zullen uitmaken. Grootmeesteresse zal zijn de ba rones Van Heeckeren van Keil, terwijl verder de dames barones Sloet van Oldruitenborgh, barones Van Zuylen van Nijevelt, gravin Schimmelpen- ninck, jonkvr. Van Dedem, jonkvr. Huydecoper en jonkvr. d'Ivoy van Mijdrecht onder verschil lende titels tot de naaste omgeving van H. M. zullen behooren. Tot wethouder der gemeente Voorschoten is met algemeene stemmen gekozen dr. W. E. H. Van Hom van den Bos, ter vervanging van wijlen den heer A. Kranenburg. Van de komst van prins en prinses Hendrik te Parijs bij gelegenheid van de groote prijsuit- deeling is volgens de „Temps" reeds officieel kennis gegeven. De inschrij ving voor de stoom vaart maatschappij ter verbinding van Amsterdam via IJmuiden met Londen is niet volteekend. De ontwerpers hebben besloten nog een laatste poging te doen. Aan hen, die inschreven, is thans gevraagd hunne inschrij ving nog tot 1°. December gestand te doen, ten einde de ontwerpers in staat te stellen alle pogin gen tot het doen slagen van hun plan aan te wenden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot hoogleeraar in de algemeene geschiedenis en Ro- meinsche oudheden aan de universiteit aldaar be noemd dr. I. M. J. Valeton, praceptor aan het gymnasium te Rotterdam, en de voorgestelde regeling van den geneeskundigen dienst, in ver band met het te geven hooger onderwijs in het Buiten-Gasthuis, na langdurige discussie verwor pen. Aan de vereeniging „de Vrije Gemeente" is de door haar aangevraagde grond op de We teringschans tot het oprichten van een gebouw, bestemd voor godsdienstoefeningen, in eigendom afgestaan tegen den bepaalden prijs. Aan de Am- sterdamsche Omnibus-Maatschappij is vergunning verleend tot exploitatie van een paardenspoorweg van den Dam naar het tijdelijke station in het Westerdok, onder voorwaarde dat door haar worde betaald eene som van f 50,000, als bijdrage in eene verbreeding van de Tesselsche Kade, en de bestrating langs de lijn voor hare rekening komt. Te Amsterdam is het apothekers-examen met goed gevolg afgelegd door de heeren J. War- tena, H. M. Van Schaik en H. Drijfhout Hz., van Groningen; J. Stheeman, van Meppel; J. de Groot, van Rotterdam, en M. C. Giltjes, van Den Helder. Het aantal nieuw aaDgekomen studenten aan de universiteit te Groningen is nog niet met juistheid op te geven, aangezien er zijn, die, om de eene of andere reden, nog verzuimden zich te laten inschrijven. Bij de studenten-vereeniging „Vindicat" gaven zich 36 nieuwe leden aan; dit is een getal, dat wellicht in twintig jaren daar niet bereikt is en waarbij nog eenigen gevoegd moeten worden, die, ofschoon te Groningen stu- deerende, geen lid dier vereeniging worden. De vereeniging „het Nederlandsch Tooueel" heeft, naar men verneemt, opnieuw voor drie jaren van B. en W. concessie gekregen tot het bespelen van den koninklijken Hollandschen schouwburg te 's-Gravenhage. Gemengd Nieuws. Na afloop van de uitvoering en in schrijving der nieuwe leden van de studenten- vereeniging „Arena Studiosorum" op hedenavond zal men zich gezamenlijk in optocht met muziek en fakkellicht van het gymnastieklokaal op de Pieterskerkgracht naar de sociëteit op de Breestraat begeven. Een beambte der Holl. spoorweg maatschappij vond eergisteren op de retirade der wachtkamer 8de kl. eene portefeuille inhoudende 360 in bankpapier. Hij overhandigde die den stationschef, bij wien korten tijd daarna' per tele gram werd gevraagd of de portefeuille hier gevon den was. De eigenaar kwam zijne portefeuille gis teren bij den chef in ontvangst nemen en was zoo edelmoedig aan den vinder, die toevallig af wezig was, maar dien hij zeide wel te kennen, een rijksdaalder te beloven, 't Is nu maar de vraag of die belofte zal worden nagekomen Ingeval de aangevraagde concessie voor een stoomtramlijn tusschen Amsterdam en Haarlem verleend wordt en tot uitvoering komt, zullen, naar men aan het Handelsblad meldt, de reizigers voor twintig cent van den Dam naar den Haarlemmerhout worden vervoerd. De arrondissements-rechtbank te Am sterdam heeft zoowel den sectie-brandmeester Brul als den koetsier Castricum vrijgesproken van den hun ten laste gelegden manslag door onvoorzichtig heid, gepleegd door het overrijden van een zes jarig meisje in de Molsteeg aldaar. De rechtbank overwoog o. a., dat niet is bewezen, dat de koet sier van den brandwagen te hard heeft gedraafd en dat bovendien zijne onvoorzichtigheid niet vast staat met het oog op de nauwheid van en het drukke verkeer in de Molsteeg. Wat den sectie brandmeester aangaat, overwoog de rechtbank, dat hij het bevel niet heeft gehad over den koetsier en in elk geval bevoegd was de Molsteeg in de verboden richting te berijden, omdat hij daartoe eene stilzwijgende vergunning had van den burge meester. Uit de discussiën toch, vroeger over deze aangelegenheid in den gemeenteraad gehóuden, blijkt, dat altijd wordt aangenomen, dat er nood is, tenzij uit een proces-verbaal van bekeuring van den burgemeester het tegendeel blijkt. Dinsdag-morgen om zes uren joeg een harde storm eene visschersschuit, te Hoorn tehuis behoorende, op de sleenen, zoodat die ver brijzelde. Gelukkig zag men dit van Hoorn uit, zoodat de man gered kon worden, maar alles ver loor wat zijne schuit bevatte. De verbrijzelde schuit werd later binnengehaald, maar de visscher, nog jonggetrouwd, heeft alles verloren. De jonge man te V e 1 p, die van zijn vader een messtoot in den buik ontving, is Dinsdag avond gestorven. In den loop van den dag was de vader in tegenwoordigheid van den gewonde gebracht, maar hij hield vol dat hij onschuldig was aan de zaak en zijn zoon zelf zich den steek had toegebracht. Deze echter ontkende een mes in de hand gehad te hebben, en onmiddellijk na de daad zou de vader dan ook zijne schuld hebben bekend. Dit echter zal bij de verdere behandeling der zaak moeten blijken. De vader is een erkend ruw man, die ook vroeger reeds een anderen zoon ernstig moet hebben verwond. Maandag-avond heeft te Rosmalen een manslag plaats gehad. Dader en verslageue stonden beiden zeer ongunstig bekend, vooral de laatste; meermalen maakten zij reeds kennis met politie en justitie. De dader L. Spierings werd reeds vroeger veroordeeld wegens geweldplegen op den openbaren weg en de verslagene W. Dielissen had zich nog onlangs te verantwoorden over de beschuldiging van diefstal, waarvan hij echter bij gebrek aan bewijs werd vrijgesproken. De zaak heeft zich op de volgende wijze toegedragenDader en ver slagene woonden onder één dak. D. was ongeveer te halfnegen beschonken thuis gekomen en zocht toen twist met S., die reeds te bed lag en van wien hij een geleenden ijzeren pot terugeischte om dezen eisch kracht bij te zetten, sloeg D. een glasruit stuk. Op aanraden van S. bracht diens vrouw den pot buiten de deur, van welke gele genheid D. gebruik maakte om in de kamer van S. te dringen en hem met een mes te dreigen. De daderS. waarschuwde hem, zeggende„Willem, blijf terug, of ik schiet!" waarop D. met een vloek antwoordt en S. aanvalt. Deze neemt zijn geladen karabijn, die naast zijn bed staat, legt aan en jaagt D. een schot in het onderlijf, dat bijna on middellijk diens dood ten gevolge had. Nadat het schot was gevallen, is de dader zelf naar den ge neesheer geloopen om hulp te halen. S. begaf zich Dinsdag-morgen als naar gewoonte aan den veldarbeid. Spoedig echter was de justitie ter plaatse, die onmiddellijk een onderzoek instelde, en S. naar de gevangenis te 's-Bosch liet over brengen. Een jeugdig wij nkoopersbediende te Rotterdam heeft zich, het leven moede, op zijn kan toor door een pistoolschot den schedel verbrijzeld. De ministerraad heeft, naar gemeld wordt, beslist, dat de Parijsche tentoonstelling den lOden November gesloten zal worden. BUITENLAND. Duitschlaïicl. Gisteren had in den rijksdag de tweede lezing van de socialistenwet plaats. Von Eranckenstein las, namens het centrum, eene verklaring voor, waarin met erkenning van de gevaren, waardoor de maatschappij door de socialistische woelingen bedreigd wordt, niettemin het aanhangig ontwerp ongeschikt genoemd wordt om deze woelingen te bestrijden, op welken grond het centrum besloten heeft daartegen te stemmen. De heer Sonnemann, wijzende op de door het „Tageblatt" openbaar gemaakte stukken, bestreed de bewering dat Nobiling een socialist was geweest. Tevens haalde hij buitenlandsche bladen aan, die zich tegen het aanhangig wetsontwerp hebben verklaard. Prins Yon Bismarck verklaarde, dat de regeeriug aan de artikelen en mededeeliugen in het „Tage blatt" ten eenenmale vreemd was. Wat betrof de artikelen van Sonnemann in de „Eraukf. Zeitung", deze stemden steeds overeen met die in de officieuze Eransche pers. Wat Sonnemann daarin heeft gezegd, strekte om de Duitsche toestanden in discrediet te brengen. Hij heeft onder andere beweerd, dat de Parijsche communards waren gevonnist door rechtbanken van gezworenen en scheen dus niet te weten dat die personen waren veroordeeld door en doodgeschoten op last der krijgsraden. Aangaande de socialistenwet verklaarde Bismarck niet slechts elke bevordering van de belangen der arbeidende klasse, maar ook hare vereenigin- gen te zijn toegedaan, wanneer deze zich uitslui tend tot dat doel bepaalden, maar niet wanneer zij het er op toelegden, staat en maatschappij te ondermijnen. Gaarne zou hij elk positief voorstel der sociaal-democratie ter verbetering van het lot der werkende klasse in overweging nemen; doch in den tegenwoordigen staat van zaken stond men voor eene zuivere negatie en voor eene principiëele ondermijning van staat en maatschappij. De woe lingen der socialistische vereenigingen bevorderen de werkeloosheid en men verlieze niet uit het oog, welk een reeks misdaden daaruit voortvloeien en reeds voortgevloeid zijn, tot men eindelijk verviel in moordaanslagen op den vorst, die zijn geheele leven aan het welzijn zijns volks heeft gewijd. En dan wil men nog geen gevaar zien! En dan wil men nog ontkennen, dat er behoefte bestaat aan een wet als de hier voorgestelde Hij verzocht daarom dat de overige partijen zich met elkaar zouden verstaan. Hij wil alleen te doen hebben met een tastbaar politiek doel. Wanneer gij ons wetten geeft, moet gij ons ook vertrouwen schenken. Dat laat zich niet afdwin gen, maar verdienen. „Hebt gij," vervolgde Von Bismarck, „meer vrees ten opzichte van mij en de bondsregeeriugen, dan ten opzichte der socia listen, dan moeten er in onze plaats anderen op treden, die meer uw vertrouwen bezitten. Ik hoop dat de drie partijen, die thans voor ons het tot stand komen dezer wet mogelijk kunnen maken, ook verder elkander de hand zullen reiken, om ge meenschappelijk een dam op te werpen tegen alle stormen, waaraan het Rijk is blootgesteld." De aartsbisschop van Bamberg is gisteren met verscheidene andere geestelijken naar Rome vertrokken. Deze reis wordt met de onderhande lingen tusschen Duitschland en het Vaticaan in verband gebracht. Grroot-ISritariiiië. Volgens berichten uit Kaapstad ontvangeu, loopende tot 17 September, is het parlement der Kaapkolonie ontbonden; de algemeene verkiezin gen hielden de aandacht reeds voorloopig zeer bezig. De gouverneur was nog niet naar de Trans vaal vertrokken. Ia eene rede, door hem gehou den, betuigde hij voldoening over den geest van eenheid, in den jongsten oorlog gebleken; zijne reis naar de Transvaal zou, hoopte hij, ook daar aan bevorderlijk zijn. Sommige bladen ontraden den Transvalers, zich met hem te verstaan; an dere, waaronder gematigde tegenstanders van aan hechting, raden dit aan, omdat toch de reis der deputatie naar Europa vruchteloos is geweest. Voor de gesneuvelden in den jongsten oorlog zal een gedenkteeken worden gesticht. Uit Simla wordt gemeld: Tot dusver heeft nog nergens aan de grenzen eene botsing met de Afghanen plaats gehad. Ook ligt nog geen onmid dellijke aaitval op Alimusjid in het plan der leger hoofden. Behalve omvangrijke toebereidselen is er nog niets gedaan; alle berichten van tegenover- gestelden aard in de bladen moeten slechts met de noodige reserve worden aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2