In de badplaats Salzschlirf, bij Fulda, is een moordaanslag gepleegd op mevr. Löwe, ecbtgenoote van dr. Löwe-Calbe, lid van den Duitschen rijksdag. Terwijl zij op een balkon zat, heeft een schrijnwerkersknecht op een afstand van 150 meters met een revolver twee schoten op haar gelost en haar in de rechterzijde getroffen, hoewel in geringe mate, daar de kogel slechts een schram teweegbracht, die weinig bloeding ver oorzaakte. De moordenaar is gearresteerd. Niemand begrijpt welke reden hij voor zijne daad kan hebben gehad. Onlangs werden zeven matrozen, die aan vlagen van krankzinnigheid lijdende waren, van Malta naar Engeland getransporteerd. Eén hunner wist des nachts aan de bewaking te ont snappen. Toen men zich van hem wilde meester maken, sloeg hij met een ijzeren bout een der manschappen neder en vluchtte daarop in den mast. Den volgenden dag kwam hij uit eigene beweging naar beneden, maar sprong, toen men hem naderde, over boord. Het schip, een snelle zeiler, had eene goede vaart, maar een der sol daten van de bemanning sprong hem zonder aar zelen na. De krankzinnige trok een mes en eene vreeselijke worsteling begon in de golven, die zeker niet goed voor den koenen redder zou afgeloopen zijn, indien niet spoedig eene boot tot zijne red ding was opgedaagd. De „Sydney Herald" maakt melding van de schipbreuk van den Engelschen driemaster „Loch-Ard", die op 1 Juni aan de monding van de ri vier Gellibrand, bij Kaap Ottway, in Australië, ver gaan is. Het schip is tegen eene rots geworpen. Zeven en veertig personen zijn omgekomenslechts twee hebben zich gered. Zes man slaagden er in zich in de sloep te bergen, maar deze sloeg om en slechts één hunner, een scheepsjongen, bereikte den wal. Rondziende ontdekte hij toen op een vijftig meter afstands van de kust een jong meisje, dat luide om hulp riep en zich had vastgeklemd aan eene drijvende plank. Hij zwom terstond naar haar toe en het gelukte hem, haar in bewusteloo- zen toestand in een grot te brengen, waar hij zelf van vermoeidheid in slaap viel. Eerst na eenige uren ontwaakte hij en vernam toen van de in middels bijgekomen geredde, dat zij hare ouders, haren broeder en hare zuster had zien verdrinken, en met den kapitein het laatst op het schip ge bleven was, die haar had gedrongen eene poging te doen om den wal te bereiken. Hij had haar opgedragen, zoo het haar gelukte zich te redden, te zeggen, dat hij op zijn post gestorven was. Mag men sommige Amerikaansche bladen gelooven, dan is in het laatst der vorige maand te Capron, in Illinois, het volgende voor gevallen. Een excentriek mensch, zekere C. W. Burleigh, hoog beschaafd en het leven moede, kondigde aan dat hij den 23sten Juli eene lezing houden zou in vrijzinnigen geest, waarbij den hoorders tevens het genoegen verschaft zou worden, getuigen er van te zijn, hoe een mensch in het „eeuwige Niet" overging, aangezien hij zich ten slotte een kogel door het hoofd zou jagen. De gelden, één dollar de persoon, waren bestemd voor de begrafeniskosten. Hetgeen mocht overblijven zou besteed worden tot het aanschaffen van Huxley's en Darwins werken voor de stedelijke boekerij. De lezing had plaats en werd door een ongemeen talrijk gehoor met gespannen aandacht gevolgd, tot de spreker, aan het einde gekomen, voordat iemand het hem verhinderen kon, een revolver te voorschijn haalde en zich werkelijk doodschoot. Een eerzaam koopman te Keulen, Cle ment Becker genaamd, verkeert in groote verle genheid. Toen de student Becker indertijd den aanslag op den tegenwoordigen keizer van Duitsch- land deed, verzocht en verkreeg hij verlof, den naam zijner vrouw te mogen aannemen. Deze naam nu was geen andere dan Nobiling. De ongeluk kige wenscht nu opnieuw van naam te veranderen, doch kan maar niet tot eene keuze komen. Verleden Vrij dag-avond brak een dwarrelstorm los over Wallingford, in Connecticut, waardoor de kerk, het schoolgebouw en veertig huizen werden vernield, 21 menschen het leven verloren en 50 gewond werden. Vier dezer laatsten werden stervende onder de puinhoopen te voor schijn gehaald en van zes anderen verwachtte men niet dat zij zouden herstellen. De storm duurde slechts ééne minuut en ging gepaard met gewel digen regen en on weder. Ook op andere plaatsen, o. a. in het noordelijk deel van Nieuw-York, woedden hevige stormen, welke veel schade aan gebouwen en het gewas toebrachten. Te Portadown leefde een welgestelde pachter, de oude Smith, sedert jaren alleen met een huishoudster. Eenigen tijd geleden liet hij zijn zoon tot zich komen en hij maakte een testament, waarbij hij dezen alles naliet. De huishoudster, daarover in woede ontstoken, liet zich eenige be dreigingen ontvallen. Op zekeren avond werden de oude man, zijne schoondochter en kleinkind ziek na het gebruik van de soep, die de huishoud ster had gekookt. De dokters verklaarden dat de soep vergift bevatte en de politie vond een wit poeder in een kast. De huishoudster is in hech tenis genomen. De jonge vrouw is. overleden, en men wanhoopt aan het behoud van Smith en het kind. Wij vernamen onlangs, zegt het Alg. Dagbl., dat onder den titel van bedevaartgangsters Javaansche meisjes van Samarang en elders naar Singapore vervoerd en aldaar verkocht worden, terwijl dan aan hare familiën op Java wordt ge schreven dat de kinderen op weg gestorven zijn. Zou de regeering dezen slavinnenhandel niet kun nen beletten door het verbod, dat bijv. vrouwen onder de 50 jaar niet ter bedevaart mogen gaan, en tevens het onderzoek te gelasten of de ter be devaart gaande jongens soms geen vermomde meis jes zijn? BUITENLAND. SJ'i'&ïilsx'i) li® De tweede vergadering van Parijsche koetsiers in het circus Fernando was minder druk bezocht dan de eerste. Men nam na eeu tamelijk verwarde discussie het volgend programma aan: Afschaffing van alle gemiddelden; arbeid „a la feuille"werk dag van 14 uren, elk uur extra 50 centimes; da- gelijksch salaris van 5 fr., twee dagen vacantie in de maand. Sommige gedelegeerden, die dit pro gramma afkeurden, namen hun ontslag en werden door anderen vervangende nieuwe delegatie zou het nieuwe programma aan de Compagnie over handigen. Nu er onder de koetsiers zei ven verdeeld heid bestaat, is de kans dat in hunne eischen zal worden bewilligd kleiner geworden. Gedurende de vergadering zakte de estrade in, waarop het bureel en de journalisten waren gezeten. Eeu der koet siers werd aan den voet gekwetster hadden geen verdere ongelukken plaats. De „Temps" zegt dat de grève bijkans geheel geëindigd is. Twee derden van de koetsiers der „Compagnie" hadden Maandag morgen het werk hervat. Op het „Congres international d'hygiène" te Parijs heeft Nederland een aangename voldoe ning gesmaakt. Het voorstel van den heer J. G. Jiiger, van Amsterdam, door de eerste sectie aan genomen, dat de qualiteit van drinkwater een onderwerp behoort te zijn van staatszorg, heeft aanleiding gegeven dat zich een talrijke interna tionale vereeniging heeft geconstitueerd, om in de verschillende landen het drinkwater tot een zaak van staatszorg te verheffen. Het voorloopig be stuur heeft als eerevoorzitler den heer Edwin Chadwick, uit Engelandprof. Gubler, van Parijs, den voorzitter van het congres; dr. De Chrumont, uit Engeland; J. G. Jager voor Nederland; dr. Jausseus voor België en prof. Laccasagne voor Frankrijk. De gedelegeerden vau Engeland, Frank rijk, België, Rumenië, Italië, Duitschland, Grieken land, Spanje, Rusland, Portugal, Zweden en Austra lië zijn medestichters dezer vereeniging. Het vol gende congres zal in 1880 te Turijn worden ge houden. Onder de candidaten, die dezer dagen na afgelegd examen aan de hoogeschool te Aix het diploma van bachelier ès-lettres verworven hebben, zijn twee dames, MUe Edwige d'Oresko, eene Rus sische, en Mile Justine Delaygue, eene Fransche. Het socialistisch werklieden congres, te Parijs verboden, zal volgens de „Times" te Lausanne gehouden worden. "Dixitschla rul. Het „Rheinische Siingerverein" heeft een wed strijd uitgeschreven voor een compositie voor mannenkoor met orkest. Voor de bekroonde compo sitie zal 1500 mark worden betaald. De tekst moet Duitsch zijn, maar is overigens aan de componisten overgelaten. Hiller, Wülner en Raff vormen de jury. De wedstrijd is tot 1 Febr. 1879 geopend. Blijkens berichten uit Keulen, Dusseldorf en andere plaatsen, is Zondag het eeuwfeest ge vierd ter gedachtenis aan den „Turnvater" Friedrich Ludwig Jahn, geboren 11 Augustus 1778. Vooral te Keulen is het een schitterend feest geweest. Groot-Britannië. Uit Cyprus wordt gemeld, dat ten slotte be sloten is, de Indische troepen terstond weer te doen vertrekken. Met de inscheping is Zondag reeds een begin gemaakt. De correspondent meldt onder anderen ook, dat de Turksche regeering reeds de gelden van de pachters tot April 1879 heeft geïnd, zoodat Cyprus tot op dien tijd zeer weinig aan Engeland zal opbrengen. Men kan zich, naar de „Daily News" aanmerkt, tevreden stellen met den schralen troost, dat er nu dit jaar van een surplus van opbrengst, dat aan Turkije zou moeten worden uitgekeerd, geen spraake kan zijn. De „Daily News" deelt voorts een aantal aan halingen uit Britsch-Indische bladen mede, waarin een afkeurend oordeel geveld wordt over het feit, dat de Indische troepen, die, naar het heette, werden uitgezonden om Rusland te beoorlogen, thans gebruikt worden om Cyprus te bezetten, dat aan de Purte ontfutseld is. Over het algemeen wordt door die bladen eene ongunstige meening omtrent het Engelsch-Turksche tractaat geuit. Oostenr.»Hong. HVtojnavchie. Naar men uit Weenen meldt is de kracht van den „opstand" in Bosnië, naar particuliere berich ten te oordeelen, door de laaffste gevechten vol strekt niet gebroken en moet de beslissende slag nog komen. De voortzetting der onderhandelingen met Turkije, zoo gaat de berichtgever voort, is eerst mogelijk wanneer de bezetting van Bosnië voltooid is eu dan zal het waarschijnlijk Oosten rijk gelukken om in overleg met de mogendheden, bijwijze van aanvulling van het tractaat van Ber lijn, de staatsrechtelijke verhouding van het ge west, hetzij de Porte toestemt of niet, te regelen. Dit verklaart de berichtgever uit goede bron ver nomen te hebben, er bijvoegende, dat graaf An- drassy met Karatheodory-pacha in het geheel niet meer onderhandelt, gelijk hij ook nooit zijnerzijds tegenvoorstellen gedaan heeft op de eischen der Porte betreffende erkenning van haar souvereini- teitsrecht, eene bepaling van den duur der bezet ting en de Mahomedaansche kerkelijke goederen (vakoefs), aangezien deze eischen hem onaanneme lijk schenen. Yoor het overige is de Porte over tuigd, dat Andrassy nooit van plan is geweest eene overeenkomst te sluiten. De gewezen keizerin Eugénie is Zondag 11. van Weenen naar Salzburg vertrokken, om van daar over Ischl, waar zij keizerin Elisabeth een bezoek zal brengen, zich rechtstreeks naar Arenen- berg te begeven. Het bericht, volgens hetwelk zij zich in Oostenrijk zou willen vestigen, wordt door de „Polit. Corr." op grond van vertrouwbare in lichtingen tegengesproken. Rusland. Uit Berlijn wordt aan de „Times" gemeld, dat de Russische expeditie in Middel-Azië ten doel heeft het bezetten van zes kleine khanaten, gele gen tusschen de Amu-Darya en de Hindoe-Koest. De namen dier khanaten zijn Kara, Zin, Shujnal, Darvas, Sarikol en Yakhau. De eerste drie zijn onafhankelijk; Sarikol behoort aan Kashgar, en de emir van Vakhan is een vazal van den khan van Afghanistan. Het bezit van Yakhau zal den afstand tusschen de Russische grenzen en die van Britsch Indië doen inkrimpen tot 325 mijlen. Yan Vakhan zijn er over het tusschenliggende hoogland wegen naar Britsch Indië, die des zomers zeer goed bruik baar zijn. Turkije. Uit Konstautinopel wordt gemeld: Om de be volking tot rust te brengen is Mehemed-Ali tol commissaris der Porte voor Bosnië benoemd. Hij begeeft zich onverwijld daarheen. Engeland zocht het recht tot bezetting der forten aan de Dardanellen te verkrijgen. Safvet-Pacha zou naar dit verlangen van Engeland wel ooren hebben, doch de sultan moet er niet van willen weten.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2