Vrijdag N°. 5681. A°. 1878. 23 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-IiEJIICIITEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURABT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40, Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsv1.08. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. school. Zij werden door de goede zorgen van het stedelijk bestuur van het station afgehaald met drie omnibussen der Maatschappij en gebracht naar het Passantenhuis op de Lauriersgracht. Gedurende hun verblijf aldaar zullen zij de verschillende wer ken en musea in oogenschouw nemen, waartoe hun door het gemeentebestuur een stedelijk hoofd ambtenaar als geleide is toegevoegd. Zij zijn ook voornemens een bezoek te brengen aan IJmuiden ter bezichtiging van het Kanaal door Holland op zijn Smalst. Hun verblijf daar ter stede zal ver moedelijk vier dagen duren. Door nu wijlen den heer mr. S. E. Nijkerk is aan de Amsterdamsche afdeeling tot Nut der Israëlieten, ten behoeve van haar schoolfonds, een legaat besproken, bestaande in een nominaal kapitaal van f 5000 Nationale Schuld, rentende 4 pet. Het Staatsblad n°. 127 behelst de wet van den 17deu Augustus 1878, houdende herziening der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad n°. 103), tot regeling van het lager onderwijs. Van 14 Juli tot 10 Augustus 11. zijn door longziekte aangetast: in Gelderland 11, in Zuid- Holland 25, in Noord-Holland 4 en in Erieslaud 4 totaal 44 runderen. In het vorig tijdperk van vier weken waren 37 runderen door die ziekte aaü getast. Voor den wedstrijd van staande honden, uitgeschreven door de vereenigiug „Nimrod", zal men zich Zaterdag a. s. te acht uren aan hét station te Castricum vereenigeH, waar voor later komenden met den 2den trein een gids zal ge stationeerd worden. Personen, die per rijtuig van den kant van Beverwijk komen, zullen over de richting, die de jacht neemt, inlichtingen kunnen bekomen aan den tol onder Heemskerk. Aan prof. E. Stracké is, naar men meldt, opgedragen een marmeren borstbeeld van Potgieter te vervaardigen, dat eerlaDg op het graf van den overleden dichter zal worden geplaatst. Naar men verneemt heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de gemeente Sneek een subsidie van 50 pet. toegezegd, voor het geval dat het gymnasium aldaar naar de nieuwe wet op het hooger onderwijs wordt ingericht. Bij beschikking van den minister van staat, minister van koloniën, zijn de heeren W. P. D. De Wolff van Westerrode, jhr. O. Van der Wijck, J. A. Rochussen jr., I. A. Van Rijn van Alke made, P. C. De Geus, M. J. A. Kruseman, P. L. Ten Cate, J. C. E. Manden, J. J. Van Huf- fel, W. Bollinger, C. E. R. Ockerse, A. Van Sen- den, T. L. Stoltenhoff, A. C. De Heer, A. Mei link, H. Cornets de Groot, G. W. H. Peltzer,. J. J. P. Cambier, E. L. K. Storm van 's Gra- vesande, mr. J. Dumon, mr. J. L. T. Rhemrev, mr. R. M. Van Haagen, mr. H. Z. A. Gutte ling, mr. G. P. H. Van Maarseveen en mr. J. Sprnyt gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd: de negentien eerstgenoemden tot ambte naar bij den burgerlijken dienst, de zes laatstge noemden tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. De kamerheer-ceremoniemeester maakt in de Staatscourant bekend, dat voor reeds ten hove gepresenteerde, in de residentie woonachtige amb tenaren, gewezen staatsdienaren, gepensioneerde officieren, alsmede voor particulieren, die wenschem deel te nemen aan de cour van voorstelling en gelukwensching, welke op Dinsdag den 3den Sep tember e. k. aan het paleis van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden zal plaats hebben, aldaar lijsten zullen gereed liggen van 22 Augustus tot en met den 24sten, des namiddags te 4 uren. PATEKTBLADEK. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te weten, dat de ingevnlde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor de wijken IV en V bij het College van Zet ters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie nren, en wel van den 20sten tot en met den 24sten Angnstns 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas- tingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- sche Courant. Leiden, De Wethouder voornoemd, 19 Angnstns 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag 26 Augustus, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1°. Vaststelling van drie dubbeltallen voor de benoeming van zetters voor 's Rijks directe belastingen. (160) 2°. Verzoeken van J. Bondri en J. J. C. Klijnée, om stoepen te leggen. (153) 3°. Idem van T. L. Mnsers en J. Carton, ter bekoming van gemeentegrond. (157) 4°. Idem van J. C. Van der Tas en G. Splinter, om twee brug gen te leggen en een spoelstoep te maken. (159) 5°. Idem van W. Haanstra, om ontslag als onderwijzer aan de Kweekschool voor onderwijzers. (158) 6°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1878. (154) 7°. Rekening van de ontvangsten en nitgaven der gemeente, over 1877- (155) 8°. Snppletoire begrooting van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhni3, dienst 1877. (148) 9". Rekening van Vrouwen-Kraammoedera, over 1877. (147) 10°. Idem als voren van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vronwenhnis. (136) 11°. Idem als voren van het R. K. Wees- en Ondeliedenhuis. (149) 12°. Idem als voren van het R. K. Armbestuur. (150) LEIDEN, 33 Augustus. Uit het verslag in de Staatscourant blijkt dat over het algemeen de verwachtingen van den oogst, zooveel Zuid-Holland betreft, vrij bevre digend zijndat vooral de graansoorten eene uit muntende opbrengst beloven; dat die der boonen en erwten, alsmede van gras- en weilanden, bijna algemeen, als bijzonder gunstig mogen worden aan gemerkt en dat ook de aardappelen, dit zoo ge wichtig element der volksvoeding, goed geslaagd zijn te beschouwen. De onderofficiers-vereeniging „Door vriend schap vereenigd" bood gisteravond op de „Groote Vink" haren leden en genoodigden een concert aan. De tuin was bij die gelegenheid guirlandesgewijze met lampions verlicht, terwijl vooral de koepel, ditmaal voor muziektent ingericht, door hare rijke verlichting in het bijzonder in de verte langs het Galgewater een verrassend effect maakte; zelfs de kleine ophaalbrug was niet vergeten. Nu en dan werd er ook bengaalsch vuur ontstoken, dat in verband met de omgeving der speelplaats een inderdaad fantastisch gezicht opleverde. Aan de uitnoodiging was door vele stadgenooten met hunne dames gevolg gegeven, die zich dan ook de wan deling of het tochtje per stoomboot zeer zeker niet zullen hebben beklaagd. Begunstigd door een doodstillen, ofschoon later wel wat koelen avond, slaagde de illuminatie uitmuntend. Niet minder was dit het geval met het concert zelf, gedurende hetwelk de stafmuziek van het vierde regiment infanterie onder directie van den heer Grentzius haren goeden naam flink handhaafde. Dat de aanwezigen dan ook bijzonder met de uit voering waren ingenomen, bewezen de toejuichin gen waarmede elk nummer werd beantwoord. Soms scheen er zelfs aan het applaus geen eind te komen. Toen het programma van het concert met het Volkslied was besloten, verlieten defeestgenooten den tuin, om zich in de zaal, welke bijna te klein was om allen te kannen bevatten, te vereenigen, ten einde er zich nog eenige uren met den dans te verlustigen. Alvorens daartoe werd overgegaan, hield de president der vereeniging een korte toespraak, waarin hij er op wees dat een feest zooals dit voor 't eerst door de vereenigiDg was ondernomen, in de ver wachting dat het niet minder dan de beide uit- voeriugen gedurende den laatsten winter genoegen zou verschaffen. Hij beval de vereeniging in de sympathie der verschillende vertegenwoordigde cor- poratiën en aanwezigen aan, en hoopte dat allen, zooals dit blijkbaar tijdens de muziekuitvoeuring was geweest, zich ook gedurende het bal uit- i stekend mochten amuseeren. Hierin zal de ver eeniging zich zeker niet bedrogen hebben gevonden, want de danslustigen schenen den uitgesproken wensch geenszins te willen beschamen, zoodat com missarissen ook hierin met voldoening op hunne moeite mogen terugzien. Onder de aanwe zigen bevonden zich eveneens vertegenwoordigers de vereeniging „het metalen kruis" en het van Indische leger, eenige officieren alhier in garnizoen, leden der onderofficiers-vereenigiug der dd. schut terij eu der Leidsche weerbaarheid. Zoowel na afloop van het concert als later bij tusschenpozen werden de vertrekkeuden in de gelegenheid gesteld per stoomboot naar de stad terug te keeren. De uitslag eener gisteren door den directeur en commandant der marine te Amsterdam gehouden aanbesteding van goederen ten behoeve van het departement van koloniën is als volgt: 134 ton plaatijzer, minste inschrijver, R. S. Stokvis Zn. te Rotterdam, f 17,054; 308 meter lederen stuur- reep, minste inschrijver, N. A. W. Hoos, te Rotterdam, 1640.10; 35,000 meter kardoessaai, minste inschrijver, P. Clos Leembruggen te Leiden, f 2675. Ds. H. C. Voorhoeve, pred. te Harlingen, is beroepen bij de Ned. herv. gemeente te Katwijk aan Zee. Ds. J. Herman De Ridder vierde gisteren gedachtenis van zijne 25-jarige evangelie-bediening bij de Remonstrantsch-Gereformeerde gemeente te 's-IIage. Talrijk waren de bewijzen van hoogach ting, deelneming en vriendschap, welke hij bij die gelegenheid zoo van de leden der gemeente en zijne voormalige leerlingen als van andere ver eerders, belangstellenden en vrienden ontving. Onder anderen gaf ook prinses Marianne blijk van hare belangstelling in dit feest. Nader verneemt men dat prins Alexander der Nederlanden zich naar Zwitserland heeft be geven, om aldaar twee maanden te vertoeven. De luit.-generaal Verspijck is door Z. M. benoemd tot grootofficier van het huis des konings en tot zijn adjudant-generaal. Mr. J. W. J. baron De Vos van Steenwijk, na zijne verkiezing tot lid van de Tweede Kamer van Zwolle naar Den Haag vertrokken, heeft bij het neerleggen zijner betrekking als schoolopziener in het 7de district van Overijsel een belangrijke verzameling boekwerken voor de bibliotheek van het onderwijzersgezelschap in dat district ten ge schenke gegeven. De vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging heeft den gepen - sioneerden luit.-gen. W. J. Knoop, den kapt. der art. W. Hoogenboom en den kapt. van den gene- ralen staf W. Rooseboom tot eereleden der ver eeniging benoemd. Dinsdag-avond arriveerden te Amsterdam, per Hollandschen Spoorweg, een 40-tal leerlingen van de „Ecole Municipale Colbert" te Parijs, ver gezeld van den directeur en enkele leeraren dier

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1