N°. 5685. Woensdag A". 1878. 28 Augustus. PRIJS DEZER COURAST: AïzoüderLjte Hommen Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: LEIDSCH DAGBLAD. l5>or Leiden per 8 nmnikfL. France per post..v; ï~.r. Ten 18 re gr. lay1.08. Iedere regel meer0.171- Greotere letters naar plaatsruimte. LEIDES, 27 Augustus. Door het gemeentebestuur is aan den raad een voorstel ingediend tot reorganisatie van den thans bestaanden dienst der brugwachters, ten doel hebbende om in overeenstemming met de bepalingen der gemeentewet, het ontvangen bruggeld in zijn geheel in de gemeentekas te doen storten. Bij de wijze waarop alhier aan het meerendeel der brug gen het bruggeld wordt geheven, mag het eene onmogelijkheid heeten, na te gaan of het wetsartikel wordt nageleefd wat het bedrag der geheven be lasting betreft. Immers met enkele uitzonderingen (de drie Havenbruggen en de Schrijversbrug) zijn bij de bruggen als brugwachters personen aange steld met eene zeer geringe jaarlijksche vaste bezoldiging, welke wordt aangevuld door het ont vangen bruggeld. Het bedrag van deze, zonder eenige controle geheven gelden, is uit den aard der zaak onmogelijk na te gaan, en de wijze van heffiog is zeer zeker in strijd met de gemeentewet, welke den gemeente-ontvanger aanwijst als de persoon die belast is met de invordering van al de inkomsten der gemeente en met het doen van alle betalingen uit de gemeentekas. Eene tweede op zich zelve even voldoende reden, waarom eene verandering van den bestaanden toestand noodig is, ligt in de wijze waarop de dienst bij het openen en sluiten der bruggen thans wordt verricht. Het is algemeen bekend dat deze te wenscben overlaat, en dit ligt in den aard der zaak. Alleen bij de Schrijversbrug, de drie Haven bruggen, de Pauwbrug, die bij de Verversstraat en die over de Langegracbt bij de Houtmarkt, zijn wachthuisjes voor de brugwachters geplaatst, en bestaat alzoo de mogelijkheid om voor die bruggen personen aan te stellen, die geacht kunnen worden altijd bij de hand te zijn wanneer een dier bruggen geopend moet worden. Voor de andere bruggen moet men trachten personen te vinden, die zooveel mogelijk in de nabijheid wonen om bet waarschuwend geroep der schippers te kunnen hoorenen bij de aanstelling tot brugwachter moet dus dikwijls meer gelet worden op de plaats waar de titularis woont dan op zijne geschiktheid. Sommige bruggen wordan door vrouwen geopend en gesloten, hetgeen op zichzelf niet bevorderlijk is aan de goede orde; en eindelijk is geen der brugwachters of brugwachtsters met eenig gezag bekleed. Al de daaruit voortkomende gebreken kunnen worden weggenomen door de aanstelling van vaste bezoldigde brugwachters, aan wie tevens de be trekking zou kunnen worden opgedragen van onbezoldigd agent van politie, zoodat zij tegelijker tijd ook nog voor de politie in bet algemeen dienstbaar zouden kunnen zijn, en die dan ook een uniform als zoodanig zouden moeten dragen. Het spreekt vanzelf dat dan daarenboven op ver schillende plaatsen brugwachtershuisjes moeten worden opgericht, waardoor tegelijkertijd aan een meermalen geuiten wensch kan worden voldaan, dat nl. op verschillende plaatsen in de gemeente politie-stations worden ingesteld. Eenige van deze brugwachtershuisjes zouden daarvoor dan kunnen worden ingericht. In de gemeente zijn 24 beweeg bare bruggen, waarvoor noodig geacht worden 19 brugwachters. In verband met de van hen gevor derde diensten wordt eene bezoldiging van ƒ400 'sjaars billijk en noodig geacht; voor 19 brug wachters derhalve 7600, daarbijvoegende 50 per hoofd voor de uniformkleeding, maakt te zamen 8550, terwijl daarenboven gerekend moet worden op eenige uitgave voor onderhoud van vuur en licht in de wachthuisjes, waarvan er reeds drie bestaan, zoodat bun getal met zes vermeerderd zou moeten worden. De kosten van onderhoud en vuur en licht kunnen geraamd worden op ongeveer f 900 's jaars, terwijl de oprichting van de 6 wachthuisjes, waarvan enkele tevens moeten dienen als politiebureels, eene uitgave zal vorderen ver moedelijk van 5a 6000. Tegenover de niet onbelangrijke vermeerdering van uitgaven, staan de hoogere inkomsten van het bruggeld. Alleen dat voor vier bruggen is bekend en wordt op ƒ1500 'sjaars geraamd. Het hoogere tarief zou die opbrengst tot 4000 ongeveer op voeren. Wat de overige bruggen aangaat, het is niet mogelijk met eenigen schijn van juistheid op te geven hoeveel daar aan bruggeld wordt ontvangen. Het is echter aan te nemen dat volgens het nieuw voorgestelde tarief het totaal der ontvangsten 8000 zal zijn en dat derhalve, in overeen stemming met de bedoeling van art. 254 der gemeentewet, niet meer zal geheven worden dan noodig is om den betaler naar evenredigheid van het gebruik of genot dat hij heeft, in de kosten van aanleg, onderhoud en verstrekking van het ge bruikte of genotene te doen bijdragen. Hedenmorgen te tien uren had alhier op het kerkhof aan de Marepoort de begrafenis plaats van J. H. Van Leeuwen, gewezen gezel en mees terknecht gedurende het tijdsverloop van omtrent 43 jaren ter drukkerij van de firma E. J. Brill. Een achttal rijtuigen met vrienden en belangstel lenden en het geheele dienstdoend personeel der firma vergezelde den lijkwagen tot het graf. Daar gekomen werd, nadat het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, door ds. Holster eene treffende toespraak gehouden, waarin Van Leeuwens leven als huisvader en christen werd geroemd en ter navolging voorgesteld. Daarna sprak een van de heeren der firma, diep getroffen over het ver lies van den overledene, over hem, die zich zoo vele jaren voor zijne taak had bekwaamd, er voor had gewerkt en geleefd. Nadat vervolgens namens het dienstdoend personeel der firma hulde aan den overledene was gebracht, en de heer Baale in eene aanspraak in proza en poëzie het huiselijk leven van den overledene had geschetst, werden deze toe spraken met een kort en treffend woord van dank beantwoord door den oudsten der beide zonen van den overledene, en het zingen van een danklied uit Psalm 103 vs. 8 was het slot waarmede de treurige plechtigheid ten einde werd gebracht. Toen het dienstdoend personeel weder naar de werkzaamheden was teruggekeerd, werd door een der patroons nogmaals op de plechtigheid gewezen, en hij, die reeds 27 jaren als gezel daar werkzaam was geweest, nu als meesterknecht der drukkerij aangesteld en de wensch geuit dat onder zijne leiding dezelfde orde, tevredenheid, eendracht, werkzaamheid en ijver mochten heerschen als onder die van wijlen zijn voorganger. Gisteren had de eerste vergadering van de afdeeling Hazerswoude en Koudekerk der Holl. Maatschappij van landbouw plaats. Deze nieuw geconstitueerde afdeeling bestaat uit 83 leden, het bestuur uit de heerenK. N. Hengeveld, mr. C. Van der Vlies, M. Crommelin, secretaris, E. Zirkzee, penningmeester, en commissarissen de hee ren G. M. Langhout, A. Van der Burg en G. Van Ommering. Tot afgevaardigden ter algemeene ver gadering werden gekozen de heeren K. N. Henge veld en J. D. Van den Akker. Er wordt een gala- of feestconcert georga niseerd, prins en prinses Hendrik op 1 September aan te bieden in het gebouw van kunsten en wetenschappen te 's-Hage. Drie zangvereenigingen zullen daartoe hare medewerking verleenen, name lijk „Cecilia", de Kon. Nationale Zangschool voor handwerkslieden en „Haagsch Mannenkoor." De heer Kichard Hol uit Utrecht heeft zich bereid verklaard, „Cecilia" ook bij deze feestelijke ge legenheid aan te voeren. In eene vergadering der deelnemers aan de eerewacht, die aan prins Hendrik en zijne gemalin zal worden aangeboden bij hun bezoek te Utrecht hebben zich 41 personen opgegeven. Er is tevens besloten dat de kleeding der ruiters zal bestaan in zwarten rok, witten rijpantalon, kaplaarzen, witte das en claque. De ruiters zullen versierd zijn met oranje, wit en zwart (Pruisische kleuren), terwijl de paarden de stadskleuren (rood en wit) zullen dragen. Mocht de toestemming daartoe verkregen worden, dan zullen prins en prinses Hendrik bij gelegenheid van hun feestelijke komst in de resi dentie a. s. Zaterdag begeleid worden door een 20-tal ingezetenen, wier kostuum zal bestaan uit steek, zwarten rok, op de schouders versierd met linten van de nationale en Pruisische kleuren, wit vest, lichtkleurige pantalon en rijlaarzen. Volgens de „Kölnische Zeitung" heeft prins Hendrik zijne bruid als huwelijksgeschenk een schat van brillanten en juweelen geschonken als zelfs bij vorstelijke huwelijken zelden gezien wordt. Deze „corbeille", door de Berlijnsche juweliers Eriedeberg geleverd, bestaat uit eeu diadeem, eene „corsage" (groote broche), eene halsketen met elf pendeloques en een verlengstuk om de „corsage" als „esclavage" te dragen, uitloopende in twee schouderhroches. Het sieraad, naar teekeningen van Holbein vervaardigd, kan met safieren of geheel in brillanten gedragen worden. De groote safier der corsage, omstreeks 200 karaat, is van het fraaiste en helderste blauw en wordt op meer dan 100,000 mark geschat. Niet minder fraai zijn de zes overige, kleinere safieren. De brillanten welke in de plaats dezer steenen kunnen geschroefd worden, zijn van tusschen de 10 en 30 karaat en van het zuiverste water. Het geheel wordt op 1 millioen mark geschat. Van den keizer en de keizerin ontving de prinses-bruid een diadeem iu brillanten met 9 sterren, rustende op arabesken en eene keten van „solitairen," welke ook als halssieraad kan gedragen worden. De manoeuvres op het Bornstadterveld zijn gisterochtend te 8 uren onder begunstiging van helder weder aangevangen. Prins en prinses Hen drik der Nederlanden waren afwezig. De koning der Nederlanden en de prinsen verschenen er zonder ridderteekenen, de prinsessen te paard, allen met een gevolg van 500 ruiters. Aan de oefeningen namen vijf regimenten, drie bataljons en de artillerie deel. Er is een spiegelgevecht gehouden. De manoeuvres zijn goed geslaagd. Z. M. de koning is hedenochtend te 8 uren naar Arolsen vertrokken en werd hedenavond op het Loo terugverwacht. De zittingen van de Synode de'r Ned. Herv. kerk zijn gesloten. Onder de laatstgenoten besluiten, die nog bijzondere vermelding verd ienen, behoort dit, dat een voorstel om maatregelen te nemen tot opheffing van de „commissie, van voordracht voor de benoeming van kerkeli jke hoogleeraren" is afgestemd. Genoemde commissie had door hare voordrachten de ontevredenhei d opgewekt van hen, die wilden dat alleen orthodoxe hoogleeraren zou den worden benoemd, doch. de Synode vond hierin geene reden om de ophpfffing dier commissie te wenschen. De Synod.e heeft besloten zich tot

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1