Vrijdag A". 1878. 13 September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- STADS-BERICHTEN. i\°. 5699. LEIDSCÏÏ DAGBLAD, PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 memden.L10> Franco per post.l.dCL Afzonderlijke Nonuuers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Ven 1—4 refeki tedere regel meer Greotere letters naar ptaatsrnimte. 1.05. 0.17*. PATESTBLADEK. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor wijk VI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op ver toon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie nren, en wel van den lOden tot en met den 14den September 1878; terwijl na het verstrijken van dien termjjn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas tingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. LEIDES, 13 September. Morgenmiddag le twee uren zal op Zomer- zorg de opening plaats hebben der bloementen toonstelling vanwege de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van tuinbouw en plantenkunde. Naar men ons mededeelt zal bij die gelegenheid door den eere-voorzitter prof. W. F. R. Suringar het woord worden gevoerd. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen is heden toegekend aan J. C. Bolte, med.-doctorandus. Tot aanleg en exploitatie van een paarden spoorweg binnen deze gemeente zijn, zooals reeds vroeger gemeld is, drie aanvragen om concessie ingekomen, nl. van J. Toussaint Delincée Jr. en J. J. Tekelenburg te Amsterdam (van af het station der Hollandsche spoor, over den Haarlem- schen straatweg, Veemarkt, Paardesteeg, Kort Rapenburg, Breestraat, Hoogewoerdstraat tot en met de Hooge woerd sbrug).-, van Crans en Co. te 's-Hage (paardenspoorwegen in de gemeente Leiden, op voorwaarden als door den gemeenteraad in het belang der gemeente en van den concessionaris zal worden goedgevonden) en van Ij. J. C. Van Overeem te Alkmaar en J. J. Herens te 's-Hage (van af de voorm. Hooge woerdspoort tot aan de voorm. Wittepoort, benevens van af de Zijlpoort tot zoo nabij mogelijk het spoorweg-station van de Holl. Spoorwegmaatschappij, met aansluiting der beide lijnen op een daartoe geschikt punt langs het Kort Rapenburg en vervolgens door de Paar desteeg). De commissie van fabricage geeft den raad in overweging de eerste aanvrage, als zijnde voor slechts een enkele lijn, buiten aanmerking te laten en wenscht een keuze te doen uit de beide overigen, die bereid zijn de vergunning in haar geheel te aanvaarden, zooals zij bij raadsbesluit van 19 Juli 1877 aan den heer J. H. De Haan werd verleend. In deze voorwaarden zijn waar borgen geëischt voor de richtige uitvoering der concessie, terwijl, na ingewonnen inlichtingen, die aanvragers voldoende zekerheid aanbieden voor eene trouwe nakoming der gestelde voorwaarden. De commissie van fabricage acht het in het al gemeen belang, dat de aanleg en exploitatie van paardenspoorwegen tot stand komt en derhalve ook eene keuze uit de gedane aanvragen, boven eene inschrijving, di« voor de gemeente onzekere voor- deelen zou opleveren. Zonder derhalve iets te kort te doen aan de geschiktheid en soliditeit der aan vragers, vindt zij na verkregen inlichtingen vrij heid, om voor te stellen dat aan de firma Crans C°. te 's-Gravenhage de gevraagde concessie worde verleend. Gedurende de eerste helft der maand Augustus zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der ge adresseerden niet besteld konden worden H. Van Leewen, Aarlanderveenwed. Oud huizen, Johanna Mulder, mej. C. J. G. Van der Grijp, W. Postma, D. Striep, Amsterdam; mej. S. Van Teylingen, Bad Pyrmont; wed. Blootshoofd, Boskoop; J. Schnijders, Bokstel; T. Angenent, Bussum; J. Henk, 's-Gravenhage; H. Van der Kolk, Haarlem; mej. Akke, LeeuwardenA. Stolk, Moerkapelle; H. Van den Broek, Nice; H. Van Tol, PurmerendB. Selier, Cornelia Vink, Oorman, H. J. Meerloo, Rotterdam; C. Trier, Dominicus, ScheveningenGoedhals, Schiedam; J. C. Croon, Soerabaia. Briefkaarten: Jansje Stoffkes, 's-Gra venhage; J. L. Heeremans, Leiden; H. Kleyn, Rotterdam. De heer P. Medema, predikant bij de Chris telijk Gereformeerde gemeente te Zegwaard, heeft de beroeping als zoodanig naar Murmerwoude (Friesland) aangenomen. Ten paleize te Soestdijk is gisteren de cas sette, met de daarbij beboorende oorkonde, hou dende de namen der deelnemers aan het nationaal huldeblijk, aan prins en prinses Hendrik overhan digd. De cassette is geplaatst op eene tafel met verguld koperen voet. De voet van de tafel draagt een blad, belegd met purperkleurig fluweel, afgezet met goud. Daarop wordt de cassette geplaatst. Zij heeft eene hoogte van omstreeks 1.5 dM. bij on geveer 1 M. lengte, en bestaat uit zwart ebben hout, waarvan de zijpaneelen belegd zijn met donkerbruin marokkoleder, afgezet met goud. De bekleeding van binnen is van donker purperkleurig satijn, waarin de kartonnen bladen worden gelegd. De uiterste rand van het deksel is in het vierkant afgezet door een belegsel van palmbladen, terwijl de vier hoeken op een relief van zacht groenkleurig émail groote en vonkelende a jour geslepen robijnen dragen. In het midden van dit deksel, omgeven van een mirtenkrans met oranjeknoppen, ligt een medaillon, in monogram de letters M en H ver meldende, vereenigd door een lint, dat in wit en blauw „24) Aug. 1878" tot opschrift draagt. Dit letterteeken is gedekt met eene koninklijke kroon. Aan weerszijden daarvan liggen op eene ciselure van blauw en wit zilver de wapens van Oranje en Hohenzolleru op schilden van gedreven goud bevestigd. Hieromheen ligt in het vierkant een rand op een émail van blauw met groen, de elf wapens vertoornende der Nederlandsche provinciën. Bovenaan prijkt in het midden van dezen rand het rijkswapen van Nederland, uitgesneden in goud. Met een sleutel, in welks oog het monogram M. H. is uitgesneden, en met twee zware gouden hand vatsels, kan de cassette worden geopend. De oor konde is ter stads-drukkerij van Amsterdam gedrukt. De aanbieding had te twee uren plaats. Dertig leden der hoofdcommissie, waarvan jhr. Den Tex voorzitter is, waren toegelaten in de receptiezaal. De prins droeg de admiraalsuniform, de prinses was gekleed in witte zijde, met witte kant en gekleurde strikken gegarneerdook was zij versierd met de huwelijkssieraden, haar door den prins ge schonken. De prinses werd door den hofmaarschalk binnengeleid met haar gevolg, bestaande uit de dames Holmberg de Beckfeldt en Van den Berch van Heemstedede albumtafel was midden in het salon geplaatst. De heer Den Tex herinnerde aan de geschiedenis van het huldeblijk, doch refereerde zich overigens aan hetgeen op de oorkonde stond vermeldhij wees alleen daarop, dat handel en nijverheid zooveel aan den prins hadden te danken en dus ook hier overeenstemming bestond tusschen de huizen van Oranje en Hohenzollern. De prins was diep getroffen; ook namens de prinses voor de talrijke blijken van gehechtheid en vereering dankzeggend, verklaarde hij die op prijs te stellen en innig erkentelijk te zijn voor zooveel sympathie en hulde van de natie. Sedert het overschrijden der grenzen met zijne gade waren hun de belang stelling en deelneming van Nederland gebleken. Dankbaar aanvaardden zij den band, die Nederland en Oranje weder meer verbond, en wat beiden mogelijk is tot versterking daarvan bij te dragen zullen zij niet nalaten. Daarna werden de leden der hoofdcommissie voorgesteld, terwijl de prins zich met ieder afzonderlijk onderhield. Een uur vertoefden de leden op het paleis. Ook de ge schenken van Utrecht, Baarn en Soest kwamen in, die met redevoeringen van de betrokken bur gemeesters in dank werden aangenomen. Behalve de genoemden is nog een commissie ontvangen uit den kerkeraad der Hervormde gemeente ter aanbieding van een prachtbijbel. Den 8sten October a. s. zou het veertig jaren zijn, dat dr. L. R. Beynen, eerst als prae- ceptor, daarna als rector, aan het Haagsch gym nasium was verbonden. Zijne vele leerlingen en vrienden wenschten dien gedenkdag niet te lateu voorbijgaan zonder hunnen geachten leermeester en trouwen vriend die hulde te betoonen, waarop zijne veelvuldige begaafdheden, zijne langdurige toewij ding en zijn oprecht karakter aanspraak mochten maken. Commissiën van vrienden, oud-leerlingen en beoefenaars der letterkunde hadden zich reeds maanden geleden gevormd, om door vereenigd huldebetoon den luister van den dag te verhooge», toen het onverwacht verzoek van dr. Beynen om uit zijne betrekking eervol te worden ontslagen, haar het besluit deed opvatten den feestdag eenige weken te vervroegen eu op den dag zijner ambtsnederlegging te bepalen. Daartoe waren gisternamiddag in het foyer van de zaal van Kunsten en Wetenschappen eene schare van heeren en dames waaronder men prof. Beets, ds. Hasebroek, De Jouge van Ellemeet, Frits van Lennep, mevrouw BosboomToussaint, Alber- dingk Thijm, professor Heremans uit Gent, pro fessor M. De Vries opmerkte vereenigd, om bij het afscheid, dat dr. Beynen van zijne talrijke oud leerlingen en leerlingen zou nemen, tegenwoordig te zijn. Toen de heer Beynen en zijn gezin in de zaal waren binnengeleid, sprak hem in de eerste plaats een zijner oudste vrienden, jhr. mr,- De Jonge van Ellemeet, toe, bepaaldelijk namens de oud leerlingen en oud-collega's van het instituut, te Noordhey. Vervolgens voerden nog het woord de heeren W. J. Van Zeggelen, namens het letter kundig genootschap „Oefening kweekt Kennis",' en mr. A. A. De Pinto, namens de oud-leerlingen,' waarop dr. Beynen, getroffen door zoovele blijken van vriendschap, zijn dank betuigde. Onder de geschenken, den heer Beynen pp dien dag ver eerd, behoort eene bronzen groep (Laocoön) van Barbéenne te Parijs, hem door 259 zijner oud- leerlingem aangeboden, 's Avonds werd den aftre denden rector een diner aangeboden in het bad huis te Scheveningen. De commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, zal zitting hou-] den Vrijdag 20 September e. k. en volgende da gen te Utrecht. De verkiezing van een lid der Staten van de provincie Zuid-Holland, in het hoofdkiesdistrict Schiedam, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer L. Knappert Sczn.,' zal plaats hebben op Dinsdag den Ssten October de herstemming, zoo noodig, den 15den. Pr- G. P. Plugge, directeur van het phaj- maceutisch instituut in Japan, is in het vaderland teruggekeerd en zal bij het begin van den nieuwen cursus het hoogleeraarsambt in de wis- en natuur kundige faculteit aan de rijks-universiteit te Gro ningen aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1