N°. 5717. A°. 1878. Vrijdag 4 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSOH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zettera, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor de wijken VII, VIII en IX, alsmede de restan ten van de verschillende wijken, voorkomende onder de artikelen 3109 tot en met 3130, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhnis dezer gemeente, op ver toon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, uit gezonderd den Zondag, des namiddags van één tot drie nren, en wel van den 3den tot en met 9den October e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter nitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen Hen cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- sche Conrant. Leiden, De Wethonder voornoemd, 2 October 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZW1JN. LEIDEN, 3 October. De gedenkdag van Leidens ontzet werd heden op de tegenwoordig meer en meer gebruikelijke wijze gevierd. Allerwegen was de vaderlandsche driekleur ontplooid, terwijl er zoowel 's morgens als 's avonds in verschillende kerkgebouwen gods dienstoefeningen plaats hadden, 's Middags van twee uren tot halfvijf gaf de stafmuziek der infan terie op de Koornbeursbrug een uitvoering, waarbij ook het klokkenspel zich bij afwisseling liet hooren. Uitgelokt door den schoonen herfstdag bewoog zich daar in den omtrek een talrijke menigte, waarvan er velen van meerdere of mindere feeste lijke stemming blijk gaven. Ook aan het museum in de Lakenhal werd als andere jaren een druk bezoek gebracht. De feestdag zal met een muziek uitvoering op de Beestenmarkt door het muziek corps der da. schutterij besloten worden. In ver schillende koffiehuizen bleef haring en wittebrood, door de kasteleins hun bezoekers aangeboden, ook nu niet achterwege. Te gelijk met de muziek op de Koornbeurs deed ook de schutterij muziek op de Breestraat voor de sociëteit „Amicitia" zich hooren, terwijl tevens de fontein in werking was. In de geschiedenis der Kweekschool voor Zee vaart neemt de derde October eveneens eene ge wichtige plaats in. Negentien jaren geleden toch werd op dien datum het tegenwoordig in gebruik zijnde gebouw op plechtige wijze ingewijd. In verband met de veranderingen die de opleiding der knapen zal ondergaan, was ook eene uitbrei ding der inrichting noodig. De werkzaamheden voor het nieuwe gebouw waren dezer dagen nu zoo verre gevorderd, dat weldra met die van den bovenbouw een aanvang kon gemaakt worden. Het hoofdbestuur meende evenwel dit voor de instelling zoo belangrijk feit niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. In verband daarmede had hedenmiddag te halftwee dan ook eene plech tigheid plaats, waaraan in vele opzichten zooveel mogelijk een huiselijk karakter was gegeven. Immers behalve de leden der commissie met hunne familie, waren er alleen bij tegenwoordig degenen die met den bouw in onmiddellijke betrekking staan, waar onder de architect de heer C. Blansjaar, de op zichter de heer P. G. Lancel, de aannemer de heer S. Van Leeuwen en de steenhouwersfirma wed. J. C. Van Venetie Zood, met dames, een voorname plaats innamen. Alvorens tot het leggen van den eer sten steen werd overgegaan, hield de voorzitter der commissie, dr. A. Rutgers van der Loeff, eene toe spraak, waarin hij voornamelijk op de beteekenis van de plechtigheid wees. Het leggen van eerste steenen kan men uit een prozaïsch, maar ook uit een meer verheven oogpunt beschouwen. Men zou zelfs het leggen van dien steeD, een broos product van na tuur en kunst, en, zooals hier, door een zevenjarig kind, iets kinderachtigs kunnen noemen. Vroeg men zich dan af, wat men hier eigenlijk te doen had, dan was het antwoord zoo eenvoudig mogelijknietsGeenszins was dit echter thans 't geval. De steen, die, hoewel iets fijner bewerkt dan de andere, hier zal gelegd eu door zooveel duizenden zal gevolgd worden, is de grondslag voor een gebouw dat bestemd is in vereeniging met het andere aan een schoon doel te beantwoorden: jeugdige knapen tot bekwane leden der maatschappij te vormen en alzoo tot heil van ons Vaderland werkzaam te zijn. De philanthropic, die daarbij op den voorgrond treedt, geeft aan deze plechtig heid een schoon en edelaardig karakter. Toen spr. geëindigd had noodigde hij het dochtertje van den heer Juta, wiens naam aan de Kweekschool in de laatste jaren zoo onafscheidelijk verbonden is, uit zich met vaste hand en een goed oog van hare taak te kwijten. Nauwelijks was dit onder het uitspreken van een heilwensch zoowel voor de inrichting zelve als voor het bestuur door de lieve, in het wit gekleede kleine geschied, of Janmaat zong uit volle borst zijn dierbaar Volkslied, dat aan de plechtigheid te meer iets eigenaardigs ver leende. Als herinnering aan dezen dag bood daarna de voorzitter der heldin van het oogenblik namens de commissie een geschenk aan, bestaande in een medaillon, dat hij haar om den hals hing en, zoo hij hoopte, voor haar, die, hoewel thans de jongste in jaren, daardoor de meeste kans had het langst vau den bloei der instelling getuige te zijn, steeds een dierbaar kleinood zou blijven. Ook de heer Juta sprak nog een enkel woord om te getuigen dat een bewijs van erkenning zijner aan de instelling bewezen diensten niet op kiescher wijze als thans geschiedde kon betoond worden, met den wensch tevens dat de eerste steen, de zedelijke steen, ook van het oude gebouw, door wien er steeds zooveel eenheid in alles heerschte en aan wien de voor uitgang der instelling zooveel te danken had, name lijk de geachte voorzitter, nog lang voor haar moge bewaard blijven. Met een driewerf hoezee stemden allen hiermede in. Het gedeelte van het terrein waar de plechtig heid plaats had, was door de werklieden feestelijk met groen en vlaggen getooid, terwijl de knapen der Kweekschool bij afwisseling door het uitvoeren van vaderlandsche zangen eveneens tot opluistering bijdroegen. Voor degenen, die nog niet met die merk waardigheid hebben kennis gemaakt, achten wij het de moeite waard, er de aandacht op te ves tigen, dat de microcephalus morgen voor het laatst hier te zien zal zijn. Voor de feestelijkheden te Bodegraven bij gelegenheid der opening van de lijn Leiden Woerden den 15den October is eene som van f 300 uitgetrokken, waarbij de sociëteit „Concordia" 75 gevoegd heeft, behoudens het plan van f 100 te besteden voor een concert. Bij het nette stations gebouw zal men eene met groen versierde eere poort oprichten, waardoor de feesttrein moet pas- seeren, en daarna der directie den eerewijn aan bieden. Bij programma is verder aangenomen het overige van den dag door te brengen met de uitvoering van verschillende volksspelen. Een flink muziekcorps zal zich op de drukste punten doen hooren, terwijl de burgerij niet in gebreke wil blijven om door eene algemeene illuminatie, door vuurwerk enz. van hare belangstelling te doen blijken. Men schrijft ons uit Zierikzee: De heer M. Couvée Jr., stadsarchitect alhier, herdacht 1 Octo ber den dag waarop hij voor 25 jaar zijn betrek- j king aanvaardde. Des morgens werd door het personeel van de gasfabriek, waarvan de jubilaris bijna 20 jaar directeur is, de vlag geheschen en brachten de werklieden hunne gelukwenschen. Te één uur ontving hij een bezoek van burgemeester en wethouders en eene deputatie uit den raad. De burgemeester weuschte hem in de hartelijkste bewoordingen geluk met het feest. De woorden, hem toegesproken, kenmerkten de groote achting die de jubilaris zich in dat tijdvak van 25 jaren verworven had. Namens burgemeester en wethou ders, benevens den raad, werden den heer Couvée twee prachtige kristallen wijnkarafl'en met zilver gemonteerd aangeboden. Yerder ontving hij tal van bezoeken en bewijzen van deelneming in zijn feest van de ingezetenen van Zierikzee. Des avonds werden de werklieden door den jubilaris op ver- verschingen onthaald. Voor de Eransche taal 1. o. werd gisteren in Den Haag door 8 candidaten examen afgelegd 4 werdeu afgewezen; toegelaten de heeren H. J. Delfgaauw, G. B. Lalleman, H. Nieukerke en G. E. Stutterbeim, allen uit Den Haagvoor de land bouwkunde werden geëxamineerd en toegelaten 4 candidaten, de heeren H. Van Efferen uit Oud- Alblas, W. W. Schipper eu A. Van der Steen uit Leiden en W. In 't Veld uit Mijnsheeren- land; voor de wiskunde werden 8 candidaten ge ëxamineerd; toegelaten de heer J. Teune uit Sliedrecht. Gisternamiddag is het vroeger vermelde kunst-album door de commissie aan prins en prinses Hendrik op den huize Soestdijk aangeboden. De heer W. J. Hofdijk voerde daarbij het woord. Het album bestaat uit kartonnen bladeD, die eene oppervlakte hebben van 77 bij 58 decimeter, met eene donkerkleurige portefeuille, waarop een door den heer F. Stracké ontworpen en gemodelleerde „Genius der kunsten" in zilver is uitgevoerd. De bewerking en rangschikking was opgedragen aan de firma Bufl'a. Een door den heer De Buil geschreven oorkonde vormt het titelblad. Het bevat bijdragen van 52 schilders, 39 beoefenaars der fraaie letteren, 12 componisten, 9 graveurs, 7 bouwmeesters en 2 beeldhouwers, en daaronder: van de letterkun digen Beets, Hasebroek, Ten Kate,-Kneppelhout, Schimmel, Hofdijk, De Buil, Smit-Kleine, mevr. Bosboom-Toussaint, Alberdiugk Thijm, Jan Ten Brink, Van Zeggelen, De Veer, De Jager, Th. Boelen, Witkamp, wier stukken, hetzij in proza of poëzie, alle in manuscript zijn. Van de schil ders en graveurs vindt men teekeniDgen, gravures of schetsen van Lingeman, Taanman, mevr. Ron- ner-Sinit, Cunaeus, Te Gempt, Hekking, Gruyter, Kaiser, Wijnveld, Allebé, mej. Scbwartze, mej. Vos; hierbij moet worden opgemerkt, dat vele kun stenaars reeds in het door Pulchri Studio te 's-Gra- venhage aangeboden geschenk kunstwerken hebben geleverd. Van de componisten, eveneens eigenhan dig geschreven, meestal nieuwe compositiën voor zang of piano, van Verhulst, Hol, Heinze, Erans Coenen, Nicolas, mr. Viotta, De Lange, Brandts Buys, Joh. M. Coenen en anderen. Tevens werd afzonderlijk een door den heer Stracké, te 's-Her- togenbosch, vervaardigd ruiterstandbeeldje van wijlen koning Willem II bij het album het vor stelijk echtpaaar aangeboden. Op de prijsvraag voor twee fonteinen te Soestdijk zijn 52 ontwerpen ingekomen. De commissaris des koniugs in deze pro vincie heeft benoemd tot zetters voor 's rijks be lastingen te Zegwaard de heeren A. Visser en J. Ruygrok. Door den minister van binnenlandsche zaken is benoemd tot assistent voor de scheikunde aan

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1