N°. 5678. Dinsdag A°. 1878. 20 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-KKBICHTES. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZES COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.if 1.10. Franco per post..1.4tX Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DES ADVERTENTIES Ton 16 regel»a1.05. Iedere regel meer0.17$. Groenere letters naar plaatsruimte. PATFATBLAUEIV. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te weten, dat de ingevnlde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor de wijken IV en V bij het College van Zet ters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie nren, en wel van den 20sten tot en met den 24sten Augustas 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas tingen alhier, die voor hanne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- 6che Conrant. Leiden, De Wethouder voornoemd, 19 Angustus 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. De Burgemeester, Hoofd van bet Gemeentebestuur van LeideD, brengt bij deze ter algemeene kennis, dat door hem aan den ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 14den Angustus invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1878/79, van Wijk VII, VIII en IX en restanten zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Conrant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 Augustus 1878. DE FREMERY, Wethr. lo. B. LEIBEN, 19 Augustus. De wet op het lager ouderwijs is Zaterdag door Z. M. den Koning bekrachtigd. Men verwacht spoedig, waarschijnlijk reeds hedenavond, de open baarmaking in de Staatscourant van het rapport van den ministerraad aan den Koning ten opzichte van de adressen in zake deze wet. Ter gelegenheid van het huwelijk van prins Hendrik zal a. s. Zaterdag-avond op de Koornbeurs alhier van gemeentewege eene muziekuitvoering gegeven worden. De reeds vermelde besluiten der Synode van de Ned. Herv. Kerk, ten opzichte van het „voor bereidend kerkelijk" examen, dat door de aanstaande proponenten voor de kerkelijke hoogleeraren zal moeten> afgelegd worden, zullen aan het oordeel der classicale vergaderingen onderworpen worden en, na definitieve vaststelling door de Synode van 1879, eerst in November 1879 kracht van wet kunnen verkrijgen. Tot dien tijd zullen de theologische candidaten, om tot het proponents examen te worden toegelaten, de voorgeschreven getuigschriften omtrent het bijwonen van de lessen der kerkelijke hoogleeraren moeten vertoonen. De Synode heeft in hare zitting van Zaterdag tevens met algemeene stemmen besloten, de belij denisvragen, zooals die ten vorigen jare voorloopig waren aangenomen, niet vast te stellen, terwijl met 11 tegen 8 stemmen bij het voorschrift der thans bestaande belijdenisvragen de bepaling is gevoegd, dat deze „of soortgelijke, met het Chris telijk Hervormd karakter der kerk overeenkomende" vragen zullen worden gedaan. Deze poging der Synode om aan het ten dezen bestaande verschil van gevoeleB een einde te maken, moet de goed keuring der kerk erlangen voordat zij van kracht ian zijn. Dat zal eerst in 1879 kunnen geschieden. Voorts zijn bij de Synode in behandeling eenige bepalingen, regelende de rechten en de bevoegd heid der minderheden in de gemeenten der Ned. Herv. Kerk. Het doel daarvan is aan de over- heersching der meerderheid, ook waar eene betrek kelijk aanzienlijke minderheid bestaat, een einde te maken. De personen, die verzocht hebben als leer- ling-telegraphist in aaumerking te komen, zijn aan geschreven om zich voor het vergelijkend onder zoek aan te melden aan het gebouw op den Fln- weelen Burgwal n°. 22, te's-Gravenhage, op Dins dag 3 September e. k., 's voormiddags te negen uren. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, f 13.50, f 3.00 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en f 1.35. Aan het dezer dagen in druk verschenen verslag van de zeventiende algemeene vergadering van de Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereeni- ging „Tesselschade", op 26 Juni 11. te Rotterdam gehouden, is het volgende ontleendHet cijfer der leden werd weder met een 30-tal vermeerderd en bedroeg op uit0. April 1985, met 468 werk- i sters, verdeeld over 16 afdeelingen en 11 corres- j poudeutschappen. De afdeeling Leiden telde toen 147 leden met 14 werksters en de afdeeliug Ouds- I hoornAlphenAarlanderveen—Koudekerk 4-5 leden en 2 werksters. Het aantal dames-werksters verminderde met 76 en toch werd er aan werk- loonen bijna f 220 meer betaald, waaruit blijkt dat het werk der vereeniging toenemend debiet i vindt en die werksters, welke voortdurend trachten haar werk goed af te leveren, ook hare zorg met meerdere bestellingen beloond zien. Voor zoover uit de opgaven was op te makep, bedroeg de totale som van het werkloon f 17,016.38 en die van grondstoffen 8270.18. De afdeeling Leiden (met Delft en Alkmaar) vindt steeds haar grootste debiet i in naai-, brei-, haak- en borduurwerk. De commissie, benoemd door de algemeene vergadering van bloemkweekers, uitgeschreven door de vereeniging „Flora van Noordwijk", heeft eene zitting gehouden, ten einde te beslissen aan wien de premie van f 100 zou moeten worden uitbe- taald, indertijd uitgeloofd voor den aanwijzer van den ontvreemder van bloembollen. Na ontvangen inlichtingen van den rechter, die het vonnis heeft geveld, is met algemeene stemmen besloten, deze premie toe te kennen aan J. Zonneveld te Noord- i wijk, aan wien dan ook in dezelfde vergadering I bovengenoemde som is uitgereikt. Door de afdeeling Arnhem der Ned. Maat- I schappij voor tuinbouw en plantenkunde zijn be- noemd tot afgevaardigden naar de algemeene ver- gadering dier Maatschappij, op 14 September e. k. I te Leiden, de heeren A. J. Smelt en Joh. Van Zoest, en gekozen tot candidaten voor het hoofd- j bestuur: de heeren J. W. Van Riesen (Velp), Robert Baelde (Rotterdam) en C. G. Overeynder (Boskoop). Aan de afgevaardigden is opgedragen voor te stellen in 1879 de vriendschappelijke bij eenkomst van de leden der Maatschappij te Arn hem te houden, j Door het koninklijk instituat voor de taal-, j land- en volkenkunde van N.-I zal eerlang de „Wajang Abiasa" worden uitgegeven, waarvan een net en duidelijk geschreven handschrift in de Leidsche bibliotheek gevonden wordt. De gepen sioneerde O.-I. hoofdambtenaar, de heer H. C. Humme, heeft den Javaanschen tekst voor den druk geschikt gemaakt, en daaraan tevens eene Nederlandsche vertaling toegevoegd met eene in leiding van matigen omvang en eenige aanteeke- ningen. Volgens bevoegden moet alles zorgvuldig en met groote kennis van zaken bewerkt zijn, zoodat deze uitgaaf een sieraad van de reeds ver- I schenen reeks Javaansche werken zou uitmaken niet alleen, maar ook waardig aansluiten aan de uitgegeven „Wajang Pregiwa" in Javaanschen tekst en Nederlandsche vertaling door Wilken, en de teksten van den „Palasara" en „Pandu", uitgegeven door wijlen prof. Roorda. In eene Vrijdag te Naaldwijk gehouden vergadering der afdeeling Westland van de Hol- landsche Maatschappij van landbouw werd door het bestuur medegedeeld, dat vergunning was ver kregen tot het plaatsen van eene eerepoort van landbouwgewassen in het Korte Voorhout te 's-Gravenhage, bij gelegenheid van den feestelijken intocht van Z. K. H. prins Hendrik en gemalin. De samenstelling van die poort werd den secretaris der afdeeling, den heer P. F. L. Waldeck, op gedragen. Naar de Middelb. Crt. verneemt zal door de directie en commissarissen der stoomvaart maatschappij „Zeeland" aan prins Hendrik, bij ge legenheid van zijn huwelijk, een geschenk worden aangeboden, bestaande in eene door den schilder J. F. Schutz te Middelburg te vervaardigen schil derij, voorstellende de opening der havenwerken te Vlissingen op 8 September 1873 door Z. M. den koning en prins Hendrik. Prins Hendrik is gisternamiddag te 4.20 per Rijuspoor naar Berlijn vertrokken. Aan het stationsgebouw werd hem uitgeleide gedaan door baron Canitz, Duitsch gezant te 's-Hage. De prins werd begroet door eene wuivende menigte, aan het station verzameld. Prins en prinses Hendrik zullen na huuue aankomst tot 9 September in Den Haag verblijven en op dien dalum het lustslot te Soestdijk betrekken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het vorstelijk echtpaar vóór dien tijd een bezoek aan Amsterdam zal brengen. Prins Frederik zal Dins dag-middag de residentie verlaten ten einde te genwoordig te zijn bij de echtverbintenis van zijn neef. Hij zal echter eerst naar Dresden reizen om aan den keizer van Duitschlaud op het slot Babelsberg een bezoek te brengen. Naar men verneemt zal prins Hendrik, na het voltrekken van zijn huwelijk, eenigen tijd ver blijf houden op zijne villa „Weisshaus" nabij Trier, van welke stad hij eereburger is. De twee Algerijnsche districtshoofden hebben gisterochtend de terugreis naar de Fransche kolonie aangenomen. Te Badenweilen is overleden mr. J. H. Tel- ders, president van het hoog militair gerechtshof. Bij de aanstaande manoeuvres, die in Zuid en Noord-Holland in verbinding met de marine zullen worden gehouden, zullen de' ramschepen „Guinea" en „Stier" als aanvalschepen en de monitor „Krokodil", alsmede de stoomkanonneerbooten „Hydra", „Dog" en „Gier" als verdedigingsvaar tuigen dienst doen, terwijl het stoomvaartuig „de Schelde" van het loodswezen als aviso zal worden minister van oorlog en die van water- zullen a. s. Donderdag geen audiëntie gebezigd. De staat enz. verleenen. Bij beschikking van den minister van ma rine is de klerk bij de directie der marine te Amsterdam, W. J. Ternooy Apel, op zijn verzoek, met den 30sten September eervol ontslagen. Het stoomschip „Rotterdam" is eergisteren van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken met de mail en 42 passagiersde „Celebes", van Ba tavia naar Nieuwediep, is den 16den Augustus van Suez vertrokken; de „Maas", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde den 17den Augustus des ochtends te 5 uren bij Lezardde „W. A. Scholten" arriveerde den 16den te Nieuw-York. Z. M. de koning zal Donderdag a. s. met gevolg van het Loo op reis naar Potzdam gaan tot bijwoning der huwelijksplechtigheid. Tot het zelfde doel zal prinses Marianne zich morgen naar de Pruisische hoofdstad begeven. Z. M. heeft aan L. Lippinann, bankier en consul-generaal van Luxemburg, te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van de versier selen der Russische orde van St.-Anne 2de klasse

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1