N°. 5723. A0. 1878. Vrijdag 11 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 1.05. a 0.17*. STADS-BEHICHTEN. Ter bespreking van de wijze waarop de ingezetenen, met het oog op den korten tijd die nog rest, hunne ingenomenheid kouden betuigen met de aansluiting van Leiden aan het groote spoorwegnet, was tegen gisteravond op Zomerzorg de aangekondigde vergadering uitgeschreven, welke door een zestigtal stadgenooten werd bijgewoond. Door de voorloopige commissie, van wie de oproe ping uitging, was de inleiding dezer samenkomst opgedragen aan den heer W. Schüdel, die in de eerste plaats het belang in het licht stelde dat de spoor weg LeidenWoerden voor deze gemeente heeft. Naar aanleiding daarvan had deze commissie ge meend dat de burgerij wel op de eene of andere wijze hare sympathie met de opening van den nieuwen spoorweg wilde betuigeD, welke meening door de vergadering in toestemmenden zin werd beantwoord. Ten einde nu zoo spoedig mogelijk werkzaam te kunnen zijn, werd al dadelijk tot het benoe men van een definitief bestuur overgegaan, waartoe werden gekozen de heerenW. Schüdel, praeses, A. Sijtboff, vice-praeses, E. Stokhuyzen, penning meester, en B. Blankenberg, secretaris. In verband met de aan te brengen versieringen werden tot leden eener bouwkundige commissie benoemd de heeren A. Boekwijt, G. Van Driel, J. P. J. Van Ewijk, P. J. Groen, W. A. Van Lith en A. Verhoog, terwijl de heer H. Witte eveneens bij acclamatie als eere-voorzitter en adviseerend lid werd geko zen. Daarna maakte de voorzitter de voorloopige in de hierachter voorkomende annonce medege deelde plannen bekend, die hij echter voor beter gaf, doch waarmede de vergadering na eenige gedachtenwisseling weldra geheel instemde, vooral toen er bleek dat van illuminatie of versiering van gemeentewege volstrekt geen sprake was. De door den gemeenteraad toegestane vijfhonderd gulden zullen hoofdzakelijk alleen besteed worden aan muziek en om de feest-commissiën enz. van den spoorweg feestelijk te ontvangen en weder uitgeleide te doen. Natuurlijk kwam vooral de dubbeltjes-quaestie ter sprake, ten gevolge waarvan besloten werd, behalve staande de vergadering een lijst te' laten circuleeren, ook op de overige ingezeteuen een beroep te doen, ten einde van hunne deelneming te doen blijken. Met eene groote meerderheid werd besloten noch een maximum van- noch een uniforme inteekening te stellen, maar het bedrag der inschrij ving aan ieder geheel vrij te laten. Tevens zou er na afloop der vergadering een iuteekenlijst op de sociëteit „Minerva", alsmede op de andere socië teiten neergelegd worden. Het concert op Zomer zorg moet blijkens de gevoerde discussies als een bij zaak beschouwd worden. De hoofdzaak is de open bare hetzij groote of kleine feestviering. Dat er 's avonds van het concert geen kaarten meer zul len verkrijgbaar zijn, is een gevolg hiervan, dat men vooruit wil weten over welke middelen men te beschikken heeft, ten einde daarnaar de noo- dige maatregelen te nemen. De dan nog ontvan gen entreegelden zouden dan te laat inkomen om nog tot opluistering dienst te kunnen doen en alzoo geheel doelloos zijn. Zeker is 't, dat de taak der commissie, door den korten tijd waarover zij te beschikken heeft, alles behalve gemakkelijk is. Het is echter te hopen dat door flinke deelneming daaraan ruimschoots wordt te gemoet gekomen. Alleen door spoedige medewerking kan men iets goeds verkrijgen, en nu men eenmaal den benoemden het vertrouwen heeft verleend, moet men hen ook zoo krachtdadig mogelijk tot uitvoering der plannen steunen. Yan de gemeentecommissie van fabricage hebben zij de vrije beschikking over palen, vlaggen, wimpels en vlaggestokken gekregen. De plannen zijn echter nog voor wijzigingen vatbaar. Immers, hoe grooter de geldelijke ondersteuning is„ des te meer kan de feestviering op grooter schaal worden ingericht. Ook de bewoners der straten waar de stoet van rijtuigen, waarin de feestgenooten gezeten zijn, zal passeeren, zullen zeker eveneens wel ook op de eene of andere wijze, hetzij door versiering, hetzij door verlichting, van hunne sympathie blijken geven. De inspectie vanwege het rijk over de baan LeidenWoerden is zeer gunstig afgeloopen, zoo dat reeds Maandag den 14den a. s. de feestelijke opening van den spoorweg zal plaats hebben en Dinsdag den 15den de lijn voor het publiek zal wor den opengesteld. Even vóór het ter perse gaan van dit nummer vernemen wij dat het diner, dat eerst lesloten was te Leiden in „Zomerzorg" te houden, door omstandigheden nu zal gehouden worden te Alphen in de „St.-Joris" bij Joh. Schouten. Langs de nieuwe spoorweglijn zijn benoemd tot stationschefs (stationsklerken)te Alphen, E. C. Hollmann, thaDS te Loenen-Vreelandte Bo degraven, W. E. Slijboom, thans te Westervoort; te Zwammerdam, G. J. Molenkamp, thans te Maars- sen; te Hazerswoude-Koudekerk, J. H. Schuddeboom. In verband met deze verplaatsingen zijn aange steld tot stationschefs te Maarssen, W. Van der Wolk; te Westervoort, B. M. De Jong; te Wolf- hezen, D. Van Barneveld; de vier laatstgenoem den thans beambten bij den stationsdienst der Rijnspoorweg-maatschappij. Wij ontvingen hedenmiddag het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad, bij het onderzoek van de ontwerp begroting der gemeente Leiden, voor 1879. Daaruit blijkt dat bij de algemeene beschouwingen in eene sectie een lid zijn leedwezen te kennen gaf dat de plaatselijke directe belasting tot een bedrag van f 2000 hooger is uitgetrokken dan ten vorigen jare, hetgeen hij te meer betreurde met het oog op het onlangs ingevoerde belasting stelsel, hetgeen z. i. eene dadelijke verhooging van het procent allerminst wenschelijk maakt. Daarop werd geantwoord dat het wellicht zou blijken moge lijk te zijn, bij de behandeling der begrooting, door wijziging van sommige posten daaraan tegemoet te komen. Een ander lid deelde het bezwaar van den eersten spreker en achtte het hooge cijfer der plaat selijke directe belasting te minder gerechtvaar digd bij de vrij aanzienlijke bate welke de gas fabriek ten behoeve der gemeentekas afwerpt. Bestond die bate niet, dan zou immers de belas ting nog aanmerkelijk hooger zijn. In diezelfde sectie werd de vraag gedaan of de som van 22,500 wegens rentegarantie voor den aanleg der duin waterleiding geheel uit de gewone inkomsten wordt gevonden, welke vraag toestemmend werd beantwoord. Nog werd gevraagd of de invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs van bedui denden invloed zal zijn op het cijfer der begroo ting. Daarop werd te kennen gegeven dat ver moedelijk na de regeling op een subsidie van ongeveer f 30,000 zal kunnen worden gerekend. Weldra zullen, blijkens achterstaande adver tentie, de volksbijeenkomsten weder beginnen, tot trouwe bijwoning waarvan zeker geene opwekking noodig is. Wij vernemen dat voor dezen winter o. a. als sprekers zullen optredenprof. Rauwen- hoff, prof. Modderman en de heeren Wolters, Yan Boekeren, Yan Eek, Van Dijk, Witte, Brouwer, Burgersdijk en Japikse, allen wel bekend, en dat nog meer zullen worden uitgenoodigd. Yoor de wiskunde werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 6 candidatentoegelaten de heeren J. Smit en J. Van der Waals uit Leiden, L. Van Rooyen en A. De Zwart, uit Voorburg. Men schrijft ons uit KoudekerkDinsdag avond had wederom de eerste algemeene vergadering met dames plaats van de afdeeling Koudekerk en Hazerswoude van het Nut van 't Algemeen. Als spreker was uitgenoodigd de heer Slotemaker, student te Leiden. Reeds het vorige jaar hadden wij eens het genoegen hem hier te zien, en wat wij toen zeiden naar huis keerende, dat zeggen we nu nogmaals volgaarnehet was een gezellig avondje. Vóór de pauze gaf hij ons eerst eene levensgeschiedenis van Pritz Reuter en daarna eene kleine verhandeling uit de „Gedroogde kruiden"; na de pauze smaakten wij het genoegen het „Haantje van den toren" van de Génestet door hem te hooren declameeren. De woorden door den voorzitter gesproken bij het eindigen van de ver gadering, waarbij hij den spreker dank zeide en den wensch uitte dat de heer Slotemaker ons ten minste nog ééns zoude komen bezoeken, vertolkten het gevoelen van het geheele auditorium. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Wassenaar is ter voorziening in de predikants vacature het volgende zestal opgemaaktVethake, te Katwijk a/d. RijnGewin, te AbcoudeBartstra, te KlundertHoogenhuize, te SteenwijkRingnalda, te 's-Grevelduin-Capelle. Ter aanbieding aan den ambachtsheer werden uit dit zestal de twee eerst genoemde heeren op het tweetal geplaatst en is daaruit beroepen ds. K. W. Vethake te Katwijk a/d. Rijn. Maandag a. s. zal te 's-IIage het monde ling examen voor de onderofficieren der infanterie, dingende naar den rang van 2den luitenant, een aanvang nemen. De Haagsche briefschrijver van de Gron. Crt. verneemt uit vertrouwbare bron, dat de heer Hut- schenruyter, kapelmeester van de Rotterdamsche schutterij, veel kans heeft Dunkiers opvolger te worden. Anderen noemen den heer Völlmar, die I als onderdirecteur jaren lang een der beste krachten van de staf kapel was. LEID PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1G regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. Eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 1879. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 {Staatsblad N°. 85) doen te weten, dat het eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 1878 op heden voor- loopig is vastgesteld en van den llden October 1878 tot en met den 24-sten October 1878 ter secretarie dezer gemeente (financiëele afdeeling), van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgem. Leiden, E. KIST, Secretaris. 10 October 1878. Ter gemeente-secretarie is in drnk, tegen betaling van 35 cents, verkrijgbaar het Algemeen Verslag van het verhandelde in de Sectiën van den Gemeenteraad, hij het onderzoek van de ontwerp- begrooting dezer gemeente, voor 1879. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag 12 October, des avonds te acht uren. Punt ter behandeling: Voordracht betrekkelijk de uitkeering van het subsidie inzake den Spoorweg LeidenWoerden. LEIOEN, 10 October. j Naar men verneemt, zijn de dames reeds aangewezen, die de hofhouding van koningin Emma

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1