N°. 5701. Maandag A0. 1878. 16 September. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit ïïommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. KOLONIËN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden......Lift. Franco per post.7»..:7..... l.tói Afzonderlijke Nummers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES' Van 16 regeto1.05. Iedere regel meer0.17J. Greotere letters naar ptaatsrmmte. LEIDEN, 14 September. Wappert hier ter stede de driekleur, de residentie geeft heden den feestelijken aanblik, dien zij voor en na het binnenleiden van prinses Hendrik dagen achtereen door den vlaggentooi vertoonde, opnieuw te aanschouwen, bij gelegeuheid dat de jonggehuwde prinses in haar tweede vaderland voor de eerste maal haren geboortedag viert. Zooals men weet is prinses Maria van Pruisen heden 24 jaar. Het garnizoen maakte te 12 uren ter harer eere parade in het Malieveld. Te Soestdijk wordt de ver jaardag der prinses feestelijk gevierd. Te dien einde begaven de koning, de groothertog en groothertogin van Saksen-Weimar, prins Frederik en prinsen prin ses Von Wied zich hedenochtend te halfelf met een extratrein van den Rijnspoorweg naar het buiten verblijf van prins en prinses Hendrik, die den vorstelijken familieleden heden een kunstavond bereiden. In het gevolg der feestgenooten werden behalve de leden der hofhouding van den groot hertog en gemalin, opgemerkt de adjudanten des konings jhr. Van Capellen, baron De Posson, jhr. Dumonceau, Hd. kamerheer jhr. Pabst van Bin- gerden en kolonel Roosmale Nepveu, adjudant van prins Prederik. Allen zullen hedenavond te halfelf in de residentie lerugkeeren, met uitzondering van van 's konings schoonbroeder en zuster, die nog eenige dagen te Soestdijk zullen doorbrengen en daarna de terugreis naar Weimar aanvangen. Aan het vergelijkend examen voor technisch ambtenaar bij het boschwezen in Nederlandsch Indië werd, naar wij vernemen, deelgenomen door acht candidaten, allen in het bezit van het diploma van voldoend afgelegd eindexamen der hoogere burgerscholen. Voor een der twee vacante plaatsen werd een van de gewezen leerlingen der Leidsche hoogere burgerschool benoemd, namelijk de heer J. C. Van Schravendijk. Bij beschikking van den minister van justitie van 10 September jl. is aan den heer J. D. Piene, magazijnmeester bij het beheer van den arbeid in het huis van militaire detentie nabij Leiden, een eervol ontslag verleend behoudens aanspraak op pensioen, en in diens plaats benoemd de heer A. Renier, bewaarder der 1ste klasse 1ste rang in voornoemd gesticht. De geldleening, waartoe het hoofdbestuur der Kweekschool voor Zeevaart alhier heeft be sloten, ten einde door verbouwing en uitbreiding de inrichting aan hare eervolle bestemming te doen beantwoorden, is reeds tot het vereischte bedrag volteekend. Naar men verzekert, is door prins Hendrik de jaarlijksche aflossing gegarandeerd. In de te Almeloo gehouden jaarvergadering der Evangelische Maatschappij bracht de oud- hoogleeraar Hofstede de Groot ter sprake, dat de gemeenteraad van Antwerpen meisjes naar Leiden gestuurd heeft om opgeleid te worden tot bewaar school-onderwijzeressen. Uit het gesprek bleek, dat een commissie uit dien gemeenteraad de opleidingsschool te Leiden heeft bezocht en zoo hoog ingenomen was met die inrichting, dat zij aanstonds besloten heeft aldaar onderwijzeressen te laten opleiden. De vergadering droeg aan het hoofdbestuur op, te onderzoeken of, en zoo ja, hoe de Maatschappij op dit gebied zon kunnen arbeiden. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1078 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4470 volwas sen personen en van 1013 kinderen. Door den gemeenteraad van Warmond is herbenoemd als wethouder de heer J. Kouwenhoven en de begrooting voor het dieüstjaar 1879 vast gesteld in ontvangst f 7061.90, in uitgaaf f 7057. Gisteren overleed te Dordrecht de heer J. P. Bredius. Hij werd in 1811 te Woerden geboren, nam in de dagen der Belgische om wenteling een werkzaam deel aan de verdediging der rechten van het vaderland, en vestigde zich in 1840 te Dordrecht. Gedurende zijn werkzaam leven bekleedde hij de betrekking van procureur, secretaris der kamer van koophandel en lid van de Tweede Kamer, terwijl hij aan het hoofd stond of bestuurslid was van een groot aantal vereeni- gingen en maatschappijen. De commissie van administratie over de cellulaire gevangenis te Rotterdam heeft zich bij missive tot den minister van justitie gewend, op grond eener verklaring vau den geneesheer bij die gevangenis, met de mededeeling, dat U. J. De Wal, oud 45 jaar, landbouwer te Veenklooster onder Westergeest (die bij arrest van het gerechts hof te Leeuwarden, dd. 1 Juni 1878, is veroor deeld tot 1 jaar celstraf, wegens gewelddadigheden tegen een bedienend beambte in functie) voor verdere opsluiting ongeschikt is. Op grond zijner zeer gedeprimeerde gemoedsstemming, waarbij zich in den beginne typhoïde koortsen ontwikkelden, welke successievelijk wel ve;minderden, doch, de wijl de gemoedsstemming als heimwee blijft be staan en bovendien nog gepaard gaat met een algemeen verval van krachten, dat bij langere opsluiting gevaar voor het leven geeft, wordt het dringend noodzakelijk geacht, dat voormelden U. J. De Wal gratie verleend en hij teruggegeven worde aan zijn familie, ofschoon onlangs op een verzoek van hem zeiven tot gratie door den Koning afwijzend is beschikt. Het Bewind der Yereeniging van en voor Nederlandsche industriëelen heeft een verzoekschrift aan den minister van binnenlandsche zaken ge richt, om de gemeentebesturen te willen doen aanschrijven, binnen een door den minister te be palen korten termijn aan het departement van binnenl. zaken de beantwoording in te zenden van deze vier vragenOp hoedanige wijze geschiedt de voorziening van drinkwater, door de ingezete nen in den regel gebruikt wordende? Op welke wijze wordt het drinkwater voor bijzonder en voor openbaar gebruik verzameld? Indien het drink water voor openbaar gebruik bestemd in bakken wordt verzameld en bewaard, hoe is de ligging dier bakken, welke is de aard hunner constructie hoedanig de staat van hun onderhoud? Indien de voorziening uit wellen, putten of pompen door polder- of rivierwater geschiedt, welken invloed oefenen nabijgelegene fabrieken of andere inrich tingen, b. v. kerkhoven, op de qualiteit van het drinkwater uit? Door het provinciaal kerkbestuur van Gel derland is tot de evangeliebediening toegelaten de heer L. J. Van Rijn Jr., door het provinciaal kerkbestuur van Friesland de heeren J. Teves te Harlingen en H. Hoekstra, allen candidaten aan de Utrechtsche hoogeschool. Door den heer R. Le Chevalier is aan de Ned. Herv. gemeente te Arnhem ten geschenke aangebodeieen gebouw en erf aan de Klingel- beek, waarin thans bewaarschool wordt gehouden, onder voorwaarde dat steeds dergelijke school daarin zal gevestigd blijven. De schenker heeft eene gift daarbij gevoegd van f 20,000 voor onderhoud enz. Naar het Handelsblad verneemt bestaat er vooruitzicht dat ook prinses Hendrik tegenwoor dig zal zijn bij de opening van de Kamers der Staten-Generaal. Het stoomschip „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, is gisterochtend van Suez vertrokken. Z. M. heeft benoemd tot burgemeestervan Vlodrop, J. Maessenvan Sijbecarspel, K. Winkel van Nibbixwoud, A. W. Van der Deurevan Stavo ren, A. Albertsvan Zeeland, G. Van Kilsdonkvan Vinkeveen en Waverveen, F. baron Van Utenhove; van Angerlo, jhr. C. M. Brantsenvan Bemmel, W. L. H. A. Van der Monde; G. Smits, te Maastricht, benoemd tot leeraar aan de rijks-hoo- gere burgerschool te 's-Hertogenbosch. Gemengd Nieuws. Met de haringvisscherij teNoordwijk aan Zee gaat het tot nog toe niet voordeelig. Van de 13 bomschuiten welke er aldaar dit jaar aan deelnemen, zijn nog slechts 8 met schrale vangst aangekomen, waaronder van 10 a 11 weken reis. De prijzen der pekelharing zijn dit jaar ook laag. Ze bracht in den laatsten afslag f 17.95 per ton op. De tent van het Cirque Corty, die thans te Utrecht op het Vreeburg staat, kan on geveer 4000 personen bevatten, heeft flinke kof fiekamers, stallen en kleedkamers, en is geheel met asphalt bedekt. De wijze, waarop onlangs de drie voor- naamste leden van Leone's rooverbende, Salpietra, Randazzo en een, wien verschillende namen worden toegeschreven, te Palermo uit den ge vangen wagen ontsnapten, verdient eene nadere beschrijving. Zooals men weet, is de ontastbare, alvermogende „Maffia" hunne bevrijdster geweest. Er waren slechts drie karabiniers meegegeven en ieder der zestien ban dieten in den wagen had zijne taak. Toen men in de nogal eenzame via Lungazini was, waarop allerlei nauwe straten en stegen uitloopen, werd plotseling eene ontploffing gehoord. De wagen stond stil, de algemeene deur en de deuren van twee hokken vlogen open en vier of vijf bandieten sprongen te voorschijn, liepen den karabinier aan de trede onder den voet en sloegen in verschillende rich tingen op de vlucht. In een oogwenk sprong de karabinier aan het voorste eind van den doorloop van den wagen de vluchtelingen na, de twee anderen volgden en de omstanders riepen en schreeuwden mee. De vluchtelingen intusschen dienden slechts als lokvogels. Konden zij ontsnappen, des te beter voor hen, maar hunne taak was in de eerste plaats de karabiniers weg te krijgen en hierin slaagden zij volkomen. Toen nu Salpietra en de zijnen de kans schoon zagen, verlieten zij op hun gemak den wagen en, zoeals men weet, is sedert niets meer van hen vernomen. De „Liberia", met verontwaardiging van het gebeurde sprekende, acht het duidelijk, dat een groot aantal personen en daaronder naar allen schijn ook regeeringsambte- naren aan de zaak medeplichtig zijn. Men ver zekert b. v. dat de geweren der karabiniers niet geladen waren en dat zij hunne revolvers niet bij zich hadden. Het blad dringt dan ook op een ernstig onderzoek aan. Volgens de „Diritto" is dit door den procureur-generaal te Palermo reeds ingesteld. BATAVIA, 9 Augustus. Door den gonvernear-generaal van Ned. Indië zjjn de volgend» beschikkingen genomen

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1