naar Batavia, is gisteren van Port Saidde „Con rad", van Nieuwediep naar Batavia, gistermor gen te 9 uren van Southampton vertrokken; de „Gelderland" vertrok gisteren van Rotterdam via Maassluis naar Java. De commissaris des konings in deze pro vincie heeft heden aan Zwammerdam en omlig gende gemeenten een bezoek gebracht. De negende algemeene vergadering der Nederl. juristenvereniging is heden te 's-Hage in de Trèveszaal, „de deftige zaal vol geschiedkun dige herinneringen", geopend door den heer mr. G. De Vries Az. Na de inleidingsrede werd het bureel samengesteld. Mededeeling werd gedaan dat de minister van justitie verhinderd werd de ver gadering en het diner bij te wonen. Op voorstel van het bestuur werd besloten Zaterdag a. s. geen vergadering te houden, met het oog op den fees- telijken intocht van prins Hendrik en zijne ge malin. Het onderwerp van strafrecht voor dien dag aan de orde gesteld is verdaagd tot het volgend jaar. Voor heden was aan de orde„Moet het verhoor op vooraf medegedeelde vraagpunten behouden blijven? Zoo neen, door welk beter middel zou het kunnen worden vervangen Is het in elk geval wenschelijk, dat de rechter de bevoegdheid hebbe partijen voor zich te doen verschijnen, ten einde over en weder te worden gehoord?" Omtrent dit punt van burgerlijk recht waren uitvoerige schriftelijke praeadviezen uitgebracht door mr. D. J. Mom Visch (die de vergadering we gens afwezigheid buitenslands niet bijwoonde) en J. Pinner, en werden uitvoerige gedachtenwisselingen gehouden. Zoo verklaarde zichmr. J. Pinner, advocaat te Amsterdam, opnieuw voorstander van het Engel- sche stelstel van examination en cross-examination, het recht van ondervraging naar de redenen van wetenschap, hetgeen spreker beschouwde als het plechtanker van ons recht. De Leidsche hoogleer aar mr. J. E. Goudsmit stond onbepaald de vrije bewijstheorie voor; daar de strenge bewijstheorie een knellende band is voor den conscientieuzen rechter, geen band hoegenaamd voor den rechter die geen consciëntie of geen verstand heeft. Den rechter moet het vrijstaan alle middelen aan te wen den om de waarheid te kennen. Maar spreker wil het middel van de vraagpunten en artikelen be houden zonder voorafgaande mededeeling: het middel kan niet worden gemist, waar het geldt niet een bepaald feit, waarvoor een beslissende eed kan worden opgelegd, maar vermoedens. Spr. is ook voor cross-examination en voor de com paritie van partijen voor den rechter. De schrif telijke procedure beschouwde spr. als een scheids muur tusschen den rechter en de partijendaaren tegen kan de rechter alleen een totaalindruk ontvangen, door de bevoegdheid in eiken stand van het geding partijen voor zich te doen verschijnen. Na nog verdere discussie heeft de Vereeniging met 58 tegen 4 stemmen het behoud van het verhoor op de vraagpunten volgens onze wetgeving afgekeurd en met 52 tegen 8 stemmen voorgestaan de invoering van het Engelsche stelsel van cross- examination. Z. M. heeft voor den tijd van vijf jaren gedetacheerdbij het wapen der inf. van het leger in Nederl. Indië den kapitein E. W. A. baron Van Dedem van Driesberg, van het 6de reg. inf. bij het wapen der inf. van het leger hier te lande, den kapitein J. H. Van den Broek, van het Nederl. Indische leger. Gremengd Nieuws. Het gewone jaarlijksche feest, ter ge legenheid van de Voorburgsche kermis aan het „Hotel Wijkerbrug" te geven, zal dit jaar bijzonder luisterrijk zijn, omdat de heer Van Lommei d&n zijn „groot landelijk feest" een hulde aan prins en prinses Hendrik heeft verbonden. Behalve de soiree musicale (onder directie van den heer Ver- straeten van Rotterdam) zal er weder een bal plaats hebben. De tuin zal schitterend ii giorno verlicht zijn en een prachtig vuurwerk worden afgestoken, waarbij den heer Gall de vervaardiging van verschil lende toepasselijke stukken ter eere van het vorstelijk bruidspaar is opgedragen. Te Haarleni is gisternacht inbraak gepleegd in het kantoor van de wijnkoopers Jager Gerlings en Roessingh, aan het Spaarne. De dader moet zich door een raampje aan de zijde van het nevensliggende perceel, dat gedeeltelijk is afgebro ken, toegang tot het kantoor hebben weten te ver schaffen. Uit één der lessenaars werd rnim f 20 vermist. Gisternacht is aan de zalmvisscherij „Prins Hendrik", te Delfshaven, in een der netten een zeehond gevangen. Het fraaie paard van den heer J. Pos- thuma te Gorredijk, dat voor eenigen tijd als het beste tuigpaard te Beetsterzwaag den prijs behaalde, heeft men des nachts uit kwaadwilligheid de manen afgesneden. Door den heer W. C. Timan te Oude water is bij het verwerken van Noord-Amerikaan- sche tabak een doode Colorado-kever gevonden. Dinsdag kwamen rechter-commissa- ris, officier van justitie en griffier der rechtbank van Dordrecht te Bleskensgraaf, ten einde een onderzoek in te stellen omtrent eene zeer ernstige verwonding, die den 23sten jl. in de onmiddellijke nabijheid dier gemeente moet hebben plaats gehad. Zekere C. v. V. zou zijn oom J. K. met een kloet zoodanig op het hoofd geslagen hebben, dat deze in een zeer gevaarlijken toestand verkeert. Oneenig- heid over den eigendom van een klein stukje land moet de oorzaak tot deze verwonding zijn. De dader is gevankelijk naar Dordrecht overgebracht. In verschillende dagbladen is dezer dagen bericht, dat bij de a. s. manoeuvres op de kust van Noord- en Zuid-Holland aan de troepen varkensworst te eten zal worden gegeven. Daar werd bijgevoegd, dat de levering van de worst aange nomen is door een slachter, die ze weer door verschillende anderen heeft doen onder-aannemen. In verband met de juist dezer dagen in Over- ijsel hevig uitgebroken varkensziekte heeft dat be richt een zekere ongerustheid veroorzaakt. Een op heldering schijnt dus gewenscht. Naar uit zeer vertrouwbare bron is vernomen, wordt aan elk man één reserve ration meegegeven. Het bestaat uit 2 decigram gerookte worst en scheepsbeschuit. De hoofdintendant heeft zich, om zich omtrent de hoedanigheid van de worst te vergewissen, zelf naar Haarlem begeven. Door den divisie-generaal en den intendant waren echter reeds doeltreffende voorzorgsmaatregelen genomen. Het is gebleken, dat de worst door een der meest solide slachters te Haarlem is geleverd, wiens groote zaak ruim een halve eeuw bestaat. Daar deze alleen binnen den bepaalden tijd de vereischte hoeveelheid niet kon leveren, heeft hij van drie der grootste varkens- slachters te Amsterdam de hulp ingeroepen. Ook dezen staan als uiterst solide bekend. Allen hebben dan ook rookworst van uitstekende hoedanigheid geleverd. Daar de varkensziekte een bloedziekte is, kan het aanwezig zijn van schadelijk vleesch in worst noch door scheikundige analyse, noch door microscopisch onderzoek worden aangetoond. De proef op honden of katten is mede niet te nemen, daar deze zonder schade een tamelijke hoeveelheid bedorven eten kunnen gebruiken. Meer afdoend is de proef, door den hoofdintendant ge nomen, daar deze van elk der door de verschillende leveranciers geleverde worstsoorten zelf een stuk heeft gegeten. Daar het in elk geval nog een veer tien dagen zal duren, eer de soldaat het ééne stuk worst, waaruit zijn ration bestaat, zal behoeven te gebruiken, kan men de gevolgen van die proef afwachten. Er is dus alle reden om volkomen ge rust te zijn. In den vreeselijken storm van 31 Ja nuari 1877 strandde nevens Midsland op Terschel ling de Noordd. bark „Galveston". Het vaartuig bleef toen bijna met den steven in de duinen zitten en woelde langzamerhand ongeveer 6 voet diep in het zand. De pogingen, door een paar Nederlandsche ondernemers aangewend om het af te brengen, mislukten geheel en al. Het schip ging daarop in andere handen over, die er alles voor bleken over te hebben om het weder in de vaart brengen, daar het zeer sierk en bijna nieuw was. Gedurende eenige maanden was men bij tus- schenpoozen met 40 a 60 man op het strand werk zaam, Eerst werd het schip door vijzels p. m. 7 voet boven het strand gewerkt en rondgebracht tot het Oost en West langs het water kwam te liggen. Stutten waren aangebracht, doorloopende tot aan de dekbalken. Door zeer practisch inge richte beddingen met rollen, waardoor het schip kwam te staan als de barkas in de bootsklampeu op een dek, is het thans gelukt het schip tegen den laagwaterstand te brengen en is het vlot ge komen. Dat afbrengen heeft zeer veel inspanning, veel tijd en veel geld gekost, maar de Bremer ondernemers hebben alle eer van hun arbeid, te meer daar het vaartuig door vele deskundigen voor verloren werd gehouden, aangezien het eenige honderden voeten van laagwater lag. Dinsdag-och tend gelukte het de bark „Galveston" af- en behou- den ter Vliereede te brengen. De politie te Zwolle is op het spoor gekomen van een oplichting, gequalificeerd als „onbevoegde uitoefening der geneeskunde." Zeker koopman M. K. wist den daglooner J. V. M., voor korten tijd nog in Westenholte woonachtig, voor zijn reeds jaren aan zenuwziekte lijdende dochter een geneesmiddel aan te praten. Het voor geven was dat M. K. het geneesmiddel uit Londen van een daar gevestigd dokter moest gaan halen, zoodat er natuurlijk een hoogen prijs voor betaald moest worden. De daglooner besloot in overleg met huisgenooten het middel te koopen, en ver kocht daartoe zijn huisje met bijliggend stukje land. Hij ontving weinige dagen later en nadat hij zich inmiddels te Zwolle had gevestigd, het beloofde middel en moest daarvoor, met inbegrip van ver goeding voor de reis naar Londen, ruim 100 betalen. Een tweede aflevering, tegen denzelfden prijs, was reeds ontvangen en zou ook betaald zijn als niet bij een onderzoek, den apotheker V. d. B. opgedragen, gebleken was, dat men hier met ge woon bitter te doen had. De wachthuizen op de Zeeuwschei ij n der staatsspoorwegen zullen met 15 October a. s. voorzien worden van electrische seinen en de brug gen van klokseinen. Te Erfurt zal van den 14den tot den 15den October aanst. een algemeen congres van Duitsche logement-bedienden gehouden worden. Men zal er handelen over de stichting van een algemeen verbond, van een centraal bureel voor het bezorgen van plaatsen met filialen, van her bergen voor logementbedienden, van inrichtingen tot opleiding voor het vak enz. Het Fransche hof van cassatie heeft de voorziening van Barré en Lebiez, die, gelijk men weet, wegens het vermoorden van een melk verkoopster te Parijs ter dood zijn veroordeeld, verworpen. Uit Nieuw-Caledonië ontvangen be- richten betreffende den opstand der Kanaken be helzen, dat den 19den Juni 11. eenige mannen, behoorende tot den Dony-stam, een kolonist, Chêne genaamd, met zijn gezin vermoordden, omdat hij geweigerd had eene Kanaaksche vrouw, die bij hem woonde, uit te leveren. De belhamels werden ge vangengenomen, maar in den nacht van den 24sten overviel het stamhoofd Aatai de gendarmes en ko lonisten te Eoa, die, ten getale van 43, werden omgebracht. Terwijl de troepen derwaarts opruk ten, besprongen de Kanaken Bouloupari en ver moordden er 40 personen, doch spoedig daarna zijn de verschillende punten bezet en is de opstand onderdrukt, welke naar het schijnt volgens een algemeen en vooraf beraamd plan werd uitgevoerd en waartoe de moord van Chêne en de zijnen slechts het sein gaf. Op eene Schotsche stoomboot heeft onlangs in de nabijheid van Ealmouth eene ge weldige ontploffing plaats gehad. De kapitein is daarbij omgekomen en ettelijke personen van de bemanning zijn zwaar gekwetst. Het bovendek en de groote mast werden geheel vernield. Men schrijft de ontploffing toe aan eene opeenhooping van ko- lengas, veroorzaakt door het te lang gesloten zijn der valluiken van het dek. Van het begin van den opstand op Cuba tot het begin van dit jaar zijn 133,555 Spaansche soldaten in de hospitalen overleden aan ziekten of wonden en 12,500 op het slagveld; 37,726 werden ontslagen en omstreeks 100,000 opstandelingen of in gevechten gedood, of als ge vangenen gefusileerd. Een nieuwe wijze van zelfmoord. De dochter van professor Prost te Boston heeft zich het leven benomen door zich een petroleumlamp over het hoofd uit te gieten en zich daarna in brand te steken. Zij deed het in een aanval van waanzinnigheid.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2