Gemengd Nieuws. buitenland. Frankrij k. "Duitsehlancl. België. Oostenr.-Hong. Monarchie. Egypte. In de Broederkerk te Kampen werd Zater dag te drie uren de laatste algemeene vergadering van het Ned. taal- en letterkundig congres geopend, die door vele honderden belangstellende hoorders en hoorderessen werd bijgewoond. Na de uitge brachte verslagen der afdeelingen stelde de heer De Jonge van Ellemeet voor, op dien voor Neder land en België gedenkwaardigen dag uit den boezem van het congres een tweetal telegrammen te zenden, het eene aan prins en prinses Hendrik der Neder landen, met betuiging van aller warme belang stelling in het huwelijk door hen gesloten, het andere aan den koning en de koningin der Belgen, om aller oprechten heilwensch en warme hulde te brengen bij gelegenheid van hun zilveren huwe lijksfeest. Deze voorstellen werden met toejuiching aangenomen. De Nederlandsche gezant bij het Duitsche hof jhr. Rochussen is tot ridder 1ste klasse van de orde van den Rooden Adelaar en de Luxemburgsche minister, baron De Blochausen, tot ridder 1ste klasse van de Pruisische Kroonorde benoemd. De kroonprins van Pruisen en prins Ere- derik Karei zijn door Z. M. den koning der Ne derlanden begiftigd met de Militaire Willemsorde. Het voorgenomen koninklijk saluut van 101 schoten te Amsterdam is Zaterdag ten gevolge van hoogerhand ontvangen bevelen niet gelost. Dr. T. Cannegieter heeft de hem aangeboden betrekking van kerkelijk hoogleeraar in de god geleerdheid te Utrecht aangenomen. Zaterdag-ochtend te acht uren, bij aankomst van den eersten trein van Haarlem, vereenigden zich een aantal jagers aan 't station te Castricum, om zich te voet of per rijtuig naar „Jachtveld" te begeven, ongeveer een uur zuidwaarts in het duin gelegen, alwaar de wedstrijd voor staande honden zou gehouden worden. Het was eene eigenaardige en levendige ver tooning, toen men in 't duin aangekomen de jagers en belangstellenden bijeen zag, wier aantal nog steeds klom, doordien uit de omstreken ge durig equipages kwamen aanrijden. Prachtig weder begunstigde dezen geheel nieuwen wedstrijd, waaraan elf honden deelnamen, waarvan de eigenaars in volgorde volgens loting waren: A. J. E. baron Van Ittersum, Bennebroek; D. J. R. Brants, Heerenveenmr. P. C. Visser, HaarlemEd. J. Gompertz, Deventer; W. A. baron De Constant Rebecque, Wageningen; Ed. Van Hoboken van Oudelanden, Rotterdam; James Smith, Kralingen S. J. graaf Van Limburg Stirum, Lichtenbeek; jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Velzen; J. Elias Hacke, Amsterdam; E. Kiderlen, Delfs- haven. Door de loting was bepaald, welke honden samen, twee aan twee, zouden zoeken. De hond die van beiden het hoogste nummer verkreeg, moest rechts en de andere links geleid worden. De winners van de 1ste serie liepen wederom te zamen, enz., totdat eindelijk één hond overbleef, die den lsten prijs won, bestaande in een kunstvoor werp of f 100. De 2de prijs was een kunstvoorwerp of f 50, en de 3de prijs een zilveren medaille. Nadat men ongeveer drie uren links en rechts in het duin gedwaald had, werd tegen halfeen het sein gegeven tot pauze, en allen begaven zich naar de twee tenten van „Nimrod", om daar deel te nemen aan een dejeuner van circa 100 couverts, 't Was een echt landelijk tooneeltje, dat opgeluisterd werd door de muziek van de huzaren uit Haarlem. Een paar uren later werd de strijd met onvermoeiden ijver voortgezet, totdat eindelijk omstreeks vier uren de meesten het jachtterrein verlieten om huiswaarts te keeren. Intusschen was de wedstrijd nog lang niet geëindigd. De gemeenteraad van Schiedam heeft aan genomen het voorstel der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, waarmede burgemees ter en wethouders zich hadden vereenigd, tot toe voeging eener handelsklasse aan de hoogere bur gerschool aldaar. Tot hulponderwijzeres aan de openbare school voor meisjes aldaar is benoemd m«j. E. M. E. T. Groshans. De minister van justitie heeft nader ter kennis vai de politie-autoriteiten gebracht, dat voor de te Berlijn komende vreemdelingen ook het bezit van een zoogenaamd biunenlandsch pas poort voldoende kan worden geacht. De minister van oorlog en die van water staat enz. zullen Donderdag geen audiëntie ver- leenen. Het stoomschip „Overijsel", van Batavia, is Zaterdag-namiddag van Port-Said naar Vlis- singen, de „Conrad" Zaterdag van Nieuwediep naar Batavia en de „P. Caland" van Rotterdam naar Nieuw-York vertrokken; de „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde gisternamiddag om vijf uren te Southampton. Gisterochtend vroeg is teRotterdam een bediende uit de sociëteit „Den Doele" op den grond op een bierglas gevallen, ten gevolge waarvan hij eene zeer ernstige wond in het aangezicht heeft gekregen. Hij is overgebracht naar het ste delijk ziekenhuis aan den Coolsingel en verkeert niet buiten levensgevaar. Gisteravond waren er op de laatste boot uit Zaandam (waar kermis is) naar men aan 't Amst. Handbl. mededeelt ongeveer 800 personen. Geen wonder dat bij het vertrek het gedrang zeer groot was. Het liep niet zonder ongelukken af, want even vóór de afvaart vielen drie personen in het water. Twee kwamen er met een nat pak af, maar de derde, een bejaard man, moest dit kermistochtje met den dood bekoopen. De krijgsraad heeft tot vijfjaren krui- wagenstraf en vervallenverklaring uit den militairen stand veroordeeld den fourier L. J. G. J. van het reg. rijdende artillerie, omdat hij in Juli jl. in de kazerne te Amersfoort den opperwacht meester S. met den achterkant van een pistool op het hoofd heeft geslagen en verwond. Omtrent de zoo noodlottige wijze waarop mevrouw de barones Yan Rhemen van Rhemenshuizen, echtgenoote van het lid der Eerste Kamer, die zich buitenlands bevond, het leven verloor, wordt nader gemeld dat zij met hare kleindochter op de wandeling zijnde en eene weide, aan haar landgoed grenzende, doorgaande, angst had voor de daar aanwezige koeien, en daarom den spoordijk wilde overgaan. Den sneltrein uit Arnhem ziende aankomen, meende zij de overzijde toch nog wel te kunnen bereiken, hetgeen aan de kleindochter gelukte, doch haar japon werd door de locomotief gegrepen en de ongelukkige mede- gesleurd, om slechts als lijk van onder den trein, die zoo spoedig mogelijk stilstond, te worden opgenomen. Algemeen is de deelneming in het verlies der geachte vrouw. Vrijdag-avond kwam een brave zoon, volgens gewoonte, sterk beschonken bij zijne moe der achter de bank van leening te Arnhem te huis. Deze, die echter weinig lust. gevoelde hem binnen te laten, sloot de deur, waarop de ander zich door het raam den toegang wilde verschaflen en te dien einde de ruiten daarvan stuk sloeg, waarbij hij zich den pols der rechterhand geheel afsneed. De doctoren Kaathoven en Moll waren eerst na hem gedurende een uur geneeskundig behandeld te hebben, in staat de hevig bloedende wond te stelpen. Bij een hevig onweder, dat in de om streken van Doesburg Zaterdag-namiddag woedde, is op de stadsweide een koe door den bliksem doodgeslagen. Met het gunstigste gevolg had Zaterdag nabij de Koog op Tessel de beproeving plaats der aldaar gestationeerde reddingboot en van het vuurpijltoestel. Een en ander bleek in goeden staat te verkeeren. Ook de reddingsmid delen in het Eierland, vóór een paar dagen op nieuw beproefd, waren uitstekend in orde. Volgens mededeelingen van reizigers heeft Vrijdag omstreeks zeven uren in de streek tusschen Bacherach en Bingen een zoo zware wolkbreuk plaats gehad, dat te Heimbach twee huizen ingestort en een aantal stukken huisraad weggespoeld en door schippers in den Rijn opge- vischt zijn. Ook de spoorweg was beschadigd. De moordenaar Thürolf, die thans in dezelfde cel zit waar Hoedel vóór zijne onthoofding heeft gezeten, deed dezer dagen een poging tot zelfmoordhij trachtte zich met zijn zakdoek aan een der vensterstijlen te verworgen. Een oppas ser bemerkte het en belette Thürolf aan zijn voor nemen uitvoering te geven. Tyrol is dezer dagen door zware over stroomingen geteisterd, vooral het Zillerthal heeft veel geleden. De sedert 14 Augustus waaiende sirocco had het ijs en de sneeuw in het hooge gebergte zoo doen smelten, dat kleine beken in woeste bergstroomen veranderden, die alles mede sleepten. Menschenlevens schijnen niet te betreu ren te zijn, maar de schade aan vee, akkers en woningen is zeer groot. Te Parijs vergadert onder voorzitterschap van den heer Erémy het achtste congres der „Asso ciation francaise pour l'avancement des sciences". Uit Nederland is de heer Baumhauer tegenwoor dig, uit Duitschland Virchow en Hackel. Dit is de eerste maal sedert een aantal jaren, dat Duit- schers, in officiëele hoedanigheid, aan Eransche plechtigheden deelnemen. In de Wallrafsche bibliotheek te Keulen is, in een handschrift uit het begin der 16de eeuw, eene tot nu toe onbekende bijzonderheid bekend ge worden betredende den dood van den uitvinder der boekdrukkunst Joh. Gutenberg. Te midden van een aantal Latijusche gedichten van Joh. Butzbach, uit Miltenberg, een man die goed onder richt kon wezen, komt een uit 1514 gedagtee- keude dichterlijke brief voor: De differentia et quantitate stile, en daarin verhaalt Butzbach dat de beroemde uitvinder tijdens een volksoploop uit zijne woning gesleept, en op een kar geworpen buiten de stad omgebracht is. De „Post" spreekt in warme bewoordingen over het huwelijksfeest te Potsdam. Met het oog op de nieuwe familiebetrekking tusschen de huizen van Oranje en Hohenzollern, zegt het bladOnwille keurig zijn op dit oogenblik de gemoederen bij de beide volken levendig doordrongen van oude historische herinneringen, en gevoelen zij welk een band door afkomst en geschiedenis tusschen hen is geknoopt, een band die wel tijdelijk door eenig misverstand losser, maar nooit verbroken kon worden. Moge de nieuwe familiebetrekking, hier en in Nederland met zooveel vreugde begroet, een waarborg zijn dat ook de betrekkingen tusschen de beide staten en volken haar vriendschappelijk karakter zullen behouden en big de nakomeling schap bewaard zullen blijven. De „Etoile" meldt dat aan het banket op de beurs, waarbij de koning en koningin, henevens de vreemde prinsen tegenwoordig waren, prins Wilhelm van Pruisen den generaal Clinchant liet weten, dat hij wenschte te drinken op de gezond heid van den generaal, in naam van zijn vader, den Duitschen kroonprins, die hem dit speciaal had gelast. Natuurlijk heeft Clinchant zich ge haast in dit verlangen toe te stemmen. Generaal Jovanovich, bevelhebber der 18de in- fanterie-divisie, meldt van den 23sten uit het kamp van CerniciDoor een op den 2lsten de zer geleverd gevecht werd een beslissende slag toegebracht aan de hoofdmacht der insurgenten in de Herzegowina, welke in sterke posities en in bijna als forten gebouwde sterkten zich zoo lang dapper verdedigden, dat de meeste aanvoerders onder de puinhoopen der in brand geraakte kula's (versterkte wachthuizen) hun dood vonden. De overigen werden uiteengejaagd; de talrijkste af- deeling vlood in het gebergte in de richting van Bilek. Aan de stad Stolac is wegens hare trou- welooze houding eene contributie, hoofdzakelijk in levensmiddelen, opgelegd. Generaal Jovanovich roemt de voorbeeldige houding der troepen. De conclusies van het rapport der commissie van enquête zijnGeen belastingheffing, die niet door de wet is goedgekeurd; de belastingen, aan ingezetenen en vreemdelingen op te leggen, zijn door de wetgevende macht goed te keuren; de ambtenaren met de inning belast ondergeschikt aan den minister van financiën; een reservefonds te stichten, om de tekorten te dekken, die voort vloeien uit onvoldoenden waterstand van den Nijl voor reclames in zake belastingen zijn rechterlijke instellingen in 't leven te roepenbij de inrichting van het bestuur vooral te letten op de bescher ming van inboorlingen tegen misbruik van gezag;

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2