgelegd door de heeren J. J. Yan Driel, P. Beyers, B. Bakker, J. Rijker, C. J. Kleyn, R. Van Beuningen van Helsdingen, E. H. L. Lemmens, N. Ypes, C. P. A. Koch en G. J. Resler. Den 25sten dezer, daags vóór de algemeene vergadering van het Tooneelverbond, zal te Amster dam de officieële inwijding plaats hebben van het gebouw der Tooneelschool. De „Commissie voor den kon. Hollandschen schouwburg tot bijstand van het dagelijksch bestuur" te 's-Hage heeft, naar men verneemt, haar ont slag genomen. In de memorie, door commissarissen van den stads-schouwburg te Amsterdam bij burg. en weth. ingediend, naar aanleiding van de eerlang uit te schrijven verpachting, wordt ook aangedrongen op de invoering eener bepaling in het belang van tooneelschrijvers. Zoowel rechtstreeks als door be middeling van commissarissen werd den raad van beheer menig stuk aangeboden, dat zonder vorm van proces eenvoudig ter zijde werd gelegd, ofschoon de letterkundige waarde er van den inzender aan- i spraak gaf op meer belangstelling. Met het oog nu op het weinige oorspronkelijks, dat door de Vereenigiug ten tooneele is gebracht, achten com missarissen het in het belang onzer tooneeUetter- kunde, dat hun omtrent de door hunne tnsschen- komst aangeboden stukken een met redenen om kleed oordeel kenbaar wordt gemaakt, waarom dit

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1