N°. 5695. Maandag A0. 1878. 9 September. Deze Courant wordt dagelijts, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. umm atsm PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden... Franco per post..'.~iV..'.rm Afzonderlijke Nommers 1 L10» a a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 8 R{tls.V. .üfr. ..Vr.f 1.05. Iedere regel meer.rr;?.".."."TT.TVz;v..0.17^. Greotere tellers naar ptaatsrnhnte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van JOHANNES KLOOS, smid, wonende I alhier, waarbij hij verzoekt om ecne smederij op te richten in het huis in de Groenesteeg N°. 93; Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 I [Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 23sten September aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth. lo. Burg. 7 September 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 September. Het was een gelukkig denkbeeld van het be stuur der afdeeling Leiden en omstreken van de i Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde, om te gelijk met de jaarlijksche algemeene vergadering een wedstrijd te openen voor kweekersknechts en tuinmansleerlingen. Eenige honderden planten zullen den 13den, léden en 15den dezer op „Zomerzorg" geëxposeerd worden, welke, uit alle oorden van ons land gezonden, het bewijs zullen leveren, hoeveel jeugdige krachten zich reeds wijden aan het kweeken vau planten en bloemen. Die dagen beloven genotvol te wezen. Het prach tige „Zomerzorg", door den eigenaar, immer wel willend om het schoone en goede te bevorderen, afgestaan, zal in een der lokalen Flora's kinderen bevatten, die vriendelijk zullen nederzien op zoovele zusters in den tuin van den heer Couvée. Het wakkere bestuur heeft gezorgd dat Zaterdag- en Zondag-avond den léden en 15den een flink concert zal gegeven worden, dat met eenigszins goed weder zeker veel bezoekers zal lokken, terwijl met onver hoopt ongunstig weder toch gelegenheid zal bestaan, in de zaal plaats te nemen. Leiden heeft bewezen veel liefde te hebben voor tuinbouw en plantenkunde; immers nog slechts voor ruim een jaar opgericht, mag die afdeeling zich in een p. m. honderdtal leden verheugen en zal zij weldra de sterkste afdeeling in ons land zijn. Alle specialiteiten in het vak zoowel als liefhebbers ijveren om strijd die aanstaande ten toonstelling geur en kleur bij te zetten, en zoodoende zal men een feest aanbieden, dat zoo al geen tentoonstelling van uitgestrekten aard, toch in zijn soort zal uitmunten door sierlijkheid en smaak. De algemeene vergadering op „Zomerlust" naast „Zomerzorg" onder leiding van den president den heer W. A. Viruly Verbrugge op Zaterdag a. s. zal zeker door de leden druk bezocht worden de agenda toch bevat vele interessante punten. Volgens een bij het departement van koloniën ontvangen bericht is het stoomschip „Gelderland," van de Rotterdamsche Lloyd, door een nog onbe kende oorzaak bij Cadix op het strand gezet. De passagiers en troepen zijn allen gered. [Het schip was op de uitreis van Nederland naar Java.] In de maand Augustus zijn binnen deze ge meente geboren 159 kinderen, als; 78 zoons en 81 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling geboorten overleden 79 personen, als9 mannen, 8 vrouwen, 38 zoons en 24 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 7gehuwd 43 paren. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 459 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4666 volwas sen personen en van 1013 kinderen. De aftredende wethouder de heer G. M. Langhout is door den raad der gemeente Hazers- woude met algemeene stemmen opnieuw benoemd. Te Zwammerdam is tot wethouder herbenoemd de heer C. Hoogendijk. De heeren J. H. Van den Broek, H. C. Dibbits, A. Van Hennekeler, C. K. Hoffman, J. W. Gunning, C. A. J. A. Oudemans, R. A. Mees en H. G. Van de Sande Bakbuyzen, leden der commissie, die voor het jaar 18771878 belast was met het afnemen van het eerste natuurkun dig examen voor aanstaande artsen en hulpapo thekers, hebben zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend om aan te dringen op het brengen van eenige wijzigingen in het onderwijs, regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, apotheker enz. Zij meenen dat de leerlingen der hoogere burgerschool niet tot het eerste na tuurkundig examen moeten worden toegelaten dan nadat zij bewijzen hebben geleverd gemakkelijk verstaanbaar Latijnsch proza goed te kunnen le zen verder zouden zij wenschen, dat de leerlingen der progymnasia slechts tot bedoeld examen werden toegelaten, indien zij ook eenige kennis hebben van goniometrie, vlakke trigonometrie en stereo metrie. Ten slotte dringen zij ook op eenige wij ziging in de vakken van het eerste natuurkundig examen aan. Naar aanleiding van de verzanding der haven van IJmuiden is door het gemeentebestuur van Amsterdam aan den minister van waterstaat het volgende adres verzonden„Wij hebben ons dezer dagen overtuigd, dat de verontrustende be richten, door de dagbladen medegedeeld omtrent het ontstaan eener zandbank op 2000 meiers vóór den mond der haven van het Noordzee-Kanaal, eene treurige waarheid behelzeD, en het is niet zonder groote bezorgdheid dat wij ons afvragen, hoe het mogelijk is geweest, dat eene diepte van 13 nu tot 8.50 M. is verminderd, zonder dat zulks is opgemerkt, hetzij door de directie der Maatschappij, hetzij door hen, die met het toe zicht belast waren, en, zoo het al opgemerkt is, dat men het zoo ver heeft laten komen. Wij vin den daarin aanleiding, Uwe Exc. dringend te ver zoeken, met al de middeleD, die haar ten dienste staan, te willen bevorderen dat bedoelde zand bank opgeruimd worde; dat voortaan eene wijze van werken gevolgd worde, waardoor het kunst matig vormen van banken in zee bij den mond der haven wordt voorkomen; en dat door verbe tering of verscherping van het toezicht de herha ling van ontdekkingen als de onderwerpelijke worde vermeden." De „Willem Barendsz" zal, naar men ver neemt, tegen het midden van deze maand te Tronsöe in Noorwegen binnenloopen en eenigen tijd daarna naar het vaderland terugkeeren, zoodat het vaartuig waarschijnlijk nog in het laatst dezer maand te IJmuiden kan worden verwacht. Onder hevel van den kapitein der artillerie van het O.-I. leger W. F. Schenk zal den léden dezer van Harderwijk vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 100 man benevens 6 onder officieren. Gemeld transport zal te Nieuwediep overgaan op het stoomschip „Prins Hendrik", om daarmede de reis naar Batavia voort te zetten. Tot medegeleiders zijn aangewezende lste luit. der genie J. G. C. Plantenga, de 2de luit. der genie J. J. H. Harcke, benevens de 2de luit. der infanterie F. C. Van Baar van Slangenburgh, C. A. Van der Bel en A. J. Van Geelen. Aan het op 5 dezer aan het centraalbureel der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen gehouden surnumerairs-examen namen 22 candidaten deel. Hiervan zijn geslaagd de heeren D. B. Adriani, van Lutjebroek; G. S. Reehorst, van BrummenF. M. Alewijn, van Arnhem; J. G. Verselewel de Wit Hamer, van Apel doorn; J. A. F. Janssen, van Ottersum; F. A. C. De Pineda, van HeusdenA. H. Veerkamp, van Breda; J. G. Grevecoeur, van Utrecht, en J. J. Berkhout, van Gouda. Voor rekening der Nederlandsche Stoomboot maatschappij te Rotterdam zijn gisteren andermaal tien opzichters en werklieden van de fabriek en werf te Feienoord naar Parijs vertrokken, tot het bezoeken der internationale tentoonstelling. Tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedu rende de vergadering, die zal aanvangen op den derden Maandag van September e. k., is benoemd mr. J. A. G. baron De Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. Voor directeur der Bank van leening te Utrecht worden sollicitanten opgeroepen. Aan de betrekking is verbonden f 2000, met vrije woning en 50 pet. aandeel in de winst, onder voorwaarde dat hij 70- a f 80,000 als vast kapitaal aanbrengt, waarvoor 5 pet. rente wordt vergoed, en bedrijf- kapitaal fourneere tegen rentegenot. Blijkens een officieus bericht van de „Nord- deutsche Allgemeine Zeitung" kan de verloving van den Koning der Nederlanden met prinses Emma van Waldeck-Pyrmont in het aanstaande voorjaar worden te gemoet gezien. Prinses Hendrik heeft den titel van be schermvrouw aangenomen van de algemeene Ne derlandsche vrouwenvereeniging „Tesselschade." Het stoomschip „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde gistermiddag te twee uren te Napels en vertrok van daar 's avonds te zes uren. Gisteren heeft de postmeester-generaal van het Duitsche rijk, dr. Stephan, vergezeld van den hoofddirecteur der posterijen hier te lande, den heer J. P. Hofstede, en eenige hoofdambtenaren bij de spoorwegen, te Vlissingen de aanlegplaats en ver dere inrichtingen van den maildienst der maat schappij „Zeeland" op Engeland bezichtigd. Dit onderzoek staat in verband met het voornemen om den weg van de Duitsche post, die thass over Ostende gaat, naar Vlissingen te verleggen. Gemengd Nieuws. Omtrent het ophalen van het lijk van een brigadier nabij „Ik leer nog" wordt ons nader gemeld, dat het werd opgevischt uit een sloot aan den Hoogen Rijndijk tegenover de woning van de burgemeester van Zoeterwoude. De verongelukte was korporaal van het 4de escadron lste regiment huzaren, welke troepen van den lsten tot den 2den dezer te Zoeterwoude ingekwartierd waren op hun doormarsch naar Monster. Bij het vertrek ontbrak deze korporaal op het appèl en sedert werd niets van hem vernomen. Het lijk was in uniform gekleed en verkeert in vergevorderden staat van ontbinding. Bij gelegenheid der kermis hebben te Sassenheim volksvermakelijkheden, als ringrij- derij en tonkneppelen plaats gehad, hetwelk door prachtig weder werd begunstigd en door de muziekvereeniging „Vlijt en Volharding" aldaar opgeluisterd. De groote manoeuvres zullen Maandag worden besloten met eene revue over de troepen, die aan de oefeningen hebben deelgenomen. De revue zal hoogstwaarschijnlijk worden gehouden te Loosduinen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1