N°. 5682. A0. 1878. Zaterdag 24 Augustus. Deze Courant wordt dagelijÏB, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRU8 D£Z£B COURANT: foor Leiden per 8 miurtnvLift. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.G5. PRIJS DER ADVERTENTIES Ven 16 regelsvl.OS. Iedere regel meer0.171- Greotere ketters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van de ingezetenen dat op Zaterdag 24 Augustus, bij gelegenheid van het huwelijk van Z. K. H. PRINS HENDRIK DER NEDERLANDEN, vanwege het Gemeentebestuur eene MUZIEKUITVOERING zal worden gegeven door de Kapel der dienstdoende Schutterij, op de Koornbeurshrug, des avonds van 8 tot 10 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE EREMERY, Weth. K Burg. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 Augustus 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgende personen en hunne rechtverkrijgenden, als: 1®. K. W. ZüRHAAR tot het oprichten van eene distil leerderij in het perceel in de Vrouwenkamp N°. 4; 2®. H. A. VAN KERKHOFF om in zijn pand aan de Breestraat hoek Vrouwensteeg, N°. 52, eene smederij op te richten; en 3'. B. THONUS om buskruit te bewaren en te verkoopen in zijn huis aan de Gedempte IJzergracht N°. 5a. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving doorplaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Wethr. lo. B. 22 Aug. 1878. E. KIST, Secretaris. PATENTBLADEN. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor de wijken IV en V bij het College van Zet ters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dageljjks, des namiddags van één tot drie nren, en wel van den 20sten tot en met den 24sten Augustas 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter nitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas tingen alhier, die voor hnnne moeite mogen eisehen tien cents, zonder meer. En geachiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid sche Conrant. Leiden, De Wethouder voornoemd, 19 Augustas 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 33 Augustus. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch Indië door middel van het stoomschip „Gelderland", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 28sten Augustus a. s. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid eene brievenmail naar Padang verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avend van 27 Augustus en de brieven den volgenden dag, des morgens vóór 10 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. Gisteren herdacht de heer C. Hansen den dag waarop hij voor vijf en twintig jaar als bode bij de Maatschappij „Uitkeering bij overlijden: Let op uw Einde", werd aangesteld. Aangenaam •werd de jubilaris verrast door de overkomst vau een inspecteur uit Utrecht, die hem vanwege het bestuur der Maatschappij een fraai geschenk in zilver vereerde. Men schrijft ons uit Woubrugge: Woens dag maakten de kinderen der openbare school alhier, die het getrouwst hadden school gegaan gedurende het laatste jaar, ten getale van 58 een reisje per versierde stoomboot naar Amsterdam en gingen vervolgens, begeleid door den burgemeester en de andere leden der schoolcommissie, met de onderwijzers naar Artis, alwaar men zich zeer ver maakte, terwijl de kinderen hoogst voldaan en in een prettige stemming des avonds huiswaarts terug keerden. De Delftsche Courant schrijft: Wat het buiige weder van den dertienden dezer aan de leden der sociëteit „Reineveld" onthield, schonk het hun jl. Dinsdag-avond in. dubbele mate, nl. eene uitmuntende gelegenheid om van het laatste concert, dat de kapel van den heer Grentzius in dit seizoen geven zou, zooveel mogelijk te profi teered Het programma, dat blijkbaar voor dezen avond met bijzondere zorg was samengesteld, werd ook nu weder uitmuntend uitgevoerd, en, zoo ooit, dan waren de bijvalsbetuigingen aan het slot der meeste nommers wel verdiend. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of alle aanwezigen hebben met den wensch ingestemd, dat het verdienstelijke muziek corps, welks uitvoeringen zoozeer het kenmerk eener zorgvuldige directie dragen, ook in den volgenden zomer zijne bezoeken aan Delft moge herhalen. Van de „Wet op het notarisambt", zooals zij gewijzigd en aangevuld is tot 15 Mei 1878, is een tweede druk verschenen bij den uitgever A. M. E. Van Dishoeck te Zierikzee. Tevens zijn er door den heer J. Eranse aan toegevoegd een overzicht van het maximum van het getal nota rissen in ieder arrondissement volgens art. 3, de voorschriften der uitvoering van art. 14, het pro gramma van het examen, alsmede een alphabetisch register. De eerste druk verscheen 15 Mei 11. Gisteren is door het provinciaal bestuur van Noord-Holland aanbesteed, hij enkele inschrijving 1°. de opbouw van het te Amsterdam te bouwen rijks-museum met directeurswoning; daarvoor waren de minste inschrijvers de heeren J. Schoo- nenburg en C. J. Maks, te Amsterdam, voor 738,000; 2®. het maken der ijzer-, lood-, zink- en verder bedekkingswerk voor het rijks museum voornoemd; daarvoor was de minste in schrijver Joseph Paris-Isaac, teMachiennes (België), voor f 299,500. Ten gevolge der wet tot regeling van het hooger onderwijs zal ook de Latijnsche school te Helmond met het einde van den loopenden cursus ophouden te bestaan. Behalve deze zijn in den loop van het jaar in de provincie Noord-Brabant opgeheven de Latijnsche scholen te Megen, Eind hoven, Grave en Uden; aan die te Heusden zal na het einde van den loopenden cursus nog een cursus gehouden worden en dan zal ook deze worden opgeheven. Het zestiende Nederlandsch taal- en letter kundig congres te Kampen is gisteren plechtig geopend met een welsprekende rede van den voor zitter van het voorloopig bestuur, dr. D. Lubach. Deze rede werd namens de Belgen beantwoord door den heer Heremans, namens de Hollanders door den heer Van Eek, en luide stemden allen in met het „Leve Kampen!" dat daarna aange heven werd. De Kamper Liedertafel „Euterpe" zong vervolgens een lied als welkomstgroet. Tot voorzitter van het congres werd benoemd de heer De Jonge van Ellemeet. Op morgen, den dag van het huwelijk van prins Hendrik met prinses Maria van Pruisen, zullen te Amsterdam door het garnizoen vesting artillerie 101 saluutschoten worden gelost. Voor de voorstelling, den 31 sten Augustus door de vereeniging het Nederlandsch Tooneel in Den Haag te geven, bij gelegenheid dat prins Hendrik en prinses Maria den schouwburg zullen bezoeken, is het volgende programma vastgesteld 1. Afscheidsregelen van het Duitsche volk aan prinses Maria, voor te dragen door mevrouw Seebach. 2. De Werkman, tooneelspel in 1 bedrijf, van E. Manuel, vertaald door Wertheim. 3. Een Duitsch tooneelstukje in 1 bedrijf, waarin mevrouw Seebach de hoofdrol vervult. 4. Welkomstgroet, dichtregelen van H. J. Schimmel, voor te dragen door mevrouw Kleine-Gartman. Uit Berlijn wordt het volgende gemeld: De ontvangst van den koning der Nederlanden was schitterendhet weer was schoon. De koning heeft hier een gunstigen indruk gemaakthij om helsde prins Hendrik zeer hartelijk. De kroonprins bevond zich te Wildpark. De koning was in hu zarenuniform en droeg slechts een enkel ridderkruis. Prins Hendrik was versierd met de orde van den Zwarten Adelaar. De ontvangst droeg een militair karakter; er waren 400 officieren van zeven re gimenten op het station aanwezig; zij behoorden tot de ulanen, kurassiers en huzaren. De koning omhelsde ook prins Karei en drukte prins Erederik Karei de hand. De eerewacht op het perron speelde het Wilhelmuslied. Al de prinsen waren tegen woordig. Op het stationsplein bevond zich een groote menigte, die een driewerf herhaald „hoera deed hooren; op het „Stadtschloss" had een tweede even schitterende ontvangst plaats. Onder het opschrift „Plaatsbewijzen op spoor wegen" bevat de Arnh. Crt. een artikeltje, waarin naar aanleiding van het geschil betreflende de al of niet-geldigheid der retourbiljetten voor andere personen dan die daarvan voor de heenreis gebruik maakten, de vraag wordt gedaan, of de vrijzinnige opvatting, die ten deze bij den raad van toezicht bestaat, niet nog grooter uitbreiding zou toelaten. Zou het niet mogelijk zijn, de plaatskaartjes voor de verschillende afstanden eener lijn verkrijgbaar te stellen op den voet, als zulks bij de tramway- maatschappijen geschiedt? Het stelsel, dat thans wordt gevolgd, is uiterst gebrekkigieder die eens zijn hoofd voor het loket op een druk station heeft gebogen, of wel in het bureel zelf, met ziju tallooze vakjes voor de verschillende plaatskaartjes, op een drukken dag den bureelist heeft gadegesla gen, moet daarvan overtuigd wezen. Laat men daarentegen de dagstempeling varen, dan vervallen tal van bezwaren, aan de tegenwoordige wijze van plaatsnemen en de controle verbonden. De meeste menschen, die van den spoorweg gebruik maken, leggen dikwijls dezelfde trajecten af. Telkens hetzelfde gedrang voor het loket om een kaartje voor een der drie klassen machtig te wordentelkens dat geldwisselen met iemand dien men niet ziet; telkens daarbinnen opeenhoo- ping van arbeiden voortdurend de kleingeestigste administratieve controle. Kan men echter in den sigarenwinkel van T., of bij den boekhandelaar N. kaartjes verkrijgen, dan wandelt men rustig naar 't perron en neemt plaatshet kaartje wordt door den conducteur voor verder gebruik ongeschikt gemaakt en op de plaats van bestemming geveri fieerd. Natuurlijk blijft ook de stationschef als depothouder van kaartjes fungeeren; maar 't zal wel geen aanwijzing behoeven, hoe zijn arbeid ver licht wordt, hoeveel eenvoudiger vooral zijne ad ministratieve controle. Dat er veel meer dan thans zal worden gereisd, ligt voor de hand; kaartjes die men in voorraad bezit, kosten geen geld. De proef met een dergelijk stelsel zou, dunkt ons, gemakkelijk op een nieuwe kleine lijn zijn te nemen. Tot leeraar in de Ned., Eransche en En- gelsche talen aan de kweekschool voor machinisten te Amsterdam is benoemd de heer C. M. Robert, te Den Helder.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1