Gromengd Nieuws. Met commissarissen van het vaderlandsche fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst is eene overeenkomst gesloten tot opleiding van jonge lieden in de kweekschool voor zeevaart te Amster dam tot stuurman voor den dienst der gouveme- ments-marine in Nederlandsch Indië. Volgens die overeenkomst, welke in werking zal treden nadat de benoodigde fondsen bij de Indische begrooting zijn toegestaan, zullen jaarlijks vier jongelingen in opleiding worden genomen, tegen eene jaar- lijksche vergoeding van f 800 per hoofd. Bij de te Scheveningen aan te leggen zee haven behoort eene uitgestrekte binnenhaven, bei de berekend op eene diepte van 7I/'J M., en de oprichting van de dokken, pakhuizen en verdere inrichtingen ten behoeve van den handel. De lengte van het te graven kanaal naar Vlaardingen, over Schipluiden, bedraagt 193/4 kilometer, heeft eene breedte van 40 en een diepgang van 3.50 M. beneden laagwater, berekend voor de voldoening der behoeften van de Rijnvaart, terwijl het ver- eenigingspunt te Vlaardingen met de Maas een gelijken afstand uitmaakt van Scheveningen tot Vlaardingen, als van daar naar den Hoek van Holland. Door de verbinding van de haven met de Hollandsche en Rijnspoorwegen, wordt de reis van Scheveningen naar Keulen berekend op 6 uren tijds. De veiligheid der visschersvloot, de afvoer van producten uit het Westland en de verbetering van den waterstand van Delfland en omliggende polders zijn de bijkomende voordeelen. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een bankbiljet groot f 1000, door een onbekende onder letter M (post merk Amsterdam van 10 dezer) tot voldoening van te weinig betaalde belasting ingezonden. De benoemde scheepsklerken N. J. J. Van Rijn van Alkemade en C. J. Blok worden met den 16den October aanst. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord; de lui tenant ter zee der 1ste klasse C. J. Marinkelle wordt met den laatsten October eervol ontheven van de waarneming der betrekking van officier van politie bij 's rijks werf te Willemsoord en op nonactiviteit gesteld, en vervangen door den luite nant ter zee der 1ste klasse D. G. Brand. Naar wij vernemen hebben bij de dezer dagen afgenomen examens tot toelating op de krijgsschool te 's-Hage voldaan de volgende officieren, die met 1 October a. s. de lessen aan die inrich ting zullen komen bijwonenVoor den cursus voor algemeene krijgskundige studiënde 1ste luitenants Riesz en Van de Wall, van het reg. grenadiers en jagers; de 1ste luit. Van Rijssen, van het lste reg. inf.de kapt. Roelants, van het 3de reg. inf de lste luit. De Meester, van het 5de, en de 2de luit. Wakker, van het 6de reg. infde lsteluits. Roldanus, Van Lookeren Campagne en Klerk de Reus, van het instructie-bataljon; de lsteluits. Van Son, van het lste, en Thiange, van het 2de reg. huzaren; de lste luit. Van Oldenborgh, van het lste reg. veld-artillerie, en de lste luit. Sodenkamp van de torpedo-compagnievoor den technischen cursus voor artillerie- en genie-officierende lste luitenant ingenieur Kleynhensvoor den cur sus voor intendance: de lste luit. De Ras, van het 8ste reg. inf., en de lste luit.-kwartierraeester VaH der Bent, van het regiment grenadiers en jagers. Het stoomschip „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Port-Said en vertrok van daar hedennacht. Door Z. M. den koning-groothertog zijn benoemd tot ridder der lste klasse van den Gou den Leeuw van Nassaude generaal der cavalerie en commandant van het 7de legercorps graaf De Stolberg-Wernigerodetot ridder der 2de klasse de luitenant-kolonel en commandant van het 11de regiment huzaren graaf Von Groeben; tot ridder der 3de klassede kapitein van het 2de regiment huzaren, adjudant van zijne keiz. en kon. hoog heid van Pruisen, baron Von Neukirchen ge naamd Van Nyverheim; de luitenant van het regiment gardes du corps, Von Moltketot ridder der 4de klasse de heer W. J. Jorissen, predikant te Apeldoorn. Z. M. heeft met ingang van 20 September benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te Zut- fen, mr. J. B. Sölner, procureur aldaarden 2deD luitenant J. H. Van der Pol, van het 5de regiment infanterie, voor den tijd van drie jaren gedeta cheerd bij de landmacht in West-Indië. Op de Oude Vest bij de Bakkersteeg is hedenmiddag om twee uren een zesjarig jon gentje, dat met een klomp water schepte, in het water gevallen en door een turfdrager gered. Ter markt te Valkenburg waren heden veel, doch weinig beste, paarden aan de lijn. De handel was traag. Eveneens was er veel jong goed, waarin daarentegen nogal wat omging, tegen be hoorlijke prijzen. Bij den burgemeester van Amster dam moet, naar men meldt, het voornemen bestaan om in navolging van het besluit door den Rotterdam- schen burgemeester genomen, van 1 Jan. af het later open zijn van cafés-chantant enz. dan tot mid dernacht, te verbieden. Ook zou na dien tijd aan geen der herbergiers vergunning worden verleend, later dan tot middernacht hunne inrichtingen ge opend te hebben. Uit eene plattelands-gemeente in Zuid-Beveland zijn een predikant, een ouderling en een diaken naar Goes vertrokken, om eene machine tot het kunstmatig vervaardigen van tegels af te leveren, eene machine, die een kunststuk te noemen is, door bedoelden predikant met behulp van dien ouderling vervaardigd. Zaterdag-ochtend is de inzending van 's rijks munt in de Nederlandsche afdeeling op de Parijsche tentoonstelling gestolen. Zij be stond uit een net kistje, waarin zich onder glas een dubbel stel Nederlandsche en Ned.-Indische munten bevond, eene waarde vertegenwoordigende van circa f 70. Het kistje werd 's morgens tegen 11 uren ergens in de Russische afdeeling teruggevonden met een stuivertje en een cent er nog in. De diefstal is tamelijk brutaal en uit den aard van het gestolene bestaat er weinig kans, dat de dief gevonden zal worden. Misschien is het wel een der talrijke Engelsche heeren van het vak, die „voor zaken" dezen zomer het Kanaal komen oversteken en vooral op de tentoonstel ling bij zwermen te vinden zijn. Hoe slim en bij de hand zij gewoonlijk ook zijn mogen, is de vorige week toch een rijke buit aan hunne aan dacht ontsnapt. Op zekeren morgen namelijk, toen een bediende van een Pranschen juwelier, ruim een uur na de opening der tentoonstelling, bij zijne vitrine kwam, vond hij op een tafeltje daarnaast een étui liggen met een collier van brillanten, ter waarde van niet minder dau 40 duizend fran ken. Hij herinnerde zich dit kostbare kleinood den vorigen avond, toen hij zijne vitrine van bin nen had schoongemaakt, vergeten te hebben weer op zijn plaats te leggen. Het had daar dus een geruimen tijd voor het grijpen gelegen, voor ieder een die het maar pakken wilde. De heeren pick pockets moeten zich de haren wel uit het hoofd hebben getrokken toen zij vernamen, welk buiten kansje hun argusoogen ontsnapt was! Te Ambt Hardenberg is Zondag avond omstreeks tien uren, toen de gemeente veldwachter Sneuer van eene surveillance te Slag haren op weg naar huis was, een schot op hem gelost. De kogel drong door zijn zijtasch en bleef gelukkig in een zich daarin bevindend zakboekje zitten, zoodat de veldwachter met den schrik vrij kwam. De justitie doet onderzoek. In een goederentrein, dieZoudagvan Utrecht naar Maastricht liep, was ook een bees tenwagen, waarop 15 koeien op elkaar waren ge pakt. Toen de trein te Maastricht aankwam, bevond men dat drie dezer dieren door de hitte waren bezweken. Te Haarlemmermeer had Dinsdag de insteker van eene stoomdorschmachine, werkzaam bij den landbouwer Laan aan den Vijfhuizen- dwarsweg, het ongeluk met een been in aanra king te komen met den dorschtrommel, met het ongelukkig gevolg dat het been geheel verbrij zeld is, en het moest worden afgezet. De toe stand van den patiënt is zeer zorgelijk. Door den fabrikant H. Burgers te De venter is een dames-vélocipède uitgevonden en ver vaardigd, waarmede een proefrit is gedaan, die volkomen gelukt is en voor de dames de gelegen heid zal openen om ook van dit voertuig gebruik te maken. In plaats van één, volgen de beide wielen twee sporen met 4 a 5 decimeter tusschen- ruimte, doordien de draagbeugel naar de linker- (bijhandsche) zijde is omgebogen, zoodat de zadel of zitplaats niet bovenop, maar aan diezelfde zijde van het voorwiel kan worden aangebracht, van waar op gemakkelijke wijze de beweging met beide voeten door middel van een dubbele krukas aan dat wiel wordt medegedeeld. Door twee jeugdige dienstboden, M. K., oud 15 jaar, en H. M., oud 20 jaar, zijn bij den heer S. te Assendelft uit een gesloten trom mel een bankbiljet van zestig gulden, onderschei dene tienguldenstukken en klein geld ontvreemd. Ten huize van een der dienstboden, te Kromme nie woonachtig, zijn talrijke voorwerpen, met het ontvreemde geld betaald, en nog zeven tiengul denstukken gevonden. Dinsdag-avond had te Wageningen een droevig ongeluk plaats. Een meisje van bijna zes jaren geraakte onder een beladen kar, ten ge volge waarvan het op de plaats dood bleef. Gisternamiddag is op de rivier voor Dordrecht de sleepboot „Laurens Janszoon Kos ter", komende van de Merwede, in aanvaring ge komen met het boeierschip Jaapje", varende tus- schen Westmaas, Dordrecht en Rotterdam. Dien tengevolge werd het zwaard van laatstgenoemd vaartuig met kracht omhooggeduwd, waardoor de schippersknecht G. De Gilde, die er bij stond, zoodanig aan borst en hoofd gekneusd werd, dat bij op last van den chirurgijn Moulin, die hem de eerste hulp bood, naar het gasthuis werd vervoerd. Een landlooper heeft nabij Dussel- dorp een 14-jarig meisje in den Rijn verdronken, ten einde zich te kunnen meester maken van de kleine som gelds die zij bij zich droeg, en die de opbrengst vormde van de door haar verkochte melk. 84 1 ij ken van de „Princess Alice" die niet herkend waren, zijn Maandag te Woolwich begraven; de winkels aldaar waren voor een deel gesloten. Men heeft nog 22 lijken uit de Theems opgehaald, maar de verwachting, dat men tal van lijken zou vinden in de kajuit van het schip, is niet verwezenlijkt. Tot nog toe zijn 448 lijken herkend. Het Mansion House-fonds bedraagt thans 37- a 3800 pd. st. De prins van Wales heeft voor het aanbod van de „London Steamboat Company" bedankt, die de stoomboot „Victoria" ter zijner beschikking wilde stellen om het tooneel van de ramp te bezoeken. Te Marseille is onlangs een pakje dynamiet in de speelzaal van Monte Carlo ont dekt. Een der twee gevangen daders, een Duitscher, is op vrije voeten gesteld. De Italiaan, zekere Ottavi, heeft verklaard te behooren tot eene te Nizza gevestigde vereeniging, welker doel is, het bedoelde gebouw door alle middelen te verdelgen waarom, wordt niet gemeld. Te Wigan, in Engeland, hebben twee knapen van elf jaar een stuk ijzer op de rails van den spoorweg gelegd. Het scheelde weinig, of de trein was gederailleerd, wat op dit punt tot eeu vreeselijk ongeluk aanleiding had kunnen geven, omdat de spoorwegdijk daar aan beide zijden zeer steil is. De jongens zijn tot drie da gen gevangenisstraf en geeseling veroordeeld. De suikerbakker Dennison, wiens huisgenooten onlangs bij een brand te Birming ham in de vlammen omkwamen, heeft zich zeiven in handen gesteld van de politie. Hij bekent den brand gesticht te hebben, om een moord te verbergen dien hij op zijne dienstbode begaan had. Te Dendermonde is een locomotief gesprongen. De ketel was geheel verdwenen en op 250 meter van de plaats der ontploffing vond men een stuk ijzer van 600 kilo diep in den grond geboord. De stoker, die naast de locomotief stond toen die ontplofte, bleef bijna ongedeerd. Een jonkman, gebrandmerkt met de letters „B. C.," werd Zaterdag te Kilrush ge arresteerd, beschuldigd van onder valsche voor wendsels geld te hebben opgenomen. Bfj zijn visi tatie vond men papieren, die het vermoeden wet tigen, dat de gearresteerde den moord op den Ierschen landedelman lord Leitrim gepleegd heeft, terwijl de politie hem trouwens reeds vroe ger op het spoor was. Groot was de opschudding in het stadje toen de arrestatie bekend werd. Een

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2