N°. 5707. Maandag A*. 1878. 23 September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ▼h 1nfth. bitere regel meer Groeten lette» naar plaatsruimte. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Zij die zich met 1 October a. s. abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nommers gr a tis. Yan het kwar taal SeptemberNovember worden dan al leen de maanden October en November tegen 74 Cents in rekening gebracht. STADS-BERICHTEN. BUITENLAND. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COCBAJT: foor Leiden per 8 mm (ton.1.18, Franco per post Afzonderlijke Nomraer* 1.4ft 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: 1.05. 0.17* BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875, Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan P. D. STEENHUIZEN en zijne rechtverkrijgenden, om het pakhuis in de St.- Aagtenstraat, N°. 1, in te richten tot bergplaats en zouterij van huiden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 21 Sept. 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 September. Voor het admissie-examen der universiteit alhier hadden zich 57 candidaten aangemeld, waarvan er zich 14 terugtrokken. Van de overblijvenden werden er 18 toegelaten en 25 afgewezen. De Holl. Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen, die gisteren te Rotterdam ver gaderde, heeft na herhaalde stemming als prijs stof gekozenHet Hof van prins Willem V. Tot algemeenen voorzitter werd uit een drietal leden van het bestuur der afdeeling Leiden, bestaande uit de heeren J. M. E. Dercksen, J. J. Hubrecht en R. Koopmans van Boekeren, bij eerste stemming de heer Dercksen verkozen. Tot algemeen secre taris voor het volgende jaar was vanwege de af deeling Leiden benoemd de heer A. M. L. Rümke. Behoudens toestemming van de academie, in wier bezit de handschriften van Constantijn Huygens zijn, werd besloten tot de uitgave er van, onder bepaling: 1®. dat voor de volledige oplevering van het werk een termijn van 6 jaren wordt ge steld, tenzij gunstige financiè'ele omstandigheden later bespoediging mogelijk maken2®. dat inmid dels door de Maatschappij geen prijsvragen zullen worden uitgeschreven. Op de tentoonstelling der Hollandsche Maat schappij van landbouw te Delft zijn o. a. nog bekroond: R. S. Caron alhier prijs van het bestuur voor duiven, A. Brauckman te Voorschoten 1ste prijs voor een tafelbloemsluk, J. Alink te idem lste prijs voor afgesneden bloemen, smaakvol vóór de inzending bijeengeschikt, P. Bos te Zoetermeer prijs van het bestuur voor een span paarden, D. M. Van der Hoef te Oegstgeest 2de prijs voor beren, geboren in 1877 of vroeger; P. Ciggaar te Sassenheim lste prijs voor zeugen, geboren in 1877 of vroeger. In de algemeene vergadering is Haarlem aangewezen als de plaats waar de eerst volgende tentoonstelling en algemeene vergadering zullen gehouden worden. Uit het door den alge meenen secretaris-penningmeester uitgebracht ver slag omtrent den toestand der Maatschappij bleek dat het aantal afdeelingen was geklommen van 71 tot. 75 en het geheele ledental der Maatschappij nu bedraagt het aanzienlijke cijfer van 13,628 en dus 656 meer dan ten vorigen jare. Op de uitgeschre ven prijsvraag voor eene beknopte beschrijving van den akker- en tuiubouw in al zijne deelen waren twee antwoorden ingekomen, waarvan slechts één in aanmerking kon komen, indien de schrijver daarvan zich wilde bekend maken, en hij in zijn werk die veranderingen zon willen aan brengen die volgens het oordeel der commissie daarin noodwendig moesten worden gemaakt. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op den 24sten dezer, des avonds te tien uren. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 132 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5270 volwas sen personen en van 713 kinderen. Er zal in Den Haag een commissie worden gevormd, om op het graf van Dunkier een gedenk- teeken op te richten. Dr. N. B. Kaptein, benoemd tot directeur der hoogere burgerschool en burgeravondschool te Gorcum, heeft voor die benoeming bedankt. Uit het gisteren te Amsterdam uitgebrachte jaarverslag van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen over 1877 blijkt, dat in het ledental weder daling was ontstaan. Van 19 afdeelingen verminderde het ledental, terwijl er 12 afdeelingen onveranderd bleven en 9 in leden vooruitgingen. In het geheel is er een ver lies van 88 leden, het totaalcijfer daalde van 2840 op 2752 leden. De uitgaven over 1877 bedroegen f 14,321.14'/j, terwijl aan legaten was ontvangen f 450 en van het museum Boymans te Rotterdam f 65.16. Op 31 December 1877 bedroeg het aantal gevangenen 3358, tegen 3325 op 31 December 1876. Het ledental van het koninklijk zoölogisch genootschap „Natura Artis Magistra" bedroeg op 1 September 11. 6108, tegen 5468 op 1 Mei 1877, nl. 4998 effectieve leden, 369 zoons van leden, 343 buitenleden en 398 donatrices. Het genoot schap werd in het afgeloopen jaar bezocht door 95,458 vreemdelingen en 57,007 werklieden en dienstboden; kosteloos verleende het toegang aan 1101 schoolkinderen woonachtig buiten Amster dam en aan 1981 binnen Amsterdam wonende, alsmede aan 3301 weezen en ouden van dagen. De ontvangsten beliepen f 252.915, de uitgaven f 230,038, het batig saldo f 22.877. Aan contri bution werd f 14,017.50 ontvangen en aan introduc- tiën f 64.702. Het genootschap mocht, in verhou ding tot zijn uitgebreid dierental, zich grootendeels verhengen in den welstand der beesten, al bleef het ook niet van verliezen verschoond. Ook het gewijzigd ontwerp-adres der Tweede Kamer is een zuivere weerklank op de Troonrede. De Koning heeft op het adres van de Eerste Kamer ter beantwoording van de roonrede, 't vol gend wederantwoord gegeven: „Mijne Heeren! Met genoegen ontvang ik van de Kamer de verzekering barer ijverige medewerking tot bevordering van het algemeen belang en van het welzijn van het dierbaar vaderland. Ik verzoek U de Kamer mijnen dank te willen overbrengen voor haar adres van antwoord." Z. M. de Koning heeft gisteren wederom eenige jeugdige artisten op eene soirée musicale doen optreden, nl. mejuffrouwen Anne Bom, hof- cantatrice, en Anna Verhuist hofpianiste van Z. M. voorts de heeren Enderlee, voormalig pensionnaire voor de piano, en Giese Jr., violoncellist. Een uitgelezen kring van genoodigden, waaronder de bekende toonkunstenaar de heer Verhulst en andere musici, woonden dezeauditie bij. Na zijne voor drachten werd de heer Giese door Z. M. vereerd met den titel van solohofvioloncellist. Z. M. de Koning-Groothertog heeft be noemd tot grootkruis der orde van de Eikekroon mr. baron De Vos van Steen wijk, president der Eerste Kamer. Ter aanvulling van het bericht betreffende het in staat van liquidatie stellen der vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel", wordt er thans bij gevoegd, dat tot de voortzetting onder nieuwe statuten besloten is en dat, op weinige uitzonde ringen na, schier alle aandeelhouders daartoe zijn toegetreden. De heer Mesdag te 's-Hage en nog twee andere inzenders van kunstwerken voor den „Salon van Brussel" zijn benoemd tot ridder der Leopolds orde. De koning van België heeft bovendien de verdiensten van den heer Mesdag erkend door een zijner schilderijen aan te koopen. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde Dungeness gistermiddag te één uur. Z. M. heeft jhr. E. J. Van Holthe, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Harderwijk, be noemd tot ontv. derzelfde middelen te Amersfoort J. J. Blankert, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Zierikzee, benoemd tot ontv. der dir. bel. te Leeuwardenaan den gepensioneerden luitenant kolonel der genie en sappeurs van het legar in Nederlandsch Indië W. F. Versteeg, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidings teekenen van ridder der orde van het Legioen van Eer. R echtzaken. In de crimineele zitting van het hof te Leeuwarden stond onlangs te recht D. S. Postma, een zestienjarige knaap, die een zeventienjarig meisje een schop toebracht, ten gevolge waarvan zij overleed. Beschuldigde had op de verklaringen der getuigen a charge weinig aanmerkingen.; al leen verschilde hij met sommigen omtrent een paar uitdrukkingen, die hij zou hebben gebezigd. De adv.-geB. mr. G. A. Visscher achtte de zaak van dien aard, dat men niet alleen medelijden moest hebben met het slachtoffer, het jeugdige zwakke meisje, en met hare ouders en betrekkin gen, maar ook met den persoon, die het misdrijf gepleegd heeft. Adv.-gen. wees op verschillende verzachtende omstandigheden en requireerde, dat beschuldigde zon worden veroordeeld tot een jaar celstraf. De verdediger, mr. U. H. Huber, ver- eenigde zich ten volle daarmede en beval den on- gelnkkigen knaap in de clementie van het hof aan. Besch. is tot de geëischte straf veroordeeld. Franki-ijb. Na overweging van het ontwerp uit zijne ver schillende oogpunten, heeft het congres over het gebruik van sterke-dranken, te Parijs vergaderd, de volgende resolutiën vastgesteld: De regeerin gen moeten niet alleen het misbruik van sterke dranken door wettelijke bepalingen voorkomen en tegengaan, maar in het bijzonder er ook naar stre ven, dat de voor de consumtie bestemde sterke drank zooveel mogelijk zuiver zij. Eene perma nente internationale commissie zal alle vraagstuk ken, die op de studie van het alcoholisme betrek king hebben, verzamelen en een later congres bij-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1