Dinsdag IV. 5702. A". 1878. 17 September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: foor Leiden per 8 maasden..LID. Franco per post.B 1.40. Afzonderlijke Nomnters0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 18 regels........tï1.05. Iedere regel meer....r...0.17^. Greotere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEIV. Fergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 19 September, dea namiddags te twee uren. Punten ter behandeling So. Benoeming van een lid der Commissie voor de bewaring van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheid kunde en de geschiedenis der kunst. (171) go. Verzoek van P. Van den Broek ter bekoming van gemeen tegrond. (163) ^o. Voordracht betrekkelijk het verleenen van concessie tot den aanleg en exploitatie van paardenspoorwegen. (165 en 170) 4'. Idem betrekkelijk de verandering van de brng over de Langegracht. (166) 1>0. Idem tot de oprichting van eene overdekte speelplaats bij de school n°. 3 voor minvermogenden (151 en 167) fc". Idem betrekkelijk de uitbetaling der jaarwedden van gemeente ambtenaren bij overlijden. (152 en 168) lï°. Verzoek van het Bestuur der Leidsche Bouwvereeniging, om een boom te doen rooien op den Singel tusschen de voor malige Mare- en Rijnsbnrgerpoorten. (173) IR». Rekening van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis over 1877. (164) b». Soppletoire staat van begrooting, dienst 1878, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (169) R Idem van bet Gereformeerd Minne- of Arme Onde- Mannen en Vrouwenhuis. (172) LEIDEN, ÏO September. Na afloop van het diner vereenigden de af gevaardigden en leden der Nederlandsche Maat- ichappij voor tuinbouw en plantenkunde Zaterdag op Zomerzorg, waar ter gelegenheid van de bloemententoonstelling door het muziekcorps der Hd. schutterij een concert gegeven werd en aan liet einde van den vijver door de Leidsche afdee- ling eene hulde was gebracht aan den aftredenden voorzitter van het hoofdbestuur, den heer W. A. Firuly Yerbrugge. Te midden van een lampions- lerlichting in den vorm van een kolossale ster lf zon, prijkte daar op een chassinet diens ge- ilachtswapen, terwijl hem bij zijne komst in den ;uin door twee dames een paar prachtige bouquetten erden aangeboden. Het publiek was gisteravond in grooter getale pgekomen dan den avond te voren. Toen het- Ifde muziekcorps den Athalia-marsch bad uitge- oerd, had de uitreiking der behaalde eerbewijzen ilaats. Yooraf richtte de voorzitter der afdeeling, e heer Obreen, een kort woord tot de overwin- aars, waarin hij dezen in de eerste plaats geluk- enschte, doch er ook voornamelijk de hoop in uit rukte dat zij en vooral de jongeren, met het cer- ificaat in handen, nu niet moesten zeggen of denken 'at zij nu het heertje of de meester waren, dat ij het nu hadden overwonnenmaar dat het ge- uigschrift juist moest strekken tot een spoorslag zich meer en meer te bekwamen. Den heer ouvee, steeds bereid om alles wat goed en schoon :s te steunen, zeide hij dank voor de bereidwil ligheid waarmede hij zaal en tuin voor het doel ad beschikbaar gesteld. De heer Viruly Yerbrugge bedankte namens het oofdbestuur voor de gulle ontvangst in de grijze Icutelstad ondervonden en voor de attentie te opzichte bewezen. Moge de opgaande zon, aarin zijn wapen zoo sierlijk was aangebracht, vens het zinnebeeld zijn van den voortdurenden iloei der Leidsche afdeeling, welke met hare ten- onstelling thans zoo uitstekend geslaagd is. Ook ij wenschte de bekroonden geluk en erkende dat e jury streng, zeer streng, ja misschien te streng as geweest. Hij zon zelfs bijna willen wenschen zij bij al hare strengheid zich met enkele nat Inzendingen vergist heeft. Èr waren toch planten waarvan ze onmogelijk kon gelooven dat ze alleen, zooals vereischt werd, van dit jaar dateerden, ten gevolge waarvan ze dan ook niet bekroond werden. Dit moet echter niet tot ontmoediging strekken, laar is voor den inzender zeiven een schoone voldoening. Deze toch heeft bewezen in het vak van tuinbouw het zoo ver te hebben gebracht dat zelfs deskundigen er aan twijfelden of zulke vruchten van den arbeid als hier aanwezig waren in den bepaalden termijn konden worden verkregen. En dit weer strekte den bekroonden tot navolging. Aan den inzender J. Bertram, die drie eerste prijzen behaald had, overhandigde spr. den door het hoofd bestuur uitgeloofden prijs, bestaande in een étui met verschillende kleine tuinmansgereedschappen. Ten slotte gevoelde een der aanwezigen, de aan de regelings-commissie toegevoegde Valk, die bin nen een paar dagen reeds 55 jaar aan 's rijks academietuin alhier zal verbonden zijn, behoefte zijn dankbaar gevoel zoowel ten opzichte van het bestuur als van de inzenders in woorden uit te storten en anderen tot volharding aan te sporen. Eene talrijke schare had zich hedenmorgen op de begraafplaats aan de Groenesteeg vereenigd om getuige te zijn van de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den majoor baron Mulert tot de Leemkule Op verlangen der familie was het militaire eerbewijs achterweg" gebleven, maar toch waren de wapens, alhier in garnizoen, en de schutterij vertegenwoordigd, terwijl van het bataljon van den overledene bovendien van eiken rang manschappen aanwezig waren. Yan de gar nizoenen uit Haarlem en Delft en van den gene- ralen staf waren hoofdofficieren overgekomen. Op de begraafplaats sloten allen zich bij de familie aan en vormden alzoo een langen stoet, welke, terwijl de stafmuziek 't koraal Jesn meine Zuver- sicht" speelde, den beminden chef naar de geopende groeve volgde. Toen de kist daarin was neergelaten, bracht de kolonel commandant Westenberg in enkele woorden hulde aan de nagedachtenis van den over ledene, wiens verdiensten en edel karakter hij in korte trekken schetste en er op wees hoe bemind en geacht hij zich daardoor had weten te maken. Nam men met leedwezen afscheid van hem die zoo kort geleden nog aan het hoofd van zijn bataljon stond, zijne nagedachtenis zal immer hij allen die hem gekend hebben blijven voortleven. Het verlies door zijn dood teweeggebracht is groot, niet het minst voor zijn eenigen zoon, van wien hij zooveel hield en voor wien hij zooveel deed en wiens tranen van de innige smart en aandoening getuigden, welke de treurige plechtigheid bij hem teweegbracht. De voetsporen zijns vaders te drukken, was de schoonste hulde, die hij aan zijne nagedach tenis kon brengen. De schoonbroeder van den over ledene, de heer Yan der Sande, schetste vervolgens insgelijks den ontslapene en was de tolk der familie in het bedanken voor de laatste eer aan den be treurden chef bewezen. Terwijl de muziek nogmaals een treurmarsch deed hooren, verliet men diep getroflen den doodenakker. Heden is afkondiging geschied vande ver ordening houdende wijziging der regeling van het getal en de jaarwedden der leeraren aan de gemeente instellingen voor h. en m. onderwijs alhier, vastge steld 24) Eebr. 1876 en gewijzigd 14 Eebr. 1878 de verordening houdende wijziging der regeling van het onderwijs in teekenen en gymnastiek aan de o. 1. en |m. scholen, vastgesteld 27 Dec. 1877; de verordening wijzigende de regeling der jaar wedden voor de teeken- en gymnastiekouderwijzers aan de o. 1. en m. scholen, vastgesteld 26 Eebr. 1874, gewijzigd bij de verordening van 28 Oct. 1875 en nader gewijzigd bij die van 27 Dec. 1877. Bij de groote postduivenvlncht naar Lei den, die gistermiddag te drie uren in Den Haag bij gelegenheid der tentoonstelling van pluimgedierte werd gehouden, is de tweede prijs, eene verzil verde bronzen medaille, toegekend aan den heer K. T. Caron alhier, die eene partij postduiven had ingezonden, van welke een te 3.13, eene andere te 3.23 aankwam. De Staatscourant behelst de statuten der akte van oprichting van de naamlooze vennoot schap: Houtkooperij „het Anker" te Leiden, ten doel hebbende het in- en verkoopen en verwerken van houtwaren, het doen van aannemingen en het uitoefenen eener houtzagerij, waarop de kon. be- willing is verleend den llden Juli jl. De duur der vennootschap wordt bepaald op tien jaren. Het kapitaal der vennootschap zal bedragen f 150,000, verdeeld in aandeelen van f 1000. Voor de eerste maal worden tot directeuren benoemd de heeren G. J. Boelen, cargadoor en houthandelaar, te Amsterdam; J. Boelen, houthandelaar, en M. J. Vreeburg, zonder beroep, te Leiden. Alle kennis gevingen aan de vennooten worden gehouden voor volkomen wettig voldoende, mits geplaatst wor dende in het Algemeen Handelsblad en het Leidsche Dagblad. Maandag 30 dezer, 's morgens te 10 uren, zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, f 13.50, f 2.90 en f 1.40; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en f 1.35. De heer E. Dunkier, inspecteur der militaire muziekcorpsen, is hedenmiddag overleden. De droevige mare bracht in de residentie groote ver slagenheid teweeg. De slag voor zijne kapel, die ontwikkeling, roem en titels aan den talentvollen directeur verschuldigd is, is schier onherstelbaar. De muziekuitvoering der Koninklijke Kapel in den zoölogischen tuin werd onmiddellijk bij het vernemen der droevige tijding gestaakt. Het con cert op Zomerzorg alhier zal morgenavond insge lijks niet doorgaan. Te Nijmegen overleed Vrijdag-morgen de oud-burgemeester mr. E. P. Bijleveld, ridder van den Nederlaudschen Leeuw en grootoffici#r in de orde van de Eikekroon. Men schrijft ons uit LisseDoor vele in gezetenen werd met innige deelneming kennis ge nomen van het overlijden van den heer H. C. Brouwer, die als hoofdonderwijzer aan de openbare school alhier van November 1871 tot Augustus 1874 werkzaam was en van hier naar Botterdam, vertrok. De hoop dat deze verplaatsing van gun- stigen invloed zou zijn op zijne toen reeds zwakke gezondheid werd niet verwezenlijkt en een vroege dood ontrukte hem aan zijn nuttigen werkkring; voor maatschappij en huisgezin een gevoelig verlies. In de tweede helft der maand November zal te 's-Gravenhage een examen worden gehouden voor de betrekking van adspirant-laDdmeter bij het kadaster, waarvoor 18 plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Aanmelding vóór 1 November, met overlegging van de vereischte stukken. Aan het scheikundig laboratorium der poly technische school is, met 1 October e. k., de be trekking te vervullen van adsistent, op eene jaar wedde van f 1200. Die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich aanmelden bij/ den directeur dier school. De vorige week zijn te Breda de examens begonnen voor de officiereD, die in het bezit van een brevet wenschen te geraken. De commissie van examen bestaat uit den chef van den gene- 1 ralen staf, de inspecteurs der infanterie, cavalerie,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1