Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 15 Augustus. N°. 5674. STADS-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.17.; .77.. 7.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEJf ¥ao 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den ont vanger dei- directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 8sten Angu3tii3 jl. invorderbaar verklaard kohier van het patent recht, dienst 1878/79, van Wijk VI; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kenuisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Augustus 1878. V. b. BRANDELER. EEïDEN, 14 Augustus. De exameus voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager schooi en huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen gehouden worden op Woensdag 2 October, voor Zeeland 16 October aanstaande, en volgende dagen. Aanmelding uiterlijk vóór 11, voor Zeeland 25 September. Het hoofdbestuur der Nederlandsche maat schappij voor tuinbouw en plantenkunde heeft de puuten van beschrijving verzonden voor de zevende algemeene vergadering der maatschappij, welke zal worden gehouden op Zaterdag 14 September e. k des voormiddags te 10 uren, in het lokaal „Zo- merlust", nabij het spoorwegstation alhier. Naar aanleiding van art. 37 der statuten zullen als leden van het hoofdbestuur met 31 December a. s. af treden de heerenW. A. Viruly Verbrugge, dr. G. F. Westerman en W. C. Boer, die niet her kiesbaar zijn. De leiding der a. s. vergadering is opgedragen aan den heer W. A. Viruly Verbrugge. Behalve de reeds bekende geschenken zal aan prins Hendrik ter gelegenheid van zijn huwelijk nog een even kostbaar als eigenaardig huldeblijk worden aangeboden. De gezamenlijke ambtenaren van het Nederlandsch handelsetablissement te Port- Saïd zullen namelijk den vorstelijken stichter dezer instelling tot outwikkeling van Nederlands handel en scheepvaart een zilveren Turksch koffieservies aanbieden, dat, geheel uit de hand vervaardigd, tevens een meesterstuk mag heeten, waarmee de locale industrie van Port-Said allen lof zal inoog- sten. Het geschenk zal den prins worden aange boden door den heer D. J. Brouwer, directeur van het etablissement, en vergezeld zijn van een sierlijk album, bevattende de namen der deelnemers aan deze hulde en eenige teekeningen van de stichting des prinsen te Port-Saïd. Van officiëele zijde wordt vernomen dat het vorstelijk paar den 27sten dezer, 's avonds tegen halfnegen, per extra-trein op het Loopaleis wordt verwacht en op het electrisch verlicht perron door Z. M. en de autoriteiten der gemeente Apeldoorn zal worden verwelkomd. Tot het programma van den volgenden feestdag behoort o. a. ook de audiëntie bij prins Hendrik, een rijtoer van de vorstelijke personen door het dorp en het Oranjepark en een gala-diner op het Davelhuis (Soerensche bosch.) Het vertrek der hooge gasten naar Den Haag is op Zaterdag den 31sten bepaald. In het kerkgebouw der Remonstrantsch Gereformeerde gemeente werd gisteren te Amster dam de 93ste algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen gehouden onder voorzitterschap van den heer W. P. Loman. Uit het verslag bleek dat de maatschappij thans 17,449 honoraire en contribueerende leden telt, zoodat het ledental weder met 170 is vermeerderd. Er zijn thans 332 afdeelingen. De staat der geld middelen is over het algemeen niet onbevredi gend. Het kas-saldo over het afgeloopen jaar be draagt f 25,506.635. Het vlottend kapitaal is met p. m. f 2000 achteruitgegaan. Voor de uit geschreven prijsvraag over armverzorging waren bij het hoofdbestuur op den bestemden tijd inge komen zeventien antwoorden. Het hoofdbestuur stelde, overeenkomstig het rapport der commissie van beoordeeling, voor om te besluiten1°. Geen der ingekomen prijsantwoorden te bekronen. Yoorts in overweging nemende, dat de prijsvraag „over de beste wijze van armverzorgiug" thans reeds tweemalen achtereen uitgeschreven werd zonder tot. een gewenscht resultaat te leiden, en het, naar het oordeel der commissie, alleszins te vreezen staat, dat eene eventuëele derde poging met geen gunstiger gevolg zou worden bekroond, 2°. de prijsvraag niet bij vernieuwing vanwege de maat schappij uit te schrijven, maar den uitgeloofden prijs van f 1000 weder ter beschikking te stellen van den onbekenden milden gever. De vergadering heeft zich met dat voorstel vereenigd. In de Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad van Gouda werd medegedeeld een missive van den minister van binnenlandsche zaken, inhoudende, dat het gevraagde subsidie voor het gymnasium niet gegeven wordt en dat de verlangde uitbreiding der h. b. school tot een met vijfjarigen cursus niet wordt toegestaan. De tentoonstelling van land- en tuinbouw- gereedschappen, paarden, koeien, schapen, zuivel bereiding en al wat verder op den landbouw be trekking heeft, welke den 28sten Augustus te Woerden zal gehouden worden door de plaatselijke afdeeling der Holl. Maatschappij van landbouw, belooft zeer belangrijk te zullen zijn. Uit vele plaatsen van ons land worden aanzoeken of ken nisgevingen van inzending gedaan. De uitlovingeu zijn dan ook niet onbelangrijk, daar er, behalve bekroningen in geld, 4 gouden, 26 verguld zilveren of zilveren, en 32 bronzen medailles beschikbaar zijn gesteld, benevens een groot aantal getuig schriften. Tevens zal er bij die gelegenheid eene postduivenvlucht van Woerden naar Arnhem plaats hebben. De door de gymnastiek-verepniging„Priedrich Ludwig Jahn" te Leeuwarden georganiseerde feest viering ter herdenking aan den lOOsten verjaar dag der geboorte van den man, wiens naam zij draagt, is op uitmuntende wijze en tot algemeen genoegen afgeloopen. Krachtig werd daartoe ook medegewerkt door de gymnastiek-vereenigiugen „Claudius Civilis" en „Bato" aldaar en de Harlinger gymnastiek-vereeuiging, terwijl vele andere ver- eenigingen afgevaardigden hadden gezonden of door telegrammen van hare belangstelling hadden doen blijken. De Kamer van koophandel en fabrieken te Bergeu-op-Zoom heeft zich tot den minister van waterstaat gewend en hem in overweging gegeven, op de omslagen der telegrammen behalve het nummer ook de plaats van. afzending te doen vermelden. Prins Hendrik is gisteravond in de residentie teruggekeerd, laatst komende van Soestdijk. Prins Albert van Pruisen zal morgenmiddag naar Duitschland terugkeeren. De prinses en hare kinderen zullen nog eenige dagen te Scheveningen blijven vertoeven. Volgens berichten uit Paramaribo van 20 Juli is in de zittingen der Koloniale Staten van 11 tot 13 Juli de koloniale huishoudelijke begrooting voor 1879 met algemeene stemmen goedgekeurd. Onder de wijzigingen, daarin gebracht, behooren vooral de verhooging met f 18,000 voor de in richting van middelbaar onderwijs aldaar, met 10,000 voor reparatie van een steiger en met f 50,000 voor het straf-etablissement. Het totale cijfer der begrooting van uitgaven, volgens de voor dracht des bestuurs bedragende f 1,681,683.75, is door verschillende wijzigingen verhoogd met f 90,000. Z. M. heeft jhr. inr. D. W. A. Van Tets, raad van legatie bij het gezantschap te Berlijn, met 1 September a. s. overgeplaatst bij dat te Londenbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te Oirschot, P. H. Velsen, ontvanger der registratie en domeinen aldaartot notaris binnen het arrond. Arnhem, ter standplaats de gem. Nijmegen, J. G. Masman en J. Klaassen, beiden candidaat-notaris aldaar; tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Graven- hage, mr. J. J. Van Geuns, thans rechter in de arrond.-rechtbank aldaar; aan jhr. W. A. Van der Peltz, met ingang van 1 October e. k., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Assen, met dankbetuiging; aan G. Lammerschop, met ingang van 1 September e. k., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Warfl'um; aan A. H. Naus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van betaalmeester te Roermond, onder dankbetuiging en behoudens aanspraak op pensioen; den 2den luitenant J. S. Koolemans Beynen, van het 5 de regiment infan terie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Tndiëden gepensioneerden generaal- majoor van het Oost-Indisch leger A. J E. Diemont benoemd tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw. Gemengd Nieuws. Toen de heer Carré Zondag-avond te Arnhem zijne afscheidsvoorstelling gaf, ontving een der rijderesseu een fraai bouquet, terwijl na afloop den directeur een zilveren lauwerkrans werd aangeboden. Naar men verneemt moet hij voor nemens zijn in het begin van October met zijn cirque ook eeu bezoek aan Leiden te brengen. Een metselaar te Delft heeft gisteren een flesch, gevuld met loog, aan den mond gezet en daarvan gedronken, meeuende dat het een flesch bitter was. Hij verkeert in zorgwekkenden toestand. Maandag-avond is de conducteur Van Es in de nabijheid van het station De Bildt van den trein gevallen en ernstig aan een der beenen verwond geraakt- De verwonde werd 's nachts omstreeks kwart over twaalven onder geleide van dr. Van Lier per extra-trein te Utrecht aangebracht en per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. De heer Dolfijn, smid te Halwierde (prov. Groningen), heeft een verbetering aange bracht bij de vélocipèdes, waardoor deze, volgens hem, bij aanwending van dezelfde kracht een zevenmaal grootere snelheid verkrijgen. Volgens te Vlaardingen ontvangen particulier bericht van Morne Brabant op Mau ritius, is aldaar gestrand de Engelsche bark „Lu- zon", tehuis behoorende te Sunderland, komende van Java met suiker, bestemd naar Ealmouth om orders. Het schip was den 15den Juni van Anjer vertrokken. De kapitein, 2de stuurman, kok en 3 matrozen hadden 66 uren in de boot doorge bracht zonder eten of drinken, en zijn eindelijk opgenomen door een van Madagaskar komend schip; de kok was dadelijk aan boord gestorven en de stuurman in het hospitaal te Port-Louis, waar de overige 4 verder werden verpleegd. De eerste stuurman en een matroos waren op de reis aan koorts gestorven, terwijl er twee zijn verongelukt. Het schip was bemand met 10 koppen-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1