in de kerk had plaats gemaakt voor een groot en hrillant kerkorgel, dat zijne liefelijke en krachtige tonen voor het eerst in de gemeente ten aanhoore van eene groote schare deed hooren. Het orgel werd meesterlijk bespeeld door den heer N. Van Dijk, muziekmeester en organist te Leiden. Ook wordt het orgel, door den heer J. Van Gelder, orgelmaker te Leiden, geplaatst, door deskundigen zeer geroemd. De gemeente is dan ook zeer over hem en het geleverde werk voldaan en spreekt met veel lof van zijne nobele, flinke en accurate bediening. Goede wijn behoeft geen krans, het werk beveelt zich aan. Prinses Marianne en hare kleindochter prinsi s Marie van Saksen-Meiningen bezochten heden met gevolg de koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten. De vorste lijke personen hielden zich geruimen tijd in de ver schillende établissementen dezer belangrijke inrich ting op, onder herhaalde betuiging van ingenomen heid met den aanmerkelijken vooruitgang dier industrie. De voor 1879 aangeboden gemeentebegrootiug van Waddingsveen bedraagt in ontvangst en uit gaaf f 31,199.875 op eene bevolking van 4108 zielen. De hoofdelijke omslag is geraamd op/VOOO, de kosten van het onderwijs op f 8600. In deze begrooting is begrepen eene uitgaaf van f 7350 tot aanleg van een grintweg, ter verbinding van de Dorrekenskade met den Kerkweg, waardoor eene tweede aansluiting LeidenGouda (via Hazers- woude) tot stand komt, namelijk langs den ring dijk van den Zuidplaspolder. Een thans betrekkelijk geïsoleerd deel van dien polder verkrijgt nu tevens een veel korteren weg naar de kom der gemeente, wat, met het oog op het schoolbezoek en de ge neeskundige praktijk, alsmede de aflevering van landbouwproducten, zeer wenschelijk is te achten. Daarbij komt nog dat de passage over de Gouwe- brug dikwijls door de drukke scheepvaarten wegens reparation is gestremd, hetgeen dan voor de rijtui gen geen bezwaar meer kan opleveren, wijl de rijweg langs den ringdijk slechts een kwartier langer is. Het bestuur van den Zuidplaspolder is druk bezig met het doen begrinten van alle, tot heden slechte of onrijbare binnenwegen. Tot brievengaarder te Zwammerdam is, in plaats van den heer W. C. Brack, onlangs over leden, benoemd de heer J. "Van der Wal, beambte ter secretarie aldaar. De minister van marine brengt ter kennis van artsen, niet ouder dan 36 jaren, gehuwd of ongehuwd, dat er gelegenheid bestaat om als officier van gezondheid der 2de klasse bij de zeemacht in dienst te treden, onder verplichting den lande acht achtereenvolgende jaren in die betrekking te dienen, en onder genot eener premie van f 8000, uit te betalen bij de indiensttreding. Zij, die ge neigd mochten zijn op die voorwaarden te worden aangenomen, wenden zich bij gezegeld adres tot het departement van marine en leggen daarbij de vereischte stukken over. Een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indië bevat de volgende tijdingen omtrent Atjeh: Habieb Abdul Rachman heeft medege deeld, 13 October met volgelingen te Olehleh te willen embarkeeren naar Arabië. Toekoe Bait begunstigt zijn vertrek en zegt bezig te zijn de andere hoofden over te halen tot de gemeenschap pelijke onderwerping der geheele XXII Moekim. Sommige hoofden geven intusschen de neiging te kennen, om zich afzonderlijk te onderwerpen. Een hunner, Toekoe Imam Sibreh, heeft zich reeds persoonlijk aangemeld. De gezondheidstoe stand der ageerende troepen is zeer voldoende. De minister van oorlog heeft bepaald, dat gedurende het winterseizoen aan de normaal-schiet school te 's-IIage twee cursussen in de gymnas tiek zullen gehouden worden voor onderofficieren van de verschillende wapenen. De 1ste cursus zal aanvangen 15 October en eindigen 30 December d. a. v.de 2de cursus duurt van 2 Januari tot 15 Maart 1879. Alleen onderofficieren, van wie het te verwachten is dat zij na terugkomst bij hun corps als onderwijzer in de gymnastiek zul len kunnen optreden, mogen voor deze detachee ring in aanmerking worden gebracht. De hofzangeres mej. Jos. De Groot zal zich op last van den Koning naar Parijs begeven, ten einde daar van de beroemdste professors nog eenige lessen te ontvangen ter volmaking harer studiën. Men schrijft aan 't Vad. uit IJmuiden van 24 dezer: De onrustbarende geruchten omtrent de kunstmatige verzanding voor de haven alhier blijken, om met den voorzitter van de Amsterdam- sche Kamer van koophandel te spreken, „op een storm in een glas water" te zullen uitloopen. Immers de gisteren door de ambtenaren van den waterstaat, het loodswezen en de Kanaalmaatschappij bij zeer stille zee gedane peilingen hebben het bewijs geleverd, dat de verwachte slechting door stormweder bewaarheid is. In het begin dezer maand was boven de bank, die op een Engelsche mijl van den mond der haven ligt, bij laag water nog een diepte van 8 meter. Deze diepte werd gisteren bevonden met 2 tot 3 decimeter vermeer derd te zijn, terwijl de oppervlakte der bank, die- vóór de jongste stormen 400 meter lang en 95 meter breed was, tot 300 meter lengte en 70 meter breedte verminderde en onmiddellijk daar bezijden 8.50 meter diepte onder laag water gepeild werd. De stormen hebben dus de oppervlakte der bank belangrijk verminderd en de dieple doen toenemen. Volgens het Handelsblad zijn in de Neder landsche afdeeling der Parijsche tentoonstelling o. a. gouden medailles toegekend aan de konink lijke fabriek van goud- en zilverwerken van de heeren Van Kempen te Voorschoten, aan de koninklijke stearinefahriek, aan de firma Wijnand Pockink en aan de Erven Lucas Bols te Amster dam. Met zilver zijn de heeren Van Zuylekom, Levert Co. aldaar bekroond. Voorts zouden de heeren Hajenius en Reynvaan met het zilveren eeremetaal vereerd zijn. Sinds twee jaren bestaat te Apeldoorn een kunstlievende kring, onder den naam van „Apel- doornsche Kunstvereeniging." Ook een der leeraren aan de koninklijke hoogere burgerschool was lid dier vereeniging. De commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs dit afkeurende, heeft hem schriftelijk gelast zijn lidmaatschap neder te leggen. Met ingang van 15 October a. s. is de hoofdingenieur van den waterstaat 1ste kl. H. S. J. Rose eervol ontheven van het beheer der groote rivieren en van het tijdelijk beheer der werken van den Rotterdamschen weg en belast met den dienst in het 6de district, prov. Noord-Brabant, en de hoofdingenieur van den waterstaat 2de kl. J. Van der Toorn in zijne plaats belast met het beheer der groote rivieren enz. De heeren R. A. I. Snethlage, T. P. A. Delprat, H. J. Dubourccj, G. J. Brandt jr., E. C. J. Van der Horst, M. H. C. baron Du Tour, H. Koopmans, W. T. Gol, A. C. P. Vanderstraeten, A. J. Schrauwen, P. II. Soeters, L. E. Jacobs, P. De Vink, H. Swart, J. P. Van Stenis, N. C. Prohn, J. Van Hamel, T. M. C. Keulemans, D. A. P. Notebos, T. Boon van Ostade, J. E. De Meyier, I. Sluiter, A. P. Van Beek jr., J. J. Loke, W. De Zwaan, H. J. Volkmaars, T. Piper, C. J. Vermeys, S. Struyvenberg en J. W. Ross zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-geu. van Ned. Indië, om bij den dienst der staatsspoor wegen op Java te worden geplaatst; de heeren Snethlage en Boon van Ostade als tijdelijke en de overigen als vaste ambtenaren. Als waarnemend commissaris van politie te Tiel is opgetreden de heer G. Van Dijk, thans inspecteur, ter vervanging van den heer J. J. Hardenberg, wegens het bekleeden van een andere betrekking op zijn verzoek eervol ontslagen. De koning-groothertog heeft benoemd in de orde van de Eikekroon tot commandeur den kapitein ter zee W. K. Van Gennep en tot ridder den heer E. Von Weber, letterkundige te Dresden. Het onderzoek der Indische begrooting voor 1879 is heden in vier afdeelingen van de Tweede Kamer voortgezet. Blijkens de officiëele statistiek betreffende Nederlandsch Indië over 1876 bedroeg de bevol king van Java en Madura op het einde van dat jaar 18.515.414 zielen, zijnde 168.719 meer dan een jaar te voren. Van de bevolking in 1876 waren Europeanen 27.953 (mann. gesl. 15.233), Chineezen 194.348 (mann. gesl. 100.848), Arabie ren 10.477 (mann. gesl. 5561), andere vreemde Oosterlingen 3638 (mann. gesl. 1895), inlanders 18.278.998 (maun. gesl. 8.921.34S). In de buiten bezittingen telde men 7432 Europeanen, 124.7S9 Chineezen, 4506 Arabieren, 6215 andere Ooster lingen. De statistiek der inlandsche bevolking, is niet met genoegzame nauwkeurigheid bekend. Gemengd Nieuws. De laatste acht dagen zijn teKatwijk 18 schuiten van de haringvisscherij aangekomen met 230,700 stuks steur-, 1060 kantjes pekel haring en 18 ton gezouten visch. Besteed werd voor volle steurharing 35 a f 24, voor ijle f 19 a f 18 per 1000; volle pekelharing f 19 a f 18.40 en gezouten visch f 19.50 a 19 per ton. De schuiten hadden 8 a 11 weken reis. De visscherij gaat nog niet voordeelig. Een tellaarlemgehoudeu proefritmet de Merryweather's tramwuy-locomotief is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Meier, bijgenaamd Heintje Lawaai, is door de arrondissements-rechtbank te Amsterdam schuldig verklaard wegens diefstal in een onbe woond in aanbouw zijnd perceel op de Heeren gracht bij de Oude Leliestraat, en veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van twee jaren. Een oppassend werkman, Woensdag namiddag bezig zijnde met het uitgraven van grond onder Heienoord nabij Arnhem, had het ongeluk met den voorbij rijdenden zandtrein in aanraking te komen, waardoor hij deerlijk ver minkt op de plaats dood bleef. De ongelukkige, die te Eist woonde, laat vrouw en kind achter. Te Bakhuizen (Friesland) heeft men een bejaarde, alleen wonende vrouw dood in hare woning gevonden. Een buurman, die had opge merkt dat de woning langer dan gewoonlijk ge sloten bleef, vond bij zijn binnentreden het reeds verstijfde lijk bij een stoel liggen. De tafel in het vertrek was gedekt voor het middagmaal. Uit Cadix wordtgemeld: IIetherstel len der schade aan het stoomschip „Gelderland", door het stranden bij Conil veroorzaakt, zal een oponthoud van ongeveer drie maanden veroorza ken. De kiel is gebroken. De ketels zijn ongeveer 12 duim opgelicht, 120 platen aan stuurboord zijde en ongeveer vijftien voet plaat aan de bak boordzijde zijn gebogen en gebroken. De uitbarsting van den Vesuvius krijgt een steeds dreigender aanzien. De lava stroomt uit oude scheuren, die in 1872 ontstaan zijn. De kraterkegel is door het vuur geheel opengegaan, zoodat de instorting en de vorming van een nieu wen afgrond verwacht worden. De oude krater is door een lavastroom, die twee dagen aanhield, vol geraakt. Het observatorium wordt bedreigd. Door soldaten worden schuttingen opgeworpen om de vlucht mogelijk te maken. Een ambtenaar van den veldtelegraaf in Bosnië heeft uit Doboi aan zijne bloedverwanten den volgenden brief geschreven, die nu de ronde in de dagbladen doet: „Er zijn vreeselijke ge vechten onder mijne oogen geleverd. Tot heden heb ik niet geschreven, opdat men zich niet over mij bezorgd zou maken. Thans heb ik niets meer te vreezen, want onze soldaten hebben de Turken in het gebergte gedreven. Drie weken lang hoorde ik niets dan kanongebulder, zoodat wij om den kruitdamp onze vensters altijd gesloten moesten houden. Ik moest niettemin aan den telegraaftoestel zitten en even bedaard blijven doorwerken alsof daarbuiten mijne jas alleen werd uitgeklopt. En ik had te meer te doen naarmate de strijd heviger was, daar de officiëele zoowel als particuliere dépêches dan ontzaglijk toenamen. Vele soldaten, die in het gevecht gingen, namen telegraphisch afscheid van de hunnen en, als zij ongedeerd terugkwamen, zonden zij weder bericht. Levendig staat mij het volgende ontroerende tooneel voor den geest. Een door borst en rug geschoten jonge officier van een allergunstigst voorkomen liet zich van het slag veld in ons bureau dragen. Hij dicteerde met ge broken stem en een kameraad schreef het afscheids- telegram aan zijne bruid. Nimmer zal ik dat droevig schouwspel vergeten. Allen in het bureau schreiden als kinderen. Nauwelijks was het telegram ge schreven en nog was men met de draagbaar niet op straat, of de ongelukkige officier bezweek." Dokter Parini te Pisa, een jeugdig, maar in Italië reeds beroemd chirurg, heeft zich Dinsdag-morgen door twee revolverschoten van het leven beroofd. Hij was ijverig bezig geweest

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2