Gemengd Nieuws. KOLONIËN. de polytechnische school te Delft dr. H. Kohier; assistent aan het proefstation te Wageningen. De heeren Emrik en Binger te Haarlem zijn ter Parijsche tentoonstelling voor hnnne lithographieen met een zilveren medaille bekroond: Het eskader, bestaande nit Zr. Ms. stoom schepen „Van Galen", „Zilveren Kruis" en „Mar- nix", respectievelijk commandantenHaackman, Josselin de Jong en Thierens, is gisteren, onder bevel van den eskader-commandant kapitein ter zee Escher, van Nieuwediep naar Batavia ver trokken. Met het stoomschip der stoomvaartmaat schappij "Nederland „Celebes" vertrekt Zaterdag a. s. naar Indië een detachement onderofficieren en schepelingen der marine, sterk 85 man, onder bevel van den luitenant-ter-zee 1ste klasse D. M. J. E. Keus. Naar men aan het Vaderland meedeelt, heeft zich in Den Haag een combinatie gevormd, die, mocht de aanleg van een zeehaven voor 's-Graven- hage enz. tot stand komen, zich ten doel zal stel len de gemeente, in verband met dien aauleg, uit te breiden. Die uitbreiding zou voor de gemeente het verleenen der aangevraagde subsidie van twee millioen minder bezwarend maken. Tot lid der provinciale staten van Zuid-Hol land is in het hoofdkiesdistrict Schiedam gekozen de heer Van Dijk van Matenesse, burgemeester van Schiedam. Te Amsterdam bestaat plan tot het oprichten eener tweede Indische Handelsbank. De Synode der Ned. Herv. kerk heeft over eenkomstig het advies der commissie omtrent het godsdienstonderwijs de kerkeraden uitgenoodigd eene collecte te houden ten behoeve van dat onder wijs in de Herv. kerk. Het ingezamelde zal be steed worden voor het stichten van lokalen en het aanschaffen van leermiddelen in hulpbehoevende gemeenten. Ook dringt de Synode aan op het vestigen van zondagsscholen. Voorts zal zij door inkoop in het groot, of door het aangaan van overeenkomsten met de uitgevers van kaarten, platen enz. de kerkeraden en de predikanten in de gelegenheid stellen de beste voortbrengselen op dat gebied voor den geringsten prijs te bekomen. De begrooting wegens den arbeid der gevan genen voor 1879 wordt geraamd op f 264,940. Volgens een opgave in de toelichting bedroeg de bevolking der gevangenissen op 1 Juli jl. 3346 personen, zijnde dit cijfer eenigszins hooger dan op hetzelfde tijdstip in de vier voorgaande jaren. Bij beschikking van den minister van water staat enz. is bepaald dat de volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies 2de kl. C. C. Vrendenberg ten postkantore te Maastricht de commies 3de kl. J. G. Van Nes van Meerkerk ten spoorweg-postkantore n°. 1de commies 3de kl. C. Koens ten postkantore te Amsterdamde commies 4de kl. A. De Kok ten postkantore te Rotterdamde commies 4<de kl. W. E. Van Oldenborgh feu postkantore te Zwolle; de surnu merair D. Mentz ten postkantore te Alkmaar. De telegrafist der 2de klasse bij de rijks telegraaf A. C. Hissink is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot adjunct-inspecteur bij den post- en telegraafdienst daar te lande. De heer J. A. Kruyt, benoemd tot consul der Nederlanden te Djeddah, is door de Turksche regeering in die hoedanigheid erkend. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieuwediep naar Batavia, is gisterochtend te Port Said aangekomen en te tien uren het Suezkanaal ingegaan; de „Wyberton", van Batavia, laatst van Marseille naar Rotterdam, is 1 October des avonds om 10 uren Gibraltar gepasseerd. Naar men verneemt zal prins Alexander vooreerst uiet hier te lande terugkeeren, doch zich geruimen tijd in Wurtemberg vestigen. Gisterochtend heeft te Rotterdam eene vrouw een kind te vondeling gelegd in de School straat. Zij werd echter door de politie ontdekt en naar het bureel aan den Goudschenweg gebracht. Dinsdag-avond tusschen elfen twaalf uren werd men te Amsterdam in de Haarlemmer houttuinen voorbij de Buiten-Dommerstraat brand gewaar in een krijtmolen. Een stoom- en vier andere spuiten bluschten de vlammen, die zich reeds een uitweg hadden gebaand. De bovenver dieping is uitgebrand. Te middernacht was de blussching afgeloopen. Door de arrondissements-rechtbank te 's-Hage is heden de Stompwijksche dienstbode die beklaagd werd door onvoorzichtigheid den dood van haar kind te hebben veroorzaakt, bij gebreke van het bewijs dier onachtzaamheid, vrijgesproken. Omtrent het ongeluk, gisteren bij Halfweg voorgevallen, vernemen wij nog, dat de verongelukte is de aannemer van het onderhoud der telegraafpalen van het rijk, wonende te Hui- sen bij Arnhem. Hij week voor trein 20 uit, terwijl trein 23 juist op het oogenblik passeerde. De machinist floot nog tot waarschuwing, maar te laat, ofschoon hij werkelijk over het- spoor was waarop trein 23 liep, doch één enkel oogenblik te laat, want niet de machine, maar volgens den machinist moet de trede der machine of de tree plank van den bagagewagen hem gegrepen heb- ken. De trein heeft onmiddsllijk gestopt. De ge wonde werd opgenomen en op de draagbaar in den bagagewagen geplaatst en naar Haarlem ver voerd. Bij aankomst echter aldaar was de man reeds overleden. Zondag is te Gestel bij Eindhoven een door vier gezinnen bewoond huis afgebrand men vermoedt dat er kwaadwilligheid in het spel is. Te Vlijmen werden dien dag twee arbeiders woningen in de asch gelegdeen zesjarig kind had daar een hooimijt in brand gestoken. Maandag-avond viel te 's-Hertogen- bosch een dienstmeid met een brandende petroleum lamp in de hand van de trappen. In een oogwenk stonden hare kleederen in lichterlaaie. Onder hulp- j geschreeuw liep zij de straat op, waar een heer de tegenwoordigheid van geest had zich onmiddellijk van zijn jas te ontdoen en daarmede de vlam te smoren. De meid is in deerniswaardigen toestand naar het gasthuis vervoerd. Uit Barmen wordt gemeld dat te Rit- tershausen een bejaard man onder eene locomotief van een spoortrein is geraakt, met het gevolg dat het hoofd hem werd afgescheurd. Te Goirle bij Tilburg is een persoon iu hechtenis genomen, verdacht van eenige dagen geleden een ander een slag op het hoofd meteen biljartstok te hebben toegebracht, waardoor de getroffene jl. Zaterdag zou zijn overleden. Door het Italiaansche barkschip „Carlo Erugoni", kapitein Erugoni, te Delaware Breakwater aangekomen, zijn gered 153 personen, uitmakende de equipage van het Spaansche oor logsschip „Pizzaro", dat den llden September ge zonken is. De gezagvoerder rapporteert het vol gende: In den nacht van den lOden op 37° NB. en 57° WL. zagen wij noodseinen en draaiden bij tot den dag, toen wij ontdekten dat die afkom stig waren van het Spaansche stoomfregat „Piz zaro", dat in zinkenden staat verkeerde. De equipage van de „Pizzaro" begaf zich des ochtends te zeven uren in de booten, doch kon de Italiaansche bark niet vóór vier uren des namiddags bereiken en was toen zoo afgemat, dat zij aan boord van het bark schip overgeheschen moest worden. Het fregat zonk spoedig daarna en de equipage had niets gered dan de kleederen die zij aanhad. De „Pizzaro" was drie jaren in West-Indië geweest en naar Spanje bestemdden 5den September verliet het schip St.-George (Bermuda) koersende naar Fayal, toen het den 9deu September door een orkaan beloopen werd, waardoor het zwaar lek werd. Om het schip te lichten werden al de kanonnen over boord geworpen, doch niettegenstaande de uiterste inspanning der equipage wies het water voortdu rend iu het ruim en toen het Italiaansche bark schip in het gezicht kwam waren allen aan boord geheel uitgeput. De „Pizzaro" was een schip van 1100 register ton, voerende 12 stukken geschut, en stond onder het bevel van kapt. Uquado. In de groote wasfabriek naast de bureels van de „Standard" te Londen barstte Dinsdag-avond een hevige brand uit. Men vreesde voor de bureels zelf, maar gelukkig slaagde men er in den brand meester te worden. De fabriek is een prooi der vlammen geworden. Niet ver van daar in Southwark brak eveneens denzelfden dag brand uit. Meer dan 3000 personen hebben zich aangemeld bij het Belgische departement van bin- nenlandsche zaken om het herinneringskruis van 1830 te verkrijgen. Onder hen is er één, die in 1827 geboren is, maar die zijn aanspraak hierop grondt, dat zijne moeder, een marketentster, hem gedurig bij zich hield, terwijl zij de troepen volgde. Van 16 tot 25 September kwamen 17,817 vreemdelingen te Parijs; daarvan waren 5400 uit Engeland, 2900 uit België, 2100 uit Duitschland, 1250 uit Italië, 1000 uit Amerika, 1000 uit Spanje, 900 uit Zwitserland, 600 uit Nederland, 600 uit Oostenrijk, 500 uit Rusland en 200 uit Luxemburg. BATAVIA, 30 Augustus. Blijkens een brief in het Bat. Handelsblad heeft de tweede tocht van luit. Cornelissen, de Tambesi- rivier op, wegens de vijandige houding der be volking het hoogste bevaarbare punt dier rivier niet kunnen bereiken. Men zal zich herinneren, dat in Juni de stoombarkas de Batang-Hari en verschillende zijtakken opgevaren is, aan sommige waarvan de bevolking zich onvriendelijk gestemd betoonde, terwijl uitputting van den kolenvoorraad toen slechts eene korte vaart op de Tambesi toeliet. In het begin van Juli is men die rivier weder opgestoomd voorbij de monding der Maran- gin, tot aan Ladang-Pandjang, waar de geheele bevolking onder de wapens stond. Reeds voordat die kampong bereikt was, was er op de boot ge schoten. De schoonzoon van den sultan Raden Hassan, die den tocht medemaakte, ging aan wal te Ladang-Pandjang, maar werd ook bedreigd. Het gezag van den sultan strekt zich feitelijk niet zoover binnenslands uit. Het punt waar de stoom barkas den controleur Van Hasselt zou opnemen, ligt nog iets hooger aan de Tambesimen maakte zich dus over hem eenigszins ongerust. Doch ook hij was wegens de dreigende houding der bevolking op eigen gelegenheid teruggekeerd. Te Rau is den 18dea Augustus omstreeks twee uren de bliksem in het kruitmagazijn gesla gen, ten gevolge waarvan dit totaal vernield is. Het grootste gedeelte der gebouwen, waaronder ook de apotheek van het garnizoen, is zwaar be schadigd. Menschenlevens zijn uiet te betreuren, doch eenige militairen, die in de ziekenzaal, in de nabijheid van het kruitmagazijn, verpleegd werden, bekwamen allen min of meer lichte ver wondingen. Die zieken zijn onmiddellijk iu het inlandsch schoolgebouw en het militaire detache ment elders zoo goed mogelijk onder dak gebracht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is het groote ijzeren droogdok der Droogdokmaat schappij op het eiland Amsterdam in de diepte weggezonken. De oorzaak moet, naar het Alg. Dagblad verneemt, gezocht worden in de levering van slecht materiaal uit Europa. Voor de aandeel houders, waarvan zeer velen in Holland gevestigd zijn, en onder welke prins Hendrik een eerste plaats inneemt, is het ongeluk zeer te betreuren, maar niet minder voor de scheepvaart alhier. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot arts voor de krankzin- nigen-verpleging in Ncd. Indië, dr. L, B. E. Ledeboer, zijnde hij belast met de betrekking van geneesh.-dir. bij het hulpge sticht voor krankzinnigen te Samarang; tot 3den subst.-griffier bij het gerechtshof, mr. B. H. Van Delden; tot Isten comm. op het res.-kantoor te Batavia, J. J. Gouyn; tot onderwijzer 2de klasse bij het 1. o. voor Europeanen en met dezen gelijk- gest., E. A. Reisig; tot machinist bij de havenw. te Batavia, R. Donaldson; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, tot contr. 2de klasse, C. Lok; tot adsp.-contr., L. A. Blanckenha- gen. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. 2de klasse bij het binnenl. best. op Java en Mu- dura Halbertsma en aan den contr. 2de klasse bij het binn. best. op de bez. buiten Java en Madnra L. G. J. Heller, zich noemende Mandveld; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den houtv. 2de kl. bij het boschwezen op Java en Madura A. H. Warren en aan den comm. op het ads.-res. kantoor te Banda J. Landman. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, de lste commies op het res.-kantoor te Batavia, O. K. Van der Meer Mohr; eervol, H. Th. Van den Broek, laatstelijk betaalm. bij:;de staatsspoorw. op Java; eervol, de hulponderwijzeres aan de o. 1. s. te Pasoeroean, A. J. Lefeber; eervol, met Ëshoud van recht op pens., C. Monthaan, laatst, kl. op het res. kantoor te Pontianak, B. Christiaan, laatst, boschw. lste kl. bij de spe cerij-cultuur te Banda, C. Delmaar, laatst, kl. bij de pakhuis- admin. te Banda-Neitp, G. Sahupola en J. Samuel, laatst, boschw. 2de kl. bij de specerij-cultuur te Banda, en M. Gaspar, laatstelijk boschw. 3de kl. by de specerij-cultuur te Banda; eer vol, met behoud van recht op pensioen, de onderw. lste klasse aan de gouvern. inl. school ter Ternate, D. Tielmaneervol, met behoud van recht op pensioen, de ambt. op onderstand J. F. Lugtman.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2