dagen geleden daartoe last ontving. Het schijnt dus eerst onlangs beslist te zijn, of Hoedel al dan niet gratie ontvangen zou. Bij de terechtstelling waren slechts aanwezig de scherprechter met vier knechts, de rechter van instructie, de procureur- generaal, de president van het staats-gerechtshof, de geestelijke der gevangenis en twaalf burgers als getuigen. Tot zijn laatste oogenblik was Hoedels houding brutaal en onverschillig. Te Odessa hebben, zooals gemeld werd, ernstige ongeregeldheden plaats gehad wegens eene uitspraak van den krijgsraad, waarbij zeven personen zijn veroordeeld, deels wegens opruiing tegen den staat, deels wegens gewapend verzet tegen de militaire macht. Bij de behandeling der rechtzaak W3S het volgende geconstateerdDe huiseigenaar Tichkof had in Januari op het bureel der plaatselijke gendarmerie eene geschreven pro clamatie gebracht, die afkomstig moest zijn van een zijner huurders, en ten doel had het volk tot moord en oproer aan te hitsen. Bij de inzending van dat papier had hij tevens verklaard, dat er bij een heer en twee jonge dames, die ieder te zijnen huize eene kamer in huur hadden, 's avonds verdachte bezoeken plaats hadden, en dat dit ook het geval was bq eene andere jonge dame, die vroeger bij hem had gewoond en sinds eenigen tijd was verhuisd. Ten gevolge zijner mededeelingen gaf de chef der gendarmerie bevel, bij al die per sonen eene huiszoeking te houden. De kapitein, die daarmede werd belast, kwam bij een der huur ders, Kovalsky genaamd, en vroeg hem of hij ook proclamation of andere verboden papieren had. In plaats van te antwoorden legde Kovalsky een revol ver op hem aan en wilde losbranden. Het schot ging echter niet af, en van die gelegenheid maakte de kapitein gebruik om hem bij den kraag te vatten en met hulp der gendarmes de handen te binden. Op het gerucht schoten een aantal vrienden van den arres tant toe, en brachten het zoover dat de gendar mes zonder hem de vlucht moesten nemen, waarna de bevrijders, gelijk naderhand is gebleken, in de kamer alles hadden weggehaald of vernietigd wat tegen den bewoner verdenking kon wekken. De kapitein liet daarop een geheel detachement manschappen aanrukken, met het resultaat dat Kovalsky, die met hulp zijner vrienden de ka merdeur had gebarricadeerd, na een kort gevecht, waarin drie hunner werden gekwetst, ten slotte gevankelijk werd weggevoerd. Vervolgens liet de kapitein alle overige verdachte personen sommee reu, op straat te komen en zich over te geven. Het antwoord op die sommatie bestond in eenisre schoten uit de ramen. Daarop liet de kapitein de soldaten vuren en daar er toen twee bewoners werden gekwetst, besloten allen zich over te geven. Naar aanleiding van deze en verdere aan het licht gekomen feiten werd Kovalsky ter dood en werden de overige beschuldigden tot andere zware straffen veroordeeld. Onmiddellijk na de uit spraak ontstond er voor het gerechtsgebouw een oploop en werd er van alle kanten op de aldaar geplaatste militaire wachtposten geschoten, onder het. geroep van: ,,'tls een schandaal!" „Voor waarts, op tegen de verdrukkers!" enz. Onderwijl stond eene vrouw volgens een der berichten eene dame, Kroukovsknya genaamd den oproe- rigen hoop aan te wakkeren. Yier soldaten wer den zwaar gekwetst; één van hen is 's nachts overleden. Van de oproermakers werden er twee doodgeschoten. Verscheidene personen, ook de ge noemde dame, zijn gearresteerd, en bij de afzen ding dezer berichten liepen er nog altoos sterke patrouilles cavalerie en infanterie. Het Parijsche gemeentebestuur heeft vergunning verleend tot het houden van de Hol- landsche harddraverij met paarden van zessen klaar onder den man en voor de chais gespannen en liet tijdstip daarvoor bepaald in de eerste dagen van October. Een Duitsch reiziger, dr. Mook, die vele jaren in Egypte heeft doorgebracht om weten schappelijke nasporingen te doen, is in zijn vader land teruggekomen met eene belangrijke verzame ling schedels, niet minder dan 340, alle goed geconserveerd, uit de graven van Thebe, Denderah, Memphis en andere Oud-Egyptische plaatsen. Nog vele merkwaardige oudheden van anderen aard beeft de reiziger medegebracht. Een en ander is tentoongesteld in het museum der universiteit van Preiburg 'i B. Te Parijs is een Duitsche dame, die geen woord Eransch verstaat, gevangengenomen als verdacht van diefstal. Men vond bij haar 5000 fr. aan goud, bijna 1000 mark aan Duitsch bank papier, en een titel van fr. 5000 Eransche rente. Zij beweert dat zij de dochter is van een voor naam advocaat te Frankfort en dat het geld haar toebehoort. Twee jongelieden speelden kaart in een koffiehuis te Parijs. Een hunner verloor ge stadig; toen hij zijn laatste geld had ingezet, nam hij de kaarten op en zag dat hij ook ditmaal zou verliezen. „Het geluk dient mij ook nimmer", riep hij wanhopig uit en viel met zijn hoofd voor over op de tafel dood neder. Te Londen heeft Woensdag 11. een knaapje van twaalf jaren terechtgestaan, dat een klein meisje opzettelijk met een pistool door de wang gescholen had. De jongen behoorde teNas- tings te huis en was geheel alleen naar Londen gekomen om werk te zoeken. Hij verklaarde dat hij nooit iemand gehad had, die zich aan hem gelegen liet zijn. jj|| D e Chineezen beweren de telephoon, bij hen „thumthsien" geheeten, reeds in het jaar 978 uitgevonden te hebben. Dit beweert o. a. Chin-Hoo in de „Peking Gazette" en hij noemt als den uitvinder Kung-Eoo-Whing. BL1TENLAND. Fi-anltvij k. Omtrent het feest van de uitreiking der prijzen op de wereldtentoonstelling valt nog het volgende mede te deelen. In het „Palais de l'lndustrie" zal in het midden een estrade worden opgericht tegen over den ingang, waarop plaats zullen nemen de president van de republiek, de vreemde souvereinen en prinsen, de grootwaardigheidsbekleeders, het corps diplomatique, het personeel van het algemeen com missariaat en de algemeene commissarissen der bui- tenlandsche afdeelingen. Om de estrade heen zullen amphitheatersgewijze rijen fauteuils, stoelen en banken worden geschaard, die 25,000 personen moeten bevatten. De galerij der eerste verdieping wordt ingericht om 4000 personen te bevatten. Bloemen, groen, tapijten, vaandels, wapenschilden en een ontzaglijk velum, dat het middendeel zal overdekken, dit alles zal het decoratief voltooien. Meer dan één orkest zal zich in de groote zaal en op de galerijen doen hooien. Gedurende de zeven eerste maanden van dit jaar bedroeg de invoer 24S1 millioen fr., de uitvoer 18S1 millioen. In hetzelfde tijdvak van 1877 be droeg de invoer 2084 millioen, de uitvoer 1950 millioen fr. De commissaris-generaal van de Japansche afdeeling der tentoonstelling, Masana Maëda, zal ter gelegenheid van de openbare feesten, die op 18 September bij de uitreiking der prijzen aan de bekroonden zullen plaats hebben, in het park van de tentoonstelling een vuurwerk, bestaande uit 80 stukken, laten afsteken, dat geheel uit Japan gekomen is. Naar gemeld wordt, is Jules Eavre vrij ern stig ziek. Overeenkomstig een besluit van den gemeen teraad van Marseille is het borstbeeld van generaal Bonaparte als consul op de zuil in den tuin van dien naam aldaar vervangen door dat van Puget, den vermaarden beeldhouwer, schilder en bouwmees ter uit de 17de eeuw. Gri-oot-lBi'itfinnië. In de rede, waarmede de zitting van het parle ment gesloten is, zegt de koningin, dat de be raadslagingen op het congres te Berlijn tot een vrede hebben geleid, welke zij zich gelukkig acht als bevredigend en duurzaam te mogen aau- zien. Wel is waar is voor Turkije de noodlottige oorlog niet geëindigd zonder ernstige verliezen, maar er zijn schikkingen gemaakt, die gunstig zijn voor de onderdanen der Porte, aan welke een on afhankelijke stelling, die tegen aanvallen kan wor den verdedigd, is verzekerd. Een defensief ver bond is met den sultan gesloten, dat wat zijn Aziatisch gebied betreft een meer bepaalde uit drukking geeft aan de verplichtingen, welke En geland in 1856 op zich genomen heeft, maar die in de practijk bleken niet bepaald genoeg te zijn geformuleerd. De sultan heeft zich verbonden maat regelen te nemen ter verzekering van een goed bestuur in deze provinciën. Engeland heeft op zich genomen het eiland Cyprus te bezetten en te be sturen ten einde de overeenkomst gemakkelijker aan haar doel te doen beantwoorden. De koningin brengt haren dank aan de land macht om haar krijgstucht en uitnemenden geest, waardoor zooveel is bijgedragen om tot de getrof fen schikkingen te geraken. Zij betuigt eveneens haren dank voor de vaderlandlievende aanbiedingen van de koloniën en van de inlandsche regeeringen in Oost-Indië en zij verklaart trotsch te zijn op het Indische leger, dat verlangde geteld te worden onder de verdedigers des rijks. De betrekkingen met alle buitenlandsche mogendheden zijn Van vriendschappelijken aard. Verder handelt de troonrede over binnenlandsche aangelegenheden. Oostenr.-Hong. Monarchie. Volgens berichten van den opperbevelhebber Phiiippovich over zijn onderhoud met Hafiz-pacha is het nu boven allen twijfel verheven, dat bij 40 bataljons geregelde Turksche troepen zich Mahomedaansche opstandelingen aansloten en dat groote hoeveelheden wapenen en munitie in Bosnië zijn ingevoerd en daar zijn verdeeld. De opstan delingen moeten bij Belalovoe ten zuidoosten van Bucovica stelling genomen hebben, zoodat het in die streken waarschijnlijk tot vechten zal komen. In Banjaluka is de Oostenrijksche bezetting door de opstandelingen aangevallen, die na een korten strijd zijn teruggedrongen. De rust is er echter weder hersteld. De verbinding met Gradeska en de zevende divisie was weder tot stand gebracht. T tilegra mmen. ST.-PETERSBURG, 16 Augustus Toen gene raal Von Mesenzow, chef der 3de afdeeling van de geheimkanselarij des keizers, hedenvoormiddag zijne woning op den hoek van het St.-Michaël- plein verliet, losten twee personen revolverschoten op hem. Hij stortte neder. De sluipmoordenaars beklommen een gereed staand rijtuig en ontkwamen. De generaal werd naar zijne woning teruggebracht. (Volgeus eene latere dépêche der „K. Z." geschiedde de verwonding niet door revolverschoten, maar met een dolk. Hoewel het hart niet geraakt is, is de toestand toch bedenkelijk). Aan de „Golos" is de vergunning tot den ver koop op straat verboden. KONSTANTINOPEL, 16 Augustus. Sir Gar net Wolseley heeft aan sir Austen Layard geseind, dat hij voornemens is om de misdadigers, die op Cyprus gevangenzitten, naar zes andere eilanden te zenden. De gevangenen zijn zeer onhandelbaar en hebbeu pogingen gedaan om te ontvluchten. Hij wenscht dat een Turksch vaartuig van Candia worde afgezonden, om hen af te halen. De vorst van Montenegro heeft den groot vizier per telegram verzocht, om de betrekkkin- gen tusschen Turkije en Montenegro te hervatten. Hij geeft zijn verlangen te kennen, om in de beste verhouding tot den sultan te staan. Hij vraagt verder aan de Porte, om over te gaan tot den ruil en de teruggave van grondgebied, over eenkomstig het verdrag van Berlijn. PARIJS, 17 Augustus. Gisteren zijn 500 onder wijzers hier aangekomen om de tentoonstelling te bezoeken. Zij werden door den heer Casimir Périer in de Sorbonne ontvangen met eene rede, waarin hij o. a. deed uitkomen, dat de regeering zich ernstig bezighoudt met de verbetering van den maatschappelijken toestand der onderwijzers. Heden is het internationaal congres voor bota nie en landbouw in het Trocadero geopend. MITROVITZ, 16 Augustus. Gewapende op roerlingen verschenen gisternacht aan de beide oevers der Save bij Samacz, waar zij een aan de Turksche zijde gelegen sleepboot van de Douau- stoombootmaatschappij en veie kleine booten weg namen. nadat de stroomwacht. aangevallen en terug geworpen was. LONDEN, 17 Augustus. De Indische troepen zijn van Cyprus naar Iudië vertrokken. WASHINGTON, 17 Augustus. Naar men ver zekert zijn Amerikaansche troepen opnieuw tot op Mexicaansch grondgebied doorgedrongen. Te Nieuw-Orleans zijn 29 menschen aan de gele koorts bezweken. De ziekte heeft zich tot aan de Mississippi uitgebreid en de bevolking vlucht. De gemeenschap is gedeeltelijk afgebroken.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2