N°. 5689. f Maandag A". 1878. 2 September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon* en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nornmer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ i nfi i in i .1 ii m PRIJS DEZEB COURAJST: Voor Leiden per 8 mmnrtra1.10. Franco per posta 1.40. Atzonderlijke No mm eraa 0.05. DAGBLAB. PRIJS DEB ADVERTENTIES: Tan 16 regels........i..1.05. Iedere regel meer.;;.7:.':...r.;.;7i0.17$. Greotere letters naar plaatsruimte. De Bnrgemee8ter, hoofd van het Gemeetenbeatunr van Leiden, Geeft bij deze kennÏ9 aan de bewoners van een gedeelte van Wijk IV, V en VI, dat van Zondag 1 tot en met Donderdag 5 September a. s. inkwartiering ten hunnen huize kan plaats heb ben en noodigt hen uit, ingeval zij gebruik mochten willen ma ken van de vrijheid bij art. 12 der wet van 14 September 1866 (Staatsblad N°. 138) verleend tot ruiling met of uitbesteding bij de personen, voorkomende op de lijst in art. 17 der genoemde wet vermeld, van den wensch daartoe kennis te geven ten raad- huize vóórdat de nitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied, hij gebreke waarvan zij verplicht zijn aan de vor dering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hnnne woning. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 29 Augustus 1878. DE FREMERY, Wethr. lo. B. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis, dat van een belastingschuldige is ontvangen de som van elf gulden wegens verschuldigde doch niet ingevorderde plaatselijke directe belasting voor het jaar 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Wethr. lo. B. 31 Augustus 1878. E. KIST, Secretaris. Vergadering yan den Gemeenteraad ran Leiden, op Dinsdag 3 September, des namiddags te drie uren. Punten Ier behandeling: 1°. Benoeming van een Wethonder. 2°. Idem van leden in de vaste commissiën, als a. drie leden van de Commissie van Financiën en uit dezen van den Voorzitter. b. twee leden van de Commissie belast met het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. c. drie leden van de Commissie heiast met het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordening betreffende de hnishouding der gemeente en uit dezen van den Voorzitter. d. twee leden van de Commissie van Fabricage. 3°. Voordracht tot overplaatsing van onderwijzend personeel, in verband met de openstelling van de school n°. 3 voor min vermogenden, en benoeming van: a. een hulponderwijzer of hnlponderwijzeres aan de school n°. 3 voor minvermogenden; b. een onderwijzer 2de klasse aan de Bchool n°. 1 voor onver- mogenden e. eene hnlponderwijzeres aan laatstgenoemde school; d. eene hulponderwijzeres aan de school n°. 2 voor onvermo- genden. (162) 4°. Rekening van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis over 1877. (161) 5°. Verdeeling van den Raad in sectiën. LEIDESf, 31 Augustus. In den loop van dit jaar werd door de Kon. Milit. Kapel een zieken- en ondersteuingsfonds opgericht onder den naam van „Onderlinge hulp". Om het krachtiger te steunen dan door eene maaudelijksche contributie der leden, besloot dit muziekcorps nu en dan een concert te geven, waartoe alle ledenvoor zoo ver zij geplaatst kun nen worden, gratis moeten medewerken; deze concerten wenschen zij door uitgezochte solopar tijen op te luisteren. Het eerste dier concerten met strijk-orkest zijn zij voornemens alhier op Donderdag 17 September a. s. op Zomerzorg te geven, waartoe zaal en licht kosteloos zijn afgestaan. De inteekenaren op de zomerconcerten van den heer Völlmar zullen zich den genotvollen avond van den 25sten September van het vorige jaar nog wel herinneren, toen genoemd orkest hen op een prachtig en fijn invitatie-concert onthaalde, en daarom zal 't hun zeker aangenaam zijn wederom in de gelegenheid gesteld te worden een dergelijk genoegen te kunnen smaken. Mogen zij, dankbaar en welwillend, door eene ruime inteekening op het aangekondigde concert toonen, de goede onderne ming van hunne zijde te willen helpen bevorderen. Hedenmorgen zijn twaalf jongens van de Leid- sche Kweekschool voor Zeevaart naar de residentie vertrokken, om ten paleize van den beschermheer dier inrichting, prins Hendrik, een door den heer Speet vervaardigd sierlijk bouquet, getooid met linten met toepasselijken opschrifte, als blijk van hulde aan Hd. gemalin aan te bieden. De 41ste gewestelijke vergadering van het Nederlandsche onderwijzersgenootschap in Zuid- Holland zal alhier gehouden werden den 7den September a. s. op Zomerzorg. Als punten van behandeling zijn opgegeven: 1°. Het rekenonderwijs in de lagere school volgens de natuurwetenschap pelijke methode, in te leiden door den heer A. J. Van Gemert. 2°. De nieuwe wet op het lager onderwijs laat de kweekelingen eerst met hun 15de jaar in de school; waar blijven de adspirant- kweekelingen tot dien leeftijd? of mochten deze niet bestaan, hoe zal men dan aan kweekelingen komen Inleider de heer P. H. Dewald. 3°. Pröbels speelgaven, in te leiden door mej. L. Hardenberg. 4°. De inrichting der vergelijkende examens. Inleider de heer Gedeking. Den inspecteur van het middelbaar ouder wijs, dr. D. J. Steyn Parvé, werden gisteren ter gelegenheid van zijne 25-jarige echtvereeniging door leeraren bij het middelbaar onderwijs ge schenken aangeboden, bestaande in eene gebeeld houwde boekenkast met prachtwerken, benevens een tweetal staalgravures. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 524 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4967 volwas sen personen en van 813 kinderen. Over het afscheid, dat prinses Hendrik van hare bloedverwanten te Potsdam heeft genomen, wordt het volgende geschrevenOp het station stond de trein tot vertrek gereed; nog slechts weinige oogenblikken en het uur van vertrek zou slaan. Het koninklijk salonrijtuig, van buiten en van binnen met bloemen versierd, wachtte prins en prinses Hendrik reeds, toen zij in hun open calèche, bespannen met vier paarden, op het stati onsplein aankwamen. De kroonprins, de kroon prinses, prins Karei, prins Wilhelm, de hertog van Connaught, prinses Charlotte, de heeren Kochussen, Tets en sommige anderen wachtten hen op het perron. Prinses Maria hield drie bou- quetten in de hand; zij droeg een donkerblauw kleed. Toen de kroonprins haar kennis gaf dat het oogenblik van scheiden was gekomen, sloeg zij de armen om den hals der kroonprinses, de bouquetten ontgleden aan hare hand en heete tranen stroom den langs hare wangen. Ook de kroonprinses weende. Driemaal omhelsden de beide vorstinnen elkaar; daarna nam prinses Maria een even hartelijk af scheid van den kroonprins en de andere prinsen. Toen zij de wachtkamer verliet, was haar blik nog door tranen verduisterdook de kroonprinses was zeer aangedaan, evenals prins Hendrik. Nog een maal wierp de prinses zich in de armen van haar grootvader, nog tweemalen omhelsde zij de kroon prinses. „Wees gelukkig, mijn kind," snikte deze vorstin; „wees gelukkig! Vaarwel! en laat ons spoedig iets van u hoorenToen weerklonken de schelle tonen der stoomfluit, een laatste groet werd gewisseld en de jonggehuwde vorstin vertrok naar haar nieuw vaderland. Dikwijls, zegt de Arnh. Crt., wordt op Holland- sche bladen geschimpt, op grond dat zij zoo ver ten achter staan bij die van andere landen, 't Is mogelijk, maar geen Hollandsch blad zou toch van den aanstaanden echtgenoot eener Nederland sche prinses den onzin vertellen, dien de Berlijnsche „Börsen-Courier" nu van prins Hendrik verhaalt. Volgens dat blad is de prins de rijkste vorst der bewoonde aarde. Onder zijne bezittingen zijn ook negen en negentig goederen in Nederland, en hij zou er wel meer hebben, zoo onze wetten dit niet verboden. Alleen de koning mag honderd eigen dommen bezitten. Waarschijnlijk was het geheugen van den re dacteur eenigszins in de war en zal hem voor den geest hebben gezweefd, dat aan het Spaansche hof de koning alleen met acht muilezels mag rij den ofiets dergelijks. Nog weet hij mede te deelen, dat toen de prinsen van Oranje en Alexander tot bijwoning van het huwelijk van hun oom werden uitgenoodigd, de brieven als „onbestelbaar" terugkwamen, daar niemand hun adres wist! Naar men verneemt is de R.-K. pastoor te Apeldoorn, de heer B. P. W. Terschouw, door Z. M. den koning-groothertog benoemd tot officier der orde van de Eikekroon. Omtrent het huwelijksplan van Z. M. den koning wordt nader gemeld dat de aanstaande bruid niet zou zijn prinses Pauline, oudste dochter van den vorst van Waldeck, maar de derde dochter, prinses Adelaide Emma Wilhelmina Theresia, ge boren 2 Augustus 1858. Het tweede examen tot toelating aan de universiteit te Amsterdam zal dit jaar worden afgenomen op Maandag, den 23sten September e. k., des voormiddags te negen uren. Het admissie- examen aan de rijks-universiteit te Utrecht is eveneens op dien dag vastgesteld. De tegenwoordige vergadering der Staten- Generaal zal worden gesloten op Vrijdag 13 Sept. e. k., des namiddags te twee uren. De minister van binnenlandsche zaken is gemachtigd, zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in naam des Konings te sluiten. In het Nederlandsch Museum, Prinsegracht, 71, te 's-Gravenhage, zullen den lsten September opengesteld worden drie zalen, bevattende meubelen uit de 17de eeuw, wapenen, schilderijen, tapijt behangsels, zilver, ivoorwerk, stalen van oude weefsels, borduurwerken, enz., gedeeltelijk afkom stig van het legaat van wijlen jhr. mr. J. De Witte van Citters. De concierge van het Loo, de heer Vink, heeft van de groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenach een gouden horloge met ketting ten ge schenke ontvangen. Van den heer Meyers, pastoor en kanunnik van St.-Jan te Luik, is ten behoeve van het Nederlandsch Museum ten geschenke ontvangen een album met 21 photographieën, genomen naar kunstvoorwerpen, welke deel hebben uitgemaakt vas de verzameling van diens broeder, wijlen generaal Meyers, in leven buitenlandsch correspon dent der rijks-adviseurs voor de monumenten, te Brussel. De tweede dag der Juristen-vergadering was gewijd aan de bespreking of onze wet andere dan de bestaande voorschriften moet behelzen voor papier aan toonder. De voorgestelde nieuwe wettelijke bepalingen werden verworpen. Wel werd de wen- schelijkheid beslist het gronddenkbeeld der amorti- satiewet op papier aan toonder toe te passen. De feestelijke inwijding van het nieuwe gebouw der Tooneelschool te Amsterdam zal, naar men verneemt, plaats hebben in October a. s. en samenvallen met de vergadering van het Ned. Tooneelverbond aldaar. De minister van justitie zal a. s. Dinsdag geen audiëntie verleenen. Het stoomschip „Maas" is Woensdag te Nieuw-York aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1