N°. 5684. Dinsdag A0. 1878. 27 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 wmuiIml. f L10. Franco per post 1.4a Afzonderlijke No turners0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tm 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 26 Augustus. Ter gelegenheid van den 27sten verjaardag van Z. K. H. prins Alexander wapperde gisteren alhier de driekleur van de openbare en eenige particuliere gebouwen. Ter opening van de tentoonstelling van bloe men door den werkenden stand gekweekt, waren gistermiddag te een uur de inzenders en vele ge- noodigden, waaronder zoowel burgerlijke als mili taire autoriteiten, in de kleine benedenzaal van de Stadszaal vereenigd. Alvorens tot de opening werd overgegaan, betrad de voorzitter der commissie, de heer Kraal, het platform, ten einde omtrent de tentoonstelling eenige inlichtingen te geven. Zoo is o. a. thans bij elke inzending aangegeven hoe veel plantjes er indertijd door den exposant zijn ontvangen en hoeveel er nu door hem daarvan zijn ingezonden. Tevens kon spreker niet nalaten te wijzen op een teleurstelling welke de com missie had ondervonden. Er zijn toch door niet minder dan ruim 200 personen planten aange vraagd, waarvan er geen enkele is ingezonden. Dit is voor de commissie zeer onaangenaam. Wanneer men liefde voor planten wil aankweeken, moet men niet op zulke verschijnselen stuiten. De com missie stelt op den voorgrond dat ze nut sticht. Waar bloemen gekweekt worden bestaat huiselijk heid. De vrouw krijgt er tevens een tooi mede in haar huis, die ze met geen geld kan betalen. Ook de heilzame invloed daarvan bij de lijdens sponde werd door spreker niet onopgemerkt ge laten. Bij verschijnselen als het bovenvermelde wordt de taak van commissarissen echter zeer moei lijk gemaakt en kan men minder gemakkelijk tot een juist resultaat komen. Spreker noodigde daarom allen uit, die daartoe in gelegenheid waren, de be trokkenen te doen gevoelen hoe verkeerd zij met der gelijke handelwijze doen en hun invloed aan te wenden om deze bij mogelijke volgende gelegen heden te voorkomen. Wat de uitkomst nu van deze tentoonstelling betreft, spreker liet haar aan de beoordeeling van ieder over. Bij afwezigheid van den heer burgemeester als eere-voorzitter, die de tentoonstelling zou openen, werd diens plaats vervuld door den oudsten wet houder den heer De Eremery, die verklaarde dat het, na hetgeen reeds gezegd was, bijna overbodig was nog iets er bij te voegen. Toch wenschte hij aan de tot hem gerichte uitnoodiging te voldoen, want onder de commissiën van 't Nut waarvoor hij de meeste sympathie gevoelt, bekleec t die voor de Volksbijeenkomsten, waarvan de tentoonstelling uitgaat, een eerste plaats. Te recht had de vorige spreker er aan herinnerd, hoe de heer Witte bij de opening der vorige tentoonstelling op het nut gewezen had dat het kweeken van planten voor den mensch heeft. In de woningen toch waar bloemen gekweekt worden vindt ge orde en netheid, daar vindt ge liefde en vrede; daar komt ge tot de overtuiging dat de aarde toch nog veel schoons oplevert, waarvan in de aangrenzende zaal de voor beelden aanwezig zijn, ter bezichtiging waarvan spr. allen onder voorlichting van de comm. uitnoodigde, ■waarna hij de tentoonstelling geopend verklaarde. Onmiddellijk lieten zich de tonen der stafmnziek van het vierde regiment infanterie hooren en begon de eerste promenade door de zaal, welke thans in een lusthof is herschapen, waar het oog aangenaam wordt gestreeld en men gaarne eenige oogenblikken blijft vertoeven, vooral wanneer men het voorrecht heeft getuige te kunnen zijn van de gesprekken of de inlichtingen van hen, door wier zorgen en toewijding de eens zoo kleine plantjes thans zulk een fraai geheel vormen. Het getal der inzenders van door de commissie in Mei afgegeven joDge planten bedraagt 270. Deze hebben toen te zamen ontvangen 1320 stuks, waarvan er thans door ben zijn ingezonden 1028. De volgende bekroningen zijn toegekend Eerste prijsL. E. De Groot, M. Klinkenberg, wed. Joh. Erancken, K. Verbiest, I. Van Klaveren, P. C. Maas, Anna Bertram en A. D. Den Older. Tweede prijs: Joh. Van Wijk. Jac. Hendr. Drinhuyzen, Jac. Arnold Beuzemaker, J. Mink- horst, D. E. Nieboer, S. Olivier, J. Olivier, I. Nijssen, W. Bolt, I. Provoo, vrouw Van Laren en J. Arnoldus. Derde prijsC. Segaar, D. Lambinon, Dom. De Roo, Leentje Uitenbosch, C. Klijn, A. Kors, H. Jacobs, J. Van Wouw, G. W. Wagemans, J. Van der Velde, C. A. Verhoeven, C. Brouwer, I. I. Abspoel Jr., W. Nijssen, Maria Brakel, J. Ber tram, Maria Broomans, E. Struikenkamp, J. A. Kettenis, P. Bourgeois, P. De Mey, Jacoba Van der Biessen, P. Dingjan en Maria Cornelia Beu zemaker. Van de 56 inzender» van 375 oudere planten, welke reeds langer in hun bezit waren, werd een eerste prijs toegekend aan E. Sollie en L. E. De Groot; een tweede prijf aan J. Kriest, J. Wijten- burg en C. Bogget (de laatste voor aquarium met waterpl.)een derde prijs aan A. Kors, J. Van Wijk, J. De Graaf, L. Den Older, Maria Broo mans, A. Hazebroek en Th. Laterveer; terwijl voor een bouquet G. Bolt met een bestuursprijs bekroond werd. Hedenmorgen Was de werkplaats van den heer J. J. Van der Voorden alhier feestelijk getooid ter gelegenheid dat de oude W. Zuurdeeg den dag herdacht, waarop hij vóór 50 jaren bij de firma in dienst trad. Hoogst aangedaan ontving hij de prachtige gouden geschenken van zijn patroon, die in zijne toespraak deed uitkomen, hoezeer hij den ijver van den jubilaris waardeerde. Ook zijne kameraden toonden hoe innig zij aan hun ouden vriend waren gehecht. De muziekuitvoering, Zaterdag op de Koren- benrsbrug ter eere van prins Hendriks huwelijk gegeven, en de illuminatie bij de fontein brachten eene groote volksmenigte op de been. Buiten het programma werd de festiviteit met een paar vecht partijen besloten. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, 13.50, 2.90 en 1.35; de laagste 26.00, 13.50, 2.70 en f 1.35. De raad der gemeente Koudekerk heeft, naar aanleiding van ingekomen adressen zoo van ingezetenen dier gemeente als van den Hoogen Rijndijk onder Hazerswoude (welke laatsten zich verbonden gedurende 10 jaren ƒ50 jaarlijks bij te dragen), besloten ƒ100 per jaar gedurende tien jaren toe te staan voor het erlangen van een toegangsweg van den Hoogen Rijndijk naar het station van de spoorwegliju Leiden—Woerden. De Duitsche kroonprins heeft Vrijdag namiddag op het parade-diner in het Eransch een feestdronk aan Z. M. onzen Koning gewijd. In antwoord daarop werd door Z. M. in het Eransch een toost uitgebracht op den keizer, de keizerin en de geheele koninklijke familie. Z. M. hoopte dat de keizer weldra geheel hersteld moge zijn en betuigde in warme bewoordingen zijne erken telijkheid voor de hartelijke ontvangst, die hem te Potsdam is ten deel gevallen. Tot de godsdienstoefening, die prins en prinses Hendrik der Nederlanden in de Vredeskerk te j Sans-souci bijwoonden, waren uitgenoodigd de ko ninklijke familie en overige vorstelijke gasten, met de hooggeplaatste personen die aan den bruid stoet hadden deelgenomen, benevens andere leden der verschillende hofhoudingen, de minister van het huis des konings, de geheime kabinetsraad des keizers enz., alles met militair gevolg. Langs de breede met vlaggen versierde laan naar Sans- souci wandelde de stoet onder het luiden der klok ken naar de kerk, alwaar prins en prinses Hen drik door de predikanten werden ontvangen. Het middelruim der kerk was uitsluitend voor den vorstelijken stoet ingericht, terwijl nevens de ruimte voor het publiek een gedeelte der plaatsen gereserveerd was voor personen die van toegangs kaarten waren voorzien. De godsdienstoefening had plaats onder leiding van ds. Heim, die voor deze gelegenheid tot tekst had gekozen„De Heer is mijn herder". De familie, de gasten en alle overigen die tot den stoet behoorden, waren tevens genoodigd op een déjeuner-dinatoire, te halftwee in het Pots dammer slot door prins en prinses Hendrik aan geboden, alsook tot het bijwonen eener tooneelvoor- stelling in het paleis bij den kroonprins des avonds te 7 uren, gevolgd door een souper aldaar in de bovenzalen. Gisteren te twaalf uren was er godsdienst oefening in de Vredeskerk te Sans-s»uci, te halftwee déjeuner-dinatoire in 't Stadtschloss (150 couverts), te zeven uren in het nieuwe paleis tooneelvoor- stelling voor de vorstelijke personenvoorts feeste lijke bijeenkomsten in de witte galerijen voor de overige gasten. Hedenvoormiddag zouden troepen manoeuvres op het Bornstad ter veld gehouden wordente vier uren gala-diner in de marmerzaal van het nieuwe paleis's avonds feestuitvoering in de opera te Berlijn. Zaterdag werd uit Utrecht na afloop van het huwelijk van prins Hendrik en prinses Maria een prachtige ruiker aangeboden, vergezeld van een in blauw fluweel gebonden album, met op dracht en eenige dichtregelen, vanwege de leden van het bestuur der Amalia-stichting aldaar. De ruiker is samengesteld uit witte rozen met het wa penschild der stad Utrecht in het midden, waar achter het roode kruis te voorschijn komt. Het geschenk, dat namens de Haagsche burgerij aan het vorstelijk paar na Hd. komst in de residentie zal worden aangeboden, is voltooid en Zaterdag aan het gemeentebestuur afgeleverd. Het bestaat uit eene kostbare lichtkroon, vervaar digd in de zilvermagazijnen van de firma De Meyer, hofleveranciers, Plaats, te 's-Hage. Het prachtstuk, bewerkt in den stijl Lodewijk XVI, heeft een omvang van 1.25 meter bij eene hoogte van 1.15 meter. Uit het sierlijk gemonteerde hangijzer loopen 6 armen, evenals de bobêches, in den vorm van lauwerbladen, rijk geciseleerd, te zamen uitmakende 24 lichten. De kroon, geheel uit gedreven zilver samengesteld, vonkelt den toeschouwer tegen. Smaak vol zijn aan de branches drie zilveren platen in den vorm van harten aangebracht, waarin respec tievelijk op keurige wijze gegrift zijn het wapen van prins Hendrik: de steigerende leeuw, den pijlbundel omklemd houdendede Pruisische adelaar, het wapenschild van het vaderland der doorluchtige bruid, en eindelijk de ooievaar, voorstellende het stadswapen. Op de vorstelijke wapenschilden zijn tevens de monogrammen van het echtpaar in goud gelegd. Het geschenk is in de Teekenacademie aan de Prinsessegracht ter bezichtiging gesteld, Maandag voor de leden van den gemeenteraad, Dinsdag en Woensdag voor de ingezetenen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1