N'. 5683. A*. 1878. 26 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STAPS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: foor Leiden per 8 maanden......L10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 rejela1-05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsrnimte. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis, dat door hem aan den ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 21sten Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier der per- soneele belasting over het 1ste kwartaal, dienst 1878/79, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 26 Augustus 1878. DE FREMERY, Wethr. lo. B. LEIDEN, 34 Augustus. Ook hier ter stede geven de ingezetenen blijken van hunne belangstelling in het huwelijk dat heden tusschen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden en H. K. H. Prinses Maria van Pruisen te Pots dam gesloten wordt. Immers zoowel van open bare als particuliere gebouwen wappert de vader- landsche driekleur met oranjewimpel. Ter gelegen heid van de muziekuitvoering zal de Koornbeurs geïllumineerd worden, terwijl ook boven de fon tein toebereidselen voor een kegelvormige gasver lichting, gekroond door een bol, zijn aangebracht. Door het gemeentebestuur is aan den gemeen teraad een ontwerp overgelegd voorhet bouwen van een gymnastiek-lokaal tevens speelplaats bij ongunstig weder aan de school n°. 3 voor minvermogenden op de gedempte Korte Langegracht, waarvan de kosteD, met inbegrip van de aanschaffing van gym- nastiek-toestellen, geraamd wordeD op f 6000. Omtrent het plan is de plaatselijke schoolcommissie gehoord. Aan haar bezwaar dat het gymnastiek lokaal alleen kan worden bereikt over de open speelplaats, kan worden te gemoet gekomen door het maken van een overdekt gangpad, hetgeen in geval van ongunstig weder zeer zeker in bet belang van de schooljeugd zal wezen. De raming van kosten zou daardoor met 250 moeten worden verhoogd. Van de op de begrooting voor 1877 uitgetrokken gelden voor het bouwen van de school n°. 3 voor minvermogenden behoeft niet te worden verbruikt eene som van f 2000, welke som be grepen is in het bedrag dat ter zake op den post onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1878 bij de voorloopige vaststelling van de gemeente-reke ning zal moeten worden overgebracht. Mocht de Raad alzoo tot de oprichting van een gymnastiek lokaal bij voormelde school besluiten, dan zal de post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor dit jaar nog met f 4250 moeten worden verhoogd. Die gelden zullen naar het inzien van B. en Ws. thans moeten worden gevonden door eene geld- leening, aangezien het hier betreft eene uitgave voor schoolbouw en de kosten van de oprichting van het schoollokaal zijn gevonden door verkoop van Inschrijving op het Grootboek, welk middel van inkomst thans is uitgeput. Heden overleed nog in de kracht zijns levens J. H. Yan Leeuwen, meesterknecht bij de firma E. J. Brill, wiens dood, behalve door zijn gezin, door velen zal betreurd worden. Allen die met de drukkerij in aanraking gekomen zijn, weten hoe zeer men zich op zijne trouw en stiptheid kon verlaten, en hoezeer hij door zijne bekwaamheid de taak der schrijvers wist te vergemakkelijken. Voor geen gering deel dankt die firma aan hem den nu reeds lang gevestigden roem harer Oos- tersche drukken. Het ontbrak hem dan ook niet aan sprekende bewijzen van tevredenheid, vooral van de zijde der tegenwoordige eigenaars, de heeren Yan Oordt en De Stoppelaar. Twee jaar geleden vierde Van Leeuwen zijne veertigjarige werkzaam heid aan de drukkerij. Op de voordracht voor praeceptor aan de Latijnsche school te Sneek zijn gesteld de heeren D. M. Ringeling, lit. doctorandus te Leiden, en E. U. H. Wolf, lit. cand. te Utrecht. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 524 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4967 volwas sen personen en van 914 kinderen. Met ingang van 1 September zijn aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg benoemd: tot derden onderwijzer dr. A. Rutgers, leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Am sterdam; en tot vierden onderwijzer L. A. E. Van der Ley, hoofdonderwijzer te Katwijk. In de algemeene vergadering van het taai en letterkundig congres te Kampen is besloten om den 5den Eebruari 1879, den sterfdag van Joost Van den Vondel, vanwege het Nederlandsch congres een krans te leggen op het graf van onzen dich tervorst. Tot leden der commissie voor dit hulde blijk werden benoemd de heeren Alberdingk Thijm, Van Beers, N. Beets, Binger, J. Ten Brink, Campbell, Everts, J. J. L. Ten Kate, Mees, Moltzer, Roelants, Max Rooses, Vosmaer, M. De Vries, J. Van Vloten, Alph. Willems en Wij brants (allen afwezig) en mw. Lina Schneider, en de heeren De Jonge van Ellemeet, Beckering Vinckers, Brou wers, Burgersdijk, mr. Van Eek, dr. Gallée, De Geyter, prof. Heremans, Jacobson, Ledeganck, Nanninga Uitterdijk, Odilon Perier, dr. Schaepman, H. De Veer, Vorsterman van Oyen en Van Zeg gelen (allen aanwezig). Gistervoormiddag te tien uren is te Potsdam voor den kroonprins door de aldaar aanwezige regimenten eene luisterrijke parade gehouden, waarbij de koning der Nederlanden, prins Hendrik der Nederlanden, de hertog van Connaught en alle Pruisische prinsen en hooge buitenlandsche gasten aanwezig waren. Voor het groot parade-diner, dat des namiddags plaats had, waren 200 personen genoodigd. Omtrent de ontvangst van Z. M. den Koning te Potsdam wordt o. a. nog het volgende gemeld Na het oponthoud bij de officieren, trad de koning de wachtkamer binnen en verliet hij, gevolgd door de prinsen, het station. De Potsdammers maken zich over het algemeen niet druk om een of ander vorstelijk persoon te zien aankomenzoo iets toch gebeurt er bijna dagelijksTot mijn verbazing echter zag ik dat voor het station een ontzaglijke menigte stond geschaard en zoover het oog reikte tot aan het „Stadtschloss" was de weg door twee dichte rijen nieuwsgierigen bezet. Dit feit mag even buitengewoon als merkwaardig worden ge noemd. Toen de koning verscheen, klonk een driewerf herhaald „hoeradoor de lucht. Z. M. groette en stapte met den keizerlijken prins in het rijtuig, dat door vier prachtige zwarte paarden werd getrokken. Van het station tot aan het slot juichte de menigte onophoudelijk en de gendarmerie te paard had alle moeite om het volk binnen de bepaalde grenzen te houden. Op het voorplein van het slot was een tweede compagnie van de garde opgesteld. Het rijtuig reed tot voor den hoofdingang, waar de vorstelijke personen uitstapten en Z. M. naar de marmeren zaal werd geleid, alwaar alle hooge hof-dignitarissen bijeen waren. Nadat nog eenige personen waren voorgesteld, begaf zich Z. M. naar de voor hem bestemde appartementen. In verschillende bladen komt het telegra- phisch bericht uit Potsdam voor, dat Donderdag aan onzen koning de versierselen van de orde van den Zwarten Adelaar, de hoogste Pruisische orde, zijn uitgereikt. Dit bericht rust zeer zeker op de eene of andere onjuistheid. Volgens den Staats almanak toch is Willem III reeds grootkruis der orde van den Zwarten Adelaar, en behalve deze ook ridder van de eerste klasse der orde van den Rooden Adelaar van Pruisen en ridder der orde van den Witten Adelaar van Rusland. Ook al de overige prinsen van ons vorstenhuis zijn reeds grootkruisen van den Zwarten Adelaar. Waarschijn lijk dus zal Z. M. de keten dier orde, welke hij nog niet bezat, hebben bekomen. Voor de ontvangst van prins Hendrik en zijne gemalin op 2 September heeft de gemeenteraad van Utrecht een bedrag van f 4000 toegestaan. Tevens zijn vijf leden uit den raad benoemd om het hooge gezelschap bij zijne doorreize op 31 Aug. aan het station aldaar feestelijk te begroeten. Het door de Eriesche vrouwen aan prinses Maria van Pruisen aan te bieden geschenk zal, zeer eigenaardig, bestaan in een volledig Eriesch hoofdsieraad, nl. breed gouden oorijzer, juweelen naald en kanteu muts. De aanbieding zal hier te lande plaats hebben door een deputatie van drie dames. Het geschenk, door de dames uit het graafschap Zutfen aan H. K. H. aan te bieden, bestaat uit een prachtig antiek boudoir-ameublement het is vervaardigd door den heer J. N. De Ruiter, meubelmaker te Zutfen. Bij het overlijden van den verdienstelijken Staring, aan wien de wetenschappelijke beoefening van den landbouw zooveel verplicht is, werd het denkbeeld geopperd zijne nagedachtenis op zicht bare wijze in eere te houden. Het model voor een gedenkteeken op het graf, door den Amsterdam- schen beeldhouwer Stracké ontworpen, kon echter, bij gebrek aan genoegzame middelen, niet uitge voerd worden. Thans is besloten op het graf een eenvoudig medaillon te plaatsen met zinnebeeldige voorstelling van de landbouw-wetenschap, in half verheven arbeid. Nadat voor rekening der Nederlandsche stoombootmaatschappij reeds verscheiden hoofd- en andere beambten van haar établissement te Feyen-* oord de wereldtentoonstelling te Parijs hadden bezocht, zijn gisteren weder tien personen (teeke naars, opzichters en werklieden) met hetzelfde doel op kosten der Maatschappij derwaarts vertrokken. Na hunne terugkomst worden zij door een gelijk aantal vervangen. Mej. Aletta Henriette Jacobs zal zich met 1 October a. s. te Amsterdam als arts vestigen. Zij zal zich aan de behandeling van vrouwelijke patiënte» en kinderen wijden. De oprichting van militaire scholen te Haarlem en te Kampen is uitgesteld, voorloopig tot April 1879. Door de politie te Roermond is wederom proces-verbaal opgemaakt tegen de geleiders van onderscheiden processiën naar O. L. Vr. in 't Zand en naar de Munsterkerk. Door den machinist 2de kl. bij de marine J. Smit is met gunstig gevolg het examen afge legd voor machinist 1ste kl. bij de marine. B. en Ws. van Amsterdam stellen voor om tot gewoon hoogleeraar in de gezondheidsleer en de geneeskundige politie aan de universiteit aldaar te benoemen dr. J. Forster, hoogleeraar aan de veeartsenijschool te Munchen; terwijl op het tweetal tot benoeming van een leeraar in de Nederl. taal en letterkunde en de Hoogduitsche taal aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor jongens zijn geplaatst E. A. R. Beekman, leeraar te Gorcum, en K. Van der Zijde, leeraar te Zaandam. 1 De buitengewone voorstelling door het Ne- derlandsch Tooneel aan prins en prinses Hendrik

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1