N°. 5697. Woensdag A". 1878. If September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEÜ. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maanden.L1(K Franco per post*a B 1.401 Afzonderlijke Nommers ►T..B o.05. PRIJS DER ADVERTENTIES TUi repbt'eiV•éVtte'if 1.05. Iedere ré^el meer r#7ïï» ••VS*»*WB 0,17^. Greetere letters naar pUatsmimte. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemsentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevnlde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor wijk VI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op ver toon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van den lOden tot en met den 14den September 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas tingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- scbe Courant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 9 September 1878. DE FREMERY, Wethr. 1«. B. LEIDEN, ÏO September. Blijkens hei, 54ste verslag van het Neder- landsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen bedroeg gedurende het vorige jaar de afwisselende bevolking der militaire strafgevange nis alhier 571. Op 31 December waren er 404 gevangenen aanwezig. Het huis van arrest is ten gevolge der opheffing van de rechtbank een kan tonnale gevangenis geworden. Het getal leden der afdeelingbedraagt 126; dat bij decorrespondenten 10. Aan de veroordeelden werd wederom onderwijs in godsdienst, kerkgezang en orgelspel gegeven, terwijl 27 ontslagenen op de eene of andere wijze werden ondersteund. Van enkele dier ondersteun den worden de volgende bijzonderheden medege deeld W. L„ eene naaister, ontving in het be gin van Maart van de afdeeling eene goede naai machine toen zij daarvoor haren dank kwam be tuigen, deed zij de bekentenis, dat zij wederom eenige goederen, die haar ter herstelling waren toevertrouwd, verpand hadofschoon door haar teleurgesteld, besloot men toch die goederen voor haar te lossen, daar men vreesde dat anders de machine ook dien weg zou volgen en men dus in het geheel geen uitwerking van de gift zou zien. Sedert dien tijd hield zij zich goed en had nu en dan met naaiwerk goede verdiensten, waar uit zij der commissie reeds f 4 terugbetaalde. B., een stukadoorsknecht, door de afdeeling in vroegere jaren ondersteund, en die, ofschoon ijverig werkende, steeds met armoede blijft kam pen, ontving een nieuw werkpak. K. en v. D., twee sterke kerels, die wegens diefstal tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld waren ge weest, ontvingen ieder een paar baggerlaarzen en aardewerkersgereedschap, waardoor zij in de gelegenheid waren bij de in aanbouw zijnde spoorbaan werk te krijgen; volgens ingekomen bericht werken zij goed door en kunnen ruim schoots in het onderhoud van hunne gezinnen voorzien. Aan F. en H. werden ieder 2000 turven verstrekt, ten einde daarmede een negotie te beginnen; den een verloor men uit het oog, de ander geraakte spoedig aan den drank. Voor de vrouwen P. en B., reeds vroeger ondersteund, die beiden, ofschoon zeiven ook niet van de ge- schiktsten, do«r het wangedrag van hare mannen, grootendeels in de kosten van hare huishoudingen moeten voorzien, werden eenige verpande kleederen gelost. P. H., een jeugdig goochelaar en buik spreker, werd aan ondergoed en kleeding gehol pen; hij zou trachten als koffiehuisbediende ge plaatst te worden. Zijn avontuurlijke jeugd en verwaarloosde opvoeding doen weinig goeds van hem verwachten; dit is te meer te bejammeren, daar hem enkele goede eigenschappen en eenige talenten niet te ontzeggen zijn. W. De J., een horlogemaker, met een ziekelijk gestel, ontving een kamerschut, waardoor hij thans buiten tocht en kou zijn handwerk ka» uitoefenen. A. L. R., na zijn ontslag uit het militaire detentiehuis in het academisch ziekenhuis als oppasser geplaatst, kocht voor ongeveer f 50 kleederen, onder voor waarde dat bedrag in kleine betaling te mogen voldoen; wegens vroeger goed gedrag bleef de commissie voor de betaling van die som borg; bij bleef echter niet lang in het ziekenhuis werk zaam, maar vertrok naar Amsterdam, waar bij als matroos ter koopvaardij werd aangemonsterd slechts f 2.80 achterstallig loon en een zilveren horloge liet hij in haar bezit; ofschoon hij bij zijn vertrek de stelligste beloften van terugbetaling deed, vernam men sedert niets van hem. Aan J. J. V. werd timmergereedschap verstrekthier mede was hij, blijkens eene overgelegde verkla ring, in de gelegenheid werk te bekomen bij een timmerman te Lisse; ook deze persoon stelde de commissie teleur, ten minste bij later gedaan onderzoek bleek bet dat hij Lisse had verlaten. Vanwege het departement Oude Wetering c. a., Leimuiden en Rijnsaterwoude der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zullen dezen winter voor de eerste maal in de genoemde ge meenten volksvoordrachten gehouden worden, tot welk doel de departementale kas van het hoofdbe stuur der Maatschappij eene tegemoetkoming van f 200 ontving. De commissie van uitvoering be staat uit de heeren Van der Breggen te Rijnsa terwoude, Cunaeus te Ter Aar en Los te Oude Wetering. De miliciens der lichting 1875 zullen den 14den en de nog in dienst zijnden der lichting 1877 den 30sten September weder naar hunne haardsteden terugkeeren. De miliciens, die thans bij het regiment grenadiers en jagers en bij de escadrons huzaren, in de residentie in garnizoen, ondw de wapenen worden gehouden voor her halingsoefeningen, zullen echter eerst den 16den met groot verlof huiswaarts keeren. Bij het departement van koloniën zijn de volgende tijdingen omtrent de krijgsverrichtingen in Groot-Atjeh van de Indische regeering ont vangen bij telegram van 9 dezer„Sedert de ver meestering van Moentassi hebben de troepen zich hoofdzakelijk bezig gehouden met de zuivering van het terrein aan de linkerzijde der Atjehrivier. De kampongs, waaruit onze transporten beschoten werden, ondergingen eene tuchtiging, eenige ver sterkingen werden genomen, wegen werden aan gelegd en bosschen weggeruimd ter beveiliging van onze posten en konvooien. Bij de tuchtiging van Lamkrak (tegenover onze linie Atoa-Beloel) werd aan den vijand groote schade toegebracht. Daarop heeft Toekoe Moeda Bait, en den 25sten Augustus heeft ook Habieb Abdul Rachman na mens de drie Sagies stappen tot onderwerping gedaan. Naar aanleiding hiervan is de tuchtiging van het vijandelijk gebied voorloopig gestaakt, maar zij zou, als de onderwerping niet volgen mocht, worden voortgezet, zoodra de ingevallen regens het zouden toelaten. De gezondheidstoe stand bij de ageerende troepen is vrij gunstig." Naar men verneemt zijn van de 24 offi cieren, die examen hebben afgelegd om te worden toegelaten tot de tweede afdeeling der krijgsschool voor officieren te 's- Gravenhage, slechts 16 ge slaagd. Reeds sedert verscheidene dagen was men in de weer om Utrecht een feestelijk aanzien te geven, tegen dat prins en prinses Hendrik, op weg naar Soestdijk, door die stad zouden komen Gisterochtend werd de laatste hand aan do 'ver. sieringen gelegd, die werkelijk fraaj en "algemeen zijn. Tegen tien uren verzamelden de daartoe aangewezen autoriteiten, de leden der eerewachten enz. zich op het perron van het station van den Rijn spoorweg en een half uur later kwamen de prins en de prinses aldaar aan. Zij werden door de muziek met het Wilhelmus verwelkomd en daarop door den commissaris des konings in Utrecht en den burgemeester dier gemeente gecomplimenteerd. De liedertafel „Kunstmin" (zestig zangers en zangeressen) zong hun bij het verlaten der wacht kamer een lied toe en een der dames-leden bood der prinses een bouquet aan. Vervolgens begaf men zich in optocht naar de prachtig versierde woning van den commissaris des konings. Door de aldaar verzamelde volksmenigte zoowel als door de dui zenden nieuwsgierigen, die langs den weg geschaard waren, werden de prins en prinses, die op het balkon verschenen, herhaaldelijk luide toegejuicht.' Bij den commissaris werd een ontbijt gebruikt en daarop begaf het echtpaar zich naar het insge lijks fraai versierde station van den Oosterspoor- weg, van waar het om vier uren naar Baarn stoomde. Te Baam werd het weder door het gemeentebestuur opgewacht en door den burge meester, den heer Mollerus, toegesproken. Van het station reed het in een met vier paarden be spannen rijtuig, begeleid door eene eerewacht en voorafgegaan door het muziekcorps der rijdende artillerie, door de versierde gemeente naar het lustslot „Soestdijk", waar de prins en prinses door een dames-comité werden ontvangen, dat hun een welkomstlied toezong. Zoowel te Utrecht als te Soest en te Baarn werd verder den geheelen dag feest gevierd. Men verneemt dat de opening van den spoorweg GladbachRoermond 1 Januari, en van de hoofdlijn AntwerpenGladbach in Mei e. k: zal plaats hebben. Het gestrande stoomschip „Gelderland" is vlot gesleept en te Cadix aangekomen; blijkens uit Penang ontvangen telegram, is het stoomschip „Voorwaarts" Zaterdag vlot gekomen. Z. M. de Koning heeft mejuffrouw Anne C. I. F. Born, ex-pensionnaire van Z. M.be noemd tot Hd. cantatrice. Z. M. heeft den veearts L. Van Huiten,' te Veendam, voor den tijd van drie jaren be noemd tot ads. aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; den lsten luit. W. P. Van der Schalk, van het 6de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag bepaald op f 1145 'sjaars. Gr e m engd Nieu w s. Achter den Slapersdijk bij Ter Heide had gistermorgen tot slot der manoeuvres de groote revue over de tweede divisie plaats. Te ruim tien uren verscheen de gen.-majoor Pfeiffer met zijn staf, ten einde de troepen te inspecteeren. Vervolgens had het défilé plaats, de infanterie in gesloten divisie-colonnes, de cavalerie in pelotons, de artil lerie met sectiën. Na afloop hiervan werd aan de troepen rust gegeven en 'werden de officieren ver- eenigd om den afscheidsgroet van den generaal te ontvangen, terwr\ een dagorder werd uitgegeven, waarin de g^neraal-majoor, commandant der 2de divisie, zëjü dank betuigt aan land- en zeemacht voor d^-n aan den dag gelegden ijver en de juiste opvatting van de opgedragen taak, en de prijzens- waajvjjgg volharding, waarmee de vele vermq^ie- 'Yissen en ontberingen zijn doorstap. „Mochten gedurende de manoeuvres," zoo luidt het o. a. „op tactisch gebied hier en daar wel eens fouten van I meer of minder belang zijn begaan, het doel der

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1