De lotelingen, die dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zul len Dinsdag den lsten October a. s. in werke- lijken dienst worden gesteld, om te worden gekleed en geoefend. Yoor bet door de Bredascbe koninklijke muziekvereeniging „Vlijt en volharding" uitge schreven festival, aangeboden aan de gemeente Breda gedurende de academiefeesten, hebben zich reeds dertig muziekvereenigingen aangemeld. De inschrijving blijft opengesteld tot 30 dezer. Er zal een begin worden gemaakt met de bebouwing van het terrein achter het zoogenaamde Leidschebosch te Amsterdam, dat reeds een jaar of acht renteloos heeft gelegen. De Nederduitsch- Hervormde diaconie zal er een weeshuis stichten voor meisjes en kleine jongensde grootere jongens blijven in het gebouw in de Zwanenbnrgerstraat gehuisvest. De Stalen der provincie Overijsel zijn in buiteogewone vergadering bijeengeroepen op a. s. Vrijdag, ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer in de plaats van wijlen mr. G. Dumbar. Het Staatsblad n°. 128 behelst het kon. besluit van den 17den Augustus jl., houdende vaststelling van nadere bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee. Hec treedt in werking op den vijfden dag na de afkondiging. De officier van gezondheid Peltzer is belast met de functiën van chef van den geneeskundigen dienst der troepen van de 2de brigade 2de divisie, en de paardenarts 3de kl. Cayoux met den ve- terinairen dienst bij de manoeuvreerende troepen op de kusten van Zuid- en Noord-Holland. Naar men meldt, zal aan elk der manschappen die aan de manoeuvres deelnemen verstrekt wor den één ration gerookte varkensworst, ten einde te voorzien in de behoefte aan dierlijk voedsel, zoo dit niet op de gewone wijze kan geschieden. De minister van marine, lijdelijk belast met het beheer van het dspartement van oorlog, brengt ter kennis, dat met Sept. a. s. alsnog aan de koninklijke militaire academie als cadet zullen wor den geplaatst: voor het wapen der artillerie in Oost-IndiëC. H. Carbin, A. P. M. H. De Pel ser Berensberg en E. L. J. Van der Ramhorst de Brouwer; voor het wapen der infanterie in Oost-Indiëjhr. J. P. Gevers en A. H. Overman. Z. M. heeft aan mr. A. J. Hoekwater, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kanton- rechler-plaatsvervanger te Delft; met ingang van 1 September benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger te Geldermalsen, A. J. A. Verwey, candidaat- notaris en secretaris van het polderdistrict Tieler- waard, wonende te Geldermalsen; aan den luit. ter zee 2de kl. J. D. baron Van Wassenaer tot Catwijck, met ingang van 1 Sept. a. s., tijdelijk opgedragen de functie van adjudant bij prins Hen drik der Nederlanden; mr. J. W. L. M. Van Oordt met ingang van 1 Oct. e. k. benoemd tot adj.- comm. bij het dep. van koloniën. G-emeng-d Nieuws. Aan den Witten Singel is hedenmid dag te halftwee uit het water opgehaald het lijk van zekeren H., die in den laatsten tijd een zwervend leven leidde. Het is onder toezicht der politie naar de loods voor drenkelingen overgebracht. Een jonkman, de zoon van een welge steld ingezetene, heeft zich gisteren in de duinen te Scheveningen in de nabijheid van het Oranje hotel met een pistoolschot het leven benomen. EendroevigongelukheeftWoensdag- namiddag op Reineveld te Delft plaats gehad. Een aanvallig twaalfjarig meisje, dat zich met eenige andere kinderen in den tuin vermaakte, viel, door eene duizeling bevangen, van den schommel en werd daarbij zoodanig aan het hoofd verwond, dat zij gistermorgen aan de gevolgen is bezweken. In de Haarlemmermeer is Woensdag morgen brand uitgebarsten in de landbouwers woning aan den Ringdijk, in de nabijheid van stoomgemaal de Cruquius. Het perceel is totaal afgebrand. De 60-jarige vrouw des huizes, wed. Gorlee, werd nog met levensgevaar uit het bran dende huis gered. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Gisteren is te Bergen-op-Zoom een huzaar van het 3de escadron, 3de reg., wegens aanhoudende dronkenschap, met een briefje van ontslag uit den militairen dienst verwijderd. Een vreeselijk ongeluk heeft gisteren in den vroegen avond bij Brummen plaatsgehad. Mevrouw de barones Rhemen van Rhemenshuizen, echtgenoot van het lid der Eerste Kamer, is door een noodlottig toeval onder den trein geraakt, welke te zeven uren van Arnhem naar Zutfen vertrok, en letterlijk onthoofd. Een paar joBgens van het opleiding schip „Anna Paulowna" te Rotterdam, die zich den lsten dezer stil van boord verwijderd hadden en dus als deserteurs waren gesignaleerd, zijn dezer dagen op de kermis door een marinier gear resteerd en aan boord teruggebracht. Aanhet„HotellaStation"teUtrecht arriveerden eergisteravond twee Engelschen, de heeren Page en Darrek, studenten uit Cambridge, die de reis van Bazel naar Utrecht per vélocipède in 8 dagen hadden afgelegd. Den eersten dag reden zij van Bazel naar Straatsburg, den tweeden van daar naar Carlsruhe, den derden tot Worms, den vierden tot Mainz, den vijfden tot Coblenz, den zesden tot Keulen, den zevenden tot Wezel en eindelijk den achtsten dag van Wezel tot Utrecht, een afstand van ruim 140 kilometer. De ruiters schenen volstrekt niet vermoeid en ook hunne „paarden" hadden zich, volgens hun beweren, op den ruim 700 kilom. langen tocht uitstekend ge houden. Gistermorgen zijn zij per spoor naar Rot terdam vertrokken, om van daar naar Londen terug te keeren. In den nacht van Zondag op Maandag hebben twee personen diefstal gepleegd in een fabriek te Tilburg op den Heuvel en zich mees ter gemaakt van vier stuks wollen goederen, die zij verbergen wilden, om ze later op eene veiliger plaats te brengen. Onderweg echter werden zij in hun plan verhinderd, doordien zij gerucht en het geluid van menschelijke stemmen vernamenhier door verschrikt, wierpen zij hun buit over de haag van een nabijgelegen tuin, waarin juist eenige appeldieven bezig waren, om van dit ooft hun proviand op te doen. Laatstgenoemden namen een kijkje in de zakken, waarin de stukken wol len stof geborgen waren. De eerste schelmen kwa men op dit gerucht toeloopen, beducht dat de anderen hen van hun buit zouden berooven. Na onderling accoord, dat echter niet schijnt nageko men, vertrok elke bende met zijne eigen gestolen goederen naar veiliger oorden. De politie was spoedig van een en ander onderricht en heeft den nachtwandelaars eene plaats bezorgd, waar ze voor eerst onschadelijk zullen zijn. Men leest in deMiddelburgscheCrt. Een viertal jaren geleden bracht het paardrijders- gezelschap van Dassie eenige 'wintermaanden hier ter stede door. Bij het vertrek van hier werd door eene der vrouwelijke leden van de troep een vóór enkele weken geboren meisje achtergelaten bij het gezin van een timmermansknecht, onder belofte jaarlijks eene zekere som voor het onder houd van het kind over te maken. Ofschoon die belofte spoedig in het vergeetboek raakte, werd de kleine, die zich weldra de gehechtheid van hare pleegouders en van de geheele buurt wist te verwerven, met niet minder zorg en liefde in het gezin verpleegd. In het begin van dit jaar kwam de moeder haar kind opeischen. Zij scheen toen in goede om standigheden te verkeeren en niettegenstaande de pleegouders eenige onschuldige listen in het werk stelden om het meisje buiten haar bereik te houden, was het niet mogelijk om den wet tigen eisch der moeder af te wijzen. Het kind werd door haar den 30sten Januari 1878 erkend onder den naam van Catharina Stein, geboren 9 Maart 1874 te Middelburg; zij vertrok met haar schat, eene smartelijke leegte in het gezin achterlatende. Men verloor echter het pleegkind niet uit het oog. Er werden, met behulp van een gedienstigen buur man, Eransche brieven naar België verzonden en men vernam dat de kleine Ka het goed maakte en door hare moeder goed verzorgd werd. Maar later kwamen er weer kwade tijdingen. De moeder was niet langer bij de troep van Dassie. Zij was door haar (tijdelijken) echtvriend veriatan, bevond zich nu bij een ander gezelschap en verwaarloosde haar kind. Dat kon de trouwe pleeg moeder niet hooren. Zij toog naar Rotterdam, waar de moeder zich op de kermis bevond; wist het hart van deze te vermurwen, en met de bereid willige hulp der Rotterdamsche politie werd het meisje, nu naar te hopen is onder eenigszins betere waarborgen tegen vernieuwde opeisching, haar teruggegeven. Dinsdag-avond kwam zij met den wedergevonden schat per stoomboot hier aan. De vreugde over het teruggebrachte schaap was groot, alsof er niet verscheidene andere hongerige monden aan den ouderlijken disch te voeden waren. De naam van den pleegvader, die niet minder dan zijne vrouw aan het vreemde kind gehecht is, is J. H. Ten Hacken; hij woont op den Kinderdijk, P. 105. Te Monroe, in Louisiana, is onlangs op barbaarsche wijs de lynchwet toegepast. Ge maskerde en gewapende mannen, ten getale van tweehonderd, hebben namelijk den 30sten Juli na middernacht een bediende van den sheriff de sleu tels der gevangenis afgenomen, een viertal van moord beschuldigde negers daaruit gehaald en hen aan een boom, niet ver van het gebouw, op gehangen. Maandag 11., zoo verhaalt o. a. het „Journal des Débats", krabbelde bij het gehucht Meria, op Corsica, een herdershond in de aarde en bracht eenige menschelijke overblijfsels aan het licht. De herder waarschuwde zijn heer, men ging aan het graven en een vrouwenlijk kwam voor den dag. Het hoofd was bijna geheel van den romp gescheiden, de rechterarm afgehouwen enz. Op eene enkele kous na was het lichaam geheel naakt. Het is al spoedig voor dat van eene boerin her kend. Een jong Italiaansch daglooner, van den moord verdacht, is in hechtenis genomen. Op eene bergreis in Tyrol zijn dezer dagen drie jongelieden uit Berlijn in een afgrond gestort. Twee hunner, de heeren Sachs en Heinitz, kwamen om het leven; de derde, dr. Salomon, heeft een been gebroken. De heer Sachs was be kend door eene wetenschappelijke reis, die hij op kosten van de Humholdt-stichting naar Venezuela had gemaakt. De aanhoudende droogte in Nieuw Zuid-Wallis en het daardoor ontstaan van gemis aan veevoeder heeft den dood van 4 millioen schapen ten gevolge gehad. In Queensland was de sterfte nog grooter, zoodat er aldaar 9 millioen zijn omgekomen. R echtzaken. De persoon van Blanken, die uit minnenijd een vrouw, met wie hij, na zijn ontslag uit de bedelaars-kolonie, eenige dagen geleefd en het geld, bij zijn vertrek uit Veenhuizen ontvangen, verteerd had, te Groningen op den publieken weg heeft vermoord, stond Dinsdag voor het gerechts hof te Leeuwarden terecht. Hij beweerde in de instructie zich zeiven bezwaard te hebben om in de gevangenis te komen; hij hoopte dat het hof hem levenslang tuchthuisstraf zou opleggen, om van zijn zwervend leven af te komen, doch ont kende de bewuste vrouw gedood te hebben, niet tegenstaande hij in den nacht, waarin de doodslag gepleegd is, zyn daad aan zijn slaapgezel Arnold mededeelde, en niettegenstaande een rijksveldwach ter verklaarde, dat beschuldigde vóór zijn verhoor op 3 Juni, waarbij hij voor het eerst op zijn be kentenis terugkwam, op Arnolds vraag hoe het hem ging, heeft geantwoord: „Ik heb al bekend, het is te laat; als ik het geweten had, dan had ik niet bekend, want ze moeten het mij bewijzen." De adv.-gen. mr. B. W. N. Servatius requireerde veroordeeling tot 20 jaren tuchthuisstraf. De ver dediger mr. A. Hilbing ten Oever, vervangende mr. U. H. Huber, concludeerde tot vrijspraak, subsidiair minder straf. Uitspraak over 8 dagen. Het Haagsche gerechtshof heeft heden ver oordeeld 1°. D. v. d. S. uit Ammerstol, beschul digd van moedwilligen manslag, het tegen den grond werpen van haar kind, tot 6 jaren tucht huisstraf; 2°. W. E. v. O. uit Rotterdam, beschul digd van diefstal bij nacht in een bewoond huis in de Weenastraat aldaar, met behulp van buiten- braak en inklimming, tot 5 jaren tuchthuisstraf; en 3®. W. P. uit 's-Hage, eveneens beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis in de Wagenstraat aldaar, met behulp van buiten- braak en inklimming, met aanneming van ver zachtende omstandigheden tot 3 jaren gewone gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2