waren belast door de Nederlandsche regeering de landmeter Vermeulen, die in de plaats kwam van den ingenieur Neiszen, op zijn verzoek er van ontheven, en door de Belgische regeering de inspecteur van het kadaster De Cazenave. Prins en prinses Hendrik hebben heden den kon. bot. zoöl. tuin bezocht. Gedurende een uur woonden zij de muziekuitvoering van de stafmu zikanten der dienstdoende schutterij uit Rotterdam bij. Door den president van het bestuur graaf Schimmelpenninck begeleid, werden zij met veel geestdrift ontvangen en begroetbij hunne komst en vertrek werden volksliederen uitgevoerd. Eene groote menigte was aanwezig. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich bereid verklaard, om ten behoeve van het gymnasium te Deventer, wanneer dit naar de tegenwoordige eischen zal ingericht zijn, eene rijks-subsidie te verkenen van hoogstens de helft der kosten. Het stoomschip „Gelderland" is gisterochtend van Southampton naar Java vertrokkende „Rotter dam" is Zaterdag van Nieuw-Tork te Hellevoet- sluis gearriveerd. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikekroon, baron Huyttens de Terbecq, adjunct-griffier der kamers van de volksvertegenwoordiging in België'. De illuminatie, welke zooveel prachtigs beloofde, is ten gevolge van het ongunstige weder slechts ten deele geslaagd. De geheele residentie was verlicht. Op allerlei wijze was er verlichting en versiering aan gebracht. Gas en lampions wisselden elkander overal af. Guirlandes, sterren, naamcijfers, eere poorten, zuilen, langs de huizen of over de stra ten en pleinen, werden overal, tot zelfs in de achterbuurten waargenomen. De van gemeentewege op de Plaats aangelegde fontein voldeed bij uit nemendheid, omdat de gasverlichting onder de neervallende waterstralen regen en wind weerstond. Eene buitengewone menigte bevond zich te voet of in rijtuigen en gaf blijken van opgewektheid en vroolijkheid. Dit was inzonderheid het geval toen de koning en prins en prinses Hendrik met gevolg na afloop van het familiediner ten Hove, waaraan ook prins en prinses Hendrik deelnamen, een tocht door de stad maakten. De koning was vergezeld van den groothertog van Saksen-Weimar, verliet te acht uren in een open rijtuig het paleis en maakte, door adjudanten gevolgd, trots regenvlagen en donderbuien, geruimen tijd een toer door de meeste hoofdstraten. De burgemeester, te voet, bevond zich somtijds in het hevigste gedrang en de paarden van het escorte cavalerie ontzagen het hoofd der politie evenmin als de dichte me nigte welke het rijtuig omstuwde. Zijn ijver tot handhaving der orde, die dan ook werkelijk voor beeldig mocht heeten, ging zelfs zoo ver, dat hij alle gevaar trotseerde, want aan den hoek van de Veemestraat en Groenmarkt werd hij in den stroom der menigte medegesleept, in wier midden men bijna werd samengedrukt. Hg stond te midden van dien dichten, door huzaren in bedwang gehou den drom. „Jongens, past op den burgemeester!" was de kreet die in dit gevaarvolle oogenblik als uit één mond werd aangeheven, en in een oog wenk werd de heer Gevers Deynoot, door de zorg van eenige mannen uit het volk, uit zijn benarden toestand bevrijd. Prins en prinses Hendrik bezichtigden hunner zijds ondanks het ongunstige weder bijna de ge heele stad in een open rijtuig, voorafgegaan door den hoofdcommissaris van politie den heer Yan Schermbeek te paard, en vergezeld van de adju danten, de grootmeesteressen en hofdames, zoomede de Pruisische officieren Grollman en Yan Bylandt en twee der officieren van het regiment waarvan prins Hendrik tot chef is benoemd. Allerwegen waar de koning en prins en prinses Hendrik zich vertoonden, werden zij met luid gejuich begroet. De gemoedsstemming was uitmuntend. Tot laat in den nacht duurde dit feest, dat, ondanks de buiten gewone drukte en het slechte weder, gelukkig in goede orde is afgeloopen. De groothertog en de groothertogin van Saksen- Weimar hebben hun intrek genomen op het buiten verblijf „Buitenrust." Te zes uren had gisteren in het paleis des konings het galh-diner plaats. De disch was aan gericht in de groote en kleine balzaal van 's vorsten verblijf, die hoewel met geene buitengewone deco- ratiën getooid, uit tal van kronen en candelabres eene schitterende verlichting ontving. De gala tafels leverden een prachtigen aanblik te midden van de rijen gasten met hunne van het goud en zilver blinkende uniformen en kostumes. Met de leden der vorstelijke familie zaten in de eerste parketzaal 75 gasten. Aan beide zijden van de hoofdtafel strekten zich de plaatsen voor de genoodigden uit, terwijl voor de overige 54 gasten in de aangrenzende kleine balzaal tafels waren gedekt. Gedurende den eere-maaltijd ruisch- ten de tonen van de koninkl. militaire kapel door de eetzalen. De eerste en eenige feestdronk werd door Z. M. den koning in de Pransche taal inge steld op de gezondheid van de groothertogin en den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach, prins Hendrik en prinses Maria van Pruisen. Na afloop van het diner vertoefden de koninklijke gastheer, de vorstelijke en overige gasten nog korten tijd in de receptiezaal. Gemengd Nieuws. Aan het station alhier zijn Zaterdag 2473 plaatskaartjes naar Den Haag afgegeven. Behalve de 13 gewone, zyn nog 22 extra-treinen van hier naar de residentie vertrokken. Bij ge legenheid der aldaar hedenmorgen te houden groote parade, werden hier 600 plaatskaartjes afgegeven. Ze is echter niet doorgegaan. De troepen zouden vermoedelijk tot over de enkels door het slijk hebben moeten waden, zoo zij het Malieveld, dat door den gevallen regen geheel doorweekt is zouden hebben betreden. Het aantal personen dat op den dag der intrede van prins en prinses Hendrik met de spoortreinen uit verschillende oorden des lands naar de residentie is vervoerd, wordt op 100,000 geraamd. Bij het hevige onweder dat Zaterdag avond boven Woubrugge woedde, is de bliksem geslagen in de kap van een der watermolens van den Oudendijkschenpolder en trof twee wieken, die geheel beschadigd zijn, zonder evenwel brand te veroorzaken. Te Hilversum is het paard voor de 's-Gravenlandsche omnibus door den bliksem gedood. Koetsier en passagiers bleven ongedeerd. Donderdag liet zich te Deventer een net gekleed heer, naar het scheen van een der hoogste standen in de maatschappij, door de stad rijden. Hij stapte bij verschillende fabrikanten en winkeliers af en bij beweerde W. G. v. O. te heeten en gedomicilieerd te zijn te Amsterdam. Bij allen deed hij groote inkoopenbij sommigen o. a. bestelde hij 700 meter tapijtgoed van één stuk enz. Alvorens men de goederen afzond, want zij waren nog niet betaald, informeerde men te Amsterdam, en het antwoord was zeer ongunstig. De goederen werden nu niet afgezonden, of die welke onderweg waren werden niet aan den ge adresseerde bezorgd. Later zag men den kooper nog in de stad, en nu spoedde zich een der fabri kanten naar hem toe, die hem berichtte wat er was voorgevallen. W. G. v. O. beweerde evenwel, dat er volstrekt geen kwaad bij de zaak was, en hij verklaarde, dat de goederen, die hij had aan gekocht, bestemd waren om twee woonhuizen van de heeren S., die uit Suriname waren overgeko men, te sloflëeren. Men informeerde nu nog ten overvloede bij een der heeren S., die daarop ant woordde dat hem van het stoffeeren van die huizen niets bekend was. Thans stelde men de politie er van in kennis, die den vreemdeling trachtte op te sporen, waarin zij echter niet slaagde. Hij was ver trokken en had vergeten ook de kosten van logies enz. in zijn hotel te betalen. Te Nieuwediep wordt sedert eenigen tijd vermist een kotter, toebehoorende aan den heer M. De Wijn aldaar, welk vaartuig handel dreef met de Engelsche visschers op de Noordzee. De kotter is reeds ongeveer twee maanden uit en had een maand geleden al binnen kunnen zijn. In den nacht van Donderdag op Yrij- dag heeft op de zuidkust van Engeland een zuid wester storm gewaaid, die naar een orkaan geleek. Er zijn schepen vergaan en huizen beschadigd. Te Elsdorf heeft men Woensdag-avond te zeven en Donderdag-voormiddag te tien uren weder lichte aardschokken gevoeld. Te Buir heeft dit plaats gehad Woensdag-avond te 7.10 en den daarop volgenden nacht te 12 en te 2, alsook Donderdag-ochtend te 4 urente Aken denzelfden nacht te 2.40. Te Gnesen kwam Donderdag op het bureel van de filiaal der Duitsche rijksbank een beambte namens den centraal-directeur dezer in stelling en vroeg aan den chef, den heer Hübner, de boeken en sleutels, ten einde den staat der kas te controleeren. De heer Hübner legde hem de boeken voor en ging de sleutels halen, maar bleef zoo lang weg, dat de beambte eindelijk be sloot hem te gaan opzoeken. Na hiertoe een paar lokalen te zijn doorgegaan, vond hij hem dood op den grond. Bij onderzoek bleek dat Hübner een sterkwerkend vergif had ingenomen en er in de kas een som van 150,000 mark ontbrak. Dezer dagen wordt de schroefsloep „Alert", een der arctische schepen, aan de Medway gereed gemaakt voor eene geographische expeditie naar den zuidelijken Stillen Oceaan. Het schip zal weldra in zee steken, en kapitein Nares, die het vaartuig tijdens de jongste Noordpool-expeditie commandeerde, zal nu andermaal het bevel er over bekomen. De „Kölnische Zeitung" spreekt haar eigen bericht, volgens hetwelk Nobiling naar een krankzinnigengesticht zou worden overgebracht, weder tegen. Ofschoon zijne wonde aan het hoofd nog niet volkomen geheeld is, zoo schrijft zij thans, is hij zooveel beter, dat hij met onmiskenbaren eetlust zijn voedsel gebruikt en in den gevange nistuin wandelingen doen kan. Hij zal naar allen schijn spoedig in verhoor kunnen genomen worden. De oudste zoon van den sherifvan Glamorganshire, een knaap van veertien jaren, die herhaaldelijk prijzen gewonnen had wegens zijne bedrevenheid in de zwemkunst, is te Swansea met baden verdronken. Yolgens eenige te Madrid verschij nende bladen hebben aldaar twee volkomen ge slaagde operatiën van transfusie van bloed plaats gehad, eene op een joug meisje, aan wie het bloed door haren broeder geleverd werd, de andere op een jongmensch van twintig jaar. Te Gotha zal den lsten October de inrichting voor lijkverbranding worden geopend. Zaal, oven en columbarium zijn reeds afgewerkt. Het lijk van den onlangs overleden ingenieur Stier, die voorloopig op het kerkhof was bijgezet, zal het eerste zijn, hetwelk er de verbranding ondergaat. R echtzaken. In de heden gehouden zitting van het kanton gerecht alhier werd uitspraak gedaan in het straf geding, betrekkelijk het doen begraven van het lijk eener weduwe door een onvoldoend aantal dragers, welke zaak door ons werd medegedeeld in het nummer dezer courant van Woensdag 28 Augustus 11. De kantourechter-plaatsvervangcr mr. d'Aumerie, overwegende dat de strafverordening der gemeente Valkenburg een getal van acht dragers slechts dan voorschrijft, wanneer het betreft vervoer van lijken van personen van meer dan twaalfjari gen ouderdom, verklaarde de dagvaarding nietig, op grond dat de leeftijd van de begraven persoon daarin niet was vermeld. De gedane vermelding dat die persoon weduwe was, werd derhalve door den rechter niet voldoende geacht voor het bewijs dat de leeftijd van twaalf jaren was bereikt. Niet onwaarschijnlijk zal door den ambtenaar van het openbaar ministerie hooger beroep van dit vonnis worden aangeteekend, indien hij zich ten minste niet met deze opvatting vereenigt, wat wel te betwijfelen valt. BUITENLAND. Frankrijk. Naar de Parijsche correspondent van de „Times" mededeelt, is de resolutie, welke het munt-congres, om aan het verlangen der gedelegeerden van de Vereenigde Staten te voldoen, Woensdag heeft ontworpen en des anderen daags aangenomen, van den volgenden inhoud „De gedelegeerden van de Europeesche staten op de conferentie vertegenwoordigd wenschen hun dank te betuigen aan de regeering van de Ver eenigde Staten van Amerika, omdat deze eene

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2