Gemengd Nieuws. op 765,000 pikols. De ongunstige berichten van den koffieoogst zijn door de Indische regeering weersproken. De oogst wordt geschat op 820,000 pikols en de prijs der koffie geraamd op 48 cent per half kilogram. Aan het vergelijkend examen voor de vacante hoofdonderwijzersbetrekking aan de openbare school in het dorp Woubrugge werd gisteren van de 20 opgeroepen sollicitanten door 12 deelgenomen. De uitslag was dat op de voordracht geplaatst zijn de heerenJ. Slavenburg te Dordrecht, W. C. Seyl te 's-Gravenhage, H. R. Hölscher te Haarlem en B. Keizer te Westgraftdijk. De verjaardag van prinses Hendrik zal Zater dag a. s. te Soestdijk worden gevierd. Z. M. de koning, de groothertog en groothertogin van Saksen- Weimar zullen op dit feest tegenwoordig zijn. Na eenigen tijd op het lustslot aldaar te hebben ver toefd, zullen de beide laatsten de terugreis naar Weimar aannemen. Baarn heeft het gedurende de feesten ge troffen. Prachtig weder, onbewolkte hemel, groen en bloemen, geen enkele reden om de algemeene opgewektheid en vroolijkheid te beperken. Gis teravond eindigden de feestelijkheden met eene algemeene illuminatie en het ontsteken van een prachtig vuurwerk. Prins en prinses Hendrik trokken in een open rijtuig door Baarn en om streken onder het gejuich van de duizenden, die van elders, niet het minst uit de hoofdstad, waren saamgestroomd. De stoomvaartmaatschappij „Nederland" is in overleg getreden met de regeering van Neder- landsch Indië om ééns in de twee maanden eene stoomboot te laten varen van Soerabaia naar Hong kong, Macao en Amoy en van daar terug over Manilla en Makasser. De reizen naar China zullen plaats vinden of over Saigon (Cochin-China) bf over Makasser en Manilla. De Indische regeering betaalt voor elke reis over Saigon een subsidie van f 12,000 en over Manilla f 20,000, maar ontvangt 50 pet. terug over de meerdere vracht boven f 40,000 per reis. Op de Indische begroo ting is daarvoor f 100,000 uitgetrokken. Z. M. de koning zal zich morgen te half- tien per extra-trein van de Rijnspoorweg-maat schappij naar Soestdijk begeven om, na den dag bij prins en prinses Hendrik te hebben doorge bracht, nog denzelfden avond in de residentie te rug te keeren. De heeren W. Looper en W. J. Schoffers, chef en onderchef van het Rijnspoorwegstation te Amsterdam, zijn door den hertog van Nassau be giftigd met het ridderkruis voor militaire en civiele verdiensten van Adolf van Nassau, en niet met de onderscheiding van den Gouden Leeuw van Nassau. De luitenant ter zee der 1ste klasse II. R. J. J. Thorbecke wordt met den 21sten dezer geplaatst aan boord van het schroefstoomschip „Van Galen", ter waarneming der betrekking van adjudant bij den divisie-commandantde luitenant ter zee der 2de klasse jhr. R. W. J. Yan Pabst van Bingerden, dienende aan boord van het op leidingsschip „Admiraal van Wassenaer", wordt met den 15den dezer op nonactiviteit gesteld en met den 21sten daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee der 2de klasse J. H. Beuc- ker Andreae; de scheepsklerk W. S. Van der Noordaa, behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den 8deu dezer in Nederland te ruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Het stoomschip „W. A. Scholten" is gisteren van Nieuw-York te Hellevoetsluis binnengekomen de „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, is eergisteravond te Napels aange komen en den volgenden ochtend vertrokken. Z. M. beeft met den laatsten dezer aan den opzichter bij 's rijks kustverlichtiug te Westka- pelle M. M. Von Iloff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen, en als zoodanig benoemd W. De Rapper, gepen sioneerd opperschipper der marineaan den officier van gezondheid 2de klasse J. Paré, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienstden lsten luitenant J. Doornbos, van het 5de regiment infanterie, op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschiktbenoemd tot direc teur van het postkantoor te Ginneken, D. L. Bakker, thans directeur van het postkantoor te Oudenbosch. Maandag-avond werden Benthuizens ingezetenen zeer verontrust door een voor een driewielde kar bespannen paard, dat in hollende vaart van den Zegwaardschen weg de gemeente kwam binnensnellen. Het dier vloog met de slin gerende kar achter zich het geheele dorp door en werd eerst aan het einde gegrepen en tot staan gebracht. De beide voerlieden, van welke de een in de kar werd medegevoerd, kwamen er met den schrik af. Met de „Overijsel" werden uit Indië te Vlissingen aangebracht en vervolgens- naar Middelburg overgevoerd drie veroordeelde mili tairen, bestemd voor de gevangenis te Leiden, zijnde een Nederlander, een Belg en een Fransch- mandeze laatste met nog een landgenoot zijn te Suez over boord gesprongen; de laatste is niet meer achterhaald. Hij was genaamd Mathon en tot tien jaren kruiwagenstraf veroordeeld wegens feitelijke insubordinatie. De Victoria Regia in den Hortus Botanicus te Amsterdam zal heden en morgen weder bloemknoppen ontplooien. Die twee dagen zullen de kassen des avonds worden verlicht en zal de Hortus tot des avonds te negen uren geopend zijn. Maandag-avond is schipper Jan Lin- gen, te Ouderkerk aan den IJsel te huis behoo- rende, onder de gemeente Moordrecht over boord gevallen en verdronken. Hij laat eene vrouw en drie kinderen na. Een jonggehuwd paar te Sleeuw ij k had zich Zondag-namiddag naar de kerk begeven. Nauwelijks waren zij in hunne woning terugge keerd, toen zij bemerkten dat er gedurende hunne afwezigheid was ingebroken. Door van de schuur, welke met het woonhuis één geheel uitmaakt, een plank af te breken, had de dief zich toegang weten te verschaffen tot het woonvertrek. Daar was de kast opengebroken en uit eene portemonnaie en eene portefeuille ruim f 200 ontvreemd. De politie doet onderzoek. Een achttienjarig meisje wierp zich gistermorgen aan de Lauwergracht te Arnhem in het water, maar eerst had zij een touw aan den sleep van haar japon vastgemaakt en het uiteinde aan een bank bevestigdopdat haar lijk zou kunnen teruggevonden worden. In hare verbijste ring had het ongelukkige wezen niet bedacht, dat door hetzelfde middel ook haar voornemen kon worden verijdeld en haar leven gered. Groote in spanning kostte het dan ook niet aan een per soon, die haar in het water had zien springen, haar weder op het droge te halen. Bij eene exercitie „in het vuur", door het garnizoen van Vlissingen dezer dagen gehouden, hebben twee soldaten een vol schot los kruit in het aangezicht ontvangen, ten gevolge waarvan de een hoogstwaarschijnlijk het rechteroog zal ver liezen. De ander, hoewel over het geheele gezicht verwond, heeft de oogen behouden. In het begin van Juni, zegt de Arnh. Crt., bevatte de „Rappel" de treurmare, dat de „koning van Holland" overleden was. Er werden zelfs biographische aanteekeningen bijgevoegd, ont leend aan den „Almanak van Gotha." Voor zoover wij weten heeft het blad die vergissing niet hersteld. Blijkbaar echter werd de koning van Hannover bedoeld. Thans echter, nu een bericht omtrent een huwelijk van den koning der Nederlanden ook in buitenlandsche bladen vermeld wordt, ge raakt de „Rappel" ia eenige moeielijkheid. Hoe kan hij een koning laten huwen, dien hij drie maanden geleden heeft doen sterven Een Frausch journalist is nooit verlegen. In het nommer van 6 September leest men„Men meldt uit Amsterdam aan de „Germania" te Berlijn, dat de kouing van Hannover in het huwelijk zal treden met prinses Pauline van "Waldeck, geboren in 1855." Zondag-avond laat is in Eesveener veld, gemeente Steenwijkerwold, een moord ge pleegd op een jongmensch, met name Roelof De Boer. De verslagene bevond zich met eenige anderen in de herberg van Cornelis Gerbrands aldaar en kreeg twist met den vermoedelijken dader, Koendert Mulder. Na gedurende korten tijd in woordenwisseling met hem te zijn geweest, werd bepaald dat het geschil verder buiten de deur zou worden afgemaakt en daarbij overeengekomen om alle scherpe en andere voorwerpen, die de twistenden bij zich mochten hebben, af te leggen en in de herberg in bewaring te laten. Toen deze formaliteit had plaats gehad, begaven partijen zich naar buiten en spoedig werd het geschil op de ellendigste en verraderlijkste wijze beslecht. De Boer ontving namelijk een diepen steek in de linker borst, waarop onmiddellijk de dood volgde. De dader had, naar gezegd wordt, niet één, maar twee messen bij zich gehad, waarvan het een verborgen was gebleven, totdat hij zich met De Boer alleen bevond. De daad zou derhalve vooraf goed be rekend zijn geweest. De vermoorde was ongehuwd en ouderloos en een goedaardig, oppassend en spaarzaam persoonhij was als remplaeant in dienst geweest en had het daarvoor ontvangen geld op rente gezet; in den laatsten tijd diende hij als boerenknecht. De beschuldigde daarentegen staat als een onverschillige, woeste knaap bekend. Nadat kort na het voorval de beschuldigde in arrest was genomen, heeft Maandag-morgen te Steen wijk onder toezicht der justitie uit Heeren veen een genees kundig onderzoek van het lijk van den verslagene plaats gehad en is Mulder in verhoor genomen en daarna voorloopig naar de kantonnale gevangenis gebracht, om later naar het huis van arrest te Heerenveen te worden vervoerd. Nobiling is gisternamiddag aan de gevolgen van eene longaandoening overleden. Naar men in het „Journal Officiel" leest, heeft eene vrouw in een veld bij Michalkov, aan de Dniester, in Gallicië, allerlei gouden sieraden, een veldheersstaf enz. gevonden, welke volgens dr. Praglovski en andere oudheidkundigen naar allen schijn behoord hebben aan Cyrus, die omtrent 529 v. Chr. in een veldtocht tegen de Massa geten omkwam. De vondst wordt op 100,000 florijnen geschat. Zondag jl. is de tentoonstelling te Parijs bezocht geworden door 156,079 personen. Dat cijfer was nog niet bereikt. In het station te Bern werd een rei ziger gearresteerd, die met een dame aan den arm binnentrad. Zonder iets te zeggen, haalde hij een revolver te voorschija en loste twee schoten op den politiebeambte; deze, aan de hand en in de borst gewond, ijlde terug, waarop de reiziger ontvluchtte. De portier van het station en nog eenige anderen achtervolgden hem echtertoen hij dit gewaarwerd, loste hij ook op hen twee scho ten, zonder hen echter te raken, waarna deze schut- tersbaas een gewezen kastelein uit 'Colmar werd gevat. De arrestatie geschiedde aanvankelijk wegens oplichterij. Ongelukken zijn in Engeland thans meer dan ooit aan de orde. De „Ariel", een stoomboot die naar Woolwich ging, kwam dezer dagen in botsing met een schuit en werd zwaar beschadigd. Aan boord van de „Ariel" heerschte natuurlijk groote ontsteltenis bij den schok. Acht mannen sprongen van de boot in de schuit en twee hunner werden daarbij gewond. Te Sheerness brak een hevige brand uit, waardoor 10 huizen min of meer werden beschadigd. Op den Dublin- en Bray- spoorweg reden bij het Dalkey-station een kolen- en een goederentrein tegen elkander aan; geluk kig werden alleen de locomotief van den eersten, en sommige waggons van den tweeden beschadigd het personeel kwam met den schrik vrij. Een pleiziervaartuig, dat Southampton verliet met on geveer 500 passagiers aan boord, voor een tochtja om het eiland Wight bestemd, strandde op een der talrijke rotsen. Gelukkig werd de orde gehand haafd en de passagiers werden door de sloepen aan land gezet. Op de Theems heeft er weder een aanvaring plaats gehad tusschen het voor Margate bestemde stoomschip „Hoboken" en een Lor.densch bootje. Maandag-morgen is de spoortrein van Cork (Ierland) gederailleerd; men telt vier "dooden en 30 gekwetsten. De Engelschen vragen 'waar het met hen heen moet! Een zeer jong meisje, Annie Bold, in het graafschap Stafford, heeft zich uit wanhoop door verdrinking van het leven beroofd. Zij ver loor achtervolgens hare moeder, haren broeder, hare drie zusters en haren oom. Dit is het twaalfde sterfgeval in dezelfde familie binnen één jaar,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2