N°. 5691. A". 1878. Woensdag 4 September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- mi Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRUTS DEZE It COURANT: foor Leiden per 8 mmdea....t.v.T.7. 1.18. Franco per post. «ViCI.4A Afzonderlijke Nommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES V« 1—refela.Tv.105. Iedere regel meer.;ïr;TJ,....."rr;TVT....0.17$. G re alt re letters naar plaatsruimte. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis, dat door hem aan den ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld bet op den 29sten Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier van bet patentrecht over het 1ste kwartaal, dienst 1878/79, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 3 September 1878. DE FREMERY, Wethr. lo. B. LEIDEN, 3 September. Heden was in de Stadsgehoorzaal de openbare promotie der leerlingen van het gymnasium en de prijsuitdeeling, onder leiding van den rector. Bevorderd zijn van de eerste klasse tot de tweede: O. W. Sipkes, H. G. Hagen, T. A. M. Rijk, A. A. Andreson, P. Wijn, W. A. De Laat de Kanter, F. H. Rijshouwer, Ph. Den Houter, Th. Van Hoytema, J. H. De Vries, C. G. Luzac, P. Van Praag, M. A. Van Rhijn, H. L. Oort en C. L. C. Van Venetie; van de tweede klasse tot de derde: R. J. G. Damsté, H. J. M. Boonacker, J. H. Goudsmit, C. H. Dee, C. P. H. Zahn, L. M. De Laat de Kanter, W. C. Koopmans van Böekeren, L. Knap pert en J. H. Willebrands; van de derde klasse tot de vierde: P. H. Damsté, A. H. J. Heynsius, M. E. Sepp, C. J. Luzac, Chr. Swaving, J. R. Koopmans van Boe- keren en P. W. Rosensteinde leerling A. H. M. V. J. Desertine zal op eigen verzoek nog een jaar de lessen der 3de klasse volgen; van de vierde klasse tot de vijfde: J. C. A. Simon Thomas, Ed. Rijke, G. A. De Geus, L. L. Van Praag, P. A. A. Boeser, G. P. Gunning, O. L. Driessen, C. E. Heynsias en J. Endtz; van de vijfde klasse tot de academie: G. J. Koopmans van Boekeren en S. G. De Vries. Prijzen hebben ontvangen in de eerste klasse: O. W. Sipkes, H. G. Hagen, T. A. M. Rijk, A. A. Andreson, P. Wijn, W. A. De Laat de Kanter, P. H. Rijshouwer, Th. Den Houter, Th. Van Hoytema, J. H. De Vries, C. G. Luzac, P. Van Praag, M. A. Van Rhijn en A. Schepman; in de tweede klasseR. J. G. Damsté, H. J. M. Boonacker, J. H. Goudsmit, C. H. Dee, C. P. H. Zahn, L. M. De Laat de Kanter, W. C. Koop mans van Boekeren, L. Knappert en J. H. Wil lebrands. in de derde klasse: P. H. Damsté, A. H. J. Heynsius, M. E. Sepp, C. J. Luzac, Chr. Swaving en A. H. M. V. J. Desertine; in de vierde klasse: J. C. A. Simon Thomas, Ed. Rijke, G. A. De Geus, L. L. Van Praag, P. A. A. Boeser, G. P. Gunning, O. L. Driessen, C. E. Heynsius en J. Endtz; in de vijfde klasseG. J. Koopmans van Boe keren en S. G. De Vries. Bij de prijsuitdeeling is in de 1ste, 2de, 3de en 4de klasse door den leerling, die of het grootste aantal prijzen of de meeste eerste prijzen had be haald, een kort woord gesproken om namens allen te bedanken, t. w.in de 1ste klasse door O. W. Sipkes in 't Pransch, in de 2de klasse door R. J. G. Damsté in 't Hoogduitsch, in de 3de klasse door P. H. Damsté in 't Engelsch, in de 4de klasse door J. C. A. Simon Thomas in 't Latijn. De leerlingen der 5de klasse, die tot de aca demie bevorderd zijn, G. J. Van Boekeren en S. G. De Vries, hebben beiden met eene korte oratiuncula in 't Latijn afscheid genomen van het gymnasium. De eerste sprak „de invidia deorum opinione apud Graecos et Romanos", de tweede „de Litterarum Humaniorum studiis hoc tempore colendis". Daarna heeft de rector hen gelukge- wenscht met de wijze waarop zij den gymnasialen cursus geëindigd hebben. Onmiddellijk vóór de vacantie, dén llden Juli, is het examen vau toelating geweest, waartoe 18 examinandi aangemeld waren. Hiervan zijn tot de lste klasse 16 toegelaten, t. w.: Th. P. Van Eek, D. A. H. Van Eek, J. Th. Feun, P. G. H. Gerlings, J. J. Hagen, J. B. Knotnerus, J. W. C. Kolff, J. P. Kuenen, M. Mulder, C. O. Se- gers, J. A. Spruyt voorwaardelijk voor de wiskunde, J. Suringar, J. Visser, G. Vissering, P. L. E. Vijzelaar en W. Th. M. Weebers. Tot de 3de klasse is toegelaten H. K. J. Van Noorden. Den 2den September is een tweede examen van toelating geweest, waartoe van hh. Curatoren vergunning was gevraagd voor 6 examinandi. Hiervan zijn 4 toegelaten tot de lste klasse, t. w. R. Barmen 't Loo, P. J. Dagevos, V. A. P. Harloff en C. W. D. Lans. De vorige cursus begon met 50 leerlingen. Gedurende den cursus zijn 4 leerlingen naar elders vertrokken. Vóór den aanvang van den nieuwen cursus hebben, behalve de twee jongelui die tot de academie bevorderd zijn, nog 5 leerlin gen het gymnasium verlaten. Bovendien is bericht ontvangen dat één der toegelatenen nog niet op het Gymnasium zal kamen sn dat een tweede op de H. B. School zal blijven. De nieuwe cursus begint dus met 58 leerlingen. Naar wij vernemen is door den burgemeester van Koudekerk bericht ontvangen van het bestuur van den spoorweg LeidenWoerden, dat de Maat schappij genegen is den toegangsweg naar het station van af den Rijndijk in orde te laten maken, mits het stuk grond daartoe benoodigd bij min nelijke schikking verkregen kan worden. In het belang der gemeente is het te wenschen dat de burgemeester zijne poging met een goeden uitslag bekroond moge zien. Na afloop van de gala-voorstelling, morgen avond in de Pransche opera te 's-Hage te geven, zullen extra-treinen loopen naar Rotterdam en tnsschengelegen stations en naar Leiden. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2064 portiën, als: 1682'/, warme spijs, 337 vleesch en 44'/2 spek. Ter opleiding tot de betrekking van op zichter bij den rijkstelegraaf kunnen, na verge lijkend onderzoek in de maand December a. s., drie adspirant-opzichters worden toegelaten, aan vankelijk op een maandgeld van 50 gulden. Aan melding vóór den SOsten November. De deputatie van zeven officieren van het keizerlijk Pruisische 5de Rheinische regiment infanterie no. 65, waarvan prins Hendrik tot chef is benoemd, is gisteren door den Koning en door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach vóór haar terugkeer naar Keulen in afscheids-audiëntie ontvangen. Beide vorsten onderhielden zich ge- ruimen tijd met de Duitsche officieren. Prins Hendrik bood hun 's middags een déjeuner aan. Prins Erederik vereenigde de zes officieren van het 15de regiment, dat zijn naam voert, aan een déjeuner op het Huis de Pauw. Door de koninklijke nationale zangschool voor handwerkslieden werd gisteravond te halfnegen, onder leiding van haren directeur, den heer Mari- nus, op het voorplein bij het paleis van prins en prinses Hendrik het vorstelijk echtpaar eene serenade aangeboden. De muziek der huzaren begeleidde den zang. Achter de zangers werd een breede muur gevormd door eene dicht opeengepakte en opgetogen menigte. Er was bijna geen ledig plekje in het Voorhout te bespeuren. Zoodra de prins en de prinses zich op het buitenbalkon vertoon den, barstte een handgeklap los, gevolgd door oorverdoovende juichkreten. De handwerkszonen zongen, terwijl het vorstelijk echtpaar zich met den groothertog en de groothertogin van Saksen- Weimar in het schitterend verlichte bovensalon bevonden. Het programma was als volgt samen gesteld Wilhelmuslied, Avondlied, Lied van Neder land, Zweeft omhoog (eene feesthulde, voor deze gelegenheid door den heer Marinus gecomponeerd), en Wien Neerlandsch bloed. Het bestuur werd' door den prins ontvangen, die zijne erkentelijkheid voor deze ovatie betuigde, waarna de prins en zijne echtgenoote nogmaals op het balkon voor de juichende menigte verschenen. Het bestuur der letterkundige vereeniging „Oefening en Vriend schap", dat zich met de banier mede voor het paleis bevond, werd ook door prins Hendrik daar voor dank gezegd. Naar de Arnh. Crt. verneemt loopt te 's-Hage het gerucht, dat Z. M. de Koning op het gala diner, dat ten hove plaats had, zijn aanstaand huwelijk met H. D. H. eene prinses van Waldeck- Pyrmont heeft bekend gemaakt. Waarschijnlijk zou, meent men, deze echtverbintenis in Februari plaats hebben. Het gerechtshof te 's-Gravenhage hield gistermiddag eene openbare algemeene vergadering tot installatie van den nieuwbenoemden raadsheer mr. J. J. Van Genns. De procureur-generaal, jhr. mr. Van den Bergb, liet zijn gebruikelijk requisitoir door een kort woord voorafgaan, waarin hij er op wees, dat door een samenloop van omstandig heden deze plechtige installatie gehouden werd te midden van feestelijkheden, die het geheele land en inzonderheid de residentie met blijdschap ver vullen, bij gelegenheid van het huwelijk van den beminden prins Hendrik. Dat groen en die festoenen wezen den nieuwbenoemden raadsheer naar den voor hem bestemden zetel. Hij hoopte dat de heer Van Geuns in de vervulling van zijne taak steeds bloemen zou ontmoeten. Mr. C. Asser heeft gisteren in de zitting van het gerechtshof te 's-Hage den eed afgelegd als rechter in de arrond.-rechtbank aldaar. De vergadering van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs te Leeuwarden was Zater dag geheel gewijd aan eene bespreking van het middelbaar onderwijs voor meisjes. Zij werd bijge woond door zes leeraressen uit Amsterdam, Utrecht en Leeuwarden. Het onderwerp is niet geheel af gehandeld, maar toch heeft de vergadering o. a. als haar gevoelen uitgesprokendat het maatschap pelijk belang vordert, dat meisjes, om hare opvoe ding degelijker, hare kennis veelzijdiger te maken, middelbaar onderwijs genieten; dat het wijzigen van het programma der jongensscholen ten behoeve van meisjes volstrekt is af te keurendat het toe laten van meisjes op de jongensscholen alleen ver dedigbaar is voor plaatsen, waar onoverkomelijke bezwaren bestaan tegen het oprichten van afzon derlijke meisjesscholen; dat afzonderlijke hoogere burgerscholen voor meisjes eene behoefte zijn. Nadat nog besproken waren de vakken, welke op meisjes scholen behooreu onderwezen te worden, werd de verdere discussie wegens het late uur aangehouden tot de volgende algemeene vergadering. De gemeenteraad van Wageningen heeft be sloten tot opheffing der Latijnsche school aldaar. De oprichting van een progymnasium zou, zonder

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1