BUITENLAND. Rusland. aan te bieden, zal plaats hebben Vrijdag 6 Sep tember in den alsdan versierden koninkl. Holl. schouwburg te 's-Hage. De koning zal echter daarbij niet tegenwoordig zijn. Prinses Marianne is gisteravond te halfacht nit Wiesbaden op haar buitenverblijf „Rusthof" bij Voorburg teruggekeerd. Het blijkt dus dat zij niet buitenslands ging ter bijwoning van de huwelijksplechtigheid van prins Hendrik. Het stoomschip „Overijsel", van Batavia naar Rotterdam, is 22 dezer des avonds van Suez en de „Madura" gisteravond naar Batavia ver trokken. Z. M. heeft aan D. Mair, vice-consul van Oostenrijk te Hellevoetsluis, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der orde van Frans Jozef. Gemengd Nieuws. Onder Leiderdorp stond hedenmor gen te vier uren een groote hoop turven in brand naast den steenoven van den heer Van Santen. Terwijl men trachtte het vuur met de spuit van de steenplaats zelve te blusschen, werd ook de hulp der spuit van het dorp ingeroepen. Te negen uren was de turf nog smeulende. Men meldt ons uit Bodegraven: Een polderwerker, werkzaam aan de spoorweglijn LeidenWoerden, had Donderdag het ongeluk onder een der zandtreinen te geraken, waardoor hem een der beenen werd verbrijzeld, zoodat men tot de amputatie is moeten overgaan. Sommige politie-agenten te Amster dam zijn reeds gewapend met een korten stok, die in een beugel aan het sabelgevest hangt. In een pakhuis met tabak en hout geladen, aan de Kattenburgergracht bij het Kadijks- plein te Amsterdam, ontstond gisteravond ongeveer te kwart vóór tienen brand in de tabak. Het gebouw was te bijna halfelf geheel uitgebrand, terwijl de brandweer tot halftwee bleef doorwerken. Drie handspuiten en een stoomspuit hebben water ge geven. De „Jan Van der Heyden" bleef den geheelen nacht door de wacht houden. Te IJmuiden wordt weder een groot hotel gebouwd, waarvan aannemer is geworden D. Tamminga te Amsterdam, voor f 40,000. Te Olst wilden Woensdag drie arbei ders van eene steenfabriek eene schuit, met stee- nen geladen, over den IJsel brengen; toen zij eenige oogenblikken gevaren hadden, schepte het vaartuig water en zonk, waardoor twee hunner, vaders van huisgezinnen, verdronken, terwijl de derde zich met veel moeite redde. Als een zéér groote zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat onder Rosmalen een zwarte ooievaar geschoten is. Dit zeldzame exemplaar zal een plaats innemen bij eene bijna volledige verza meling inlandsche vogels te 's-IIertogenbosch. Donderdag-namiddag is een goede rentrein van den Nederl. Centraal-spoorweg, ko mende van Kampen, op ongeveer de grensschei ding tusschen Putten en Nijkerk gederailleerd. Zes wagens zijn ontspoord, en twee daarvan heb ben aanmerkelijke schade bekomen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Onmiddellijk is alles in het werk gesteld, om den geregelden dienst te verzekeren, zoodat des avonds de treinen weder doorliepen. Te Bergen, bij Alkmaar, heerschen de mazelen in hevige mate, ofschoon het karakter der ziekte goedaardig is. Ten huize van den hulp onderwijzer en de onderwijzeres zijn zij uitgebroken, zoodat de hoofdonderwijzer geheel zonder hulp personeel is, en de school dus tijdelijk gesloten is. Ook in de naburige plaatsen heerscht de ziekte epidemisch. Benige spekslagers te Deventer heb ben in het „Adv. bl. voor Deventer en omstreken" bericht, dat zij zijn overeengekomen voorloopig geen varkens te ontvangen, dan nadat zij (de var kens) door een bevoegden keurmeester gekeurd zijn. Zij (de spekslagers nl.) hebben dezen maat regel genomen, omdat het plaatselijk bestuur zich onbevoegd heeft verklaard tot het vaststellen van een algemeene keuring. De Italiaausche berichtgever der „Globe" schrijft uit Vittorio over eene te Anzano, dicht bij Vittorio, niet ver van het spoorwegstation van Corregliano, aan de lijn tusschen Venetië en Udina, wonende negenen vijftigjarige weduwvrouw, Regina dal Cin, leelijk en ten eenenmale onge letterd, die sedert haar tiende jaar met ongeëven aarde kunstvaardigheid gebroken ledematen zet en zelfs voor ongeneeslijk verklaarde heupontwrich tingen herhaaldelijk hersteld heeft. Tal van treffende gevallen worden door den berichtgever aangehaald. In 1870 heeft zij in het hospitaal te Triëst, ten overstaan van geneesheeren en heelmeesters, won derbare genezingen verricht. De podesta en de gemeenteraad dier stad namen eene motie van dankbetuiging aan haar aan en kenden haar eene som gelds en eene schriftelijke verklaring van hare ongemeene verdiensten toe. De kunst moet erfelijk zijn in de familie van hare moeder. Herhaalde malen is Regina gedurende haar leven, doch vruch teloos, wegens onbevoegde uitoefening der heel kunde vervolgd en veroordeeld geworden, tot zij eindelijk bij de wet gemachtigd is om haar bedrijf uit te oefenen. Zij maakt volstrekt geene aan spraak op geheime krachten en verricht hare kunst bewerkingen in tegenwoordigheid van ieder, die de patiënten medebrengt. Rijken en armen ont vangt zij zonder onderscheid in hare goed inge richte woning, laat de belooning aan de lijders over en neemt nimmer iets aan dan na de genezing. Men wordt voor matigen prijs en op bescheiden wijze ten harent geherbergd en patiënten vervoegen zich uit alle oorden van Europa en Amerika bij haar. Hare zegeteekenen zijn eene geheel eigen aardige verzameling van honderden krukken en tal van vernuftige werktuigen tot hulp van kreupelen, door hare dankbare genezenen achtergelaten. Het Fransche stoomschip Moselle", van de pakketmaatschappij, van Marseille naar Gibraltar, is Donderdag door den Engelschen steamer „City of Waterford" bij Almeira aangevaren. Twee stokers zijn verdronken. Het schip is verloren. Bij eene rekruteering in eene der Beiersche grensplaatsen wilde de voorzitter der commissie de meeste dienstplichtigen naar Metz zenden, maar allen verklaarden liever te Zweibrücken bij de jagers te willen dienen. De voorzitter stond dat eerst aan eenigen toe, maar toen niemand naar Metz begeerde te gaan, wilde hij toch gaarne de reden weten voordat hij eene verdere beslissing nam. Geen der rekruten durfde een woord zeg gen, tot eindelijk de aanwezige gendarme het woord nam: „Met uw verlof, kolonel! de reden is eenvoudig; te Metz kost het bier 25, te Zweibrücken 11 penningen." De rekruten uit die plaats heeten nu te Zweibrücken algemeen „de bierjagers." De sterfte aan de gele koorts te Gre nada, zoo meldt men uit Nieuw-York, overtreft alles wat van dien aard in de Vereenigde Staten gezien is. Weinigen der aangetasten herstellen. Spoor treinen en stoombooten zijn opgepropt met vluch telingen uit de besmette steden, waarheen aan den anderen kant geneesheeren, oppasseressen en allerlei voorraad gezonden worden. In een telegram uit Berlijn in „Daily News" wordt beweerd, dat kardinaal Franchi zou vergiftigd zijn door vergift, gegoten in een glas sorbet, dat hij na de mis dronk. Ook zijn opvol ger heeft verscheiden verdachte aanvallen van ziekte gehad. Kunsten te water beginnen hoe lan ger hoe meer in den smaak te vallen. Boyton zwemt, Zubowich zwemt te paard, Fowler wandelt over het water. Met een podoscaaf is die Amerikaan het Kanaal overgemarcheerd van Boulogne naar Dover. Zoo althans was zijn plan, maar door te genwind kwam hij te Sandgate aan. Hij was erg moe, wat zich begrijpen laat, want hij was van vier uren 's morgens tot halfvier 's middags te water geweest. De podoscaaf bestaat uit twee aan- eengehechte kleine schuitvormige zakken van caout chouc, met lucht opgevuld. Men beweegt zich daarin staande met behulp van een pagaai. Als een staaltje van de wijze, waarop de Turken den oorlog voeren, kan het volgende dienen, dat te Banjaluka gebeurd is. In het hos pitaal lagen verscheiden Turken en onder het voor wendsel dezen te bezoeken, kwamen den lOden eenige Turken, weldra door meerderen gevolgd, in het hospitaal. Plotseling trokken zij wapenen van onder hunne kleederen te voorschijn, vielen op de Oostenrijksche gewonden, de geneesheeren, ziekenoppassers en nonnen aan en richtten een vreeselijk bloedbad aan. Toen namen de Oosten rijksche soldaten weerwraak en Banjaluka werd gebombardeerd en in de asch gelegd. Zoo wordt namelijk aan een Slavisch blad te Agram gemeld. Volgens een ander verhaal heeft de zaak zich eenigszins anders toegedragen, maar in elk geval is gebleken, dat de Turk nog altijd uitgaat van het denkbeeld, dat tegenover een vijand alles ge oorloofd en verraad prijzenswaardig is. "Diaitsehland.. De nieuw benoemde Duitsche ambassadeur Von Hatzfeld is via Teplitz naar Konstantinopel ver trokken. De „Nordd. Allg. Zeitung" verneemt dat de Turksche circulaire over de rectificatie der Grieksche grenzen Donderdag te Berlijn is over handigd. De redactie van het stuk schijnt ver scheidene phases doorloopen te hebben, voordat zij te Konstantinopel definitief werd vastgesteld. De mogendheden, die het tractaat van Berlijn onder teekenden, zullen moeten overwegen, welke houding zij in deze quaestie, waaavan zij bij het tractaat zich een gemeenschappelijke behandeling voorbe hielden, zullen aannemen. België. De vrouwenstoet, die de koningin het diaman ten diadeem en den kanten sluier giüg aanbieden, is te twee uren in het paleis ontvangen. De koningin heeft het volgende geantwoord op het adres, dat haar door mevrouw Anspach was voorgelezen „Ik dank u van ganscher harte voor uwe welwillende woorden en voor het heerlijk geschenk, waartoe gij allen hebt bijgedragen. Niets heeft mij meer getroffen dan dit blijk uwer sympathie, nadat ik 25 jaren in uw midden heb gesleten. Vijf en twintig jaren heb ik trouwens niet noodig gehad om van hart en ziel Belgische te worden. Toen ik in 1853 het gebied van mijn nieuw vaderland voor het eerst betrad, had ik het reeds lief en die band is nauwer toegehaald door de blijken van gehecht heid, die ik van u ontving, door de deelnemiug. welke gij mij steeds betoondet in lief en leed. Met vreugde kan ik verklarenik ben een Bel gische vrouw evenals gij, en de schitterende demon stratie van heden zal een der aangenaamste her inneringen blijven in mijn leven." Lord Torrington heeft uit naam van koningin Victoria aan de koningin een brief overgebracht, waarbij H. M. de damesorde van de Ster van Indië met de versierselen in briljanten geschonken werd. Spanje. Koningin Christina, wier overlijden gisteren per telegraaf gemeld werd, was de dochter van Frans I, koning van Napels, en trad in December 1829 in den echt met Ferdinand VII, koning van Spanje, wiens vierde vrouw zij was. Op haren gemaal had zij een grooten invloed, zoo zelfs dat zij hem wist te bewegen hunne dochter Isabella als zijne op volgster op den troon aau te wijzen. Toen Ferdinand in 1833 stierf, nam koningin Christina als regentes de teugels van het bewind in handen. Dit duurde eehter slechts tot 1840, toen zij genoodzaakt werd van het regentschap afstand te doen; in 1843 keerde zij echter wederom in Spanje terug, om ten gevolge der politieke verwikkeling in 1854 weder te worden verdreven. Nog tweemalen en wel in 1864 en in 1867 kwam zij in Spanje terug. Zij was voor de tweede maal gehuwd met Munoz, hertog van Rianzares, een gewezen lijfgarde. Het ofBciëele blad maakt een keizerlijk besluit openbaar, waarbij het verbod van uitvoer van paar den uit de havens van de Zwarte Zee en de Zee van Azof en over de westelijke grenzen inge trokken wordt. Egypte. De onderhandelingen tusschen den khedive, Nubar-pacha en den heer Rivers Wilson, om een algemeen plan tot reorganisatie van het geheele Egyptisch bestuur te ontwerpen, worden ijverig voortgezet. De détails zijn nog niet nauwkeurig bekend, doch de grondslagen schijnen te zijn res titutie van alle bezittingen van den khedive en zijne familie aan den Staatbelangrijke verminde ring van de civiele lijst; benoeming van Nubar- pacha tot president van den ministerraadvorming

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2