vóór hunne komst aan de universiteit met de me thode der natuurwetenschappen worden bekend ge maakt. Zij zou het een groote ramp achten zoowel voor ons hooger onderwijs als voor den genees kundigen stand, indien jongelieden zonder genoeg zame voorbereiding, hetzij dan als aanstaande arts, hetzij als student in de geneeskunde, tot de uni versitaire studiën werden toegelaten, zooals door de xegeering wordt voorgesteld. De achtste gewone algemeene vergadering van het Nederlandsch Protestantenbond zal gehou den worden op Dinsdag 29 October a. s., des voormiddags te 10 uren, in het logement „De zeven Provinciën" te Zwolle. Op deze vergadering zullen verslagen worden uitgebrachtvan de com missie voor de verzameling van liederen-bundels ten behoeve van zondagscholen, catechisatiën en godsdienstoefeningenvan de commissie voor de belangen van het godsdienstonderwijs, en van de commissie, in de vorige algemeene vergadering benoemd, ten behoeve der zondagscholen. Tevens zal worden behandeld een voorstel van de afdee- ling Wolvega, dat „de algemeene vergadering het hoofdbestuur machtige om namens haar een adres van adhaesie te richten aan Z. M. den Koning, betreffende het door Multapatiorsbond aan den Koning gezonden verzoekdat het Z. M. moge behagen, weldra bij de volksvertegenwoordiging eene wet tot beteugeling van het misbruik van bedwelmende dranken aanhangig te maken op de in het verzoekschrift genoemde grondslagen"; ter wijl ter vervanging van de heeren mr. W. Terp stra en J. H. Maronier een verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur zal plaats hebben. Bij gelegenheid van deze algemeene vergadering zal aldaar tevens de zesde Nederlandsche Prote stantendag onder leiding van den voorzitter prof. A. Kuenen gehouden worden, voorafgegaan door eene feestelijke godsdienstoefening op Maandag 28 October in de Groote kerk, waarin prof. L. W. E. Rauwenhofl' als spreker zal optreden en de zangvereeniging „Sempre crescendo" zich zal doen hooren onder leiding van den heer K. E. Bokel- man. Na afloop dezer bijeenkomst zal de ontvangst der afgevaardigden, correspondenten en vertegen woordigers van buitenlandsche vereenigingen, van wege de afdeeling, in de concertzaal „Odéon" plaats hebben. De bijeenkomst op Dinsdag-avond ter bespreking van godsdienstige en kerkelijke vraagpunten zal geopend worden met eene toe spraak van den eere-voorzitter prof. C. P. Tiele. De volgende vraagpunten zullen behandeld worden 1°. De besluiten der Synode van de Ned. Her vormde kerk in 1878 betreffende het lidmaatschap en de rechten der minderheden. In te leiden door dr. H. J. E. Van Hoorn, pred. te Hoorn. 2°. Welk gebruik kunnen wij van den bijbel maken bij de opvoeding der jeugd? In te leiden door dr. A. J. Oort, pred. te Meppel. Te halfvijf zal in het hotel De zeven Provinciën" een gemeen schappelijk diner plaats hebben. Het gemeentebestuur van Uithoorn heeft zich, naar aanleiding van de door mr. E. A. Van Hall te Utrecht e. a. aangevraagde concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Amsterdam over Alphen naar Rotterdam, tot den minister van waterstaat gewend met een adres, waarin wordt betoogd dat door eene meer oost waarts en nagenoeg recht doorloopende lijn van Amsterdam door Nieuwer-Amstel, langs de kom van Ouder-Amstel, door Uithoorn, Nieuwveen, Ter Aar en Oudshoorn naar Alphen, met eene tweede mede nagenoeg rechte en betrekkelijk korte lijn, loopende van den Hollandschen Spoorweg bij Haarlem of Heemstede door het hart van Haar lemmermeer, Aalsmeer, het drooggemaakte gedeelte der Legmeerplassen onder Nieuwer-Amstel, Uit hoorn, Mijdrecht en Wilnis, aansluitende aan den Rijnspoorweg bij Breukelen, niet alleen voor ee- nige thans uitgesloten aanzienlijke landstreken de geschiktste verbinding met het spoorwegnet zou worden verkregen, maar ook het algemeen belang beter zou worden bevorderd. Adressant verzoekt op deze en andere gronden, dat in de communi catie der bedoelde gemeenten, door de krachtda dige tusschenkomst van den minister, weldra de langgewenschte verbetering worde gebracht en dat, mocht die niet binnen betrekkelijk korten tijd door particulieren worden daargesteld, daarin van Staatswege worde voorzien. Bekrachtiging door de wet is gevraagd voor de heffing van provinciale belastingen. Worden de met dat doel voorgestelde ontwerpen tot wet ver heven, dan zal over 1879 in de verschillende provinciën, behalve in Overijsel, een gelijk aantal opcenten als voor het loopende jaar worden ge heven. Voor Overijsel wordt het aantal opcenten op de grondbelasting en dat op de personeele be lasting beide met één verminderd, omdat tot dek king der uitgaven niet meer wordt gevorderd. Naar men verneemt, heeft het wetsontwerp tot wijziging van enkele bepalingen van de wet op het middelbaar onderwijs de strekking om de examens, die bevoegdheid geven tot het doceeren van de vreemde talen, nader te regelen. Er zullen voortaan twee akten zijn, een akte A en een akte B. De akte A zal de bevoegdheid verleenen oin onderwijs te geven aan alle iurichtingen van hoo ger, middelbaar en lager onderwijs. De akte B zal alleen bevoegdheid geven voor de hoogere bur gerscholen met driejarigen cursus en voor- de lagere scholen. Om de akte B te bekomen, zal men niet meer kennis behoeven te hebben dan thans gevorderd wordt om een akte voor het lager onderwijs te verkrijgen. Echter zal men ook blijk moeten geven van kennis in de opvoedkunde, van welk examen de hoofdonderwijzers zijn vrijgesteld. Door curatoren van het Erasmiaansch gym nasium te Rotterdam is een adres gericht aan de Tweede Kamer, met betrekking tot de voorgestelde wijzigingen in de wet op het hooger onderwijs. Curatoren hebben nl. bezwaar tegen de voorge stelde verlenging van den termij u, waarop de ge legenheid tot het verkrijgen van de getuigschriften, vermeid bij ar!t. 11 en 12 der wet op het hooger onderwijs, is opengesteld tot de maand Juni 1886, en van de gelegenheid om op den ouden voet tot de academische examens te worden toegelaten tot 1 October 1887. Ofschoon erkennende, dat in de bestaande bepalingen wijziging moet worden gebracht, achten zij het geneesmiddel erger dan de kwaal. Door den termijn, waarop volgens de nieuwe wet de eiudexamens aan de gymnasia kunnen aanvangen, te verlengen tot Juni 1S86, ontstaan twee bezwaren1°. Zullen de gemeenten uiterlijk met 1 October 1880 een zesde studiejaar aan den vijfjarigen cursus moeten toevoegen, en voor de 2de tot 6de klasse een onderwijs volgens het leerplan moeten inrichten, met de zekerheid voor oogen, dat de toegedachte voordeelen aan al die kostbare verplichtingen verbonden, eerst door de leerlingen van het dan aanvangende 1ste studiejaar zullen worden genoten. 2°. Zullen de nadeelen aan de academische propaedeusis, die terecht door de nieuwe wet is opgeheven, verbonden, 5 jaren wor den bestendigd, en dat wel onder omstandigheden, die de nadeelen eer vergrooten dan verminderen. Aan den secretaris der commissie voor de collectieve inzending van land- en tuinbouwvoort- brengseleu op de wereldtentoonstelling te Parijs, den heer P. E. L. Waldeck, te Loosduinen, is namens de verschillende Nederlandsche laudbouw- maatschappijen aangeboden een smaakvol middel stuk op zilveren voet en rijk met zilver versierd. Op het voetstuk zijn twee schilden aangebracht; op het eene is de reden van dit huldeblijk ver meld, terwijl op het andere de verschillende attri buten enz. van den landbouw zijn voorgesteld. Voor de vacante hulponderwijzersbetrekking te Leimuiden, op eene jaarwedde van f 700, is de volgende voordracht opgemaaktle. II. Pater te Joure, 2". P. Van der Wilt te Hilversum, 3°. H. A. Meerburg te Delft. Binnenkort zal de geluidkundige de heer L. J. Lefèbre te 's-IIage op uitnoodiging van het Eransche gouvernement zich naar een der zee plaatsen van Frankrijk begeven, ten eiude voor de marine daar te lande proeven af te leggen met de reddingstoestellen enz. van zijne vinding. Met buitengewone plechtigheid heeft gister voormiddag de inwijding plaats gehad van de nieuwe St.-Jakobskerk in de Parkstraat te VHage. De pontificale mis werd bijgewoond o. a. door msgr. den bisschop van Haarlem; msgr. Capri, pauselijk nuntius, met zijn secretaris; R.-K. geestelijken zoowel van de residentie als uit andere plaatsenonderscheidene leden van het corps diplomatique, waaronder de Italiaansche en de Spaansche gezant werden opgemerkt, zoomede door tal van genoodigden en belangstellenden. Aan de kweekschool der Doopsgezinden te Amsterdam zijn gisteren, na afgelegd examen, tot proponent bevorderd de heeren: P. K. Bijl, R,|j Kuiken, R. S. Kuperus, V. Loosjes en S. De Waard. Van den door den heer Gualth. Kolff alhier uitgegeven jongsten roman „Eernand" van Melati van Java verschijnt in de „Germania" een Duit- sche vertaling van de hand van den heer L. Van Heemstede. De deputatie uit de Transvaal, bestaande uit de heeren Bok, Kruger en Joubert, die eeni- gen tijd in de residentie vertoefde, is gisteren naar Engeland vertrokken. De civiel-ingenieurs J Heken, W. B. Van Goor, A. «J. Cohen Stuart, L. G. De Val, R. A, Van Sandick, A. F. G. Malinkrodt en T. J. Van Buuren zijn gesteld ter bes' bikking van den gou- verneur-generaal van Nederlandsch Indië, om t« worden benoemd tot adspirant-iugenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Het stoomschip „Drente" is gisteren van Rotterdam naar Java vertrokken; de „Java" is 14 Augustus van Singapore te Hongkong aange komen; de „W. A. Schollen" is gisteren uit Maassluis naar Nieuw-York vertrokken en in het Kanaal geankerd. Gemengd IVi en ws. Toen gisteravond de drie met den eersten of koningsprijs bekroonde leden der studentenvereeniging „Njord" alhier per trein uit Brussel terugkeerden, was hun door hunne mede leden en academiebroeders eene hartelijke ont vangst bereid. Zoodra zij waren gearriveerd, deed de muziek der infanterie het welbekende studenten lied hooren en galmden herhaalde hoezees door de lucht. Op kameraadschappelijke wijze werd het drietal door allen met de glansrijke overwinning gelukgewenscht, terwijl hun tevens als een stoffe lijk blijk van ingenomenheid met het behaalde succes reeds elders een groote bouquet was aangeboden. Insgelijks was een met vier paarden bespannen open rijtuig ter hunner beschikking gesteld. Daarin gezeten en voorafgegaan en gevolgd door hnnne medestudenten was deze fakkeltocht naar de sociëteit voor hen inderdaad een ware triumftocht. Waar de stoet passeerde was een ontelbare menigte ver zameld, terwijl bovendien van verschillende woningen bengaalsch vuur werd ontstoken'. Met het oog op de aanstaande opening van de spoorwegliju LeidenWoerden zegt de Arnh. Crt. dat dit. voor de gemeenschap tusschen beide steden een aangenaam vooruitzicht is; maar het is niet genoeg, dat de reizigers per spoor uit Leiden naar Woerden kunnen komen, zij moeten hunne reis ook kuunen voortzetten En evenzoo is het niet voldoende dat men van Woerden naar Leiden kan komen, men moet ook per trein naar Woerden kunnen worden gebracht. Daarom is het te hopen, dat bij de dienstregeling van de Rijn spoorwegmaatschappij hierop worde gelet. Van de drie en twintig personentreinen toch, die thans Woerden passeeren, houden er slechts negen op. Den lsten en den 3den October a. s. zullen in het Bosch van Boulogne Hollaudsche harddraverijen van paarden onder den man en van paard en sjees, des namiddags te twee uren, in de Acacialaan plaats hebben. Wij waren heden in de goud- en zilverfabriek van de firma J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten iD de ge legenheid de prijzen te bezichiigen, die voor deze gelegenheid zullen worden uitgeloofd. Die voor den wedstrijd van den eersten dag bestaat uit een keurig bewerkte roomvaas met iuscriptie en toe passelijke attributen, gekroond door den Neder- landschen leeuw, 's lands wapen omklemd houdende; terwijl de prijs voor den 3den October als een monumentaal voorwerp is vervaardigd, waarvan op het voetstuk insgelijks een opschrift zal worden aangebracht en op het bovengedeelte een Hollaud sche harddraverij is voorgesteld, eveneens geflan keerd door daarop betrekking hebbende attributen. Nederlands wapen en leeuw ontbreken ook hier niet. Het geheel munt uit door schoone conceptie en keurige uitvoering en doet het atelier van de heeren Van Kempen opnieuw alle eer aan. De correctioneele kamer der arron- dissements-rechtbauk te Amsterdam heeft den maga zijnbediende J. E. N. tot een cellulaire gevange nisstraf van een jaar veroordeeld ter zake vat diefstal in loonlrekkenden dienst. Hij had zijn

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2