N°. 3686. Donderdag A0. 1878. 29 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PELTS DEZER COURANT: 'door Leiden per 8 maanden. él»«VW L10. Franco per post..'•.'ViT". n 1.40. Afzonderlijke Nonunen 0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIE A Vso 1—0 regeb. federe regel meer... Grsotere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. LEIDEN, 38 Augustus. De sluiting der Floralia-tentoonstelling had gisteravond weer tal van genoodigden en belang stellenden naar de Stadszaal gelokt, welke zoowel boven als beneden te midden van groen en bloe men goed was bezet. Voordat tot de uitreiking der prijzen werd overgegaan, voerde het muziek corps dér dd. schutterij, dat thans op het orkest in stede van op de galerij had plaats genomen, het eerste gedeelte van het programma uit. Daarna hield de heer De Fremery opnieuw eene korte toe spraak, waarin hij verklaarde dat het hem na de opening op Zondag, nu eene niet minder aange name taak was de bekroonden te mogen geluk- wenschen. De eerste en tweede prijzen waren thans van anderen aard dan vroeger en bestonden niet uit „artikelen van weelde", maar uit spaar bankboekjes met diploma. Natuurlijk was het voor heide prijzen reeds op de boekjes ingeschreven bedrag verschillend. Spr. hoopte dat deze wijze van bekronen niet minder dan die van vroeger mocht strekken om de liefde tot de bloemen en alzoo het geluk der inzenders te bevorderen, ter wijl het ook voor de anderen een spoorslag moge zijn om op denzelfden weg met ijver te blijven voortgaan. Als derde prijzen werden evenals vorige jaren getuigschriften toegekend. De uitreiking der prijzen aan sommige personen gaf ook nu weder bij herhaling het publiek tot luide toejuichingen en eene opgewekte stemming aanleiding. Toen deze plechtigheid was afgeloopen, nam de voorzitter, de heer Kraal, ten slotte het woord om in de eerste plaats mede te deelen dat de bloemen heden weer konden worden terugge haald en in de tweede plaats er op te wijzen welk een gelukkig verschijnsel het is dat bij eene zaak als deze de burgemeester als hoofd der gemeente het eere-voorzitterschap wel heeft op zich willen nemen. Bij afwezigheid van dezen werd die eere-post thans vervuld door den oudsten wethouder, den heer De Fremery, wien spr. zoowel namens de inzenders als namens de commissie den innigsten dank betuigde voor de wijze waarop hij voor hen heeft gehandeld. Die dank werd ook gebracht aan den gemeenteraad, het dagelijksch bestuur en den kol.-comm. van 't 4de regiment infanterie voor hetgeen zij ten bate der zaak hadden beschikbaar gesteld, zoomede aan de dona teurs, genoodigden enz. Zoodoende was spreker als 't ware met den snel trein gekomen tot de jury. Een kleine ophel dering achtte hij hier niet overbodig. Er schijnt namelijk een vermoeden te bestaan alsof de door de commissie uitgegeven planten, die der kweekers en niet-kweekers, en de oudere planten, met dezelfde maat gemeten zijn. Dit is niet het geval. Ze zijn door de jury op een geheel verschillende wijze be oordeeld. De inzenders hebben met hunne mede dingers onderling een zwaren strijd gehad, ten gevolge waarvan de jury zelfs besloot twaalf prijzen meer toe te kennen dan waartoe de commissie besloten had, die er gedurende 3'/i uur getuige van is geweest hoe de commissie van beoordeeling zich met ijver van hare taak heeft gekweten. De taak der commissie bepaalt zich echter tot deze en andere werkmans-tentoonstellingen niet alleen. Ze heeft ook nog een ander doel voor oogen, dat zij met de volksbijeenkomsten tracht te be reiken. Uit de notulen daarvan nu is dezer dagen gebleken dat deze reeds haar 25-jarig bestaan zijn ingetreden. Met spreker zal ieder ongetwijfeld voor de oprichters er van de grootste sympathie koes teren, zoodat hij dan ook niet kon nalaten den wensch uit te spreken dat allen ook de tegen woordige commissie mogen blijven schragen, zoowel wat de tentoonstellingen als wat de lezingen betreft, m. a. w. in hetgeen zij doet ten nutte van het volk. Hiermede was de eigenlijke plechtigheid af geloopen, doch alvorens Flora's tijdelijke tempel weder gesloten werd, voerde het muziekcorps de tweede afdeeling van het programma uit, waar mede het duidelijke bewijzen van steeds meerderen vooruitgang gaf en den aanwezigen opnieuw eenige genoeglijke oogenblikken verschafte. Daverende toejuichingen vielen het telkens ten deel. In verband met een en ander kunnen deleden der commissie op hunne zorgen en moeite ook voor deze tentoonstelling met voldoening terugzien, en ofschoon zij al eenige teleurstelling ondervon den in het feit dat van ruim 200 personen, die tegen luttelen prijs jonge planten hadden ontvan gen, geen enkele inzending was ingekomen, toch is daarmede volstrekt nog niet uitgemaakt dat met dezen het doel is gemist. Integendeel. Ons is zelfs een geval bekend van iemand die alleen uit liefde voor zijne zorgvuldig gekweekte planten zich aan de mededinging heeft onttrokken, liever dan ten koste van eene bekroning zijn heiligdom niettegenstaande de goede zorgen der commissie ten gevolge van de tentoonstelling aan een of ander mogelijk gevaar bloot te stellen. Bij velen, zoo niet bij allen, kan ditzelfde het geval zijn, en wor den alzoo de pogingen der commissie ook bij hen mei een schitterenden uitslag bekroond. Aan onderscheidene officieren der marine is, op hun daartoe gedaan verzoek, vergund de eerst daags in Zuid- en Noord-Holland te houden leger- manoeuvres bij te wonen als toeschouwer. Zij zullen voortdurend op de hoogte worden gehouden van de regeling der manoeuvres, ten einde van het bijwonen der oefeningen zooveel mogelijk nut te kunnen trekken voor hunne leering. In het einde dezer en het begin der vol gende week beginnen de mouvementen der troe pen, die aan de manoeuvres zullen deelnemen, zóó, dat op den 2den September a. s. de verschillende posten langs de kust bezet zijn. Het hoofdmoment der manoeuvres is hoogstwaarschijnlijk de tenuit voerlegging der maatregelen, genomen om eene vijandelijke landing te beletten. Behalve dat er eene uitstekende gelegenheid zal zijn tot het prac- tisch beoefenen van den veiligheidsdienst, zullen deze manoeuvres ook dit voordeel hebben, dat zij gebaseerd zijn op toestanden, die zullen kunnen voorkomen; iets, dat nu juist niet zoozeer van die der beide voorgaande jaren kon gezegd worden. De verpleging der troepen berust grootendeels op het magazijnstelsel. Te Leiden en Delft bevin den zich de brigade-magazijnen, waaruit de meer aan de kustplaatsen gelegen verbruiks-magazijntjes worden voorziendeze laatsten staan onder het beheer der kwartiermeesters en dienen ter verple ging der sein- en wachtposten en der in nood- schuren geconcentreerde troepen-afdeelingen. De levensmiddelen, uit die magazijntjes verstrekt, be staan uit aardappelen en groenten in blikken bus sen, inhoudende 3 en 6 liter (z. g. volksblikken), j vleeschblikken (corned heef), erwtenworst en tablet- i ten voor gewone rijstesoep, terwijl aan elk man als j reserve-ration wordt uitgegeven 0.2 KG. rookworst I en 3 beschuiten om voorloopig in de voeding te voor zien, zoo door eene of andere omstandigheid het gewone ration niet tijdig genoeg kan worden ontvangen. De bereiding van spijzen geschiedt in zesmans kook ketels, die door de manschappen op den ransel worden medegevoerd. Overigens geschiedt de verpleging op de gewone wijze, al. door in kwartiering, terwijl voor de officieren op de voor posten als anderszins een zekere voorraad reserve- rations wordt medegevoerd, bestaande uit blik ken van 1 liter inhoud, aardappelen met worst en verschillende groenten bevattende. Er is dus behoorlijk voor gezorgd, dat officieren en soldaten niet van gebrek zulle» omkomen. Aan de manoeuvres zullen ongeveer 5000 man deelnemen, te weten: de 2de divisie infanterie, bestaande uit 2 brigades; de 1ste brigade uit 1 staf, 4 veldbataljons van het 4de reg. infanterie, het 2de eskadron van het 4de reg. huzaren en de 2de en 3de batterij van het 2de reg. veld-artil- lerie; de 2de brigade uit 1 staf, waarbij de tele graaf brigade, 4 veldbataljons van het 7de reg. infanterie, het 4de eskadron van het 1ste regim. huzaren, de 5de batterij van het 1ste en de 5de batterij van het 2de regiment veld-artill., bene vens een detachement mineurs en sappeurs, sterk 1 officier en 69 minderen. De afdeeling Groningen der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde heeft, onder praesidium van jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, eene bijeenkomst gehouden ten huize van mejuffrouw de weduwe Eekhof, hoofd zakelijk tot behandeling van de punten van be schrijving voor de algemeene vergadering, die den 14den September te Leiden zal gehouden worden. Zij werd slechts door een klein aantal leden hij- gewoond. Nadat die punten waren behandeld en den afgevaardigde, prof. Van Ankum, was opge dragen hoe omtrent de verschillende aan de orde te stellen zaken te handelen, werd de heer Al berda tot candidaat voor het hoofdbestuur gekozen. De feestelijke ontvangst die de hofstad aan het vorstelijk echtpaar bereidt, belooft inderdaad luisterrijk te wezen. In de Rijnstraat bij het spoor wegstation is een kolossale eerepoort opgericht; aan den ingang van het Voorhout bij het Tor nooiveld zijn drie groote gevlochten bloemkorven geplaatst, welke met bloeiende gewassen zullen opgevuld worden, en uit welker hart hooge masten met wimpels zullen verrijzen. Aan de Kneuterdijk zijde van het Voorhout is een andere eerepoort opgesteld, even vlug en los als die bij het station kolossaal en deftig is, terwijl op de Plaats, waar over het jeugdig echtpaar zich naar 'skonings paleis begeeft, een fontein is gebouwd, wier vroolijk geklater het gejuich der blijde menigte begeleiden zal. Ook de Hollandsche Maatschappij van landbouw het aan het uiteinde van het Korte Voorhout, nabij het hotel Paulez, eene soort eerepoort van boom-, struik- en bloemgewas opgericht, waarvan de schikking aan den goeden smaak van den alge- meenen secretaris dier Maatschappij, den heer Waldeck te Loosduinen, is opgedragen. Voeg daarbij vlaggen aan alle huizen; straten, vensters en daken gevuld met vroolijke gezichten, en men zal kunnen begrijpen, welken indruk de schoone, ruime hofstad op de jonge Nederlandsche prinses maken moet. Ook de illuminatie belooft algemeen en fraai te zijnvan stadswege bepaalt ze zich tot den Vijverberg en 't Voorhout, welke laatste door tal van lampionsslingers „en plafond" zal worden verlicht, maar de illuminatie vanwege de ingeze tenen is algemeen, en zal zich tot de stilste straten der stad uitstrekken. In de gistermiddag gehouden vergadering der Haagsche afdeeling van de Maatschappij van landbouw werd met toejuiching begroet een mede- deeling van den voorzitter, mr. W. O. T. Van Oudheusden, dat a. s. Zaterdag, namens de afdee ling, aan H. K. H. prinses Hendrik een fraaie bouquet zal worden aangeboden. Ter gelegenheid van den geboortedag van i prinses Hendrik der Nederlanden, den 14dea

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1