Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger te Helder, A. Westra, ontvanger der registratie en domeinen aldaar; met ingang van 1 October benoemd tot scheepsklerk de jon gelingen N. J. J. Van Rijn van Alkemade en C. J. Blok; den lsten luitenant H. J. J. VanEyk, van de artillerie, op nonactiviteit, uit den militairen dienst ontslagen en hem tot levensonderhoud, voor den tijd van acht jaren, een tijdelijken onderstand ten bedrage van f 225 'sjaars toegekend; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat C. R. Ave Lallement, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Duit- sche medaille, ter herinnering aan den veldtocht in 1870/71; den kapitein der infanterie F. A. De Perponcher, thans op nonactiviteit, op pensioen gesteld en het bedrag bepaald op f 1325 'sjaars; bij den veterinairen dienst van het leger hier te lande benoemd, tot paardenarts van de 3de klasse, C. Van Heelsbergen, rijksveearts; aan den kapi tein J. Sluiter, van de zesde afdeeling vesting artillerie, op zijn verzoek, een eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst. Met klimmende belangstelling werd de dag verbeid, waarop prins en prinses Hendrik hunne intrede in Neerlands hofstad zouden doen. Reeds sedert weken werden vele toebereidselen gemaakt om aan de ontvangst van het vorstelijke echt paar den meesten luister bij te zetten. Bovenal wilde men die ontvangst hartelijk doen zijn en daardoor getuigenis afleggen van de oprechte liefde voor den edelen telg uit het geslacht van Oranje. Alle rangen en standen wedijverden om de blijken te geven van hunne warme ingenomen heid met deze heuglijke gebeurtenis. Niettegen staande het minder gunstige weder bood de stad toch heden reeds vroegtijdig een feestelijken in druk. Allerwegen waren versieringen met kwistige hand aangebracht, zoowel aan de trotsche gebou wen der door de fortuin begunstigden als aan de schamele woningen in de achterbuurten; bloem en loofwerk tooien gevels en deurstijlen, de Neder - landsche en Oranjevlaggen en wimpels wapperen van alle huizen. Een menigte nationale huldeblij ken van allerlei aard en vorm prijken boven de deuren of in de magazijnen en winkels. Het oostelijk deel der gemeente, voornamelijk de grachten en straten waar de stoet passeerde, ver toont zich niet het minst in een fraaien feest dos. Even buiten het stationsgebouw aan den ingang der Rijnstraat verrijst de kolossale groene en met wapens, schilden, vlaggen enz. versierde triomf boog in zijne fiere gedaante. Men bereikt de drie ruime doorgangen dezer poort langs twee rijen vlaggenmasten, van wier toppen de Nederlandsche en Pruisische wimpels waaien. De eerste van het station af draagt een schild met het „welkom!" aan de hooge reizigers op het Haagsch grondge bied. De palen zijn onderling verbonden door guirlandes van groen. Het geheel vormt een bloem rijken voorhof tot den indrukwekkenden tempelboog. De entree tegenover den Bezuidenhoulschen weg is verfraaid door een viertal vlaggentropeeën op de brug. Ook hier ontbreken de schilden met de ineengestrengelde naamcijfers van het vorstel, paar niet. Ze zijn met guirlandes omwonden en eindigen in lauwerkransen op de Prinsessegracht. Eene rijke versiering is eveneens aangebracht aan het paleis van prins Erederik om den hoek van Boschkant en Korte Voorhout. Eenige schreden verder treedt uit het boomengewelf de poort, ge steld door de afdeeling Westland der Holl. Maat schappij van landbouw, te voorschijn. Het mid delstuk vertoont de wapenschilden van prins en prinses Hendrik, gedekt door de koninklijke kroon, en is bijna 2 meter in omvang. Twee hoorns van overvloed zijn boordevol geladen met bloemen en vruchten, zooals meloenen, druiven, perziken, appelen, peren, pruimen enz. Verder is zooveel mogelijk alles, wat op land- en tuinbouw betrek king heeft, vertegenwoordigd. Twee goudgele pi lasters rusten op een bed van keurige frissche bloemen, wier liefelijke kleuren het wel wat een tonige gezicht op het goudgele kleed breken. De hulde, die de eigenaar van het hotel Paulez het vorstelijk echtpaar heeft bereid, bestaande in een prachtig decoratief, rustende op een muur van vlaggen, munt uit zoowel door fijne teekening als prachtige nuanceering. In het Voorhout zwaait Flora met onbegrensde macht haren schepter. Het bloemenstuk in den vorm eener pyramide verheft zich ruim zeven meter boven den beganen grond. De breed uitgewerkte voet prijkt met de volgende opschriften van bloemen gestoken„Hulde aan het vorstelijk echtpaar door de 's-Gravenhaagsche tuinbouwvereeniging". Aan de zijkanten wordt de nationale en Pruisische vlag op dezelfde wijze in bloemen te aanschouwen gegeven. Op de Plaats is een bloemfontein aangebracht, rustende op een prachtig bloemperk, verdeeld in zes vakken, met de keurigste voortbrengselen uit Flora's hof. Door het regenachtige en onstuimige weder zijn de verwachtingen nochtans bij velen in niet geringe mate teleurgesteld, zoowel bij stadgenooten als bij de ontelbare vreemdelingen. De ontvangst en de intocht echter hadden, ingevolge het voor- geschrevene bij het programma, in de meeste orde plaats. Duizenden en duizenden waren op de been. Bij aankomst van het vorstelijk echtpaar hield de burgemeester de volgende toespraak: Geëerbiedigde Koning, Koninklijke Hoogheden Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden, en verdere Leden van het Vorstelijk Huis! De gemeenteraad van 's-Gravenhage, vertegenwoordigende de gansche burgerij, heet Uwe Koninklijke Hoogheden Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden hartelijk welkom binnen de Koninklijke residentie. De gemeenteraad komt U zijne welgemeende en harte lijke gelukwenschen aanbieden bij de voltrekking van het huwelijk van Uwe Koninklijke Hoogheden. Het is aan U, geëerbiedigde Koning, en aan Zijne Kon- Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden bekend dat de 's-Gravenhaagsche burgerij deelt in het lief en het leed, dat het geëerbiedigd Stamhuis van Oranje overkomt. De Burgerij deelt thans in de vreugde van het Vorste lijk Huis. De Burgerij juicht omdat zij weet dat haar hooggeachte Prins Hendrik der Nederlanden binnen de residentie terug keert, vergezeld van Hoogstdeszelfs gemalin, die het geluk van Zijne Koninklijke Hoogheden zal helpen bevorderen. De Burgerij juicht te meer, omdat zij overtuigd is dat het huwelijk van Uwe Kon. Hoogheden op wederkeerige liefde is gegrond en waar liefde woont, gebiedt de Heer Zijn zegen. Moge het huwelijk van Uwe Kon. Hoogheden met den zegen des Allerhoogsten worden bekroonddit is de vurige bede van de gansche burgerij. Juist bij den aanvang van het vertrek van den stoet van het Rijnstation helderde de lucht eenigs- zins op. Luide toejuichingen deden zich langs den geheelen weg hooren, zoowel bij het voorbijkomen van den koning als inzonderheid ook bij dat van het jonggehuwde paar, dat, in Hd. paleis afge stapt, zich op het balkon vertoonde en de beil- groeten der onafzienbare menigte op de meestwel- willende wijze beantwoordde. In het paleis des Konings had de ontvangst plaats van prins en prinses Hendrik door prins Frederik, prinses Marianne, prins en prinses Yon Wied en de leden der hofhoudingen. Zij had het karakter van eene eenvoudige receptie. Het hooge echtpaar begaf zich vervolgens naar Hd. paleis in het Voorhout, waar het tot driemalen toe op het balkon verscheen en het gejuich der menigte be antwoordde. Per telegraaf ontvangen wij het bericht dat de illuminatie hedenavond zal doorgaan. Gremengd Nieuws. Van Zondag op Maandag a. s. zullen te Lisse worden ingekwartierd 110 man infanterie, die bestemd zijn om deel te nemen aan de groote manoeuvres langs de Noordzeekust. Ten gevolge van de duisternisis gis ternacht een jongmensch, bediende in de tapperij van Koster te Bodegraven, die zich na den af loop eener voorstelling bij gelegenheid der kermis langs een zijweg naar huis wilde spoeden, in een niet diepe sloot, nabij het jaagpad in het dorp, verdronken. Het gemeentebestuur te Delft heeft aanschrijving ontvangen dat Zondag en Maandag 8 en 9 Sept. a. s. ongeveer 2400 militairen zullen worden ingekwartierd, welke aan de groote ma noeuvres deelnemen. Men herinnert zich aldaar bijna niet méér inkwartiering te hebben gehad. Ten gevolge van het inslaan van den bliksem zijn Donderdag-namiddag te zes uren in den Noordhoek te Tilburg vijf woningen afgebrand. Drie werklieden, die door onvoor zichtigheid oorzaak waren dat een zevenjarig knaapje te Utrecht onlangs doodelijk werd getroffen door 't omvallen van een paal van een steiger, waan zij werkzaam waren geweest, zijn veroordeeldtw tot f 25 en één tot f 8 boete of subs, geva: genisstraf van vijf of twee dagen. De milicien-korporaal A. Kroes e de kanonnier S. Smits, beiden te Heusden garnizoen, zijn gevankelijk naar 's Bosch getran porteerd. De eerste had den metselaar J. Hai die zich met hen in een herberg bevond, een sl met de sabel op het hoofd toegebracht, de twee gaf hem een slag op een arm. De timmermi L. Van Eggelen, die zich daar bevond, krei een bajonetsteek. De Amsterd. Crt. verneemt dat koning afwijzend beschikt heeft op het verzoek y mevrouw Bruyn, om vermindering van gevang nisstraf voor haren echtgenoot, voormalig secretai der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. Bij een der ingezetenen te Zutff heeft Dinsdag-nacht een gasontploffing plaats g had, die zeer treurige gevolgen had kunnen he ben. Op een der slaapkamers, waar een kinde juffrouw met een der kinderen ter ruste ginge is een der tegenwichten van het gasornament g vallen, waardoor dit gedurende den nacht een sterki gasstroom doorliet, die allengs de kamer vuld Dien morgen tegen acht uren vond men de juffroi op den vloer in de kamer en het jeugdige meij op haar bed, beiden in bewusteloozen toestan Terwijl laatstgenoemde, door spoedig ingeroepi geneeskundige hulp, binnen korten tijd weer ti bewustzijn kwam, duurde het lang alvorens mi de juffrouw zoo ver had bijgebracht, dat men ni meer voor levensgevaar behoefde te vreezen. In de Prov. Noordbr. leest men: Dj iemand, die zich te Parijs bevindt, aan zijn vrou te 's-Hertogenbosch telegrapheert om den naa en straat van het hotel, waar hij zelf logeert, klin zeker zonderling en toch is het dezer dagen gi schied. Nauwelijks te Parijs in een hotel afgestap geeft onze tentoonstellingbezoeker zijn vrouw kenn van zijn goede aankomst en zendt hij haar zi adres. Hij gaat uit, brengt den brief ter po en vergeet waar hij zijn tent heeft opgesl gen. Er bleef hem niets anders over dan vo een vier en twintig uren elders zijn intrek nemen en zijn vrouw te seinen, dat zij hem l ontvangst van den brief meldt, waar hij oorsproi kelijk is afgestapt en waar zijn bagage staat. In een Fransch blad wordt gewaggi maakt van de volgende onlangs voorgevallen g beurtenis, welker vermelding wellicht tot waa schuwing van anderen kan dienen': Een kle meisje, dat aan eene roos geroken had, voelde ko daarop eenige kriebeling in den neus, zonder d het tot niezen kwam, werd daarna zwaar ziek e krankzinnig en overleed eenigen tijd later. Toe men, na den dood, het hoofd van het kind opendf vond men daarin eene nog levende spin. Kapitein Boyton is op een avondwas deliug door Parijs aangevallen door een dronke persoon, die om geld vroeg om wijn te koopei maar het niet kreeg. De kapitein werd op de grond geworpen, doch kwam met eenige schramme vrij. De aanvaller is gearresteerd. De „Globe" geeft hare verbazing t kennen over een door eene Fransche rechtban uitgesproken vonnis, waarbij de kapitein van ee Grieksch koopvaardijschip vrijgesproken is, terwi toch duidelijk genoeg gebleken was, dat hij m( eigene hand een lek in zijn schip geboord ha< ten einde het te doen vergaan, en het vervolgeE in den brand gestoken had. Hij had te Havi zijne lading verzekerd voor 500 pd. st. en zo naar Liverpool gaan. Maar het scheepsvolk b< speurde tot zijne verbazing, dat hij telkens geha onnoodig talmde en op eene gevaarlijke wijze d kust nabij kwam. Eindelijk stuurde hij het schi in een gevaarlijk kanaaltje tusschen twee eilandje en toen het de daar dreigende gevaren g< lukkig scheen te zullen ontsnappen, boorde h met eene puntige ijzeren staaf des nachts eengi in de kiel en stak zijne kajuit in den bram zoodat men ijlings de booten moest uitzetten o: het schip te verlaten. Hij kocht de bemannii om, opdat zij de zaak anders zou voorstellen. Ef paar Engelsche matrozen legden echter voor rechtbank te Marseille naar waarheid getuigenis s Niettegenstaande dat werd hij vrijgesproken.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2