pet., van buitenl. 5 pet. en van goederen 4 pet. disconto van wissels met drie handteekeningen (witte aanvraagbiljetten) 4 pet., met twee hand teekeningen en van promessen (blauwe aanvraag biljetten) 4'/2 pet. De dies natalis der Amsterdamsche hooge- school, die 15 dezer gevierd wordt, zal niet met een tooneelvoorstelling, gelijk o. a. verleden jaar plaats had, besloten worden. De vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" heeft hare medewerking van zóó hooge eischen afhankelijk gesteld, dat van het voornemen moest worden afgezien. Tweede K a in e r. In de zitting van heden is unaniem aangenomen het wetsontwerp tot goed keuring van het huwelijk van Z. M. den Koning en met 56 tegen 1 stem onveranderd het wets ontwerp regelende de voorwaarden tot toelating van arts enz., na verwerping van twee amende menten op art. 4. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Dordrecht zijn uitgebracht 1078 stemmen; gekozen is mr. G. M. Yan der Linden, (lib.) met 740 st.; jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman (ant.) had er 266. In het kies district Rotterdam is ter vervanging van mr. H. C. Yerniers van der Loeff (benoemd tot lid van den Raad van State) gekozen de wethouder mr. J. ^an Gennep (lib.), met 719 van de 1202 geldige stemmen (er zijn meer dan 3000 kiezers). Op mr. De Savornin Lohman (ant.) waren 199 en op mr. W. H. Janseu (kath.) 280 stemmen uitgebracht. De storing op den telegraafkabel tusschen Singapore en Penang is opgeheven en de recht- streeksche gemeenschap met Nederlandsch Indië langs den zuidelijken weg alzoo hersteld. De hoofdonderwijzeressen W. A. P. De Bruyn Ouboter, M. Gretser, S. E. Géraud, M. Nauta, J. J. Vriens en N. G. L. Lambregts zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot hulp onderwijzeres voor den dienst daar te lande. Als vice-consul van Portugal te Ylaardingen is op den voet van Nederlandsch onderdaan erkend en toegelaten de heer J. Hoogendijk Azn. Aan den opperschipper in het vaste corps dek- en onderofficieren H. Van Ravestein is toe gekend de gouden medaille ter geheele grootte voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. De adelborst 3de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord E. B. Lijphart is, op zijn verzoek, met ingang van den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde Dungeness in den afgeloopen nacht; de „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, vertrok gisteravond van Southampton. Gemengd Nieuws. Te Noordwijk aan Zee gaat het met de haringvisscherij nog niet veel beter. Vier bomschuiten zijn eerst voor de tweede reis aan geweest; acht moeten er nog voor de tweede en één nog voor de eerste reis komen. De prijzen der pekelharing zijn van f 17 tot 17.50, van de steurharing van f 22 tot 28. Te 's-Gravenhage is in den afgeloopen nacht brand uitgebroken in een manufactuurwinkel aan den ingang van de Koningstraat. Door spoe dige hulp van de brandweer zijn alleen de winkel en verdere benedenkamers door de vlammen vernield. De bewoners, die in het achterhuis sliepen, werden intijds in een naastbijgelegen huis overgebracht. Men meldt uit Bodegraven: Dezer dagen meldde zich des avonds bij den landbouwer De V. te Langeruigeweide een onbekend persoon aan, met verzoek in den hooiberg te mogen over nachten, hetgeen hem eerst geweigerd werddoch op zijn aanhoudend aandringen werd hem dit toegestaan. Des morgens was hij verdwenen en dacht men dat hij reeds zijns weegs was gegaan. Doch twee dagen daarna werd zijn lijk door den zoon van den landbouwer in den hooiberg han gende gevonden. Er werd slechts l'/2 cent bij hem gevonden, zoodat armoede hem tot deze daad schijnt gebracht te hebben. Alle nasporingen omtrent den persoon zijn tot heden tevergeefshij is op de gemeentebegraafplaats begraven en zijne klee deren zijn ter herkenning bewaard. Te Amsterdam is een meisje, dat bij het bakken van visch het vuur door toevoeging van petroleum wilde doen ontvlammen, zoodanig door brandwonden overdekt, dat zij in het gast huis aan de gevolgen is overleden. Maandag-avond is te Dordrecht door twee personen op eene bovenkamer het lijk gevon den van een vrouwspersoon, die daarop geheel afzonderlijk woonde. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek door de politie is geblekendat dit lijk voorover op den grond lag, terwijl een stoel in de onmiddellijke nabijheid van het lijk omge vallen was; dat de vrouw, die algemeen bekend stond als iemand die veel misbruik van sterken drank maakte, Zondag-namiddag het laatst in be schonken toestand gezien is, in welken toestand zij, op hare kamer zijnde, door een kind nog jenever heeft laten halen, waarvan nog een gedeelte op de kamer is gevonden. Waarschijnlijk is de vrouw door hare dronkenschap van den stoel ge vallen, op de wijze zooals zij gevonden werd in voorovergebogen houding, en aldus gestikt. Uiteenlegaat, groot/l 2, 00 0, geschon ken door den heer L. A. Burna, te Makkum, is te Moddergat bij Nes een reddingboot met boothuis aangebracht, terwijl twaalf personen zijn aange wezen oui in tijden van nood de boot te bedienen. Maandag-avond heeft te Velp een vader zijn 21-jarigen zoon derwijze in drift met een broodmes in den buik verwond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De dader is terstond in voorloopige hechtenis genomen. Nader bericht men dat de stations chef te Kruiningen zich niet behelpen moest met een inkomen van f 300, maar dat hij, behalve vrije woning, tuin, vuur en licht, een traktement van f 550 's jaars heeft. Door den heer J. Van Zoest, firma1 Van Zoest en Zn., bloemisten te Arnhem, wordt dagelijks een prachtige bouquet verzonden aan prin ses Emma van Waldeck-Pyrmont. Over het stranden van de Veen da m- mer tjalk „Eeika" op Norderney wordt van daar bericht, dat de stuurman met de vrouw en kin deren, van vier, acht en elf jaar, van kapitein Koops, met eene boot het schip had verlaten. Aan de boot was echter een touw bevestigd, op dat de kapitein haar desnoods naar boord kon terughalen. De boot bereikte het strand, doch daar was men nog van het eigenlijke strand ge scheiden door een plek waarover de zee ruischte. De stuurman nam het jongste kind op den arm om het aan land te dragen. Spoedig werd echter het water dieper en reikte hem tot aan de armen. Hij keerde toen terug en bracht het kind weder in de boot. De kapitein, die dit zag en vreesde dat de boot zou omslaan, trok haar weer naar zich toe, doch dicht bij het schip slaat de boot om, en vrouw en kinderen drijven voor de oogen van echtgenoot en vader in het water en jamme ren om hulp. De man is radeloos, werpt zich half ontkleed in zee, doch wordt, zonder iets tot red ding van zijue dierbaren te kuunen doen, naar het strand gespoeld; maar ook hij bevindt zich slechts op een bank, die nog door een breede strook diep water van het eigenlijke strand is gescheiden. Uitgeput kon hij nog slechts op han den en voeten voortkruipen, waarbij hij nu en dan door een lichte golf omgeworpen werd. Dit zagen eenige jongelieden, wien het gelukte hem in half levenloozen toestand op het strand te halen. Den zelfden dag werd reeds het lijk van het achtjarig dochtertje aan land gespoeld. De kapitein ver keerde, schoon weer geheel tot bewustzijn geko men, in een toestand van de jammerlijkste smart. Ook de stuurman bracht er het leven af; en de berichtgever meent, dat allen in het leven zouden zijn gebleven, indien zij het schip slechts niet had den verlaten, maar de hulp hadden afgewacht van de reddingboot. De jongste der beide moordenaars van de stokoude lieden in een dorpje nabij Auxerre is thans ook in handen der politie. Hij is in het tentoonstellingsgebouw gevat. Hij is niet, gelijk eerst is gemeld, de broeder van zijn mededader, die de kleinzoon is van de vermoorden, maar zijn zoogbroeder. De hoeveelheid melk, die jaarlijks in de hospitalen en gasthuizen van Parijs wordt ver bruikt, bedraagt 1,262,000 liter. Den 6den dezer zijn de Engelsche stoombooten „Livornian" en „Zoe" in de Zee van Marmora in botsing geraakt, ten gevolge waarvan eerstgenoemd vaartuig zonk. De passagiers zijn gered. De „Zoe" is zwaar beschadigd te Konstan- tinopel binnengeloopen. Blijkens een bericht uit Samarang is 28 Augustus in de kampong Kakoeman een hevige brand uitgebroken, waardoor in ongeveer drie uren tijds 97 met pannen gedekte, ten deele zeer solide en groote huizen, totaal vernield werden. De schade wordt, volgens de opneming der inlandsche politie, begroot op f 89,345, doch zou, naar luid der ver klaring van in de bedoelde kampong wel bekende personen, oneindig hooger zijn. Kakoeman werd toch bewoond door zeer welvarende kooplieden in verschillende artikelen, waaronder een enkele moet zijn die f 100,000 bezat en er velen werden aan getroffen wier rijkdom op f 20- a 25,000 ge schat werd. De brand ontstond ten huize van eene Javaansche dokteres, die haar leeggebrande petro leumlamp wilde vullen, zonder die uit te dooven. De vlam sloeg in de oliekan, de vrouw liet ze toen vallen en de brandende inhoud verspreidde zich door het huis en stak dit in brand. 13 U JL T E 1ST L IN IJ. Frankrij li. Gisteren werd te Kamerijk het huwelijk vol trokken tusschen aartshertog Erederik van Oosten rijk en prinses Isabelle De Croy. De aartshertog ontving bij die gelegenheid het grootkruis van het legioen van eer. Te Chalons zijn drie jonge Chineezen aan gekomen om daar een cursus aan de ambachts school te volgen. De heer Rivers Wilson is van Londen naar Parijs gekomen om de toetreding van Parijsche bankiers te verkrijgen tot een eventueel aan de Egyptische regeering door Londensche bankiers te verleenen voorschot van acht millioen pd. st. Ook de heer Goschen is aldaar aangekomen. Zijne komst staat in verband met deze nnanciëele operatie. Uuitseiilancl. Volgens de „Nordd. Allg. Zeitung" is de Turk- sche circulaire, betreffende de bezetting van Bosnië en de Herzegowina, Maandag door Sadullah Bey te Berlijn overhandigd. Groot-Britannië. Wijlen lord Chelmsford had den ouderdom be reikt van 85 jaar. Evenals Erskine had hij eerst bij de vloot gediend, alvorens aan de balie te denken. Onder het tweede ministerie van Robert Peel en het eerste van Derby was hij procureur- generaal, ouder het tweede en derde ministerie- Derby lord-kanselier. Naar de „Times" bericht, is de toestand van de „City of Glasgow Bank" gunstiger dan men aanvankelijk verwacht had. De grootste debi teur van de Bank is verbonden voor 2,200,000 pd. st., maar hiervan is 1,300,000 pd. st. gedekt door landerijen in Nieuw-Zeeland en het overige door wol. De realisatie zal echter niet gemakkelijk gaan en waarschijnlijk wel eenige jaren vorderen. Een kantoor, dat op Australië handelde, Potter, Wilson Co., is door de „City of Glasgow Bank" medegesleept; het is aan de Bank 160,000 pd. st. schuldig, doch het heeft ook zijn schuld gedekt door bezittingen in Nieuw-Zeeland en door wol. De eenige leelijke zaak is de betrekking der Bank met de gefailleerde firma Smith, Fleming Co. Oostenr.-IIorig. Monarchie. De generaal-majoor Zach meldt uit Zavalje aan het generaal-commando te Agram, dat de generaal- majoor Reinliinder den 6den den geheelen dag een gelukkig gevecht op de hoogten ten zuidoosten van Peci tegen sterke afdeelingen insurgenten gevoerd heeft. De geleden verliezen waren echter aanzienlijk, namelijk 170 a 180 man, waarvan 9 officieren gesneuveld of gewond. Den 7den werd het gevecht hervat. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 8 October. De „Daily News" verneemt dat de bepalingen betreffende de ministeriëele verantwoordelijkheid door den

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2