N°. 5710. Donderdag A". 1878. 26 September. Deze Courant wordt dagelijta, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSOÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER CO IJ RAST Voor Leiden per 3 nnjndift.*vf Ll^ Franco per post.••"•"£"•4n l.éö. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DEB ADYERTEKTIES T*o 16 regels... letten regel meer....;. Graatere letters osar pUatarnimte. 1.05. Oproeping in werkclyken dienst. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 20sten Au gustus 11., A n°. 2445/1 (2de afd.), Provinciaal blad n°. 69; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van het ko ninklijk besluit van den 8sten Mei 1862 Staatsblad n°. 46), na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Dinsdag den lsten October aanstaande in werkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rcchtstreeles naar hunne garnizoens plaatsen behooren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag vóór vier uren des namiddags, bij hunne corpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche •Courant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 September 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 25 September. De alhier zitting houdende commissie voor de geneeskundige staatsexamens heeft heden tot arts bevorderd den heer L. W. Van der Sluys, docto randus, en het getuigschrift van het 1ste gedeelte uitgereikt aan den heer J. H. Lindman, cand.-arts. Bij gelegenheid der September-feesten te Brussel heeft de studenten-roeivereeniging „Njord" de eerste prijs, prix du Roi 300 fr., behaald in den roeiwedstrijd met tweeriemsgieken tegen Pa rijs, Gent, Amiens en Antwerpen. Boeiers de heeren A. Brouwer en B. H. P. Van der Zwaan, stuurman de beer C. Romer. De overwinnaars, dezelfden die ook onlangs te Amsterdam een prijs behaalden, zullen hedenavond te halftien met muziek en fakkellicht aan het station alhier worden opge wacht en vervolgens langs Stationsweg, Beesten markt, Paardesteeg, Kort Rapenburg, Rapenburg, Steenscbuur en Breestraat naar de sociëteit „Minerva" worden geleid. Morgenavond te aebt uren wordt in bet Nutsgebouw de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, waarin onder anderen de uitreiking der medailles en diploma's voor afgelegd eindexamen zal plaats hebben. Het is vooral voor de bekroonden te wenschen, dat vele leden van het genootschap door hunne tegenwoordigheid hunne belangstelling zullen doen blijken. In de laatste twee nommers van bet Phar- maceutiscb Weekblad wordt bet een en ander mede gedeeld nopens den staat, waarin het onderwijs in de pharmacie aan de eerste universiteit des lands nog altijd verkeert, d. i.precies zooals vóór een jaar. Wel is er sinds ongeveer dien tijd een hoogleeraar expres voor die wetenschap, maar die professor heeft geen laboratorium, noch gereed schap, en daardoor ook geen leerlingTot dusver beeft niets gebaat, om in deze de noodzakelijke regeling in 't leven te roepen. De minister van marine brengt ter kennis dat in Augustus 1879 een examen zal plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk. Jon gelingen, die verlangen mochten bij dat examen mede te dingen, moeten zijn Nederlanders en op den lsten Januari van gemeld jaar het 15de jaar bereikt hebben, doch het 18de jaar nog niet zijn ingetreden. In April zal worden opgegeven het aantal open te stellen plaatsen, alsmede de tijd waarop de verzoeken om toelating moeten wor den ingediend. Gistermiddag werd te Rotterdam onder leiding van den heer Joost Van Vollenhoven, burgemeester aldaar, de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de provinciale vereeniging van bur gemeesters en secretarissen in Zuid-Holland. Nadat de rekening en verantwoording van den secretaris was goedgekeurd en de heeren J. A. Van der Goes en M. J. De Jongh tot leden van het bestuur herkozen waren, werd het woord verleend aan den heer T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwijk, tot verdediging van de reeds medegedeelde stel lingen. Na eene korte toelichting van den voor steller, waarin hij in hoofdzaak het onbillijke van de bestaande personeele belasting aantoonde, werd nog het woord gevoerd door de heeren Kruyff, Goedkoop en den voorzitter, die allen met den voorsteller de wijze, waarop de tegenwoordige personeele belasting geheven wordt, afkeurden, doch niet tot afschaffing wenschten over te gaan alvorens eene hetere belasting daarvoor in de plaats gesteld kan worden, met andere woorden; zij achtten verbetering van de tegenwoordige belasting wenschelijk en ook mogelijk. Zooals uit het debat bleek, was dit intusschen ook de bedoeling van den voorsteller. Hij zeide nl., het woord „afschaften" alleen gebezigd te hebben om daardoor de vraag te coupeeren, welke men hem, indien hij van her ziening had gesproken, had kunnen voorleggen welke verbeteringen dan wenschelijk waren Na afloop der vergadering brachten de leden een bezoek aan Tijenoord, daarbij eene wandeling doende over de nieuwe Maasbrug. Te half vijf vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Ter gelegenheid der academiefeesten te Breda had gisteren een uitgebreide, allegorische optocht plaats, ter aanbieding aan de koninklijke militaire academie van het huldeblijk der gemeente, be staande in een op een voetstuk geplaatst, in gips gegoten beeld, ter hoogte van 3 meter, en voor stellende de Nederlandsche Maagd, houdende in hare rechterhand de Nederlandsche vlag en kro nende met de linkerhand de academie. Aan hare voeten heeft men rechts met lauwerkransen om- vlochte militaire attributen, links den Nederland- schen Leeuw, houdende in zijn klauw het acade- mieschild. Op het voetstuk bevindt zich het wa pen van Breda met het opschrift: „Het dankbare Breda aan de k. m. academie", met de jaartallen 18281878 en verdere toepasselijke inscripties. Het tweede gedeelte van het huldeblijk is eene gouden herinnerings-medaille, voorstellende Pallas- Minerva, een jongeling aan Mars overgevende, die hem den weg tot roem aanwijst. Het monument is vervaardigd door den beeldhouwer Hermus en de oorkonde door den heer Nijs. De lange en schitterende optocht trok door de voornaamste gedeelten der stad naar de academie, waar op plechtige wijze de aanbieding van het huldeblijk der gemeente, bij monde van den burgemeester, eere-voorzitter der feestcommissie, plaats had. Bij den terugkeer werd de stoet vergezeld door het geheele personeel der k. m. academie, terwijl de cadetten in twee rijen langs de eerst te volgen straat geschaard stonden. De dag werd besloten met groote muziekuitvoeringen op het feestter rein en eene voorstelling in den schouwburg door cadetten, met een dramatisch gelegenheidsstuk, gestiteld „Réunie", van den heer S. A. Kok, leeraar aan de kon. mil. academie. Het Nederlandsche aardrijkskundig congres zal op het internationale congres van handels- geographie te Parijs vertegenwoordigd worden door den heer J. Boissevain, president der stoomvaart maatschappij Nederland. De regeering laat zich niet vertegenwoordigen. Naar men verneemt hebben B. en Ws. van Den Haag zich jegens de Rijnspoorwegmaat schappij bereid verklaard aan den gemeenteraad een voorstel te doen, om onder voor de Maat schappij niet onaannemelijke voorwaarden haar te vergunnen den aan te leggen tramweg naarSche- veningen met een stoommachine te berijden. Door de Maatschappij zijn nog een tweetal rijtuigen besteld, om met 2 en 3 rijtuigen te gelijk proef ritten te kunnen doen door een daartoe op haar station te 's-Hage aangelegd spoor, met een bocht van 30 M. straal. Aan het admissie-examen voor de universiteit te Utrecht werd door 16 personen deelgenomen; toegelaten werden er 5 en afgewezen 11. Eén had zich onder het examen teruggetrokken. De heer C. P. Metelerkamp te Amsterdam heeft zich tot den Koning gewend met het ver zoek om op grond der artt. 150 en 153 der ge meentewet het besluit van den gemeenteraad om geen inzage te geven van de kohieren der plaat selijke inkomstenbelasting te vernietigen, als zijnde in strijd met de wet. Directrices van de vereeniging „Klein- Dorcas" te Maassluis hebben van prinses Hendrik een prachtig porseleinen servies ontvangen, om als prijs te dienen voor een te houden verloting. Naar men uit Genève aan de „Times" meldt, worden onder de personen, die zich thans te Bex, in het Zwitsersche kanton Waadtland, bevinden, opgemerktprins Alexander der Nederlanden, prin ses Marie van Wurtemberg, generaal Loris Melikofl', Jules Eavre, Octave Teuillet e. a. Aan den heer Cuypers, architect te Amster dam, is door de internationale jury te Parijs toe gekend de eerste gouden medaille met de grootste onderscheiding, o. a. voor zijne teekening van het museum, dat te Amsterdam wordt opgericht. De Winsch. Crt. verneemt dat de heer A. H. Van Bergen, te Heiligerlee, door wien op de wereldtentoonstelling te Parijs brandspuiten, uit zijne fabriek afkomstig, zijn geëxposeerd, een op dracht heeft ontvangen van den minister van marine in Trankrijk tot levering van brandspuiten ten behoeve der Transche marine. Tot leeraar aan het gymnasium te Deventer in de letterkundige vakken en oude talen is be noemd de heer A. Worp, doctorandus te Groningen. De officier van gezondheid 1ste kl. W. Schutte, dienende aan boord van Zr. Ms. oplei dingschip „Admiraal Van Wassenaer", wordt met 1 October overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam; het ramschip „Stier" en de monitor „Krododil" worden met 20 Oct. buiten dienst gesteld en de commandeerende offi cieren dier bodems, resp. de kapt.-luit. ter zee N. Mac Leod en de luit. ter zee 1ste kl. J. H. Commijs, eervol van het door hen gevoerde bevel ontheven. Z. M. de Koning is hedenochtend naar het Loo vertrokken en aanvaardt morgenochtend de reis naar Arolsen, hoofdstad van het vorstendom Waldeck. Z. M. heeft bij de administratie van den waarborg op de gouden en zilveren werken be noemd tot controleur te Middelburg R. Van Calcar, essayeur te Groningentot essayeur te Groningen C. L. Bernhard, thans id. te Middelburg; tot essayeur te Middelburg, J. P. Wieling, commies stempelaar te Amsterdamtot commies-stempelaar te Amsterdam C. J. Andreae, thans id. te Gronin gen; tot commies-stempelaar te Groningen M. P- S. Popta, geëxam. handels-essayeur, thans wonende j te Schoonhovenhet besluit, waarbij de sedert tot

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1